Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 45645 articles
Browse latest View live

Събина Панайотова: Made in home: с куче на заведение

$
0
0
Събина Панайотова

Made in home, с куче на заведение


Лятото в Стокхолм ходихме на закуска в малко кафене известно с канелете ни кифли и сандчичите си. Цялото нещо беше бар, 5-6 маса вътре и още толкова вън, голяма опашка и всякакви хора, които влизат и излизат. В заведението имаше 3 кучета, бебе и около 5 деца. Тогава си помислих, че моментът, в който ще отида с Вихър на брънч в София и ще се ме пуснат с него в заведението, а не само на масите на тротоара и никой няма да каже нищо, ще е момента, в който ще почувствам, че живея в европейска столица.

Разбира се не мислех, че това ще се случи скоро и само седмица по-късно решихме да седнем в “Скара бар” Заимов с кучетата. С ясното съзнание, че сме с 3 кучета, седнахме на най-крайната маса в парка – наоколо нямаше никой. Минута по-късно управителят ни каза, че не могат да ни обслужат. Беше груб и буквално ни изгони. Не се чувствах европеец, чувствах се адски обидена и ядосана, най-малкото защото “Скара бар” имат претенции да са едва ли не too good за България. От тогава не съм стъпвала там, няма и да стъпя. Просто мисля, че заслужавам много по-добро обслужване. След като ни изгониха седнахме във Flip Flop, където също кучетата са more than welcome и където повторихме, потретихме и направи си станхме редовни лятото.

Тази седмица Станимир си дойде и ядохме доста навън. Той дори повече от мен, като пробва голяма част от хипстър/неохипи места в града, което в превод значи – хип, но без мутри. В събота пътувахме за Бургас, но решихме да обядваме в града. Тъй като Вихър пътува с нас, нямаше как да сме без него и потърсихме ресторант, в който евентуално ще ни пуснат с куче през зимата – тоест вътре с всички клиенти. Така се озовахме в Made in home.

Аз останах вън с Вихър, докато той пита за маса за двама с куче. Настаниха ни точно за 3 минути на маса с други хора – приятна млада двойка. През това време малко момиченце го налази да го гали, което го стресна и Вихър излая, но все пак ни пуснаха с него. Прекарахме в “Made in home” около час и половина. Храната беше невероятна – англиска лучена супа, салата с хумус, пастърва със зелена салата, домашен чипс и О, Боже!, чийзкейк с горски плодове! Нямам спомен кога за последно ядох толкова чудесна храна на заведение. Всичко беше прясно, ароматно, в големи количества и наистина имаше вкус като да е домашно. Категорично най-добрия чийзкейк в София (съжалявам “Вила Росиче”). Обслужването беше любезно и нанатрапчиво, а обстановката супер уютна. Хората на масата до нас станаха и седнаха други. Вихър прекара цялото време под масата и то в краката на непознатите хора.

За час и половина никой не се оплака и никой не ми вдигна скандал, само ме помолиха да го дръпна към мен, защото беше облизал човек до нас. Придърпах го и легна в моите крака. Половината заведение разбра, че е вътре, чак като станахме да си ходим, при което повече хора всъщност му се зарадваха.

Накратко, вчера за първи път се почувствах като да живея в европейски град. Не само заради отношение от страна на заведението, а защото усетих, че хорат в града малко от малко са се променили. Само преди две години вероятно щяха да ме линчуват. Битката за промяна в отношението към животните, е битка която много хора водят/водим от доста време. Никога няма да е напълно спечелена, но дни като вчерашния ме убеждават, че все пак сме успели да променим доста неща.

“Made in home”  не е точно ново заведение, има го от няколко години. Намира на ул. Ангел Кънчев 30А. За всеки случай си запазете маса, иначе шансовете май са малки.

 

 

Лиценз: Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported


Мария Илиева, LaMartinia: Поуки, мантри, наблюдения

$
0
0
Мария Илиева, LaMartinia
Някои поуки и наблюдения от тази година, така сюрреалистична, кармична и еклектична. Странна година със загуби, болести, раздели, но и мъдра, динамична и някак наместваща. Хаотичен и пожелателен списък, който често ще препрочитам.
  • Да не се заричаме. За нищо. Не се знае кога ще ни настигне зад ъгъла.
  • Да не правим на всяка цена  каквото и както всички. Води до фрустрации и напрягане на обстановката. Каквото е на душа, доколкото обстоятелствата позволяват.
  • Да отделяме достатъчно време за разговори. Истински, лице в лице. Статусите не са разговори, а само опит за такива.
  • Да гледаме в собствените панички и да се чувстваме добре в обувките си. Би ни спестило много разочарования.
  • Да даваме без непременно да мерим какво бихме получили в замяна.
  • Да четем повече. Тази година на Панаира на книгата хората се блъскаха да купуват. Единственото блъскане, което ме радва.
  • Да не копираме, а да се вдъхновяваме.
  • Да мислим нашироко. Тесногръдието не отива никому.
  • Да се отървем завинаги от някои женски клишета: "маниачка съм на тема обувки", "искам да бъда себе си", "обичам да пътувам", "шопингът ме зарежда". Така омръзнали са на всички.
  • Да държим на думата си. Иначе става лека и пълна с въздух.
  • Когато няма какво да кажем, просто да замълчим.
  • Да бъдем заедно с хората, които обичаме. Често и качествено. Евъргрийн клише, пък и вярно.
  • Да се грижим за животните, да ги пазим - най-преданата и всеотдайна любов е тяхната.
  • Да спрем да се вайкаме, че нямаме време. Винаги може да се направи нещо: по-добра организация, по-ранно ставане, по-късно лягане, без ФБ/телефон/компютър или каквото там е паразитно и отнема ценни минути.
  • Да правим жестове, да задаваме въпроса "Как си?", да мислим за другите, да ни е грижа, да проявяваме емпатия.
  • Да правим експерименти и да се впускаме в приключения. Най-ценният опит.
  • Да се харесваме без да изпадаме в мантрата, че сме най-добри и неповторими. Съмнението в собствените умения бута напред.
  • Да не вирваме глава прекалено, нито да я заравяме в собствената си божественост. Всичко е прах.
  • Да съгрешаваме умерено и с чар. Прекаленият светец и богу не е драг.
  • Да спрем да си мерим децата/парите/имотите/талантите/обективите/оръжията/акъла/красотата/знанията. Всекиму своето. Има достатъчно място.
  • Здравето все пак е най-важно. Факт.
  • Любов е  да те предпазват. Любов е да носят лопата и да погребват мъртвото ти куче. Любов е да те държат за ръка, докато сълзите ти текат с дни. Любов е да те хванат за раменете и да те разтърсят. Любов е да те изслушат. Толкова много видове любов.
  • Разделите са просто раздели. Приятелства приключват, връзки се изчерпват, се ла ви. Понякога е за добро.
  • Колкото и привлекателно да звучи, работата от вкъщи има своите недостатъци. Които все пак са по-малко от тези на работата в офис. Йей!
  • Да имаш две деца е доста по-шумно и изморително, но и доста по забавно и вдъхновяващо. Заслужава си, с две думи.
  • Сестрината любов е нещо магнетично, извънземно.
  • Хората, които са най-свободни от ангажименти, най-често се оплакват, че нямат време. Нещо като закономерност.
  • Фейсбук е доброволен. Никой не ни държи там насила. 
  • Понякога хората имат истински, сриващ проблем. Едно "стегни се"може би не е достатъчно.
  • Сарказмът невинаги се получава, самоиронията невинаги е искрена. Да ги използваме с мярка и по предназначение, никога непременно.
  • Био начинът на живот не бива да е лукс, а избор. Да спрем да го въздигаме в култ, и то в градска обстановка.
  • Децата не са принуда, а избор. Изолацията на майчинството, депресиращото еднообразие и вайкането по интензивния социален живот и "преди"звучат крайно драматично и почти нелепо. Извинявам се.
  • Щастие не е мръсна дума.
  • В крайна сметка, независимо какво правим, всички се борим да получаваме любов. И одобрение. Да ни харесват. Отричането на този факт е празнодумие.
  • Споделянето е супер сила.
Това е. Да влезе 2015-та.


Лиценз: Всички права запазени

Библиотеката: „Възвишение“ за избора между съгласието и напредъка

$
0
0
Библиотеката

Срещата с подобен роман не е обичайно явление. Подобно нещо се случва твърде рядко, ако искам да избягам от шаблона „уникално явление“. „Възвишение“на Милен Русковне е просто роман за Българското възраждане и за знайните и незнайни герои в него. То е нов прочит на историята, опитващ се да свали занемелите портрети от стените и да надзърне дълбоко в човешките им първообрази, които почти сме изгубили във времето.

Отне ми дълго време да събера мислите си след последната прочетена страница и да опиша впечатленията си. Прочетените до момента мнения за книгата неминуемо се въртят около високата скала на одобрителни възклицания. А не ми се иска да се включвам в общия хор, не ми се иска да повтарям като мантра колко великолепен роман е „Възвишение“. Признавайки с ръка на сърцето този факт, разсъждавам по-скоро за подбудите на писателя, за неговото послание, за онова, което остава между редовете на иначе блестящия текст, написан в толкова очарователен възрожденски стил ( на който, впрочем, бързо се свиква и книгата не затруднява с тази си особеност).

VyzvishenieПървото нещо, което ме хвърли в размисъл, бе присъствието на Левски в романа. Да напишеш книга, в която да се говори за Апостола, и той да не е главен, дори второстепенен, а направо епизодичен, прелитащ през страниците като сянка герой, е жесток удар срещу олтара на българската героика. Защо Левски е споменат така бегло? Дали защото идеята не е по-скоро да се покаже с какво си е имал работа Апостола, коя е глината в ръцете му, аморфната маса, наречена народ… „Народ“ – дори това понятие авторът поставя под съмнение от своите герои.

„Възвишение“е в много по-голяма степен роман за Димитър Общи, друг крайно нестандартен подход. Да пишеш за този толкова неглижиран, но така ключов участник в освободителната борба на българите през ХIХ век полугерой, полуразбойник, е също удар срещу канона. Да не забравяме, че именно Димитър Общи и неговата авантюра в Арабаконашкия проход стават причина за разплитане на цялата революционна организация от турските власти и в крайна сметка за залавянето на Левски. Общи е тоталният контрапункт на Апостола и е безкрайно интересно да се проследи противопоставянето му като характер и светоглед на републиканския, демократичен подход, възприет от Левски.

