Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 45645 articles
Browse latest View live

Григор Гачев: Веселин Вучков и… КОЙ

$
0
0

Преди година и девет месеца най-различни хора поставиха в и чрез Интернет въпроса кой назначи за шеф на ДАНС не друг, а Делян Пеевски – символът на българското корупционерство и шуробаджаначество. Въпросът намери широк отзвук и обедини хора от всички краища на политическия спектър в протест срещу този връх на наглостта.

На Пеевски му се наложи да се откаже. Формално – заради натиска на уличните протести. Реално – заради съпротивата на неговите „съратници“, които го знаят що за стока е още по-добре от протестиращите. Но остави начело на ДАНС Писанчев. Не зная дали е верен слухът, че Писанчев рапортува първо на него, а на президента и на председателя на НС чак след като Пеевски разреши. Но май не е безкрайно далече от истината.

Междувременно стана ясно, че въпросът е не кой е назначил Пеевски, а кой е назначил Орешарски и останалия сандък кукли на конци, който се правеше една година на правителство. И че това е именно Пеевски. Протестите продължиха. Правителството показа типичните качества на кукловода си. Надали е нужно да припомням всичко – не беше отдавна.

За година България беше разкрадена и разсипана до степен оставането на Орешарски и прочее на власт да е опасно за живота им. Дойде на власт друго. С надеждата на повечето българи да постави на мястото му поне едно – кръстника на това правителство.

Но оттогава вече минаха месеци и все повече се убеждаваме – надеждата е излъгана. Писанчевците продължават да оглавяват ключовите държавни институции. Никой и не помисля да разследва марионетките от сандъка за разграбването на страната. За подслушването, сплашването и мачкането на протестиращите. За съсипването на отношенията ни с ЕС, в който членуваме. За провалените линии за еврофинансиране. За опитите да се сключат престъпни, заробващи ни договори от сорта на „Южен поток“ и този с „Уестингхауз“ за АЕЦ Белене… Вместо това Министерството на финансите плаща от джоба ни рекламни кампании как нелегалните цигари ограбвали доходите на Пеевски… пардон, на старите ни родители. И държавата и общините услужливо тормозят и затварят магазините за цигари и преса на удобни места, за да бъдат разкрити вместо тях павилиони на „Лафка“…

Оти ги ручахме жабетата?! За това ли подкрепихме тези политици и правителство? Аз – не. Подкрепих ги, за да сложат край на клептокрацията, а не за да я донахранят и донапоят. И ако не се поправят наистина много бързо, ще поискам оставката им. Не след три-четири години, а веднага. Аз, данъкоплатецът, плащам заплатите им. Те са просто служители във фирмата, наречена държава, чийто собственик съм аз. Имам абсолютното право да ги уволня, ако вършат не за каквото съм ги назначил.

Досега ги търпях, понеже някои от тях вършеха и по нещо полезно. И един от тези беше министърът на вътрешните работи Веселин Вучков. В кратки срокове той направи много и предимно полезни промени в МВР. Създаде част от условията, върху които би могла да се изгради що-годе нормална работа в това министерство. Не беше идеален, но като за България беше приемливо добър министър.

Ключов момент в оправянето на работата на МВР и свързаните с него институции, а и изобщо на сигурността на България, беше незабавната смяна на хората на Пеевски по върховете им. Това е и белегът, по който следя дали промените са реални или симулирани… Вучков няма как да не знае същото – няма как да не се сблъсква с него всеки ден. И сигурно немалко време е търпял да му бъде отказвана смяната на тези хора. Но ако не е част от мафията им, идва момент когато трябва да си тръгнат или те, или той. Очевидно този момент е дошъл.

И Бойко Борисов направи избора си. С което демонстрира пред всички нас с кого и за кого играе. Поставен между избора дали да е с Вучков или Писанчев, той избра да е с Писанчев. Иначе казано – поставен между избора дали да служи на Пеевски или на подкрепилия го народ, избра да служи на Пеевски.

Този момент е ключов за България, точно както е ключов момент за Русия убийството на Борис Немцов, ако и по съвсем различен начин. Мисля, че спокойно мога да заявя открито – вястото на Веселин Вучков е в изпълнителната власт. Този, на който мястото му не е в нея, е Бойко Борисов. Може по-нататък нещата да се променят, но в момента са така. И тези, от които зависи всеки от тях двамата да си дойде на мястото, сме ние.

… Много от надигналите в Интернет глас срещу Пеевски и правителството на Орешарски бяха събрани от единомислието си и представата на околните за тях в неформална псевдо-група, станала известна като „Протестна мрежа“. Умишлено оставена без формална структура, крепяща се на индивидуалното решение на всеки дали да подкрепи тази или онази инициатива, тя се оказа изумително резистентна срещу опитите да бъде контролирана чрез подставени лица или пък сплашена или възпрепятствана. В нея се оказаха въвлечени хора с най-различни политически възгледи, идеи, виждания. Желанието да прецениш сам нещата и да подкрепиш ценното осигуряваше това да се окажат подкрепяни почти само полезните идеи. И въпреки демонстрираната готовност на правителството да използва всички ресурси на държавата за смазване на протестите, те продължаваха. Попречи им да успеят единствено тоталното обезверяване и изтощение на тази част от българския народ, която все още е останала в България.

Но „Протестна мрежа“ я има и ще я има. Някои може да я напуснат – други ще се присъединят. Тя не е определени хора или дори запазено име – тя е желанието на хората да оправят нещо в българската политика, да се борят да я направят не толкова корумпирана и безогледна. Докато това желание е живо дори у един човек, докато дори един заслужава да живее в некорумпирана държава, ще я има.

И тя няма как да остане безучастна, когато от властта излиза някой, чието място е в нея, а остава някой, чието място е извън нея. При вестта за оставката на Веселин Вучков тя отправи призив за протест пред Министерския съвет в четвъртък, 18:00 ч.

Не съм един от „Протестна мрежа“, а най-обикновен човек със световно неизвестен блог. Но мога да се присъединя към техния призив. Като глас – с блога си. И физически – като отида там.

Да, аз съм само един човек. Нямам как да надвия апатията и изтощението на седем милиона души. Или, ако предпочитате, преживността на седем милиона овце – крайният ефект е един и същ… Но мога да дам каквото зависи от мен, и ще го дам. Защото това даване е, с което заслужавам правото да живея в една по-свястна България.

И защото докато съм на протеста, телом или духом, живея в една по-свястна България – сред хората, които биха я съградили.

Лиценз: Creative Commons - Attribution (CC-BY)


Събина Панайотова: Innovation Explorer и всичко, което научихме за иновацията

$
0
0
Събина Панайотова
иновация

Антъни Христов показва снимки от PIXAR Палуза – рок феста, койото PIXAR организира два пъти годишно в кампуса си.

На Innovation Explorer за един ден главата ми роди повече идеи отколкото за последните няколко месеца зад бюрото. В края на деня исках да си взема остатъка от седмицата отпуска, да чета по темите, да пиша и да пробвам разни неща.

Няколко неща изскочиха на преден план:Корпоративната култура и мениджмънта като основа на иновацията; иновацията като цел и като процес. На въпросът кое от двете е повече – и двете. Започва като цел, но ако наистина я усвоите може да стане процес.

Сутрешния панел

Боян Маркович от Евороепейската банка за развитие говори за корелацията между размерите на инвестициите и иновацията. На кратко – колкото повече, толкова повече.

Антъни Христов, арт директор на PIXAR, говори за това как компанията промотира иновацията и креативността вътре в екипа. PIXAR това е въпрос на корпоративна култура, защото все пак изкарват пари именно от креаивността и таланта на служителите си. Даването на свобода и подхранването на таланта и креативността там са въпрос на политика и корпоративна култура. Няколко пъти до обед, не само от Антъни, чухме – корпоративната култура зависи от топ 5 мениджмънта.

Друг полезен съвет от него беше – бъдете откровени с екипа си. Cut the corporate crap. Има хора, които имат страхотен талант да правят корпоративни речи – задължително умение за “Корпоративна Америка”, но истината е, че повечето пъти това е чиста проба bullshit. А когато екипът надуши bullshit, в дългосрочен план резултатът е само и единствено загуба на доверие в мениджмънта.

иновация

Феликс фон Хелд от IICM показа как иновацията може да е не само цел, но и инструмент. SIT е метод, който може да се прилата на всичко – услуга, процес, продукт, за да бъде иновиран. Феликс каза и други важни неща за това какво и как трябва да се случи, ако наистина искате да прокарвате иновации в една компания: scorecards kill innovation. Иновацията няма гаранционна карта и ако наистина искаш да иновираш, трябва да си готов да понесеш загуби и да приемеш факта, че накрая scorecard-a ти може и да не изглежда перфектно.

На кратко, приказките за иновация трябва да се наливат в главите на мениджмънта.

Следобедът бяхме на workshop с Феликс където научихме подробности за Systematic Inventive Thinking (SIT)и се опитвахме да го прилагаме над примери. Научихме повече за 2 от 3те начина затова да се случи – subtraction и division. И при двата “разглобявате” процеса, продукта или услугата на съставните им части. После вадите (substraction) един от елементите и на база на какво ви остава и как да промените нещото, така че пак да работи. Или разбърквате (division) компонентите и на база това мислите нов продукт, услуга, процес.

Важните изводи от workshop-a бяха, че:

  1. Всичко може да се иновира;
  2. Иновацията не е просто да се напиети и да чакате да ви удари като гръм от ясно небе – тя е процес и инструмент, които може да се научите как да прилагате. Но дори тогава отнема време и усилие на екип от хора;
  3. Когато променята продукт или услуга мислете повече за нов бизнес модел, защото е по-вероятно по-бързо и лесно да донесе печалба;
  4. Винаги е по-лесно да променяш/иновираш от вън – процес, в който не участваш, услуга или продукт, които не са твоите. По-трудно е когато сам трябва да инвестираш в това.

Може да научите в детайли за SIT и как да го прилагате на обученията на Innovation Starter Box, кога и къде може да видите на сайта им.