Но преди всичко, „Възвишение“ е роман за българския народ. Прецизна, пълнокръвна и жестоко разбиваща стереотипите картина на онзи българин от средата на XIX век, когото са се заели да „събудят“ всички тези възрожденци, дето сме закачили по кабинети и класни стаи днес. Този българин е яростен защитник на статуквото, ако личното му пространство включва добре гледано стопанство и възможност за търговийка. Обратно, когато го стегнат опинците, предпочита да хване гората, маскирайки полуразбойническите си похождения с твърде неясната идея за „револуцията“. Този българин е способен и на предателства, и на някоя друга нечестност; не обича много онези, които се отличават, дори ги пропъжда нерядко. И това е българинът, когото Левски трябва да накара да извоюва сам свободата си? Ами че „Възвишение“ е роман за невероятно имагинерната, висока и възвишена цел на революционната борба и за твърде еклектичния народ, който трябва да извърши тази борба.

„Само с бой и сила доброто ще возтържествува. С бяла кърпа няма да стане. И с лъжа също няма да стане. А че с добро ще стане – туй няма какво да говорим, туй е смешно да ся мисли даже. Само с бой и сила. Туй именно значи револуциа. Затуй револуционер ставаш – кога в туй вярваш“.

Да, „Възвишение“ е роман и за много други неща. Посланията му звучат като звук от скъсването на портретите от класните стаи и читалищата. Защото героите, които сме идеализирали, в действителност са били хора от плът и кръв, с човешки слабости, с живописен език, своенравни и недотам тактични. Защото „револуцията“ се е вършила и от други, не дотам именити българи, всеки със свое разбиране за ценностите, проповядвани от апостолите.

Мисля, че такава книга не се е появявала от „Записките“ на Захарий Стоянов насам.

Публикувано от Георги


Filed under: Исторически, Приключенски, български, художествена

Лиценз: Всички права запазени

Антон Терзиев, movies.bg: Последната прожекция

$
0
0
Антон Терзиев, movies.bg
Последната прожекция

В еднотипно градче в Западен Тексас от 50-те, група маргинали изтеглили късата клечка да се родиш на гъза на географията убиват време с билярдни щеки, стереотипни джон-уейн-филми и още по-стереотипно програмирани да търсят изгодeн брак лолити.
Кой с кого и как е въпрос на търпение и комбинаторика. “Не можах да спя с нея, защото през изминалата година винаги вземахте пикапа в събота – сърди се наивно на Джеф Бриджес Тимъти Ботъмс – приятели сплотени от липсата на талант във футбола и пролетарския късмет. Разделя ги временно, без да й мигне окото прелестна нимфетка-Сибил Шепърд, рисуваща чувствен образ на пресметлива блондинка, “втвърдена” вариация на която ще видим пет години по-късно при Скорсезе в Taxi Driver.
Когато няма споделена любов има споделени компромиси. Едно от момчетата спи със жената на треньора си. 40-те са деликатна възраст – оправдава краткия ренесанс на Cloris Leachman(с оскар за ролята) Елън Бърстин.
Духовната ядка е Сам Лъвът- притежателят на билярд-салона; “малборо” мъдрец, по чийто носталгични спомени свободата, както си я прожектират момчетата, е гравирала дивата си кънтри мелодия. Монологът на Бен Джонсън (видеото долу) взема втори оскар за филма.

Социално ангажиран и с детайлно обрисувани типажи The Last Picture Show на Питър Богданович адски прилича на български филм, но без недостатъците. Безнадеждността не се оглежда в бита, в дъното на бутилката, лицата й са колкото частните провали. Съветите на старото поколение са пораженчески, но не и карикатурно-смешни. В болките на растежа младият човек няма компания. Тялото е инструмент за радикална интимност, но ехото му е фалшее.
Красивото е емблема на конформизма, възрастта на злоупотреба, а невинността на жертвоприношение:
“идиотът на селото” е прегазен. Трагедия-катализатор за Тимъти, който бяга към идеализирано Мексико, но се връща за един безмълвен, но искрен опит да изкупи една предизвестена вина. Всички картини в The Last Picture Show са за този обратен завой.

Подготовката за живота често за някои означава неговия емоционален или физически край. А оцелелите оцеляват, за да могат да бламират следващите ентусиазирани играчи.

Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни 2.5 България (CC BY-NC-ND 2.5)

Жюстин Томс, smiling: каква искам да е България

$
0
0
Жюстин Томс, smiling

Наскоро имах любопитна среща с директори на училища от цялата страна. Работихме с тях и по една от темите имахме да си представим каква искаме да е България.

Та ето каква искат да е България директорите на училища у нас:

  • Чиста
  • Модерна
  • Просперираща
  • Привлекателна
  • Мъдро управлявана
  • Да е държава
  • Единна
  • Добронамерена
  • Свободна
  • Моята родина.

Много исках да го споделя тук. И се надявам да си пропомняме по-често в каква страна искаме да живеем, за да я правим, създаваме ежедневно именно такава. Че понякога, напоследък сякаш по-честичко – не се справяме много много.

#продължавамеНапред

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Жюстин Томс, smiling: handmade празници

$
0
0
Жюстин Томс, smiling

IMG_1237

Едно от любимите занимания на всички у дома по това любимо за всички ни семейно време е да правим заедно неща. Неща всякакви и от всичко. Започваме още в края на ноември, защото учители, приятели, фамилия – много народ да уважим трябва и производството е голямо.

Всеки път избираме нещо различно – от животни, направени от плодове и ядки, през кукли от чорапчета до картички и украса за елхата.

Материалите са подръчни. Имаме голяма кутия “Неща за правене” и в нея събираме всичко, което някога може да ни потрябва. Отваряме я и започваме.

Връхновението идва само от желанието и шарените хартии, ножици, лепила и боички. И това е празник. Всъщност това прави празникът истински. Времето заедно, творенето, даването.

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Човешката библиотека: „Ех, магесническа му работа“: електронно издание

$
0
0
Човешката библиотека

Приятели (:

Смяхте ли се достатъчно тази година? :D

Представяме ви електронното издание на седемнадесетата книга в поредица „Човешката библиотека“:

„Ех, магесническа му работа“ – Калоян Захариев

корица на „Ех, магесническа му работа“

Автор: Калоян Захариев, 2014
Предговор: Ана Хелс, 2014
Редактори: Калин М. Ненов, Невена Стоянова, Евгения Василева, 2014
Коректори: Калин М. Ненов, Саша Александрова, Димитринка Димитрова, Христина Димитрова, 2014
Художник и оформление на корицата: Катерина Данаилова, 2014
Електронно оформление: Александър Василев, Калин М. Ненов, 2014
Издател: фондация „Човешката библиотека“, 2014

Една вълнуваща приказка за…

… повелители на тъмни сили:

Убиецът не изкрещя, не изстена, всъщност дори не издиша. Просто се срина на пода с толкова бледо лице, че в сравнение с него арктическият сняг изглеждаше черен като Кофи Анан. Колегите му за миг отстъпиха потресени. Неувереността се плъзна във вече редеещите им редици. Погледите на всички бяха впити в сгърчения им колега.
– Това… това… – заекна един от тях – това въобще законно ли е?
Лазар избърса самотна капчица пот от челото си.
– Вие некроманти ли сте?
– Ами… не.
– Е, значи е законно – отвърна Лазар делово и се хвърли в атака.

*

Запищя мобилен телефон.
– Офисът на великия некромант Лазариус. Ние се гаврим с природните закони за вас. Какво обичате? Здравейте, хаджи… какво… не, хаджи, съжалявам. Тук е, но в момента е много зает с едно ужасно черно заклинание, което изисква пълната му концентрация. Ако го прекъсна, пак ще ме хвърли в ямата с демоните, а тях не сме ги хранили от сума време. Да му предам ли нещо? Да… да… да… разбирам… да… така ли… да… да… виж ти… да… ясно. Ще му предам при първа възможност, хаджи Стойчо. Дочуване.
– Какво иска хаджията… и за каква яма с демони говориш?
– Е, никога не е излишно клиентите да смятат, че имаме. Това повишава търговския престиж.

… мотивирани слуги:

Отвори тефтерчето, отново погледна зад гърба си и прилежно си записа: „да завладееш света“. В пристъп на гузна съвест дописа: „ако ти остане време“, и прибра тефтера в джоба си. Поредният бърз поглед зад гърба му го увери, че там няма никого. Издиша дълбоко. Знаеше, че този бизнес е пълен със стрес, но очакваше неговият източник да са развилнелите се тълпи, жадни за некромантска кръв, и разбира се, вечният спътник в професионалното израстване на всеки уважаващ себе си черен магьосник – юнаците. Никой във факултета обаче не го светна, че тая част със стреса ще се дължи на твърде ентусиазирани слуги.
Аз бих казал мотивирани, господарю.
– ИЗЧЕЗВАЙ!!!

*

– Ако господарят няма нищо против, бих искал да ме прогони, крещейки унижаващи достойнството ми обиди…
– Добре тогава… ъъъъ… махай се оттук, гнусен… ъъъъ… гнусен…
– Червей – подсказа червеят.
– Да, точно така. Ей туй имам предвид.
На лицето на слугата се появи щастлива усмивка. Не беше много, но си личеше, че господарят му се старае.

*

Демонът безуспешно се опитваше да плюе в пазвата си, но липсата на такава видимо затрудняваше процеса.
– Този пък кой е? – изхъхри той с глас, който подсказваше, че първата му работа, след като приключи тук, е да си запише час при кардиолога.
– Новият ми слуга – измърмори Лазар, опитвайки се да успокои сърцето си, което препускаше като инфлацията в Гърция. – Пратиха ми го от агенцията за временна заетост.
– Той беше ли тука преди малко?
– Не, не беше – изръмжа Лазар и погледна Григор. – Абе, нали ти казах да ме оставиш сам?
– Да, господарю, и поднасям хилядите си извинения за това. Бих искал да споделя триумфа ви над жалките простосмъртни, обитаващи този жалък свят, който скоро ще падне в краката ви и ще ви се кланя като свой бог и абсолютен владетел.
В залата се възцари смутена тишина. Лазар и Манон се взираха в сияещото лице на Григор.
– Ъм, Лазаре? – прошепна Манон.
– Да?
– На тоя какво му има?

*

Григор, естествено, никакъв го нямаше, затова Лазар си придърпа едно столче, измъкна от джоба си пакетче влажни кърпички и се зае да чисти старателно жезъла.
Парчето дърво вече светеше, когато Григор слезе по стълбите. Беше толкова намусен, че дори не влачеше псевдосакатия си крак.
– Добре, тази скръбна физиономия за какво е?
– Вижте ме на какво приличам – измрънка Григор.
Лазар го огледа от горе до долу. Пред него стоеше строен млад мъж в средата на двадесетте, който очевидно се хранеше и спортуваше редовно.
– Ами… добре си изглеждаш.
– В това е проблемът! Аз съм слуга на зъл магьосник! Как очаквате от мен да се разкарвам в този вид. Толкова е… толкова е срамно.

… опасна черна магия:

– Ухо от обикновена домашна муха – мърмореше под нос Лазар – разплодни… ъъъъ… неща от плодов прилеп, нокът от змия…
Съдържанието на котела вече бълбукаше и по повърхността бавно се пукаха мехури, които обикновено можеха да се видят само в подозрително разшавал се вулкан. Лазар пусна в казана последната съставка (косми от подмишницата на далечноцарски пустинен гущер, за любопитните) и произнесе онова древно заклинание, носило увереност на хиляди некроманти преди него.
– Абе щом не е избухнало досега, значи всичко му е наред.
Той взе нещо, което приличаше на гребло, и лениво заразбърква съдържанието на котела, което поради липса на по-подходящ термин ще наречем течност. Няколко мехура се пукнаха и по престилката на Лазар плиснаха мазни капки. Разнесе се съскане и във въздуха се понесоха облачета дим. Замириса на изгоряла кожа. Лазар бръкна в един от джобовете на престилката, измъкна лъжица от неръждаема стомана и я пусна в котела. Тя изчезна с мазно и лениво „бльоп“ и след няколко секунди също толкова мазно и лениво изплува на повърхността. За броени мигове се покри с ръжда и се разпадна. Петната ръжда се разтвориха и изчезнаха без следа.
Лазар кимна доволно. Беше готово. Извади от джоба на престилката си тебешир и надраска няколко пентаграми по пода. Накрая се изправи, избърса праха от коленете си, пое си дъх и произнесе магическите слова:
– Маноне, тука ли си, бе?

*

Вратата се отвори с трясък и навън изскочи Григор. Беше блед като платно.
– М-м-м-м…
– Мивката… – помогна му Лазар.
– T-т-т-т…
– Тя…
– … Е ЖИВА!!!
Във всекидневната се възцари тишина. Лазар се размърда във фотьойла си.
– Винаги съм подозирал, че искаш да го кажеш.
– Да, но не и за мивка!!!
– Какво толкова, де? – обади се Сава нацупено. – Не ме бива много в миенето на чинии…
(…)
– Но вие имате миялна машина! Просто взимате съдовете, слагате ги, натискате копчето и готово.
– Миялна машина?
– Да. Онова квадратното между мивката и хладилника, на което все още стои етикетчето с цената.
– Ама то миялна машина ли било??? Аз си мислех, че е развалена печка. Затова, значи, всеки път като се опитвам да си претопля пица, тя излизаше влажна.
Григор погледна към Лазар в търсене на мълчалива подкрепа. Некромантът въздъхна.
– Григоре, защо не се опиташ да почистиш каквото можеш? Остави кафето за по-късно. Става ли?
Григор запретна ръкавите на халата си, а в очите му светна настървение.
– Веднага се захващам, господарю. Досега не бях унищожавал толкова много нови форми на живот, но дето се казва, естественият подбор невинаги е справедлив.
Вратата на кухнята се затвори зад гърба му и двамата некроманти останаха сами.
– Внимавай с тигана – изкрещя след него Сава. – Много се дразни, ако го хванеш за дръжката!

… страховити демони:

Кокорейки големите си изумруденозелени очи, бебето разтвори устнички… и се разсмя. Вкаменяването на тримата премина в обикновено вдървяване. Момиченцето протегна ръчички към носа на демона. Задърпа го, без да спира да се смее.
– Това… – започна Лазар и млъкна.
– … беше малко… – опита се да помогне и Григор, но се изчерпа.
– … странно – успя да довърши Манон, докато бебенцето продължаваше да дърпа носа му.
– Кое е странно, мили?
– Ами човешкото бебе не се плаши от мен, а пък… – Манон млъкна.
Три чифта погледи се заковаха в дребничката демоница, която стърчеше от казана до мъжа си, скръстила лапи пред гърдите си с онази физиономия, значеща едно и също във всички измерения, галактики и форми на живот – че съпругът на притежателката на физиономията е загазил много, ама наистина много здраво.
– Здравей, гълъбче – изцвърча Манон с гласец, преливащ от мед и захар.
– Скъпи?
– Да, ненагледна моя.
– Доколкото помня, си взе няколко свободни дни.
– Да, кокошчице сладка.
– Които обеща, че ще прекараш с мен.
За миг на муцуната на Манон се появи спазъм на размисъл, породен от съмнението казвал ли е въобще нещо такова. После съмнението се стопи със скоростта на неподкупност на новоизбран депутат. Щом съпругата твърдеше, че е обещал нещо такова, беше невъзможно да не е вярно, нали?
– Да, радост моя.
– Тогава би ли ми обяснил какво правиш тук по това време на нощта, при това с тези двамата?

*

Тежкият капак се плъзна с протяжното стържене на камък и се стовари с грохот на земята. От вътрешността му се надигна изсушен от вековете воин, облечен в ръждясали доспехи. Завъртя глава към Лазар и Григор, сякаш можеше да ги види. Бавно вдигна ръка и ги посочи с пръст, като че ли им казваше, че се е завърнал от Пъклото само заради тях. Улови се за ръбовете на саркофага, надигна се, за да излезе от него и… десният му лакът се строши със сухо пращене. Зомбито се тръшна по лице на пода с оглушително дрънчене. Черепът му се изтърколи настрани.
Петте зомбита се спогледаха. Лазар и Григор – също.
– А толкова добре започна – обади се слугата.

… разрастващ се бизнес:

– Тъй че – заключи с тежка въздишка хаджи Стойчо – ми трябва коч, а пък никъде в околията няма такъв като Наполеон. Обадих се вече на всички колеги, но никой не може да помогне. Все пак иде реч за осемстотин овце. Наполеон ги… обгрижваше всичките само за пет-шест дни… – той се засмя добродушно – работливо момче беше, няма спор. Па си рекох няма ли начин да измислим някакво временно решение на проблема поне за тази седмица, а до следващия път вече няколко от юнаците на Наполеон ще са пораснали достатъчно, за да го заместят. Вече даже съм си харесал едно шиле, дето има същия блясък в очите като баща си. Щом видях как гледа свинята, веднага разбрах, че от него ще стане коч и половина.
– Но му трябва време – добави Лазар.
– Именно – кимна хаджията и петте му гуши се разлюляха застрашително. – Можем ли да измислим нещо?
– За моженето можем. Всичко зависи от цената, която сте готов да платите. Както, предполагам, се досещате – черната магия не е особено евтина. Цените на консумативите постоянно растат, демоните стават все по-капризни, икономиката е в рецесия… да не ви разправям. Затова мога да ви предположа няколко варианта. Григоре, дай тарифните планове на хаджията.
Григор измъкна от джоба си купчинка брошурки и ги подаде на хаджи Стойчо. Домакинът впери в тях очи замислено, търкайки брадички.

*

В стаята се възцари тишина. Лазар все така кротко си стоеше на фотьойла и гледаше с жив интерес чехлите си. На дивана пък се водеше разгорещен диалог само с погледи между кмета и началник-пожарната. Накрая Скръндзалиев кимна със скръбна физиономия на политик, който е принуден да харчи общински пари за избиратели, които не гласуват за него.
– Ще поръчаме партида зомбита от теб.
Началникът се втренчи в кмета. Лазар успя да разшифрова онази част от съобщението, гласяща „награден фонд“. Кметът отново кимна и колекцията му брадички заигра истинско хоро около врата и гърдите му.
– Дори… дори… – той си пое свистяща глътка въздух – ще увеличим количеството. Все пак тук става въпрос за честта на нашата славна пожарникарска служба, която през последните три години… ъъъ… си изгради име на най-добрата в Царството и ние от градската управа – още една капчица пот се плъзна по челото му – ще работим с всички усилия този безценен трофей да се завърне в нашия прекрасен град – мускулче затрепка под дясното му око. – Затова ще отделим средства за закупуването не на обичайната бройка от тридесет зомбита с тренировъчна цел – потта вече капеше по веждите му – а на четиридесет… – последва лекичко ръгване на пожарникарски лакът – … и пет броя.
– Четиридесет и пет?
Кметът кимна безсилно, попивайки потта си с бяла везана кърпичка. На лицето му беше изписана болка, която би погубила по-неопитен политик.
Лазар потърка брадичка, опитвайки се да запази каменното си изражение. Бе се надявал да продаде десет, но каквото и да казваха хората, имаше Господ и несъмнено Той беше некромант.
– За какъв период желаете да бъде осъществена доставката?

… Да ви я пращаме ли? :)Пишете ни (на poslednorog -в- gmail.com). Файлът е FB2, без дигитални (DRM) защити.

Ако искате да ни подкрепите парично, ползвайте някой от начините тъдява. Сумата е според както ви се хареса. Ако се триумите, мятайте 4 лева. Ние ще ги размятаме сред творческия състав – тия хухавелници под корицата. Всичките до един. И нека никой да не бъде прене…метнат.

Още любими откъси, отзиви и рецепти за завладяване на света събираме в тази тема. Очакваме вашите там, или тук, или в пощата ни.

Важното е да срещнем празниците, заредени с магия.

БУМ!:D

Лиценз: Някои права запазени. Питайте

Никола Балов: Asus подготвя смартфон с две основни камери, премиерата е през януари

$
0
0
Никола Балов
Asus подготвя смартфон с две основни камери, премиерата е през януари
"Виж, каквото другите не могат"е посланието на първия тийзър от Asus за предстоящата премиера на техния щанд на CES…

Лиценз: Всички права запазени


Никола Балов: Microsoft Lumia 1330 ще предлага голям екран и 14 МР PureView камера

$
0
0
Никола Балов
Microsoft Lumia 1330 ще предлага голям екран и 14 МР PureView камера
Напоследък се чуват слухове, че поне до септември 2015 г. Microsoft няма да представи нов модел Lumia от висок клас,…

Лиценз: Всички права запазени

Кариери: Десислава Панчева: Надъхват ме големите предизвикателства

$
0
0
Кариери
"Пет минути със"... Десислава Панчева, създател и куратор на Hip Hip Atelier и Hip Hip Library

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Руският YotaPhone 2 се продава в България на цена над 1500 лв.