Хубаво е, че най-накрая в България да се случи истински разговор за иновации и мисля, че отзвукът от събитието ясно показва, че имам нужда от такъв. Тепърва предстои обаче да си говорим за корпоративна култура и колко е важда тя за бизнеса.

Лиценз: Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported

Жюстин Томс: Блогърите в Русия все по-изкъсо държани

Библиотеката: Под прицела на снайперист от Вермахта

$
0
0
Библиотеката

„Снайперист на Райха“е от онези заглавия, които могат да ме накарат да хукна към книжарницата със скоростта на светлината. Oще от времето на култовия филм„Враг пред портите“любопитството ми към тази малко известна войскова част – снайперистите, е доста силно. В книгата на Албрехт Вакеробаче си имаме работа не с Василий Зайцев, а с негов пряк конкурент от другата страна на фронта.

Snaiperist na raihaЙозеф Алербергере австриец, изпратен на Източния фронт през 1943 г. като картечар. След леко раняване решава да изпробва трофейна снайперска винтовка Мосин Нагани се справя учудващо добре. Съдбата на снайперист по това време му се струва по-привлекателна от тази на картечарите, които обикновено концентрират върху себе си вражеския огън – заблуда, в чиято погрешност по-късно ще се убеди с шокиращи примери от участта на свои колеги.

„Снайперист на Райха“е смразяващ разказ за отстъплението на Вермахта от Източния фронт и ежедневните сблъсъци със смъртта, които войниците му са принудени са преживеят. Сред тях, в маскировъчно облекло и с трофейна руска винтовка, снайперистът на Райха „ловува“ своите жертви, наблюдавайки ги внимателно през оптиката си. Почти като описание на видео игра звучат спомените на германеца, докато изрежда успешните си попадения с много детайли за ефекта от изстрелите – фонтани от кръв, експлодиращи глави, пробити кореми. Алербергер стреля с руски разривни куршуми, които отварят дупки колкото юмрук в човешкото тяло. Високата му резултатност бързо го превръща в герой за войниците на Вермахта, а до края на кариерата си успява да достигне 257 потвърдени убийства (вероятно действителните са няколко пъти повече, но за потвърждаването е нужен свидетел, какъвто невинаги има).

Тъкмо когато си мислите, че стомахът ви вече се е обърнал и не можете да поемете повече ужас, Вермахтът отстъпва по всички фронтове и Червената армия започва да залива Европа. „Ловните“ разкази на Алерберг започват да отстъпват място на ужасяващи свидетелства за зверствата на съветските войници в окупираните територии. Кланета, изнасилвания и всевъзможни изстъпления стават срещу цивилни, най-вече жени и снайперистът се сблъсква с доста такива. Но най-непонятните зверства руснаците извършват спрямо заловените снайперисти на врага. Австриецът описва два случая, от които не само ще ви се изправи косата, но ще ви преследват дълго след последната страница.

И все пак, след всички преживени кошмари, снайперистът има удивителният късмет да оцелее до капитулацията на Райха и след дълго и опасно пътуване през окупирана от Червената армия територия да се добере до родната Австрия. Книгата, базирана на неговите спомени, не бих препоръчал на всеки необременен ум. Нужна е малко повече предварителна подготовка по отношение на знанията за Втората световна война и със сигурност здрави нерви и стомах, защото сцените на кърваво насилие наистина са доста. И най-ужасното е, че всичко това действително се е случило.

Георги Грънчаров


Filed under: Военни, Мемоари

Лиценз: Всички права запазени

Събина Панайотова: #катопорасна: Има ли женски професии и други неща за 8ми март

$
0
0
Събина Панайотова

С Марта. Работа в кухнята по собствено желание! Важното е да има избор. :)

Малки големи обяви около 8ми март!

На 6 март от 10 в Дома на Европа, както още е известна кубистичната стъклена сграда на “Раковска”, ще има разговор на тема “Има ли мъжки и женски професии?”. Организатори са Информационно бюро на ЕП и Капитал “Кариери”.

“Има ли мъжки и женски професии?”

Срещата е част от поредица инициативи на Информационно бюро на ЕП по случай 8ми март, които може да следите в Twitter под #катопорасна.

“Извърви километър в нейните обувки” 

Инициативите включват още походът срещу домашното насилие – “Извърви километър в нейните обувки”, който цели да ангажира мъже като посланици срещу домашното насилие. Момчетата отново ще трябва да пробягат известно разстояние по Витошка на токчета. Миналата година беше фурор! Така че не пропускайте възможност да се включите и тази година на 8ми март. Събитието тръгва от “Аптека” – което, м/у другото е началото на пешеходната зона на Витошка, при изхода на метрото.

8ми март в Twitter

Междувременно в Twitter, yours truly, ще имам честта да стои зад Twitter канала на Информационно бюро на ЕП и да туити от него с #катопорасна. Хендалът е @EP_Bulgaria, следвайте ни и се включвайте. Имам няколко идеи, но ако има нещо конкретно, което искате да чуете/прочетете или за което искате да говорим, моля кажете. Отворени сме за идеи!

За мен е изключително интересно и особена чест да съм част от тези инициативи на Информационно бюро на ЕП и искрено благодаря за доверието. Не е като много хора в последните години да не са ми давали достъп до Twitter акауните си покрай работата ми, но все пак ЕП и темата за жените са особено важни и отговорни. Разбирайте че се вълнувам и нямам търпение!

ПП: Още събития

Феминистка разходка на 8ми март – из София по стъпките на големите жени в Българската история, феминизма, правата на жените. Разходката ще се състои на 8 март от 11.00 ч. с начална точка градината до Народното събрание и СУ „Св. Климент Охридски“ и ще се провежда всяка неделя на месец март и април от 14.00 ч. със същата начална точка.

 

 

Лиценз: Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported

Марина Илиева: През Вълшебните извори към Костадиновият скален манастир

$
0
0

Този пътепис, участва в конкурса “Къде бях? Какво видях?” 2015

Изненадващо изплющя проливният, но кратък дъжд в тази последна августовска неделна утрин на 2014 и развали плажа на летовниците. Над горещия асфалт се издигна пара. Влажно и душно стана както на Екватора и затова решихме да избягаме от Варна. Бърз старт и ето ни на изненадващо сухия и слънчев стар път за Девня. Това наше отклонение беше приветствано от греховните жрици на любовта, които ни ръкомахаха в шпалир чак до Побитите камъни.

Вълшебните извори

След половин час завихме надясно под магистралата към ,,Девненски цимент“, където са и най-големите карстови извори у нас -Вълшебните извори. Както е казал Михаил Жванецки:
,,Умей да се наслаждаваш на всичко, което е на път и под път.“

Вълшебните извори

Кеф или едно чудно сенчесто място, където сред корените на дървета бликаше кристална вода.

Вълшебните извори

Ято дебели сомове се наслаждаваха в бързея на воденицата, като доволно мърдаха с опашките си.

Чорлавата глава на Горгона Медуза от  музея на мозайките в Девня

Мърдащото леко ято риби ми заприлича на чорлавата глава на Горгона Медуза от музея на мозайките в Девня.

в механата Вълшебен извор

Рибите ги оставихме на мира или на гладните туристи, които окупираха масите в механата ,,Вълшебен извор“. Ние напуснахме с въздишка омаяни от красотата на това място на път към един друг по-загадъчен и по-мистичен обект: скалния манастир до село Осмар.
към Осмар

Ние се качихме на магистралата до Шумен и после наляво към Велики Преслав и после в отбивката към Хан Крум и Осмар.

Винарска изба Осмар

В началото на Осмар се отбихме в прочутата винарската изба, където заредихме с пелин, както ни е завещал Тодор Колев:

Осмар

„Знаеш ли, братчед, кое отличава хората от животните?  Алкохолът! Нито едно животно не пие!“
Човешката оферта-70 лева за 1 нощувка + закуска + вечеря + бутилка Осмарски пелин за двама в Осмарски къщи, с. Осмар беше много примамлива, но не беше актуална за нас.

Наздраве!

Все пак ожаднели решихме да се възползваме от гостоприемството на Осмарските къщи и солидарни изпихме с нашият водач на МПС по едно ,,Шуменско пиво“. След обяда- лека сиеста и турско кафе и вече не остана време да ходим пеша до скалния манастир и затова се качихме в колата и поехме нагоре покрай Осмарската река. Следвахме указанията:,,От с.Осмар се тръгва по коларски път в северна посока. Пътят следва извивките на Осмарската река. След около 2 км пътят постъпено завива надясно и навлиза в гориста местност. Оттук.на около 500 м напред, пред погледа се разкриват трите основни масива, където са разположени пещерните скални църкви. Пътят отвежда до малка полянка, където има каптаж и чешма, а над тях смесена широколистна и иглолистна гора. Поема се по тясна лъкатушеща пътека и сред сравнително стръмно изкачване се стига до канара с елипсовиден, наподобяващ очертанията на око, отвор в горната и част. Тя е известна с имената Окото или Халката. В нейната по-ниска част се разкрива и Костадиновия скален манастир. До него може да се достигне и по маркирани пътеки идващи от Шуменското плато и свързани със съседните населени места, както и от хижа Букаците.“

към Костадиновия скален манастир

Избуялите клони леко галеха ламарината на Пежото. По пътя край реката срещнахме доволни туристи, които вече се връщаха от скалния манастир. Слава богу,че не срещнахме нито една кола по тесния коларски път, защото лъскавите паркетни джипове бяха паркирани под дебелите сенки на селските асми :).

към Костадиновия скален манастир

На едно по-широко място, където можахме да обърнем назад и ние паркирахме т.е. в къпинака в подножието на Шуменското плато на 2,5 км от Осмар.

към Костадиновия скален манастир

Над главите ни белееха скалните манастири. ,,Диреклията“е с колоната по средата.Тя е вляво горе на снимката и ни подканяше към по-близката цел- Костадиновия манастир.Той е най-достъпният и най–голям скален манастир на Шуменското плато за който има изградена метална стълба от банката SG.Уви за достъп до Диреклията трябва алпийска екипировка. Все пак може да се намерят мераклии които да забият един дирек (стълб) от тръба ф200х5 мм със скоби стъпала от квадрат 10мм и предпазни обръчи от ленти 4х20мм за достъп до пещерата, подобно на корабна мачта!

Костадиновия скален манастир

Оказа се, че сме паркирали на завоя на 50 м от манастирската чешма разположена на една полянка с избуяла до кръста трева. Огледахме се и потърсихме маркировката за скалния манастир, но вляво от чешмата открихме знак към ,,Римския път“ и пътека която решихме, че може да ни отведе до манастирите.

към Костадиновия скален манастир

Но след 10 минути ход по пътеката разбрахме,че посоката е грешна и се отдалечаваме от целта. Но ние не се отказахме, а сменихме посоката и упорито и бавно закрачихме нагоре сред букака. В този лес още грозно стърчаха дънерите, изкоренени от пороите.

към Костадиновия скален манастир

Поне тук в Костадиновия дол слънцето не печеше. Беше усойно и хлъзгаво от опадалите влажни листа, както в приказните гори Тилилейски. Слава Богу, неизсечената гора беше защитила село Осмар от подобен трагичен потоп като в Аспарухово!

към Костадиновия скален манастир

Уф! :( и Ура! :). Най сетне сме горе на плато! Иде ми да разперя криле като орел или парапланерист и да се порея над Осмарския боаз!
След като се успокои пулса ни, изпихме водата, благодарихме на Бога и накрая се огледахме за ориентация. От изток или вляво от вас е боазът(долът), ограден от стръмните и скалисти склонове на Четика баир, а от запад се намират полегатите и гористи склонове на Кочовския дял (където се изгубихме :( ) на Шуменското плато. Манастирите са долу в краката на баир-будалата или на стръмния скалист склон на боаза, който е наричан от местните жители Манастирска долина.

,, Скалните манастири край Шумен са истинско предизвикателство за(неориентираните) туристи. Те представляват комплекс от разпръснати черкви и монашески килии, обитавани от монаси-отшелници през XII-XIV в. Манастирите, открити и описани за първи път от Карел Шкорпил, са разположени по южните и югоизточните склонове на Шуменското плато, издълбани в отвесните варовикови скали.“
Защо там?Защото тогава е нямало глупави монаси, които да дълбаят килии със северно изложение!!!
Благодаря Ти Господи, че помилва нас грешните и ни посочи пътя!
Сред зелените върхари отново се белееха скалните манастири, а ние досега бяхме обикаляли в кръг около тях!

скалните манастири

Черната дупка в отсрещната скала е прозорецът на ,,Диреклията“. Тръгнахме нататък и вървяхме докато излязохме на маркираната пътека идваща от Шуменското плато, която ни отведе до ,,Окото“.

Окото

Скалният феномен ,,Халката“или ,,Окото“.

Окото

В окото бръкна или влезе нашият приятел Стефан.

към Окото

Стъпка по стъпка и ето ние леко и важно се изкачваме по отвесната скала на 12 метра височина до Костадиновия манастир.

Костадиновия скален манастир

Входът на скалната обител е с правоъгълна форма, с южно изложение. Неговите размери са; ширина 1.10 м и височина 1.50 м

Костадиновия скален манастир

От входа се попада директно в скалната църква (позиция 2 на схемата на Карел Шкорпил), която е с размери; 4.50х 4 м. Височината на свода е 2.83м.Я таванът е по-висок от този в нашия апартамент!

Скалната църква

Вляво на снимката или в средата на източната част на цъквата е изсечена апсида (позиция 3) с диаметър 2 м и дълбочина 1.70 м. Пред нея има стъпало високо 0.50 м.В горната част на апсидата има изсечени две ниши. От двете и страни също има две по-големи всечени в скалата ниши украсени с икони донесени от богобоязливите туристи.

Скалната църква

В южната страна на църквата(вляво от входа) е изсечена и скамейка за сядане с височина до 0.50 м и широка около 0.26 м.

Скалната църква

В крайната лява част на височина около 0.80 м над нивото и е разположен вход водещ до малко отделение наподобяващо килия. То е дълго 1.50 м и широко 2.60 м. Височината на свода е 1.50 м. По стените личат вдълбани жлебове. Личи си, че отделението е затваряно с дървена врата.

Скалната църква

В южната му част се достига до прозорец (позиция10) с размери 1.50 м ширина и височина 0.83 м. Това сигурно е било място за уединение и медитация на монасите- исихастис умната молитва.

Скалната църква

В северната част на църквата има квадратен отвор (вляво на снимката), който отвежда в просторно отделение. При самия отвор са закрепени 3 метални-самоделни камбани. Помещението е с неправилна форма. В най-северната му част може да се види издълбан трап(позиция13), който вероятно е бил използван за гроб. Напречно през помещението минава скална пукнатина. Тази част, която минава през пода на помещението е допълнително разширена и може би е гробно корито на монах, а не на цар.

Скалната църква

В западната част на помещението е оформена също така скална скамейка (позиция 14) висока 0.50 м и широка 0.60 м.

Скалната църква

В южната стена са изсечени три ниши (позиция 17) в които са оформени прозорци с различна форма и размери от които влиза слънчева светлина. Сводът в тази част на скалния манастир достига височина до 3.20 м.

Скалната църква

Големият прозорец откъдето идва Божествената светлина е също удобен за молитва насаме с Бога.

Скалната църква

По време на една от обиколките си Карел Шкорпил е видял в ъгъла на църквата фрагмент от стенопис на възрастен мъж с бяла брада и нимб, от който днес е оцеляла само малка част :(.

св. Григорий Синаит

Може да предположим, че това е било вероятно изображението на беловласия св. Григорий Синаит (1260-1346).Той е основател, практик и теоретик на исихазма, живял и творил на Синай, Атон, Хиос, Крит и Странджа. Официалната поява на скалните манастири у нас се свързва предимно с исихазма. Мистичното течение в православното християнство, чието име означава спокойствие, тишина, уединение, проповядва, че при усилена молитва и вглъбяване вярващият може да постигне единение с Бог. Самият цар Иван Александър (1331-1371 г.) през 1360 г. официално признал популярния вече исихазъм. Той даже изградил рибарник в царския Парорийски манастир. Някои от исихастите по-късно станали бъдещи патриарси на Византия, Киевска Рус и България.

Св. Св. Константин и Елена

Предполага се, че скалният манастир се е наричал „Св. Св. Константин и Елена“ или на уважаваните първи библейски археолози открили Светия Кръст на който бе разпънат Христос.
Другата версия е, че скалния манастир е на Константѝн Тих- Асѐн управлявал като цар на Второто българско царство от 1257 г. до 1277, когато е убит в битката с Ивайло.Но тогава е рядкост да се започне издълбаването на пещерен манастир т.е. преди идването на основателя на исихазма св. Григорий Синаит в 1325г. в Созопол. Царският манастир се строи на лесно достъпно за поклониците място, като крепост в Парория, а не като пещера скрита в чукарите.

Костадиновият скален манастир

Тази исихастка тишина беше нарушена от звъна на камбаните.

Костадиновият скален манастир

Лястовиците бяха напуснали родното си гнездо кацнало над абсидата, перфектно издълбаната от каменоделците.Тук цареше чистота на духа и пространството. Предишните поклонници бяха помели пода и бяха оставили свещи за новите гости. След кратка безмълвна Иисусова молитвание напуснахме това свято място. Умната молитва, съзерцанието, за любознателните е може би най-мистичният, но и най-неразбраният път към Бога. Най-вероятно това е и една от причините много хора вълнуващи се от духовното самоусъвършенстване да се обърнат към източните учения за медитация и йога в Тибет и Индия, без да съобразяват с факта, че едно прекрасно и истинско духовно учение ни е завещано от православните отци живяли по нашите земи, пренесли го тук и съхранили го за нас в  аскетическия сборник „Добротолюбие” (Φιλοκαλία). Истинското начало на молитвата е сърдечната топлота. Повтаряй неотстъпно в ума си като мантра:

Господи, Иисусе Христе,Сине Божий, помилуй мене грешния!— и това е вярна стъпка по пътя на твоето духовно пътешествие.

Костадиновият скален манастир

За суеверните и романтиците, които търсят страшни легенди като тези за Пещерата на Гутман можем да добавим: След като се заредихме с мистична енергия задържахме гюлето на Крали Марко, което се търкаляше надолу по верния път (300 м). То беше изплашило всички тролчета, които се бяха скрили в дебрите на българското интернет пространство ;).

На манастирската поляна

Връщайки се на манастирската поляна най сетне открихме секретната маркировка (вдясно от кръста на чешмата!!!) за скалния манастир. Благодарихме на Стефан, който изкърши избуялите храсталаци, които закриваха знака към верния път и така даде шанс на следващите любопитни изследователи.
Вечерта се спряхме в парка до Шуменската гара пред паметника на незабравимия Тодор Колев.

пред паметника на незабравимия Тодор Колев

-Тошко, кога ще ги стигнем американците?-питам аз.
„Дет ис дъ куесчън“, както е казал джентълменът Хамлет.“
-Никога защото бягаме в различни посоки!-отговаря песимистът в мен след 25 години неуспешен преход.
- Все някога ще се срещнем, тъй като няма идеално успоредни прави!-упорства оптимистът в мен.
Тук пътищата ни се разделят: Стефан продължи към старата ни столица, а ние към пристанището на Шумен с цариградския автобус. Амин!