$
0
0
Никола Балов
Руският YotaPhone 2 се продава в България на цена над 1500 лв.
Този месец YotaPhone 2 излезе на световния пазар, като се превърна в коледно изкушение за феновете на иновативните решения в…

Лиценз: Всички права запазени

Капитал Блог: Съдии отново настояха ВСС да провери ръководството на градския съд

$
0
0
Капитал Блог
Две седмици след като съдии от Софийски градски съд (СГС) се обърнаха към Висшия съдебен съвет (ВСС) с искане да извърши проверка на съда, а председателят Владимира Янева и нейните заместници Богдана Желявска и Петя Крънчева да се оттеглят, магистратите се обърнаха с ново писмо към кадровиците на Темида. 

Предишното им писмо беше подкрепено от 15 магистрати от градския съд, а малко след това 26 техни колеги от районния съд изразиха солидарност с коелигите си. Този път броят на...

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

WhAT Association: WhATA Awards 2014: Номинациите

$
0
0
WhAT Association

За пета поредна година (кога станаха) ето ги отново номинациите за годишните награди на WhATA. Пак събрахме всички по-значими архитектурни събития, тенденции, сгради и провали на 2014 с надеждата, че архитектурната посредственост възпитава също толкова успешно, колкото и изключителната архитектура. Зависи с какви очи я гледаме.

И така, настанете се удобно, този текст е за четене. Започваме.

Номинираните са:

Архитектурно събитие на годината

ЕАSA във Велико Търново


Снимка: EASA Bulgaria

Представете си членовете на сдружение Трансформатори, умножени по 25, с малко повече бради, развлечени тениски, говорещи си на английски и с няколко години по-млади. Това е EASA.

Сега сериозно. България рядко е домакин на значими световни архитектурни (и неархитектурни) инициативи, но това лято Световната асамблея на студентите по архитектура EASAсъбра за 2 седмици във Велико Търново около 500 студенти от цяла Европа. За лекции, изложби, изследвания, работилници. Най-вече работилници — или собственоръчно осъществяване на проекти в градската среда, които след това остават. На студентите били предоставени 75 м3дървен материал, 26 м3бетон, над 3 тона желязо, както и темата Symбиоза. И така Велико Търново се сдоби със съвсем истински беседки, къщичка за лодки, дървен плаж, пейки.

Събитието беше отлично организирано, изключително активно в социалните мрежии се вписа идеално в града-домакин. Или да обобщим, EASAе супер, защото дава на студентите това, което по традиция липсва на българското архитектурно образование — практически умения и международна среда. Това лято всичко липсващо можеше да бъде намерено във Велико Търново.

Изложба “Виенският модел. Жилищна среда за 21 век”

Отдавна сме свикнали, че единственото нормално нещо в сградата на Съюза на архитектите на Кракра 6 е ресторантът. Всичко останало — от наивните изложби на тротоара до евтиния нов ламинат в залите — лъха на умилителна неадекватност. През март обаче една пътуваща виенска изложбапоказа, че и на Кракра 6 може да се случи нормално, интересно и добре разгласено събитие.

Изложбата — с фотографии, чертежи и кратки филми — показа общински жилищни сгради във Виена от началото на 20-ти век до днес (от Адолф Лоос до Куп Химелблау), в които, оказва се, живеят около 60% от виенчани. Акцентът обаче бяха не толкова сградите, а жилищната политика на виенската община и моделът им на обживяване. Преглъщаме евтиното клише архитектурна изложба да се реди на тръби от строително скеле (което за някои е “о, толкова оригинално!”), и отбелязваме едно добро професионално-фокусирано събитие.

Изложба Holidays After the Fall в Червената къща

Миналата година номинирахме книгата Holidays After the Fall, в която тримата автори (Елке Байер, Анке Хагеман и Михаел Зинганел) изследват българските и хърватските морски курорти от времето на соца. През май в Червената къща имаше представяне на книгата, дискусия с авторите и фотографска изложба със стари и нови снимки от въпросните курорти. Съвременните фотографии от България са на Никола Михов. На някои от снимките се посмяхме, на други цъкахме с език “ей, това фоайе е като от филм за Джеймс Бонд”, обсъждахме банските от 60-те, завиждахме на хърватските хотели, оплаквахме колко сме зле сега. Изобщо — емоционална изложба от иначе дълбоко аналитична книга.

Неучастието на България на Венецианското Биенале

Нека си признаем — искахме да вкараме в класацията и венецианското биенале, тъй като за нас то е архитектурното събитие на годината. Но, уви, класацията ни е за български събития. Затова въздъхнахме и не номинирахме биеналето, а поредното неучастие на България в него.

Кураторът Рем Кулхас успя да преобърне досегашната представа, че тези събития са сбор от арт инсталации, правени от архитекти, и да насочи биеналето в една забавна историчност. Тази година всички национални павилиони твърдо спазваха общата тема “Absorbing Modernity 1914-2014”, показвайки (някои сериозно, други хитроумно и самоиронично) историята на модерността в тяхната страна.

Няма защо да се лъжем — участието на България в което и да е биенале би имало спорен успех. Това издание обаче (точно това) беше като че ли точно за България — и като тема, и като формат. Имахме какво да покажем от архитектурата на модерзнима — и от началото на 20-ти век, и от соца. Можехме да бъдем и сериозни, и самоиронични (за второто трябваше малко да се понапънем). Дали чиновниците в Министерството на културата и свързаните съсловни организации четат и разбират нещата, които отхвърлят?

Всъщност България участва. Косвено — в изложбата “Балкони” една от снимките показваше балкон на софийска панелка, а в руския павилион на снимка до Брежнев се усмихваше Тодор Живков.

One Architecture Week (ex-Sofia Architecture Week) за втори път в Пловдив

Миналата година Sofia Architecture Week изненадващо се премести в Пловдив и се прекръсти на One Architecture Week. Тази година нямаше такава изненада, седмицата пак беше в Пловдив (а не, да кажем, във Видин), но затова пък имаше куп нови неща около и в нея:

  • нов директор — Любо Георгиев
  • нова концепция (конкретни действия за промяната на конкретно място — пловдивския квартал Капана)
  • най-много неархитекти сред авторите (това беше част от концепцията на кураторите Don’t DIY— художници, дизайнери, разказвачи и т.н. правят неща по архитектурни теми)
  • най-силните PR инициативи досега (освен традиционните интервюта с кураторите и директора, имаше няколкомесечен подгряващ подкастс авторите, участия в лайфстайл издания и дори представяне на любимата музика на Любо Георгиев в пловдивско радио)
  • най-неразбираемият манифест, претенциозно наречен “Възможното невъзможно”
  • и… най-запомнящата се идентичност с добре позиращи мишки (мишките сме ги номинирали за личност на годината по-надолу)

ZOOM Studio пускат колекция бижута

Едно от най-апокрифните от популярните български архитектурни студия внезапно реши да излезе от зоната си на комфорт (а именно, правене на смислени частни обекти с прецизен детайл и експериментални материали) и с гръм и трясък се появи из всички списания за отегчени заможни домакини, в блогове и бюлетини за седмичните светски събития. Поводът беше колекцията бижута ZOOM In, вдъхновена от 5 от най-разпознаваемите сгради на студиото: две къщи в София, една в село Локорскo и две фабрики: една в Бусманци и една в Шумен. Бижутата са разработени съвместно с истински бижутер, Полина Димитрова, изглеждат съвременно минималистични и са забавно българско включване в зоната на архитектурни експерименти в продуктовия дизайн, където досега гледахме само столове, яхти и обувки от Заха Хадид.

От друга страна ZOOM Studioмай станаха на 10 години през 2014, но (умишлено или не) арогантно отбелязаха годишнината си не с издаване на книга или изложба, а със самоуверената метафора, че сградите им са бижута. Харесваме премерената арогантност.

Първа копка на Walltopia Collider Activity Center

От година и нещо говорим, че конкурсът на Walltopia за катерачески център, е най-успешният БГ конкурс досега — 369 проекта от 63 страни, спазен докрай регламент, избран 1 победител. Е, този декември бе направена първата копка за реализацията на наградения проект и това издигна конкурса до ново ниво — единственият голям международен конкурс у нас с реализация. Изненада ни обаче какво се реализира — сградата е на съвсем друго място (не в Младост 3, за където беше конкурсът, а в София Тех Парк), а техническият проект е малко по-различен (меко казано) от наградения. Walltopia, защо така?

А на нас ни остава да чакаме някой да покрие следващото ниво — голям международен конкурс с реализация, приличаща на 3D-то на победилия проект.

Конкурс на годината

Конкурс Шипка 6

Конкурсът за реконструкция на изложбения център на СБХ на софийската ул. Шипка 6 беше първият голям конкурс през годината. Обявен в средата на януари, той завърши малко преди Великден със сериозната бройка от 83 предадени проекти. Конкурсът беше международен, с културен сайт (който вече не работи, защо така, СБХ?), извади читаво жури и поддържаше необичайно свеж образ като за обявен от …хм… твърде зрял браншови творчески съюз (но пък с енергичен млад председател).

Проектите бяха в по-голямата си част български и показаха болезненото желание на нашите архитекти да проектират съвременно изложбено пространство. Желание толкова голямо, че бяха склонни да се състезават за ремонт (де факто) на Шипка 6, въпреки лошо написаното, рестриктивно задание (което се опитваше да легитимира всички отдадени под наем площи и помещения на сградата), и с ясното съзнание, че институцията СБХ няма никакъв финансов ресурс да осъществи проекта-победител.

Всъщност всичко е съвсем разбираемо, след като си спомним, че на българските архитекти им бе отнет шансът да участват в конкурс за проектирането на Музея на съвременно изкуство (т.нар. САМСИ), Музея на социалистическото изкуство и ред други. А какви конкурси можеха да бъдат това…

Сега по същество. Конкурсът за Шипка 6 завърши с три премирани проекта, които представят трите подхода към основния (очевидно) проблем, а именно соц фасадата на сградата. Имаме пълна промяна на фасадата при William Matheus Assosiates, изцяло запазване на фасадата в проекта на ZOOM Studio и запазване с малки промени на Симеон Стоилов и колектив.

Чуваме, че СБХ все пак търсели пари да изпълнят един от трите проекта. Дано намерят.