Написа грешния Цветан Димитров, Местни Заговезни, 2015
Снимки и селфи: Цветан Димитров и Стефан Узунов

Литература:
1.Костадинов манастир, http://terrabyzantica.blogspot.com/2009/06/blog-post_3589.html
2. Костадинов скален манастир,с. Осмар - Хеликтит
3. ,,10 незабравими филмови реплики на Тодор Колев“

Лиценз: Всички права запазени

Стойчо Димитров: БаНо в ЌонтраНна АПорика (1): ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

$
0
0

ĐĐ°ŃˆĐ¸ŃŃ‚ ĐżŃ€Đ¸ŃŃ‚ĐľĐť БаНо си вСо ŃˆĐ°ĐżĐşĐ°Ń‚Đ° и СаПина Са ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ° и КОста Рика. Да видиП каквО що ĐźŃƒ со ŃĐťŃƒŃ‡Đ¸ Ń‚Đ°Đź :)

ĐŸŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ˝Đž чотоно:

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

част първа От

ĐŸŃ€Đ¸ĐşĐťŃŽŃ‡ĐľĐ˝Đ¸ŃŃ‚Đ° на БаНо в ЌонтраНна АПорика

Đ’ БорНиниСви ŃŃ‚Ń€Đ°ŃˆĐ˝Đ° ĐąŃƒŃ€Ń и каСаха, чо ĐžŃ‚ĐźĐľĐ˝ŃŃ‚ всички пОНоти. ХНод ПаНкО Ойачо ни пОдкараха къП саПОНота и търчахПо катО диворсанти проС Đ˛ŃŃ‚ŃŠŃ€ и дъМд, с Ń€ŃŠŃ‡Đ˝Đ¸Ń йагаМ на гНавито. ĐŸĐ¸ĐťĐžŃ‚ŃŠŃ‚ найра скОрОст Са иСНитано на Сиг-Саг, Đ° проС Ń†ĐľĐťĐ¸Ń път Đ´Ń€ŃƒŃĐ°ŃˆĐľ Сворски и саПОНотът ĐźĐ°Ń…Đ°ŃˆĐľ катО птица с криНата.

ĐĐ°ĐşŃ€Đ°Ń со дОкОпахПо Đ´Đž ĐœĐ°Đ´Ń€Đ¸Đ´Đ¸ Ń‚Đ°Đź ОткрихПо одна пивница, в ĐşĐžŃŃ‚Đž прокарахПо Ń†ŃĐťĐ°Ń‚Đ° вочор. ĐĄĐľŃ€Đ˛Đ¸Ń‚ŃŒĐžŃ€ĐşĐ°Ń‚Đ° но ĐˇĐ˝Đ°ĐľŃˆĐľ граП ангНиКски и ни Đ˝ĐžŃĐľŃˆĐľ ПаНки йири. ĐĐ°ŃƒŃ‡Đ¸Ń…ĐźĐľ со Đ´Đ° каСваПо: „Трос сорвосас дОйНос пОр фавОр!“ и нощата со Оправиха. ДОносо ни същО ПасНинки, нощО катО йаница и ПаринОван крОПид. ĐŸĐžŃĐťĐľ спахПо на однО ĐąŃ€ŃƒŃ‚Đ°ĐťĐ˝Đž ĐźŃŃŃ‚Đž, Đ° ŃŃƒŃ‚Ń€Đ¸Đ˝Ń‚Đ° ОткрихПо йаК ĐąŃƒĐťĐłĐ°Ń€ в ПотрОтО, кОКтО ĐąĐľŃˆĐľ хоП ĐžŃˆĐľĐźĐľŃ‚ĐľĐ˝, хоП нахакан.

ĐŸĐžĐťĐľŃ‚ŃŠŃ‚ къП ĐœĐ°ŃĐźĐ¸

ĐąĐľŃˆĐľ пО-ĐżŃ€Đ¸ŃŃ‚ĐľĐ˝ От ĐżŃŠŃ€Đ˛Đ¸Ń, храниха ни дОйро, играхПо на оНоктрОнни игри. КОгатО пристигнахПо ĐąŃŃ…ĐźĐľ гОтОви аПориканцито Đ´Đ° ни раСПОтават часОво народ, От ŃŃŠĐžĐąŃ€Đ°ĐśĐľĐ˝Đ¸Ń Са ŃĐ¸ĐłŃƒŃ€Đ˝ĐžŃŃ‚, нО ни йиха пО один своткавичон почат и ни ĐżŃƒŃĐ˝Đ°Ń…Đ° Đ´Đ° со ПОтаоП. ТърсихПо някакѩв роКс, нО стана къснО и со ОграничихПо с раСхОдка в раКОна на НотищотО. От ĐœĐ°ŃĐźĐ¸ Đ´Đž

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

вочо ĐąŃŃ…ĐźĐľ Đ¸ĐˇĐłŃƒĐąĐ¸ĐťĐ¸ Ń‡ĐžĐ˛ĐľŃˆĐşĐ¸ ОйНик. ĐŸŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ¸ĐłĐ˝Đ°Ń…ĐźĐľ проС нОщта и ни Đ°Ń‚Đ°ĐşŃƒĐ˛Đ°Ń…Đ° НатинО-ĐźĐžŃˆĐľĐ˝Đ¸Ń†Đ¸. Отърва ни один сиПпатичон чичка, кОКтО ни качи в Ń…ŃƒĐąĐ°Đ˛Đž такси, на кОотО ĐżĐ¸ŃˆĐľŃˆĐľ â€žĐ˘ĐĐšĐĄĐ˜â€œ. Закара ни овтинО и йърСО Đ´Đž хОтоНа, Đ° на въпрОса какви ĐąŃŃ…Đ° Ń‚Đ¸Ń агросивни типОво на НотищотО, тОК ОтгОвОри: „мохо… ĐźĐ°Ń€Đ¸ĐşĐžĐ˝ĐľŃâ€œ и со ĐżĐžĐ´ŃĐźĐ¸Ń…Đ˛Đ°ŃˆĐľ. ĐĐ°ŃŃ‚Đ°Đ˝Đ¸Ń…ĐźĐľ со, спахПо и сога ОтиваПо на ĐˇĐ°ĐşŃƒŃĐşĐ° в рОСОвата сграда Отсроща, ĐşĐžŃŃ‚Đž со каСва „Удар с ĐźĐ°Ń‡ĐľŃ‚Đľâ€œ.

ЛотищотО в БорНин

Đ‘ŃƒŃ€Ń на НотищотО в БорНин

ĐœĐ°Đ´Ń€Đ¸Đ´

ĐœĐ°Đ´Ń€Đ¸Đ´ŃĐşĐžŃ‚Đž ПотрО

ĐœĐ°Đ´Ń€Đ¸Đ´

Đ¤ŃƒŃ‚ŃƒŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ¸Ń‡Đ˝ĐžŃ‚Đž Нотищо в ĐœĐ°Đ´Ń€Đ¸Đ´

ЛотищотО в ĐœĐ°ŃĐźĐ¸

ĐŸŃ€ĐľĐ´ кОНата на ŃƒŃˆĐşĐž в ĐœĐ°ŃĐźĐ¸

ЛотищотО в ĐœĐ°ŃĐźĐ¸

ĐŸŃ€ĐľĐ´ НотищотО в ĐœĐ°ŃĐźĐ¸

ЛотищотО в ĐœĐ°ŃĐźĐ¸

ДОкатО со ПОтаохПо ОкОНО НотищотО в ĐœĐ°ŃĐźĐ¸, ОчакваКки пОНота Са ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ° сити, со появи красива дъга

ĐŸŃŠŃ€Đ˛Đ¸ŃŃ‚ дон в град ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

ХтанахПо ранО и хОдихПо Đ´Đž ПОротО. ĐŸĐž ĐżŃŠŃ‚Ń пОМарникари раСхНаМдаха ĐźĐ¸Đ˝ŃƒĐ˛Đ°Ń‡Đ¸Ń‚Đľ със ŃŃ‚ŃƒĐ´ĐľĐ˝Đ° вОда. Đ”ĐžĐťŃƒ Đ¸ĐźĐ°ŃˆĐľ ĐžĐżĐ°ŃˆĐşĐ° От кОрайи, кОитО чакат, Đ´Đ° проПинат проС

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźŃĐşĐ¸Ń канаН

Đ—Đ°ĐşŃƒŃĐ¸Ń…ĐźĐľ и ОтидОхПо Đ´Đ° си наоПоП Нок автОПОйиН. ДадОха ни чистО нОва кОНа на 1800киНОПотра. Воднага ĐžŃ‚ĐżŃ€Đ°ŃˆĐ¸Ń…ĐźĐľ Đ´Đž КанаНа, нО со ĐˇĐ°ĐąĐťŃƒĐ´Đ¸Ń…ĐźĐľ и ОткрихПо ПОста, кОКтО свърСва Ховорна и ЎМнаАПорика. ĐŸĐžŃĐťĐľ хОдихПо Đ´Đž КанаНа, нО ĐąĐľŃˆĐľ ŃŃ‚Ń€Đ°ŃˆĐ˝Đ° Мога и найърСО си тръгнахПо.

ХНод тОва пОсотихПо одна трОпичоска Đ´ĐśŃƒĐ˝ĐłĐťĐ°, нО вътро Đ¸ĐźĐ°ŃˆĐľ саПО Правки и одна гарга, ĐşĐžŃŃ‚Đž ĐżŃ€ĐľĐťĐľŃ‚Ń тОНкОва йърСО, чо нищО но Đ˛Đ¸Đ´ŃŃ…ĐźĐľ. ХНод тОва тръгнахПо къП

ŃŃ‚Đ°Ń€Đ¸Ń град Casco Viejo,

нО ОтнОвО со ĐˇĐ°ĐąĐťŃƒĐ´Đ¸Ń…ĐźĐľ и пОпаднахПо в сърцотО на

наК-Ń€Đ°ĐˇĐąĐžĐšĐ˝Đ¸Ń‡ĐľŃĐşĐ¸Ń квартаН El Chorrillo

(El Chorillo – the area between Casco Viejo and Amador Causeway – do not walk through there DAY or NIGHT).

Đ’ Ń€Đ°ĐˇĐąĐžĐšĐ˝Đ¸Ń‡ĐľŃĐşĐ¸Ń квартаН ŃĐ˛Đ¸Ń€ĐľŃˆĐľ сиНна НатинО ĐźŃƒĐˇĐ¸ĐşĐ° и ĐžĐąĐ¸ĐşĐ°ĐťŃŃ…Đ° доца пО йански, Мони с дойоНи Садници, кактО и гоНОсани ПНадоМчота с ĐşŃŠŃ€Đ˛ŃŃĐ°ĐťĐ¸ Очи.

Никой но ни ŃƒĐąĐ¸ и со дОкОпахПо Đ´Đž ŃŃ‚Đ°Ń€Đ¸Ń град. ТаП соднахПо в одна кръчПа и пихПо йири, кОитО со ОкаСаха сравнитоНнО скъпи – пО 7дОНара йрОКката.

ХНод ŃŃ‚Đ°Ń€Đ¸Ń град со прийрахПо в хОтоНа, гарирахПо кОНата в ПаСотО и со СайихПо в йара. ТаП ни наНаСи один ПнОгО пиян пОот, кОКтО ни Đ¸ŃĐşĐ°ŃˆĐľ цигари, пи ни От йирито и иСПисНи стихОво Са всоки От нас. ĐŸŃ€Đ¸ŃŃŠĐľĐ´Đ¸Đ˝Đ¸ со и один дойоН панаПоц, кОКтО ĐśŃƒĐťĐľŃˆĐľ вОдка, ĐąĐľŃˆĐľ ŃƒŃ‡Đ¸Đť правО в ĐœĐžŃĐşĐ˛Đ° и ĐłĐžĐ˛ĐžŃ€ĐľŃˆĐľ порфоктон Ń€ŃƒŃĐşĐ¸. РаСПонихПо си тоНофОнито и ранО приСОри со дОкОпахПо Đ´Đž ŃŃ‚Đ°ŃŃ‚Đ°.

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ° сити

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

ЧистО нОвата ни кОНа пОд наоП

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

Puente de Las Americas – ПОстът над ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźŃĐşĐ¸Ń канаН, кОКтО свърСва Ховорна и ЎМна АПорика

Puente de las AmĂŠricas, PanamĂĄ, ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°
ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

ĐŸĐťĐ°Ń‚Đ˝ĐžŃ…ĐžĐ´ проПинава проС ŃˆĐťŃŽĐˇĐžĐ˛ĐľŃ‚Đľ â€žĐœĐ¸Ń€Đ°Ń„ĐťĐžŃ€ĐľŃâ€œ на ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźŃĐşĐ¸Ń канаН

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

Miraflores Locks

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

ĐĄĐľŃ€ĐłĐ¸Ń с панаПски ŃˆĐ°ĐżĐşĐ¸

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

Đ”ŃĐ´ĐşĐ° свири сърцораСдиратоНна НатинО посон

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

Đ˜Đ˝Đ´Đ¸Đ°Đ˝ĐşĐ¸ ЕПйора прОдават ĐąĐžĐşĐťŃƒŃ†Đ¸

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

ĐŸĐžĐłĐťĐľĐ´ къП ПОдорната част на ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ° сити ОткъП ŃŃ‚Đ°Ń€Đ¸Ń град КаскО ВиохО

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

Đ’ даНочината со виМда ĐœĐžŃŃ‚ŃŠŃ‚ на двото АПорики и някакви хъНПОво в Ховорна АПорика

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

ĐŸŃƒĐľŃ€Ń‚Đž ВиохО

ОпитваКки со Đ´Đ° дОстигноП Đ´Đž тОва ĐźŃŃŃ‚Đž со ĐˇĐ°ĐąĐťŃƒĐ´Đ¸Ń…ĐźĐľ и пОпаднахПо в

наК-гангсторската част на ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ° сити – Đ•Đť ЧОриКО

ТаПан ĐąŃŃ…ĐźĐľ тогНиНи пари От йанкОПат и дМОйОвото ни ĐąŃŃ…Đ° пъНни с пачки, нО Са щастио нищО но ни со ŃĐťŃƒŃ‡Đ¸. Đ‘ŃŃ…ĐźĐľ СакНючиНи всички врати на кОНата остоствонО и найНюдавахПо с инторос МивОта в готОтО.

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

ЗаНоС над ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ° сити

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

Барът, в кОКтО иСпихПо йира Са над стО дОНара

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

ЛюНоощи со стОНчота в скѩпия йар

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

КвартаНът ни в ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ° сити, ранО ŃŃƒŃ‚Ń€Đ¸Đ˝Ń‚Đ° в пОнодоНник

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

КОрайи со Đ˛ŃŠŃ€Ń‚ŃŃ‚ в Đ˘Đ¸Ń…Đ¸Ń Окоан и чакат Đ´Đ° проПинат проС ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźŃĐşĐ¸Ń канаН

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

ĐœĐžĐ´ĐľŃ€Đ˝Đ°Ń‚Đ° част на града

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

Đ˜ĐˇĐłŃ€ĐľĐ˛ над ĐŸĐ°ŃĐ¸Ń„Đ¸ĐşĐ°

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

РостОрантът на хОтоНчотО ни. ĐŸĐž Ń‚ĐľĐťĐľĐ˛Đ¸ĐˇĐ¸ŃŃ‚Đ° тОчнО даваха ропОртаМ Са някакво ĐźĐľĐśĐ´ŃƒĐłĐ°Đ˝ĐłŃŃ‚ĐľŃ€ŃĐşĐž ОтвНичано.

ĐĄĐźŃŃ‚Đ°Đź, чо Са днос ви стига тОНкОва.

Хога сПо в КОста Рика, в роСорвата Đ˘ĐžŃ€Ń‚ŃƒĐłĐľŃ€Đž. Часът Đľ 10:40 ŃŃƒŃ‚Ń€Đ¸Đ˝Ń‚Đ°, Đ° навън ваНи ПОгъщ трОпичоски дъМд. ĐŸŃ€Đ¸Ń€ĐžĐ´Đ°Ń‚Đ° Đľ прикаСнО красива и навсякѩде гъПМи От Ń‡ŃƒĐ´Đ˝Đ¸ птички, ĐżĐľĐżĐľŃ€ŃƒĐ´Đ¸, Ń†Đ˛ĐľŃ‚Ń, СПии, ĐłŃƒŃ‰ĐľŃ€Đ¸, ОцоНОти и каквО Ни Ощо но. Как прокОсихПо Ń†ŃĐťĐ°Ń‚Đ° ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ° надНъМ и на ŃˆĐ¸Ń€, как проПинахПо границата с КОста Рика, Са опасния град ĐŸŃƒĐľŃ€Ń‚Đž ЛиПОн, кактО и Са СнаПонитито ĐżŃ€Đ¸ĐşĐťŃŽŃ‡ĐľĐ˝Đ¸Ń дОкатО со дОйороП Đ´Đž Đ˘ĐžŃ€Ń‚ŃƒĐłĐľŃ€Đž, що раСкаМа в сНодващито сории.

ОчакваКто прОдъНМониотО

АвтОр: БаНо

ХниПки: автОрът

Đ”Ń€ŃƒĐłĐ¸ раСкаСи свърСани с ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ° – на картата:

ĐŸĐ°Đ˝Đ°ĐźĐ°

Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни произведения 2.5 България

Никола Балов: MWC 2015: Sony Xperia E4g в галерия снимки

$
0
0
Никола Балов
MWC 2015: Sony Xperia E4g в галерия снимки
Sony Xperia E4 и Xperia E4g бяха представени няколко дни преди конгреса в Барселона, но тук ги видях за първи…

Лиценз: Всички права запазени


Енея Вородецки: Open source…

$
0
0
Енея Вородецки

(Този текст е от 22.04.2010г.)

„Better late than never is such a sucky idea. It’s perplexing how popular is it though.“

The heartfelt tune it plays is CC licensed, and you can get it trough my feed at JohnDiaspora.com whenever that project gets going.

Facebook за пореден път доказаха, че корпорациите нямат за грижа отделният индивид да бъде щастлив, с опазени права и да не се интересува от това какво се случва с данните му. Също като повечето корпорации, Facebook се интересува от печелене на пари.

Грег е разписал интересна публикация, в която коментира поредната промяна на правилата и сигурността във Facebook.

През последните няколко седмици станахме свидетели на доста ожесточени дискусии около промените в политиката за конфиденциалност и управлението на личните данни на Facebook при опитите им да колонизират мрежата. Facebook отнесоха доста критики за начинанието им, защото някои (западни и презокеански, предимно)потребители смятат, че данните, които споделят там, са незащитени и не се обработват приемливо.

Какво стана всъщност?

На 21 април Facebook обяви стартирането на Open Graph– платформата, която добавя цял един нов социален слой при разглеждането на сайтове дори и без потребителите да са влезли във Facebook. Платформа, която допълнително разпростира пипалата на социалната мрежа из сайтовете. Отделно че чрез социалните приставкимного сайтове стават (още)по-социални, благодарение на нея и благодарение на информации от Facebook, предлагат повече възможности и нови услуги и преживявания на потребителите си. Което няма как да се постигне, ако Facebook не предоставя данни за потребителите си на тези сайтове. В замяна, в социалната мрежа постъпва и се събира ново съдържание, което пък от Facebook ще използват, за да привличат рекламодатели.

Повечето потребители дори не забелязаха промяната; тя нямаше как да бъде забелязана, защото се случваше зад познатия на всички дизайн на страниците. Единствената визуална промяна е наличието на бутони „Харесва ми“ (Like) и други приставки на много външни сайтове (като например този блог), чрез които се изразява отношение към съдържанието. По-интересното обаче е невидимо за очите, това е алгоритъмът, който ще промени начинът, по който получаваме информация от сайтовете.

Според някои потребители този път Facebook прекрачиха границата на търпимост. На тези потребители не им харесва, че онова, което споделят, Facebook ще го прави достъпно за всички; не желаят Facebook да бъде тяхната „онлайн самоличност“, независимо опитите на компанията да го наложи. За мнозина Facebook е мястото за споделяне на снимки, видео и мисли със семейството, близки и далечни приятели и познати. Място за комуникация с позабравени дружки. Място за игри и убиване на време в попълване на тестове. Мястото, което служи за показване на съпричастност към безсмислени иначе теми. И те искат Facebook да остане точно такъв, какъвто са свикнали да е.

Нормално е, след като манията завладя всички и вече всеки има профил във Facebook, Facebook да иска да превърне потребителския профил в „онлайн самоличност“. Защото Facebook трябва да се развива, за да може да привлича повече и повече потребители, да генерира повече приходи. А за да има повече приходи, Facebook трябва да отваря все по-голяма част от съдържанието, което генерира или събира, и да го прави общодостъпно. Така ще може да привлече повече рекламодатели и да бъде реален конкурент на Google (и да има власт и влияние върху мрежата). Освен това трябва да има смелостта да създава и налага нови възможности и услуги, които конкурентите им не са успели (все още)да реализират (като OpenGraph, например), както и т.нар. Общностни страници (Community pages), които автоматично събират части от съдържанието на потребителите и оттам го правят публично за света.