Площад Централен, Пловдив

Конкурсът за Площад Централен в Пловдивбеляза повратната точка, в която една българска община (най-накрая) осъзна, че честните, отворени и популярни архитектурни конкурси са отличен PR. Особено когато се състезаваш за Европейска столица на културата 2019.

Конкурсът беше обявен през пролетта, събра 125 проекта от 41 страни, а в края на юни международното жури избра трима финалисти: от Португалия, Италия и Германия. След цяло лято обществени дебати, заседания на експертни комисии и общински съвети, обществено гласуване, изложби по улиците на Пловдив и YouTube обяснителни клипове на трите проекта-финалисти, в крайна сметка за победители бяха обявени португалците от FORA.

За този конкурс сме писали (и направили) достатъчно. Но все още се озъртаме притеснено дали черна корупционна котка няма да му мине път и накрая да се осъществи половинчат проект, с участието на корумпирани български архитекти и строителни компании, с лош дизайн и пейки от Бриколаж. Всъщност това е само защото сме черногледи балканци. Иначе вярваме, че община Пловдив осъзнава каква голяма отговорност е поела, харесва си победителя и надали ще си жертва доброто име с номера тип Метростанция 20.

Конкурс Паметник 1300 години България пред НДК


Снимка: Никола Михов

Този конкурс е в тези номинации не защото е добър (той е обратното на добър), а защото можеше веднъж завинаги да разреши (за предпочитане по някакъв хитър начин) един напълно излишен дългогодишен конфликт в центъра на София. Именно затова се самоцензурирахме цяла година с надеждата, че нещо хубаво все пак ще се случи в градинката пред НДК. Уви.

Конкурсът събра 11 посредствени проекта, а провалът му оправда всякакви ревизионистки предложения, които, признайте, изглеждат абсурдно, особено визуализирани от ведомствените архитекти на Столична община.

Архитектурна тенденция на годината

Фестивали окупират индустриални пространства


Снимка: Zona Cultura Fest

2014 беше пиковата година в надпреварата между Варна, Велико Търново, София и Пловдив кой ще бъде определен за българския град Европейска столица на културата 2019. Дългосрочните ползи от това състезание тепърва чакаме с нетърпение да видим, но една краткосрочна полза си струва да бъде отбелязана: превръщането на индустриалните и изобщо западнали зони на някои от градовете-кандидати във временни пространства за култура.

Вярно, подобна практика отдавна съществува в по-добрите градове по света и вярно, явлението беше по-скоро резултат от конкуренция и надиграване между градовете-съперници, отколкото осъзната нужда (струва ли си да напомним отново за похабената Захарна фабрика?). Но все пак събитията в пловдивския квартал Капана, организирани от фестивалите на ЕДНО, софийската Зона Култура, оформила се между Сточна и Централна гара (домакин на ZONACULTURA festот юни), че даже и превръщането на цяло Велико Търново в работилница за експерименти на 400 студенти по архитектура от цял свят (в рамките на EASA 2014 Symбиоза) носят онзи хубав дух на съвременна градска нормалност, който искаме все по-често да срещаме и у нас.

Архитекти се занимават все повече с продуктов дизайн

Чистите професии отдавна са отживелица. Размиването на границите, особено в т.нар. творчески професии, е особеност на нашето време, която Корбюзие надали би одобрил,но която понякога води до интересни резултати.

Тази година българските архитектите се пробваха на няколко пъти в продуктовия дизайн, при това съвсем успешно, за което заслужават аплодисменти и силно дружеско ура. Няма защо да крием, България има твърде объркана и често нещастна връзка с продуктовия дизайн, а катастрофалните последици от това са навсякъде около нас. Но изключения има.


Снимка: Halfbike

Мартин Ангелов, който упорито дълбае в сай-фай бъдещето на градското колоездене с неговата Kolelinia, намери другари и извади Halfbike, лека триколка с минималистичен дизайн, която да направи живота на градските велосипедисти по-лек и удобен.


Снимка: Sharka Tiles

Хората зад Sharka Tilesсъбраха архитекти и дизайнери, които най-после да направят хубава колекция (в случая от керамични плочки), вдъхновена от български етнографски мотиви, но напълно адекватна на съвремието ни и без грам мухлясало етно.


Снимка: Praktrik

Петър Захаринов продължава да измисля забавни мебели-пъзели за своята марка Praktrik, а ние се радваме на хора като Адриана Андреева, която успя да събере и илюстрира тази тенденция толкова добре в изложбата Партида 4

Фондации инвестират сериозни пари в нова архитектура и ремонти

И по-точно една фондация. Ако погледнете различните номинации за сграда на годината напоследък или пък следите PR изявите на общински кметове, ще срещнете името на фондация Америка за България под някои от по-смислените инвестиции в културни и образователни строителни начинания у нас. Малката Базиликав Пловдив, новият детски музей Музейко, множеството ремонти и модернизации на учебни зали в училища из цялата странаса все дело на инициативната и по презокеански проактивна фондация.


Снимки: Сграда на годината 2014

Едно само ни липса, за да кажем чистосърдечно браво: постоянно и последователно качество на архитектурния продукт. Залите в Софийския университет може и да стават добре, но защо този смешен наивизъм в основното училище в Бургас и какви са тези абсурдни мебели в гимназиите в Плевен и Търговище? И няма ли да е чудесен пример, ако активната, пазарно ориентирана фондация организира умишлено шумни и популярни конкурси за всяка своя строителна инвестиция (или поне за по-значимите)?

Граждани простестират за по-добра градска среда


Протест във Видин срещу реконструкция на автогарата. Снимка: Радио Видин

Вероятно се шири мнението, че архитектите са една малка група надути хора, които взимат скъпо и винаги се оплакват — от новата Витошка, от поредния провален конкурс, от плочките в метрото, от клиентите без вкус, от Петър Диков. Самият Петър Диков повтаря, че новата Витошка и Попа може и да не се приемат от тази малка група, но мнозинството си ги харесва. Бяхме се примирили с това.

Но от 2 години (да, това е по-дълга тенденция) забелязваме, че все повече хора, които може би нямат нищо общо с архитектурата, протестират срещу безумия в градската среда:

Сигурно има и много индивидуални жалби до общините, за които не знаем.

Някои от тези протести са насочени срещу икономическите игри зад въпросните ремонти, но други са чисто естетически. Не се наемаме да кажем, че това е изцяло положителна тенденция (все пак има въпроси, по които е необходимо експертно мнение и познания), но е хубаво, че гражданското общество става чувствително не само към политиката и хляба си, а и към някакви по-абстрактни ценности като морал и градска среда.

Сграда на годината

Тази година имаме много събития и малко сгради. Архитектурата може последна да реагира на финансови проблеми, политическа нестабилност и банкови фалити, но когато го направи (година или две по-късно) няма как да не забележите. Резултатът е, че през 2013 и 2014 българските градове бяха заети да се състезават за европейска столица на културата (оттук множеството събития и бъгове), а българският бизнес чакаше в ступор и не строеше. Значимите проекти бяха започнати много по-рано и тази година просто бяха завършени. Това е положението.

Sofia Ring Mall


Снимка: Сграда на годината 2014

Ако не в друго, в строителството на молове България бележи постоянен прогрес: и като бройка, и (не вярвахме, че ще го кажем) като качество. Новият мол до ИКЕА Sofia Ring Mall надгражда с добре балансирани фасади (западната и северната са без забележки), хубави материали, добър ландшафт и интериорни хрумки като затревени хълмове и дървени платформи. Разбира се, винаги може и още. Дървовидната конструкция, която очевидно е акцентът от юг, изглежда самоцелна, а покривът можеше да е доста по-логичен. Но като цяло добра работа.


Снимка: Сграда на годината 2014

Българският Лувър


Снимка: Асен Емилов

Българският Лувър или т.нар. Национален музеен комплекс е сграда с късмет. Вече може да с епохвали с успешно завършен първи етап след конкурс, проведен преди пет години, случила е на читав архитект, че и патронът й, Вежди Рашидов, пак е министър на културата. И въпреки че не одобряваме идеята за “български Лувър” (то и името не одобряваме, ако трябва да сме пунктуални), трябва да признаем, че архитект Янко Апостолов и екипът му са свършили отлична работа. Сградата е добре проектирана, прецизно изпълнена, правилно осветена и културно свързана с околните сгради. Единственият й проблем е, че е празна. Още по-зле, няма никаква концепция с какво да бъде напълнена. Но това не е проблем на архитектите, а на поръчителя.

Реконструкция на църквата “Св. Парашкева” в Несебър


Снимка: Евгени Динев

След магистралите и стадионите, старите крепости и античните руини се оказаха най-любимият начин за усвояване на еврофондове от българските общини. Така наречената по научному “социализация на културно-историческото наследство” и желанието за “развиване на културно-историческия туризъм” у нас доведе до бутафорни реконструкции по-подходящи за декор на продължение на “Хан Аспарух” в Киностудия Бояна, отколкото за уважаващ себе си европейски град.

Църквата “Света Парашкева” в Несебър, обаче, е едно приятно изключение. Възстановена е с голямо уважение към оригинала, но с ясното съзнание за времето, в което живеем. Новите материали (ръждясала ламарина отвън, бял полупрозрачен таван вътре) правят културен контраст със запазените стени на средновековната църква. Особено ни хареса фината игра с перфорацията на ламарината, която сдържано намига към прословутия opus mixtum (редуване на камъни и тухли) в оригиналната зидария.

Ако можеше и без наивните керемиди на покрива… Но това другия път. Чакаме с интерес новите реставрации на тези проектанти.

Къща в Търговище


Снимка: Асен Емилов

I/O Architects са майстори на поетичната архитектура, тясно свързана с контекста и “душата” на възложителя. Тази къща е съвременна класика: монолитен обем, безапелационно поставен в заобикалящата го среда, със смело функционално решение (дълга къща-стълба) и сдържан детайл. На всичкото отгоре в Търговище.

Особено сме щастливи, когато добрата архитектура излезе извън София, а най-щастливи ще бъдем, когато добрата българска архитектура излезе извън България.

Ресторант/бар на годината

Щастливото прасе


Снимка: Велко Ангелов

“Щастливото прасе” е новият ресторант на вечно експериментиращия готвач Джун Йошида, познат ни от Брасери и от множество интервюта в лайфстайл списания (ако не сте го виждали — плези се от корицата на последния Бакхус).