Оказва се обаче, че потребителите не са готови за подобни бързи скокове в развитието. Всъщност бяхме свидетели на това неразбиране и неготовност още преди време, когато Facebook започнаха да променят дизайна си така, че да бъде по-приятен, по-ползваем и по-пригоден към новите неща – мигом се нароиха куп групи, които искаха стария нефункционален дизайн. Не защото беше много хубав, а защото тези потребители точно се бяха регистрирали и тъкмо бяха понаучили туй-онуй как работи и къде се намира. Без оглед на това, че той беше неподходящ и нефункционален за всички неща, които Facebook разработват и планират да въведат като допълнение на услугите. Но не за това иде реч тук.

Сега, след поредната промяна, която цели придобиване на още повече контрол върху мрежата (чрез въвеждането на OpenGraph API), и след въвеждането на промените в политиката за личните им данни, се наблюдава засилено потребителско недоволство. За пореден път оставам изумен, защото потребителите сами не се грижат за личните си информации, а очакват Facebook да го прави вместо тях. Не става така. Който се притеснява за информациите си, преди да започне да ползва някое приложение, да отдели малко време, за да прочете и разбере каква информация иска и използва то. Съхраняването и опазването на личната информация си е грижа на потребителя, не на Facebook или коя да е друга услуга. Който иска нещо да остане тайно, скрито-покрито, не го споделя.

Да, сега Facebook споделят още повече от информацията ви със света. Вече публикувах как и какво са разкривали през различни етапи от развитието си. Но пък в настройките за поверителност на всеки потребител има куп възможности, с които това да се променя и може да бъде оказано кое с кого и как да бъде споделяно и степента на откритост на информацията.

И когато нещо се споделя с „Всички“, това вече не означава „всички във Facebook“, а всички в Интернет. Иначе според документацията на Open Graph, събираната и споделяна информация и политиката за поверителност не се различава много от предхождащите ги политики. Сиреч не променя кой знае какво, само начинът, по който събираните данни ще се показват на различните потребители и как ще бъдат използвани по нови начини в различните нови услуги (в това число и външни на Facebook).

Да вземем прост пример – ако харесате тази статия и натиснете бутона „Харесва ми“ (Like) в края й, това ще се отрази в профила ви във Facebook, а приятелите ви ще видят какво сте харесали. Аз не виждам нищо притеснително в това да изразиш мнението си като харесаш или не някоя статия. Има ли защо да се страхувате? А като не искате приятелите ви да видят какво харесвате – не натискате бутона и подминавате статията.

Проблемът всъщност възникна от това, че настройките за защита на данните са се сторили твърде сложни и объркващи. Както към това трябва да се прибави и нежеланието за поемане на отговорност за поведението онлайн и прехвърлянето на отговорността у Facebook. Така се стигна до сегашното положение. Сещам се и за още нещо – потребителското незнание и неразбиране – самите потребители често не знаят и не могат да решат коя информация с кого искат да споделят и затова се доверяват на настройките по подразбиране. И това си е техен проблем, не на Facebook. Проблемът на Facebook e, че допуснаха грешка при обявяването, като не обясниха точно и ясно какво се случва и как ще се променят нещата, как предават контрола върху защитата на данните на потребителите си.

Elliot Schrage, вицепрезидент на Facebook за публичните политики, отговори на читателските въпроси в New York Times. Този ход не успя да успокои страстите, вероятно защото малцина го видяха, а и голяма част от въпросите не получиха отговорите, които бяха очаквани. Започна дори кампания, призоваваща потребителите да изтрият потребителските си профили (на 31 май 2010). В резултат на това Facebook обещаха да опростят настройките за поверителност. Не очаквам сериозен отлив от потребители; дори и да има такива, които изтрият профила си демонстративно, скоро отново ще си направят регистрация.

Ето един инструмент, който показва какво знае и разкрива Facebook за вас в момента. Reclaimprivacy.orgпък са създали бутонче, чрез което се показва кои елементи от Facebook-активността си споделяте. И ако не се чувствате комфортно с публичността на някоя информация – има си настройки. Друг вариант да проверите какво споделя Facebook за вас е през настройките за сигурността – там има бутонче „Преглед на моя профил“ („Preview my profile“).

Отлагането на критичността към информацията, която споделяме виртуално и надеждата, че всичко ще се подреди само или по-лошо, че сме прекалено малки рибки за да го е грижа някого за точно нашата информация е една от причините в момента да сме затънали до гуша и да затъваме активно.


Filed under: чекмедже "Разни" Tagged: защита на личните данни, злоупотреба, корпорации, лично пространство, facebook, социални мрежи, open source

Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Споделяне на споделеното 3.0 Нелокализиран

Никола Балов: MWC 2015: Снимки и информация за Acer Jade Z

$
0
0
Никола Балов
MWC 2015: Снимки и информация за Acer Jade Z
В Барселона Acer представи новия си смартфон Jade Z, който е позициониран в средния клас, има атрактивна цена и някои…

Лиценз: Всички права запазени

Кариери: Помощ от приятел

$
0
0
Кариери
Защо кариерното менторство е важно и как можем да извлечем максимална полза от него

Лиценз: Всички права запазени

Капитал Блог: Ексначалникът на Столичното следствие напуска съдебната система, ВСС не го пуска

$
0
0
Капитал Блог
Петьо Петров, който доскоро ръководеше Следствения отдел към Софийската градска прокуратура, е подал оставка като следовател тази сутрин и напуска системата. Това стана ясно на днешното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС), след като главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че е получил тази сутрин молбата за напускане на противоречивия магистрат.

ВСС обаче не събра необходимото мнозинство за да гласува оставката на Петров. Според "Правен свят", първо представляващата ВСС Соня...

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Никола Балов: Теленор с нова оферта - 1000 минути към всички и 4000 МВ за 15 лв. на месец

$
0
0
Никола Балов
Теленор с нова оферта - 1000 минути към всички и 4000 МВ за 15 лв. на месец
Теленор не изчака много, за да отговори на офертата на VIVACOM и обяви, че сваля с още цената на един…

Лиценз: Всички права запазени

Жюстин Томс, smiling: зеленчукова градина в София. семена домати

$
0
0
Жюстин Томс, smiling

IMG_0588

В името на семетоедна доста вдъхновяваща статия в блога на Боби Димитров, та и аз като него – ще ми се да противодействам, макар и малко, на случващото се наоколо.

Запазих семенца от чери доматите, които през миналото лято, силно дъждовно, се представиха блестящо и родиха обилно, за наша радост. И ето, семенцата засадихме в саксия в последните дни на февруари и тук са на 10 дена – тръгнали.

Ще проследя развитието им в няколко поредни поста, от любопитство и за споделено знание.

писах още:
зеленчукова градина в София. есен.
тиквичките
борба с мушиците
началото на градината

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Никола Балов: MWC 2015: Alcatel Idol 3 предлага тънко тяло и Full HD екран за 250 евро

$
0
0
Никола Балов
MWC 2015: Alcatel Idol 3 предлага тънко тяло и Full HD екран за 250 евро
Alcatel, които са популярни в България с достъпните си смартфони, представиха на MWC 2015 няколко нови устройства, сред които два…

Лиценз: Всички права запазени


Михаил Рангелов: Под игото – политически коректен вариант

$
0
0
Михаил Рангелов

Предлагам ви редактираната последна глава от романа „Под игото“ на Иван Вазов. Посвещава се на всички длъжностни лица и автори на учебници, които правят жалки опити да променят историята. Ние помним !

През тая последня и няма прощавка, която трая само половина минута, сепаратистътСоколов един поддържаше сражението със стотина (неприятели) служители на законната власт. Внезапно той се извърна и видя Рада… Тогава косата му настръхна, очите му запламтяха като на тигър и цял, без да се пази от нещо, показа се на входа, като напук на куршумите, па на най-чист официалентурски език извика към (ордата) отряда за борба с тероризма:

– Кучета крастави! Скъпо ще изплащате всяка капка българска кръв! – и изпразни револвера си.

(Тълпата)Служителите на законната властс нова (бяс)справедлива мотивациясе устреми на непристъпната крепост, в която се преобърна (разсипаната воденица) базата на терористите. Един (зверски рев) организирана команда, последван от нов дружен залп, процепи въздуха.

– Ах! – изпъшка (докторът) терористъти изпусна револвера.

Един куршум му прониза дясната ръка. Неописуем ужас и отчаяние се изобрази по лицето му. Огнянов, който гърмеше в тълпата, също окървавен вече, забележи това и попита:

– Страдаш, брате?

– Не, ами и последния патрон хвърлих, забравих…

– Имам още два в моя револвер, вземи… – каза Огнянов и подаде оръжието си на Соколова. – Сега нека видят как умира един български (апостол) терорист – сепаратист!

Па като изтръгна големия ятаган из силяха на доктора, излезе из портата и се спусна в тълпата, като раздаваше ужасни удари наляво и надясно…

………………………………..

Подир половина час цялата (орда) отряд, победоносна, (свирепа, демонически весела), излазяше из дола с (Огняновата глава, набучена на прът) останките на сепаратиста, към които подходи с необходимото етническо уважение. Докторовият череп, раздробен на късове от ножовете (най-първия удар – от куршум – сам докторът си беше нанесъл), не можеше да послужи за трофей. Също Радината глава беше оставена – (по политическа причина вече): Тосун бей беше (по-хитър от Тъмрашлията) човеколюбив и хуманен управител.

Отзади носеха, натоварени на едни кола, убитите и ранените.

С (дивашки викове сганта) тържествен марш отрядът на пазителите на редадойде в града. Той беше по-пуст и по-мълчалив от едно парясано гробище. На мегданя (побиха трофея) положиха останките на сепаратистите.

Само един човек се мяркаше там, като един призрак.