Ресторантът прилича на временна постройка и в него няма да намерите дежурните винтидж/провансалски/средиземноморски елементи, с които изобилства софийският ресторантски пейзаж напоследък. И все пак интериорът му има характер — с бялата метална конструкция, тротоарните плочки, плотовете от светло дърво и тъмната стена с линеарни рисунки. Масите са малко (и малки), менюто е кратко и се сменя сезонно, а концепцията му е проста: традиционни български (а напоследък комерсиални) ястия, приготвени по нетрадиционнен начин. Има и авторски коктейли, забъркани с екстракти от характерни балкански продукти и подправки.

Номинираме “Щастливото прасе” заради веселото съчетание на непретенциозен интериор и претенциозна кухня. И заради името, разбира се.

Бар Rose


Снимка: Rose Sofia

Бар Roseобитава партера на разкошно старинно учреждение (не можахме да намерим по-точна и хубава дума) на ул. Иван Вазов и с уважение се възползва от богатите дадености на сградата. Затова го и номинираме.

Впечатляващи са високите арковидни прозорци, запазената оригинална дограма, старите гипсови корнизи, огромните тежки врати, убедително реставрираните (леко театрални) брави и изобщо — съхранената атмосфера на софийски декаданс. Историчността е олекотена с розоподобни абажури и фриволни тапети на рози. За тапетите така и не стигнахме до консенсус дали са сложени с ирония към епохата (аналогия с огромен будоар), или са просто неовладян кич. Малко странно ни се стори и че тоалетната е на горен етаж, а барманът пълзи, за да излезе иззад бара. Но пък харесахме високите маси, повечето само за двама, и чудесното обслужване (барът всъщност е и ресторант).

И докато насред кръговото на Лъвов мост си измислят бутафорна историческа идентичност, бар Rose показва как да се възползваш от истинската.

M-EAT


Снимки: Lubov Satchkova, Anna Ivanova

M-EATне е точно ресторант. Но намери място в тази класация, защото предлага сандвичи и бургери с месо в добре направен съвременен индустриален интериор. Tака и не разбрахме кога луксозните бургери станаха тотален световен хит, но ето на, вече второ заведение с добър дизайн и подобен асортимент се появява в София (предишното беше Bооm!Burger), за останалата Европа да не говорим.

M-EATси заслужава отбелязване заради сините плочки, постера със София, миксът от стари и метални столове (който, вярно, вече се поизтърка, но пък един от металните столове така ни напомня за онази сцена от Казино Роял…), а и заради сдържаните материали като цяло. Сурово, минималистично и много градско, точно като за съвременна “месарница” в сърцето на любимата ни столица.

Chef’s в кв. Лозенец

Допреди година ресторант Chef’s беше вкусната следобно-неделна дестинация край село Пасарел (на 30 км от София). Той беше и първият ресторант собственост на професионални готвачи (с опит в Европа и Шератон), които правят всичко — готвят, сервират, говорят си приятелски с клиентите. Кухнята беше висока, менюто — сезонно.

Тази година обаче Chef’s се премести в София. На партера на нова жилищна сграда в Лозенец. Интериорътсе качи с няколко класи — няма ги вече оранжевите и червени стени от предишния ресторант, няма ги и мебелите с цвят венге. Сега преобладава бялото, с акценти от светло дърво, видим бетон и малко шарени романтични плочки. Трябва отбележим добре обмислените детайли и няколкото хитри хрумки (но така и не разбрахме защо едната стена е с патерн на огромен градоустройствен план и защо има нужда от афоризми върху белите плоскости).

Няма го вече спокойният планински пейзаж, но надяваме се храната да остане същата.

Градски бъг на годината

Новото кръстовище на Лъвов мост – реализацията

Миналата година наградата ни за бъг спечели проектът за Лъвов мост. Сега номинираме реализацията му, защото проблемите, които тя създаде, се оказаха доста по-големи от това, което предвещаваше проекта.

“Няма повече да минавам през кръговото на Лъвов мост, щях да се блъсна заради светофара”, каза един приятел преди седмица. След няколко дни друг познат разказа, че щях да катастрофира там по същия начин. И двамата са архитекти, но едва ли проблемът е само браншови. Просто комбинацията къргово движение плюс светофар е източник на всевъзможни конфликти, да не говорим че концептуално си противоречат.

Стилистичната манджа също е забележителна. Преобладава евтината бутафория на 19-ти век (наистина ли някой още вярва, че това е духът на София?), на места е избил лъскав гербаджийски гранитогрес, плюс 3 вида парапет и пътна мантинела, плочки в ортогонален растер стил Витошка, лехи от композирани цветя и няколко антични руини за мултикултурен цвят. Богата работа.

Искаме тонколона, от която да се носи ранно-деветдесетарското парче на Иван Балсамаджиев “Четир’ лъва са на моста”, за да вкара малко предгаров реализъм в цялата тая романтика.

Столична община маха паметника пред НДК и възстановява войнишките плочи


Снимка: Никола Михов

Преди 2 месеца в медиите изтече проект за възстановяване на войнишките плочипред НДК на мястото на паметника 1300 години България, който повечето софиянци твърдят, че мразят. Някои се зарадваха, че ще се сбъдне детската им мечта пеметникът да бъде съборен и не обърнаха внимание колко безумен е проектът за плочите. След това се оказа, че общината няма да събаря паметника, а ще го премести в Южния парк, а преди няколко дни излезе уж финалното решение, че ще го събаря, а скулптурните фигури ще премести в музея на София.


Проектът за възстановяване на войнишките плочи

Уважаема община, с популизъм не се оправя градска среда (тя не е като магистралите).

Войнишките плочи са били на това място, когато там не е имало НДК, парк и площад. Те са били в друг контекст, районът е бил казармен, средата е била различна. През 1981 е изграден целият ансамбъл НДК-парк-площад-паметник (добър или лош), така че всеки елемент в него е съобразен с другите. Е как очаквате, че като махнете елемент, проектиран специално за този ансамбъл (паметникът) и сложите чужд елемент в съвсем различен мащаб, пропорции и стил (плочите) с единственото оправдание, че е бил там преди, ще се получи нещо хубаво? Все едно да съборите зала Фестивална, за да възстановите плевня от времето, когато там е било село Слатина.

Сега ще се повторим, да, но нашето мнениене се е променило изобщо от 2012, когато се появиха първите слухове, че паметникът пред НДК може да бъде разрушен.

Не можем да разберем как е възможно един паметник, пък бил той и от соца, да предизвиква толкова любов и омраза в София. А опитите на общината да решава проблемите на паметника на парче и да се хареса на обществото (ако може на целокупното), както и тоталната липса на поддръжка са основната причина това място да има такава незавидна съдба досега.

И накрая ще цитираме статия на Павел Поповот в. Култура: “Бетонът може да се полира, ръждата да се почисти, стоманата да се боядиса, бронзовите фигури да се закрепят здраво, трапът да се огради прозрачно и така с минимална поддръжка паметникът ще изкара още 1300 години и ще дразни поколенията, т.е. – ще ги вълнува. Нима не това е предназначението на паметниците?”

Реновираният Женски пазар

Отдавна искаме да го кажем, но проблемът на Женския пазар не е и никога не е бил архитектурен. Архитектурата не е панацея, която да лекува социални, икономически и хигиенни проблеми без разлика къде и кога са се появили. Архитектурата не е парадна дреха, която се замята и прикрива липсата на поддръжка и десетилетната общинска безотговорност. Но именно архитектурата се превърна в любимото оръжие на българските общини (и Столична община в частност) да решават дълбоки градски проблеми с козметични повърхностни ремонти.

Ето защо номинираме реновираният Женски пазар за бъг на 2014. И не, няма да анализираме архитектурата, няма да пишем за цвета на плочките, нито за абсурдната функционална програма на павилионите. Просто ни е яд, че сталинисткият стил в работата на Столична община (тип “няма човек, няма проблем”) ни лиши от още едно колоритно място в София.

Паметникът на Георги Марков на пл. Журналист


Паметникът на скулптура Данко Данков, финансиран от частна фондация. Снимка: Павлин Даскалов

На 10 ноември в градинката на пл. Журналист с официални почести и 3-ма президенти (настоящият и 2-ма бивши) бе открит паметникът на писателя-дисидент Георги Марков.

Дълго се смяхме на полушеговитото изказване на един колега, че не може човек да е изобразен на паметник с пуловер, ръка в джоба и зареян поглед, все едно позира за лайфстайл списание. Разбира се, че може — може и гол да е, и по бански или по анцуг, стига цялостната композиция да не противоречи на това. Тук обаче черният лъскъв постамент (в стил цветарник от фоайе на кофти бизнес сграда) разваля всичко — създава една скована, мухлясала официозност и влиза в противоречие с образа на небрежарския бохем върху него. Да не говорим за патетичния цитат, изсечен в постамента.

В социалните мрежи, след откриването, започна да се разпространява един много по-адекватен вариант на друг скулптор, Спартак Дерменджиев — вместо да е на постамент над хората, фигурата е на земята, наравно с всички, облегната на елеткрически стълб в средата на градинката. Този вариант обаче никога не е бил обсъждан. Явно липсата на конкурси не е проблем само в архитектурата.


Вариантът на Спартак Дерменджиев

Друг е въпросът дали изобщо трябва да се правят паметници днес. Защото твърдо вярваме, че те са отживяло средство за съхраняване на памет.

Кампания “Емблематичните сгради на България”

Захаросаната инициатива Емблематичните сгради на Българияе едно от най-опасните неща, които се случиха на българската архитектура през изминалата година. Да, да, изобщо не преувеличаваме. Един хубав сайт, сериозна рекламна кампания и ред модерни хрумки като мобилни приложения и 3д анимации на номинираните сгради призовават хората да гласуват за “значимите реновирани или реставрирани през последните години обекти, неизменна част от културно-историческото наследство на България”.


Снимка: Емблематичните сгради

Обаче хората май гласуваха по-скоро за сградите като такива, отколкото за реновирания им вид. Защото не можем да повярваме, че русенци харесват бялата пластмасова дограма, която се подава иззад каменните фигури по пищната фасада на Доходното здание (което спечели “надпреварата”). Или че габровци одобряват постмодерния кич, украсил Апроловската гимназия. Фактът, че в селекцията има една-две читави сгради, не променя факта, че общото впечатление е за добре опакована и шумно крещяща посредственост. А такава посредственост е най-опасна.

ЗОП

В последните години законът за обществените поръчки (ЗОП) е мантра в устата на всеки общинар. И така трябва да бъде — всеки проект, за който се харчат общински (европейски) пари, трябва да се поръчва с честна и открита процедура.
Ние ЗОП не познаваме добре, но резултатите от процедурите по ЗОП не ни харесват.

В конкурсите, обявени по ЗОП, има малко участници. Може да се дължи на количеството декларации, които трябва да се попълнят, на това, че в повечето случаи документи и проекти не могат да се изпращат онлайн, на възможността да се поставят условия участниците да имат определен опит или оборот. Ще кажете, че това последното не е лошо, но според нас когато обявяваш конкурс за идеен проект по-важно е да събереш много идеи, а не да провериш кой архитект е строил най-много през бума.

Архитектурните конкурси, обявени по ЗОП, имат посредствени резултати. И ние веднага се питаме кой пише заданието и кой журира? Заданието се пише от администраторите в общините. Те задължително участват и в журито, добавяме представители на КАБ и САБ, юриста на общината и сме готови. Архитектите познават ли тези хора, имат ли им доверие да оценяват проектите им? По-скоро не.
Оценяването (според ЗОП) трябва да се извършва по точкова система, която, отдавна е доказано, води до това най-безличният проект, този, който не дразни никого, да спечели. Архитектурата не е ябълки и круши, тя е субективно занимание. А истината за проектите се ражда само в спора между членовете на журито.

За обществени поръчки правила трябва да има. Но дали едни и същи правила да се използват за избор на идеен архитектурен проект за центъра на града и за избор на доставчика на плочките, не сме толкова сигурни.

Нормалност на годината

Ядрото в Пловдив


Снимка: Яна Лозева

Ядрото е кодовото име на една от реалните намеси в градската среда, които отличиха тазгодишната One Architecture Week от предходните й издания. С помощта на 200 кг сено, малко чужди архитекти и няколко ентусиазирани студенти-доброволци едно парче земя, заделено за паркинг в Капана, стана (за кратко, за съжаление) активна и необичайна част от живота на град Пловдив.

Надяваме се подобни намеси да станат нормална практика не само в Столицата на културата 2019, но и във всички български градове. Които имат нужда от постоянни предизвикателства и промени.

Новата зала 272 в Софийския университет

Да, 272 е онази, най-голямата аудитория в Софийския унвиерситет, окупирана от Ранобудните студенти през есента на 2013 година. През зимата на 2014 Юридическият факултет започна мащабен ремонт на залата с помощта на Фондация Америка за България. В началото се притеснихме. Такива ремонти трябва да се правят изключително отговорно, с мисълта за всички хора, които минат през тази зала и освен от учебниците ще се учат от дизайна й (или от липсата на такъв). Няма да се уморим да повтаряме, че качественото образование и качествената среда за обитаване са двете неща, които пречат България да стане като Швеция (примерно).

Оказа се, че ремонтът е основен, при това културен и с помощта на нормални архитекти, а не с растерен таван от на бай Пешо братовчед му. Номинираме зала 272 за нормалност на годината, защото смятаме, че това е пътят, по който следва да бъдат правени всички промени в средата, в която растат децата ни: от детските градини през университетите, та чак до улиците, по които вървят.

Златната ябълка — анимацинна поредица


Илюстрация: The Golden Apple Series

Поредицата за Златната ябълкае неочакван проект, замислен и на път да бъде осъществен от група ентусиазирани млади български аниматори и дизайнери. Приключенията на няколко колоритни героиса вдъхновени от българския фолклор и представени в стил Тримата глупаци и Замръзналото кралство. Целият проект ни доказва, че българските народни приказки и етно мотиви могат да бъдат разказани в забавна история и изобразени по интересен и съвременен начин (който в никакъв, ама в никакъв случай, не е евтино патриотарски).

Какво прави тази анимация в едни архитектурни награди? Ами много са й хубави декорите. Село Кукерово например е хиперболизирана, толкинова версия на Стария Несебър, Търново и Рилския манастир едновременно. Браво

Книга на годината

Elements

Невъзможно беше най-теоретичното, най-голямото, La Grande Биеналето на архитектурата във Венеция тази година да не произведе също толкова голяма и теоретична книга. Под достойнството на куратора му щеше да бъде (а Рем обича книгите). Elements обаче не е обичайното досадно томче, което си купуваме по задължение, за да ни напомня за поредното биенале и остава на видно място в библиотеката само заради добрия си графичен дизайн. Не, тази книга си струва.

Да уточним, става въпрос не точно за книга, а за 15 мини книги, които разказват за архитектурата чрез 15-те й основни елемента: покрив, стена, прозорец, стълба, асансьор, тоалетна и т.н. Книгите са обобщение на основната изложба в централния павилион в Жардини и са пълни с примери, исторически справки и снимки. Да представиш архитектурата като сбор от банални строителни елементи вместо като високо емоционално изкуство, да напълниш една цяла зала с тоалетни и клекала, да сложиш в официална книга на биенале порно снимки и да ти се размине… е, това го може само Рем. Тази година той наистина успя да свали архитектурата от пиедестала й.

Тематичен брой за България на холандското списание А10

Колкото и незначителна и елитарна да е аудиторията на холандското списание за нова европейска архитектура А10, фактът, че тази година, за пръв път от съществуването му, на България и българската архитектура беше отделен специален брой, си заслужава отбелязване.

А10 направи: преглед на съвременната бг архитектурна сцена, на фестивалите и акциите, интервюта с 10 от добрите съвременни бг архитекти, 10-те сгради, които определиха бг архитектурата на десетилетието и, разбира се, разказ за соц архитектурата, без която всеки анализ на страната ни е непълен.

Списанията не са книги, знаем, но това за момента е най-пълният анализ на съвременната българска архитектура и затова заслужава номинация.

Личност на годината

Любо Георгиев

Любо Георгиев е номинан за втори път в тази класация, тотален прецедент. И двата пъти заради енергията и ентусиазма му да докара Архитектурната седмица (One Architecture Week, ex-Sofia Architecture Week) по-близо до хората, отначало като куратор, а отскоро и като директор на събитието.

Тази година, освен че се занимаваше с организирането и популярзирането на събитията от One Architecture Week, той участва активно в организацията на конкурса за пловдивския площад Централен, беше и част от журито, а в края на годината организира още един конкурс— за площада пред Културния дом в Пловдив. Покрай PR-a на архитектурните събития стана и лайфстайл звезда — в Capital Lightвидяхме какви обувки, чанта и паста за зъби ползва, а в едно предаване на пловдивско радио го поканиха да пусне любимите си парчета.

Мартин Ангелов

Мартин Ангелов е архитект с разностранни интереси. Беше един от четиримата съоснователи на другия български архитектурен блог ProvoCAD (едно време, когато всички започвахме, а хората бъркаха блог с блок), стана част от Трансформатори, после международна звезда с утопичния си велосипеден проект Kolelinia, а през 2014 успя да произведе прототип, да набере финансиране и да пусне в продажба странното градско колело Halfbike, с потенциал за бъдещ Smart на велосипедите.

Номинираме Мартин Ангелов, защото изказва аргументирани и емоционални мнения за градската среда, но най-вече заради успешния старт на нов продукт, който направи.

Мишките на One Architecture Week


Визия: Poststudio, реквизит: Nika Yonika

Голям човек е мишката. Особено когато позира за плакат на архитектурно събитие. Не се сещаме за по-запомняща се идентичност на One Arhitecture Week (и на бг архитектурно събитие изобщо) от тазгодишните мишки по потници и дънкови якета, карирани ризи и престилки, с лопати, стълби и триони (лъмбър сексуални преди лъмбър сексуалността). И все пак мнозина сигурно са се запитали защо точно мишки и какво общо имат с архитектурата. Ето няколко интерпретации, които чухме:

Тази година One Architecture Week се ровеше в пловдивския квартал Капана, който в началото на 20-ти век е бил квартал със занаятчийски дюкяни и складове, след това затворени. Логично е, когато разровиш такива пространства, оттам да изскочат мишки (и да позират като занаятчии пред дюкяните си). Или една по-метафорична трактовка — фестивалът има амбиции, че е експеримент в Капана, така че всички участници могат да минат за опитни мишки, хванати в капан. Но дори и за никоя от тези версии да не се сети човек, визията на мишките е достатъчна, за да събуди любопитство към събитието.

И накрая да завършим с пожелание — тази година мишки, догодина котки, кучета и мечки.

***

Гласуване на публиката и подаръци

По традиция освен наградите на журито, раздаваме и награди на публиката, които определята вие, гласувайки. Така че, ако искате да се противопоставите на дразнещата субективност на “онези, четиримата от WhATA”, гласувайте.

Наградите остават виртуални въпреки юбилея, но точно заради него тази година даваме и подаръци— трима от гласувалите ще спечелят тематичния брой за България на холандското списание А10 (същият, който е номиниран за книга на годината).

Гласувайтедо 24:00 на 20 януари.

В началото на февруари ще обявим победителите.

Е, това е. Зарихме ви с много текст, но вярваме, че ви предстоят няколко спокойни дни на уютно и топло място. Весели празници.

Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни произведения 2.5 България

Голямата снимка, Дневник: Как восъкът се превръща в свещ

$
0
0
Голямата снимка, Дневник



Лиценз: Всички права запазени

Блог Стара София: Коледен репортаж от 1940 година

$
0
0
Блог Стара София

Из "Вестник на вестниците", януари 1941 г. Изданието е дигитализирано от Народната библиотека.


Столицата в навечерието на Коледа

Загърнати в зимни палта, с големи пакети в ръце, мъже и жени прекосяват оживените улици, които сега са придобили някаква празнична тьржественост.

Утре е Коледа!...

Всеки бърза, суети се в навалицата, извръща се при всеки рев на такситата и на продавачите или, примамен от някоя пищно наредена витрина, преглъща пред наредените предмети и лакомства, за да се откъсне от нея с присвито сърце.

Небето висне над града, сиво и нсприветно, като помътено око. По цялото протежение на "Мария Луиза"са наредени сергии, сякаш ЦИГАНСКИ ТАБОР С РАЗНОЦВЕТНИ ЧЕРГИЛА, летви и кошове с евтини плодове.

Много сърца са омекнали, много кесии са разтворени за празниците, а "стоката", изостанала от лани, тъкмо сега би намерила добър пазар. Амбулантните продавачи дерат прегракналите си гърла, подканят минувачите с "евтина и чудо стока, само за празниците", а червенокос малчуган предлага "тамян, сега пристигнал от Абисиния".