Той беше Мунчо.

Като позна главата на любимия си Русияна, той вторачи яростни, безумни очи в нея и изригна, в един дъжд от плюнки, една колосална попръжня против Мохамеда и султана.

Обесиха го заслуженона касапницата.

Тоя луд беше единственият човек, който се осмели да протестира, нещо необичайно за справедливата демократична система, съществуваща в държавата.

 

Лиценз: Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Никола Балов: MWC 2015: Рекорден брой посетители на Mobile World Congress 2015

$
0
0
Никола Балов
MWC 2015: Рекорден брой посетители на Mobile World Congress 2015
GSM Асоциацията пусна официалните данни за тазгодишния Световен мобилен конгрес, който и този път се проведе в Барселона. Над 93…

Лиценз: Всички права запазени

Жюстин Томс, smiling: Един откровен разговор със Събина на тема жени и правото на всеки да е най-доброто си Аз

$
0
0
Жюстин Томс, smiling

two-women-running-on-the-beach

В продължение на темата за жените в женския месец си говорим със Събинаи мисля, че е доста любпитно:

Защо, според теб, хората толкова се вглеждат в разликите между мъжете и жените?

Според мен причините основно са две. Първо, защото независимо да ли искаме да го признаем или не разлики има. Не само в пола, но и в начина по който двата пола мислим, действаме, възприемаме нещата и най-вече в начина по-който реагираме.

Втората причина са стереотипите, с които всички ние сме израснали. Ако не в семейството, то в обществото. Според тях жените и мъжете имат определени роли. Жената е майка, домакиня, работи в сянката на мъжа. У нас жените традиционно работят, от една страна защото има наследство от комунизма да докажем, че жената може да е багерист, танкист и всякакъв -ист. От друга жената у нас работи, защото няма как – един доход трудно стига.

Въпреки това имаме стереотипи за типовете професии, които жените могат да изпълняват – жената е медицинска сестра, мъжът е лекар, например.

Имаме и дори стереотипи за успелите жени в бизнеса. Те са жени, дъщери или любовници на някой. И за съжаление, това в повечето случаи и вярно, но не винаги – има и примери, които опровергават това. Проблемът обаче се задълбочава, когато този тип жени се промотират и останалите остават с впечатлението, че това са начините жена да успее и се примиряват. Жената в бизнеса може само да е сянка на мъжа.

Как можем да променим това?

Можем да променим начина, по който възпитаваме и дъщерите и синовете си. Това сработва трудно и е дългосрочна, съответно несигурна инвестиция, но няма друг начин. Трябва да започнем да възпитаваме децата на предприемачаство и да започнем да променяме начина по-който възприемат джендър ролите. Това е усилие на много нива – на училището, на родителите и на цялото общество. Вече виждаме чудесни примери в чужбина, които у нас за съжаление дори много жени отричат. Защо ни е да има Леми – куклата с размери на средностатистическа жена, нали куклата е мечта, тя трябва да кара момиченцата да се стремят към нещо по-добро. Съжалявам, но отричането и борбата със собственото ни тяло, болемията и ненужната козметична хирургия не са точно нещо по-добро.

В България проблемът с джендър ролите е сериозен и защото е силно залегнал в начина по който мислят дори жените, не само жените. Жените у нас масово не разпознават домашно насилие или сексуален тормоз. Счита за нещо нормално и дори тотално липсва емпатия към този вид разговори. Видяхме няколко примера през изминалите месеци.

Междувременно масовите медии непрекъснато промотират и показват като примери за подражание точно типа жени, за които говорихме по-горе – нечия любовница, нечия дъжещя. Едни и същи момичета се въртят от ръка на ръка на едни и същи синове и известни босове и това са момичетата, които виждаме всеки ден по телевизията, това са женските модели на подражание.

Тук аз виждам нашата роля – на Интернет и новите медии. Ако аз, ти, другите жени блогъри не говорим за това, не вадим на преден план точно другия тип примери, няма кой. Нещата се променят и с говорене, с показване на положителните примери. Трябва да създаваме “вълни”, които да достигат до все повече и повече хора и да ги карат да мислят.

Кое те ядосва най-много в цялата тази “битка”? Ти кога я усещаш най-вече?

Ядосва е силна дума, но нещото което ме изненадва е въпросът от страната на мъжете: Нас как ни интересува това? Как ме засяга този разговор като мъж? Ами засяга ви. Не живеем във вакуум разделени на мъже и жени. Всеки мъж има майка, сестра, гадже, дъщеря! Да кажем, че майките ви са живели в други времена; да кажем, че ви е по-удобно жените ви да работят по 10 часа, да се прибират, за да готвят, пишат домашни с децата, чистят къщата и прочие, ами дъщерите ви? Ако утре някой каже, че дъщеря ви, че не може да има частен бизнес, защото не е ничия любовница? Или че няма да бъде повишена, защото за същата позиция има мъж кандидат? Това е разговор важен за развитието на цялото общество, не само на индивиди.

Мъжете много обичат да казват, че в бизнеса няма мъже и жени, има резултати. Жената или се справя или не. Само че тези резултати са базирани на това, че бизнесът е мъжки спорт и често, за да ги покрие жената просто трябва да е мъж. Аз мисля, че е време да мислим и бизнесът като цяло през женска перспектива и да видим дали всъщност не можем да го направим по-отговорен, по-хуманен с помощта на женските качества. В края на деня бизнесите, които се концентират само върху печалба и растеж на всяка цена не носят стойност за обществото ни. Погледнато в дългосрочен план повече вредят от колкото допринасят. Мисля си, че тук жените могат да изиграят важна роля.

Кога аз я усещам. Не бих казала, че съм усещала задължително натиск защото съм жена. Винаги е било заради личните ми качества – заради това, че не съм склонна да си мълча, че винаги искам да променя нещо към по-добро, че се отдавам – понякога твърде много или че ужасно ми личи, когато нещо в работата ми ми е скучно и не виждам смисъл.

Но аз съм типа човек, който няма нужда една “битка” да е лична, за да я води. Дори напротив, понякога отстрани ми е по-лесно. Имам особена слабост към under dogs и на 31 години, колкото и да е наивно, все още искам нещата да са честни и добрите, умните и смелите да печелят накрая. Много искам животът и обществото да са справедливи и всеки да има право да е най-доброто си Аз, което автоматично прави темата за жените важна за мен.

Още по темата:
Как да окуражим жените-предприемачи
и Жената в България готви, пере, чисти …

за илюстрация – любима картина на Пикасо

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Жюстин Томс: Русе с място за свежи предприемачи Startup Factory

$
0
0
Жюстин Томс

Screenshot-1
Три пъти Ура! за Емо Еневи приятелите му за отворилата съвсем наскоро врати Startup Factoryв Русе! Ето подробностите

Разкажи ни как се случи Startup Factory?

Startup Factory е идея, която узряваше и ферментираше през последните 2-3 години. Участвах в един от предприемаческите турнири на Start It Smart в София и реших, че тези добри практики за подпомагане на младите хора с идеи за развитие на свои стартъпи трябва да се пренесат и в Русе. Започнах в партньорство с Русенския Университет да организирам събития целящи популяризиране на предприемачеството като реална алтернатива на традиционната реализация на пазара на труда. Така постепенно се намериха съмишленици, с които решихме да обособим едно място като център на всички дейности и сборен пункт за активните и нестандартно мислещи хора в град Русе.

Какви хора ще привлича ко-уъркинга? Кого каните?

Всички хора, които имат нужда от работно място, където да сложат един лаптоп, да ползват интернет и да срещнат съмишленици за споделяне на идеи, решаване на проблеми и приятен разговор. Това може да са хора на свободна практика, стартъпи, студенти, търсещи допълнително работно място и т.н. Личната ми мотивация за стартирането на ко-уъркинга в Русе е това да катализира изграждането на общност. Вместо всеки да работи вкъщи, в заведение, в офиса на приятел – може да заповяда в споделено работно пространство, където да намери подобни хора с общи интереси и цели. Ако хората се познават, общуват по-често, споделят повече – това по естествен път ще формира среда раждаща успешни проекти и ще има повече бизнес за всички.

Какви събития и инициативи предвиждате?

Искаме да организираме тематични обучения, които са насочени към развиване на реални умения. Целта ни е да се разказват повече вдъхновяващи истории за успеха на местни и други предприемачи. Ще организираме и хакатони, living labs, вероятно и Startup Weekend. В ко-уъркинга русенски предприемачи ще могат да представят своите продукти и да усъвършенстват презентационните си умения.

Какво пожелаваш на Русе и ИТ хората и предприемачите от твоя град?

Смелост в преследването на целите и мечтите си. Енергия, сили, здраве и много упоритост и постоянство.

А с Емо ви каним утре, петък 6 март от 18 ч на Как да стартираме като защитим иновативността си и в събота, 7 март от 10 ч Женската вълна в предприемачеството.

От мен успех за Startup Factory!

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Кръстопът: Силвия Томова: Пълни свинщини

$
0
0
Кръстопът


   Проблемът с почистването е, че отпадъците…

   В този момент лекторът млъква. Той е плешив, сух мъж, с не добре изгладена риза и костюм, който отдавна не е виждал ютия. Определено не прилича на всички онези еколози, на които сме свикнали. Изглежда дори плах, но на нашите форуми не може и да се очаква друго. Ние се познаваме отдавна. Поддържаме професионални контакти и спазваме куртоазна дистанция. Често разменяме писма по електронната поща, чуваме се по празници, имената ни седят едно до друго във всички онези научни списания, които се продават във фоайето. Ян Степански обаче се появи изневиделица. Цъфна в програмата в последния момент и все някой от нас трябваше да се жертва. Щом застана отпред, първият ред от залата почти се опразни, ако не броим буйния перчем на водещия, изненадан като всички нас.

   Не е припрян. Подрежда някакви книжа върху катедрата, закопчава горното копче на сакото и прави знак на момчето с прожекционния апарат. Дебелите стъкла на очилата му греят в неон. Гласът е точно такъв, какъвто очаквахме. Тънък и сух. Дамата до мен, чиято лекция касаеше именно звуковите вълни изправя гръбнак. Наостря се.