Големите кооперативни сгради ме гледат високомерно и предизвикателно. Върху изопнатите медни антени по покривите се люлеят черни птици, вечните гостенки на Градската градина. Големите червени прозорци зеят, като очите на дракон. Отвътре ПРИВЕТЛИВО СЕ УСМИХВАТ ЕЛХИ, стройни и нагиздени като булки, те крият много радости за малките къдроглавци, нетърпеливо очакващи подаръците, които сега красят елхите, а утре непременно ще са в ръцете им, защото са обречени тем.

Вървя по улиците, а рой мисли дръзко и натрапчиво жужукат в главата ми, като в кошер.

На хоризонта се изрязват високите фабрични комини, които стърчат като огромни лули на великани от приказките. Някакви високи комини, опушени от дим и сажди, говорят, че желязното време пристъпя с тежки стъпки и поглъща ПАТРИАРХАЛНАТА ТИШИНА НА СОФИЙСКИТЕ ШОПИ, дави техните гърла с бензин и дим и смущава съня им с непривичния шум на трансмисии, юзини и фабрични сирени...

Улиците гъмжат от люде. Всички са еднакви в своите помисли и грижи за утрешния ден. Всички са излезли да набавят за семействата си най-необходимото за празниците. Минуват край мен като на парад: работници в сини рубашки и огрубели длани, с обрулени от студ и вятьр ланити и крака в подковани обуща. Дребни чиновници, движещи се като след тежка болест, с прозрачни бледи страни и хлътнали орбити, приведени под тежестта на житейското бреме и ИЗМАМНАТА НАДЕЖДА ЗА ОТСРОЧЕНИ ПОЛИЦИ на хлебари, бакали и въглищари. Пенсионери, с протъркани колена и безцветни връхни дрехи. Дребни физиономии, без име, без установена професия, с мънички радости под закърпената риза, с безцветна усмивка на обраслото лице и една велика скръб в очите. И най-сетне — млади момичета, с безкръвни устни, зацапани в евтино червило, които бързат нанякъде. Нарядко ще срещнете и някой безупречно избръснат, с грижливо изопнат ръб на панталона, с ръкавици и вратовръзка и нехайно перната шапка, изпод която се ветреят няколко къдри.

Къщурките тук са малки, прихлупени обиталища с четири стени и прозорци, често пъти закнижени. Освен керемидите, над тях тежат и олихвените кредити, получавани от различни места и в различни времена. Множеството от жителите тук са СОБСТВЕНИЦИ НА... ДЪЛГОВЕ, разбира се, защото и това, което имат, все още си остава на банки и лихвари.

Паважи, тротоари, канали, чешми ?

— Това в окрайнините е нещо непознато, толкова непознато, колкото за центъра — жителите на Марс. Но съвсем не е така с прословутата столична кал, която просто се лепи като баница. Има и улици и домове, където гражданите драговолно са се лишили от грижите на великодушния г. Себион. На много места подир Нова година ОСВЕТЛЕНИЕТО СЕ ПОЛУЧАВА БЕЗПЛАТНО — НАПРАВО ОТ ЛУНАТА.

Ето, това е някаква болница. Санаториум за гръдоболни. Спирам край сградата и вдигам очи нагоре. Накацали като ластовички по прозорците, момичетата наблюдават живия поток минувачи. Гледам бледоликите девойки и си мисля: тия пламнали очи крият една неизразима мъка, всяка една от тях носи по една трагедия — СЪКРУШЕНИЯТ КОПНЕЖ ЗА ЖИВОТ, ЗА СЛЪНЦЕ И ЛАСКИ. Малка девойка, с бяло колие и руси къдри, се усмихва кокетно, изпраща ми въздушна целувка и се потуля зад другарката си. Бедната! Тя сега, може би, спомня прекрасните звездни вечери, преживени нявга в дружба с любимия или, може би, в копнеж по дълго жаждания рицар на своето сърце, очаква да я навести поне в сънищата, нея — ПЛЕННИЦАТА НА ЖЪЛТАТА ГОСТЕНКА.

И затуй, в това лирическо опиянение, тя е тъй безмълвна и разточителна в нежности и ласки...

Виелицата се хвърля в лицето ми като котка. Вдигам яката на балтона си и отминавам по-нататък. По улицата се носи изтърканата мелодия на позната песен. Свири шарманка. Двама клетници обхождат магазини и кафенета, мъкнат на гръб олющената шарманка, свирят и пръскат житени зърна за "плодородие и сполука", а сетне подканят за няколко дребни монети. Стоплени от напевната мелодия, минувачите тръгват по-добри, но все така мълчаливи и унесени.

КРИЗАТА И НЕМОТИЯТА СА ПРЕСУШИЛИ УСМИВКИТЕ от лицата на людете. Радостта грее само в детските сърца и се прелива в очите им.

Утре е Коледа. Коледа за невръстните граждани. Коледа за малките деца на заможните столичани, на децата в сиропиталищата и приютите. Повечето от тях утре ще получат подаръци, може би за пръв път в живота си. И ще се радват искрено и от сърце, както само децата могат.

На ъгъла се тьлпят любопитни. Приближавам насъбралите се. Гражданин държи някакъв предмет, който мърда в ръцете му и писука като пиле. НОВОРОДЕНО!

То се е пръкнало на света едва преди няколко дена и се нуждае от грижи, от майчина нежност и любов. То сега плаче и протестира срещу неправдите в живота и проявената жестокост спрямо него, ТОЧНО В НАВЕЧЕРИЕТО, КОГАТО СЕ РАЖДА ВИТЛЕЕМСКИЯТ МЛАДЕНЕЦ, а людете се готвят за радост и веселие. Протестира новодошлият земен гражданин, реве безгласно, като малко котенце, и рита със слабите си крачка, като яре. Не го интересуват нито посланията на папата, нито войната. То иска твърде малко: кърма и топла майчина прегръдка.

Разказват, че покойният французки държавник Бриян е дошъл на света точно при същите обстоятелства, намерен на улицата и отгледан от добри люде. Кой знае: Може би новият гражданин е УТРЕШНИЯТ ДИКТАТОР НА БЪЛГАРИЯ или кмет на столицата?

Денят отхожда бавно. По улиците се чува проточеният глас на вехтошар, който купува стари дрехи. Дрезгавият глас прозвучава в привечерния сумрак тъжно и се удавя в бездънната бездна от мрак.Черни драперии се спускат над града и покриват къщите и улиците.

Изнурените от труд и мъка люде се приютяват в своите топли домашни огнища. Там тази вечер ги очаква малка радост. Усмихнатите очи на невръстни рожби и топлата ласка на любящо сърце.

Улица "Сердика"е бременна от похот, много мрак, коварство и кал. УЛИЦА БЕЗ СЛЪНЦЕ И БЕЗ РАДОСТ. Сборище на "горски нимфи"и "нощни пеперуди". Да не мислите — някои знатни дами или Венери с маниерите на Холивуд? Те имат много от красотите на Венера Милоска, само че са по-целомъдрени от нея. Те раздават сърцата си, продават телата си, за да живеят. У тях любовта се купува с пари.

Ах, тази ПРОЗА НА ЖИВАТА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ! — да носиш сърце — символ на най-възвишеното — и редом с него и някакъв стомах, който настоятелно иска своята определена доза — по два пъти на ден!...

Сега е Коледа. Празник на всички. А ето, че и на Коледа вие се пробуждате в леглото и пращате да ви купят вестник, за да узнаете новините на деня. Помисляли ли сте някога, драги читатели, за ония безименни труженци, които ви доставят ежедневно всички новини? — Това са репортерите.

РЕПОРТЕРЪТ Е ОЧИТЕ И УШИТЕ НА ОБЩЕСТВОТО, който е навсякъде и всичко знае. Той търси новината и я улавя, за да ви я съобщи, да я направи ваше достояние, да я научите. Вие всички го знаете и все пак той си остава безименен и непознат за публиката. Неговите най-близки са редакторът, който стои над бюрото и чака материал за вестника, и малката машинописка от прашната архива, която често пъти е най-щедрият доставчик на новини, след министрите и приближените им.

Сега е Коледа. Празник за всички. Но и на Коледа, когато вие почивате, репортерите работят. Когато вие празнувате, те трябва да научат как празнува народът, за да съобщят това на своите читатели. Мисълта на репортера е все във вестника и винаги в предстоящия брой, който утре ще бъде в ръцете ви. ЗА РЕПОРТЕРА ПРАЗНИЦИТЕ СА САМО ЧЕРВЕНИ ТОЧКИ, отбелязани в стенния календар. Позволено е да си спомним за репортера поне веднъж в годината.

Честита Коледа!

Атанас Душков


Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни произведения 2.5 България


Денислав Георгиев: Невидимата ръка на щастието

$
0
0
Денислав ГеоргиевВ последно време живея с дразнещото чувство на неудовлетвореност. Все нещо не ми е както трябва. И реших да си разгледам дневничето (блога де) и да видя какво толкова не …

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Появи се информация за необявения HTC A12 от среден клас, очакваме го през февруари

$
0
0
Никола Балов
Появи се информация за необявения HTC A12 от среден клас, очакваме го през февруари
Догодина очакваме от HTC нови модели от познатите серии One и Desire, а днес @upleaks пусна информация за необявения смартфон…

Лиценз: Всички права запазени

Ана Динкова: Проба

$
0
0
Ана Динкова

Свикнала съм до такава степен да мултитасквам, че понякога, когато трябва да се концентрирам върху едно нещо за повече от 5 минути просто не мога. Или както казваше една приятелка: всички, които се занимават с комуникации в днешно време развиват ADD (т.е. Attention deficit hyperactivity disorder) – за подробности, питайте Google.

И така, един прекрасен ден докато висях в един разговор около 20 минути не се стърпях и почнах да си правя идиотски колажи онлайн. Снимката горе е пряк резултат.

И сега, естествено, започвам да се чудя дали да не си отрежа бретон(че)…

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Цените на iPhone 6 в Русия скочиха до 800 евро за 16 GB заради срива на рублата

$
0
0
Никола Балов
Цените на iPhone 6 в Русия скочиха до 800 евро за 16 GB заради срива на рублата
След като за около седмица онлайн продажбите на iPhone в Русия бяха спрени от Apple, сега смартфонът отново е достъпен,…

Лиценз: Всички права запазени

Марина Илиева: Весела Коледа и късмет през 2015 година!

$
0
0

Приятели, читатели, пътешественици,
Пожелавам ви весели празници, много усмивки, нови пътешествия и най-вече здраве и късмет! Бъдете щастливи и се забавлявайте!

Лиценз: Всички права запазени

Viewing all 45645 articles
Browse latest View live




Latest Images