   До преди час именно тя обясняваше, че звуците, които природата, човекът и създаденото от него произвеждат, са единственият ни щит пред разрухата. Нашият свят ще изчезне в мига, в който всичко утихне. Каза го с въздишка, за която всички бяхме убедени, че няма как да е толкова дълга, нито толкова дълбока, повдигаща целия ѝ бюст с поне педя, ако не бе репетирана. Всяко преместване на въздушните маси, предизвикано от човешката дейност и природните закони, е съпротива. Без шума от кръстовището някъде зад прозорците, без жуженето в климатика, без смеха и гласовете от бара, без стъпките върху мекия плюш по килимите, щяхме да сме съвършено безпомощни. Затова, заключи накрая, шумът не бива да бъде ограничаван, нито да бъдат харчени баснословни суми, за да му се прегражда пътят. Той е цивилизационен знак, дълъг, издигнат над бездната, мост, който ни приближава до еволюционния скок.

   Когато почистим една река, продължи мъжът с неоновите очила, неизменно възниква въпросът какво да правим с консервите, стъклото, дънерите и останалите боклуци, които ще изринем от дъното. А с пластмасата?

   Жената до мен драска нещо в тефтера си. Моливът е тъп, а хартията гланцирана. Носи гривна от някакви прозрачни топчета, през които мога да видя кожата ѝ като под микроскоп. Тесни пори, остри косъмчета, гънки, сякаш ръката ѝ е далеч по-дълга, всеки момент ще се разгъне като перископ и сграбчи за гушата лектора пред нас.

   Ще ги предадем в завод за отпадъци?

   Гласът е на някой от предните редове. На всяка конференция има зяпачи, свръхактивни, случайни и наговорени. Последните трябва да зададат поне един въпрос и то обикновено на лекция, която изглежда скучна. Такива са правилата в нашия тъй суховат научен свят. Атомът се разгражда в огромни успорители за милиарди долари, клетката се разчленява до микрон, от който в нас иронично се взира още една вселена. И трябват още по-мощни лупи, фини сонди, стерилни лаборатории, цял куп теории, разгорещени дискусии, за да бъде раздробена и последната прашинка, билионна част от наночастицата. Накълцана. Клъц-клъц. И накрая щрак – звукът на току-що заключена капсула, която ще бъде метната на океанското дъно, защото пази тайна, отвъд която не трябва да пристъпваме. И бум – слепоочието на чистача се пръска, черепът му хлътва, с него всичко е погребано. А убиецът е автомат. Никой не би поверил смъртна присъда в ръцете на живо същество, защото рискува знанието да се разпространи. Преиначено, украсено и затова двойно по-опасно.

   За създаването на същия този завод ще произведем тонове бъдещи отпадъци, нали?

   Лекторът се бе оживил. Веждите му подскачат над рамките на очилата, а моливът, който до преди малко рисуваше нещо, подобно на куб, се чупи. Предполагам, че в този миг жената, която го държи, изпитва нещо като миниекстаз. Тя затваря тефтера и с крайчето на окото си ме поглежда.

   Науката ни поробва, чувам отново гласа на мъжа. Ние търсим заместител на естествената коприна и създаваме найлона. За колко време се разгражда той? Хиляди години? Стотици хиляди години? Милиони години? Кой ще регистрира смъртта му и как ще разберем това? На какъв носител да му оставим послание, въпрос, хипотеза?

   В този момент вратата се отваря и влиза възрастна жена. Носи шапка с широка периферия, бял шал върху дългото си манто, макар да е лято, и дантелени ръкавици. Залата в миг утихва. Очевидно е, че новодошлата се е объркала, но това не я притеснява. Тя дори не си прави труда да свали шапката, като че ли не ни вижда, и сяда на един от свободните столове. Върху чантата ѝ, доколкото мога да преценя от това разстояние, има декоративно цвете.

   Нашата надежда е, че бъдещето е по-добро от настоящето, казва невъзмутимо Степански. Всяко следващо поколение надгражда или напълно опровергава предишното. Истински скок в развитието обаче правим не, когато продължаваме работата на тези преди нас, а когато ги опровергаем. Цялото ни разбиране за мирозданието е на базата на опровержението.

   Най-сетне жената сваля шапката и я поставя върху коленете си. Дамата до мен вече е извадила химикалка и със син цвят запълва нарисуваното преди това. Осмелявам се да хвърля поглед. Страницата на тефтера е буквално прорязана. Морски шах. Квадрати, хиксове, кръгчета. Опитвам се да си представя как би звучало всичко това, ако бе музика. Чинел, цигулка, тромбон. И едно еволюционно по-устойчиво от нас същество, което след концерта освобождава пространството, защото навън чакат следващите – по-развити, по-корави, но никога по-гъвкави, поколения. Звукът – това е общуването, но дамата до мен не е специалист в тази област, тя е физик. За нея шумът е разместване, подем или преобръщане, сътворение или бедствие. Жалко, че жената с гривната от топчета не провижда самоубийството във всяка една еволюционна стъпка. И това е логично. Види ли я, трябва да се оттегли. Теорията ѝ умира заедно с нея.

   Илюзия е да смятаме, че това, в което днес влагаме толкова усилия и ни коства толкова пари, утре няма да струва двойно повече, за да се освободим от него. Елементарна математика. С всяко десетилетие живата сила, която използваме за всеки произведен от нас продукт, намалява. Но производството не става по-евтино. То гълта повече средства, защото робува на самоцелната идея да се рационализира.

   Степански видимо е уморен. Онези, които са по-близо вероятно усещат потта, която всеки момент ще избие по якичката му. Ако не свали сакото и не отдаде топлината от тялото си, ще се закашля. Също закон. Но физиологичен. Човешките същества от тази последна засега еволюционна брънка са несъвършени. Всяка конструкция, която създават, е впримчена в биологични окови. Мисловна конструкция, както би казала дамата физик до мен, но едва-едва, защото и тя е уморена. Въздухът в залата не достига. Топчетата, нанизани в гривната ѝ, стават все по-нервни. Бъдещият човек трябва да свикне да живее върху планета от девет, десет и повече милиарда души. Да обитава една стая, подпряна точно под облаците, с въздух, който достига до него по тръби, изцедени от последните ни ресурси, с храна под формата на таблетки, изчислени в низходящ, заглъхващ тон.

   Какво говори този мъж?, извисява се немощният глас на новодошлата. В този момент до нея вече е притичал водещият и лицето му почти залепва за нейното. Степански млъква. Залата в миг го забравя. Възрастната жена се изправя и по гърба ѝ преминава спазъм. Млад мъж през два стола вдига ръка, но то е, за да разсее вниманието на останалите.

   А къде остава, господин Степански, душата?

   Жената с гривната изпуска химикалката, а тефтерът пада в краката ѝ.

   Къде се складира паметта на човечеството, която непрестанно изтриваме, за да освободим място? Как се преработва утайката, която остава след всяко наше погрешно решение?

   Пластмасата, отговаря без да трепне лекторът, е… Намества очилата и пристъпва колебливо напред… Тя не се разгражда, но и не намалява, защото ние се увеличаваме. За да намалим ефекта ѝ върху околната среда, а това значи и нашата планета, ние трябва да съкратим броя на хората, които я обитават. Което, повярвайте, е също толкова скъпо, колкото да произведем космическа совалка, която да устои на пламъците и без да се стопи кацне върху слънцето. На мястото на едно унищожено човешко същество се появяват нови три или четири, а утре и повече, които ще ни излязат доста по-солено. В морален, икономически и екологичен план.

   Пълна свинщина, възрастната дама връща шапката на главата си. Ръцете ѝ, покрити с дантела, изглеждат порцеланови. Водещият я придружава до изхода. Прилича на смугъл пиколо.

   Пластмасата, подобно на миниатюрни, незабележими влакна се утаява в океана… Тя преминава през хрилете на стотици пасажи, които на свой ред са поглъщани от хищниците. Чрез тяхното разложение - в черупчести и ракоподобни, докато зарази със синтетичната си душа бъдещите научни трудове. Боклукът, който създаваме в геометрична прогресия, не може да създаде биологично същество, което да усвои нашите грешки. Еволюцията касае само живите организми. Поне, докато науката не произведе душа от полиестер, която в един момент да измести човека. Да погребе последния представител на този вид във вертикално гробище, което да не пропуска отрови в околната среда… Ако това все още има значение…

   Извинете, казва ясно възрастната дама, преди да отвори вратата. Водещият почти се е сгънал над нея. Физикът до мен е останал без тяло. Дамата с лекцията за звука, се поти като водопад. Ръката ѝ трескаво пише формули. Цялата е изострена като октеадър, дори да се разпадне, няма да забележи и едва ли ще може да го регистрира. Степански чака.

   Притварям очи. Единствен аз знам коя е жената, която всеки момент ще напусне залата. Пред хотела, точно до входа, върху мраморна плоча е написано името ѝ. Казва се Мария Някояси. Сградата е построена преди двадесет години върху мястото, където е била родната ѝ къща. Теренът е дарение. За науката. А Мария е мъртва. Тя е еволюционно остаряла генерация, от която е оцеляло само това, в което нейното поколение е вярвало. Призраци, завръщането на душата, дух, който може да се материализира, защото има въпроси, на които все още търси отговор. Вратата се отваря и Мария изчезва в своето време. Починала е неотдавна, затова и безплътното ѝ тяло все още има толкова ярък контур. След една декада съвсем ще избледнее.

   Моят извод е, завършва Степански, че ние непрестанно произвеждаме нещо далеч по-несъвършено от създаденото от Бога, ако следваме тази теория, но без да можем да го унищожим. Единственото, което можем да затрием качествено е нашето собствено възпроизводство.

   Жената до мен киха и във въздуха полита малък фонтан слюнка. По нейните закони, ако е болна от смъртоносен вирус, утре всички ще сме мъртви. И това е толкова успокояващо.







Силвия Томовав “Кръстопът”.
Силвия Томова в DICTUM.

Лиценз: Всички права запазени

Viewing all 45645 articles
Browse latest View live


Latest Images