Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 45645 articles
Browse latest View live

Дзвер: Неочакван антракт в Синегранд

0
0

Ходихме да гледаме Age of Ultron в Cinegrand Ring Mall. По някое време звукът изчезна. Тръгнахме да търсим някой да го пусне, и вместо да ни пуснат филма, ни пуснаха съобщение за евакуация. “Незабавно и без паника напуснете сградата, използвайте стълбите, не отивайте към колите си, незабавно и без паника.”

Евакуирахме се, обаче нещо беше твърде наред – извън киното хората си ядяха във фуудкорта, без да им пука особено и там никаква евакуация нямаше. Излязохме на терасата, да си поуспокоим нервите, поседяхме 5-10 минути и по едно време хората почнаха да се прибират обратно в киното. Алармата се включила заради изгорял бушон. Влязохме в залата, където филмът все още си вървеше – бяха минали 10-тина минути. Какво пък, решихме че не сме изтървали много, така или иначе филмът е бавен. След още 10 минути ни върнаха 20 минути назад, та да не изтървем нещо.

Не мога да кажа, че съм очарован. Това са практически най-скъпите билети за кино в София, човек очаква да седне, да си вдигне краката с бжътката и да гледа филм, не да му обясняват къде да ходи без паника и да му превъртат филма напред-назад. Нямаше никаква форма на извинение.

Лиценз: Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported


Тихомир Димитров: Идиоти

0
0

ijyffd

Изт:spinelessclassics.com

Идиоти.

Така наричам хората, които не могат да четат и да пишат на родния си език. През 21-ви век.

Не сме в Средновековието вече.

Но тези хора упорито коментират. Постват в социалните мрежи. Настояват. Пишат мнения в блогове. Искат да са забележими. Да изпъкват сред останалите.

Разбира се, не им стига акълът как да си направят свой собствен блог, фейсбук страница или друг вид безплатна, леснодостъпна залъгалка за масите с цел споделяне онлайн, но са постоянен pain in the ass за хората, които вече имат такива.

Обикновено „изпъкват“ сред останалите с ГОЛЕМИЯ ШРИФТ на „безценните“ си съвети, мнения и препоръки, които наистина са такива:

Без-ценни.

Защото не струват и пукната пара!

Кажете ми, кой се интересува от заключенията на NEGRAMOTNIKA, според вас? Във века на информацията?

Живеем в началото на 21-вото столетие. Информацията е всеобщо достъпна. И напълно безплатна. Няма нужда дори да ходиш на училище, за да се научиш на четмо и писмо.

Липсата на елементарна грамотност издава само:

А/ Отсъствието на всякакво желание да усвояваш нови знания

и

Б/ Овчия ти мързел.

Които силно контрастират с мерака ти да си „на всяко гърне похлупак“, да имаш мнение по социални, политически и икономически въпроси.

И да раздаваш безплатни акъли на другите из нета, безпросветен идиот такъв!

Разбери, че основният фактор, за да те приемат хората сериозно, е грамотността.

Четмото и писмото, брате!

Ето най-често срещаните признаци, които доказват, че си неграмотник в 21-ви век:

pi6e6 na 6lyоkavica

PI6E6 NA 6LYOKAVICA S GOLEMI BUKVI I SLAGA6 ,MNOGO UDIVITELNI!!!!

Въобще не знаеш за какво служи запетаята. Нека те светна: за РАЗДЕЛЯНЕ на текста е.

А не,за да го скупчваш,около нея,като БДЖ вагони,по време на спирачки.

Ебаси,навсякъде     другаде     бичиш     спейсове     колкото    футболно      игрище,но     само преди    и     след запетаите,не.

Да не говорим,че изобщо нямаш представа къде,дали,защо и,изобщо,как се използва запетаята.

Липстват ти трети,четвърти,пети,шести,седми и осми клас от ОСНОВНОТО образование.

Точката,пък съвсем не я ебаваш за слива.Какво като е измислена,за да РАЗДЕЛЯ изреченията едно от друго? При теб тя е обединяващ фактор! Залепя изреченията.Привлича ги като магнит около себе си.

Обединяващ фактор е,също така,между теб и останалите идиоти.През 21-ви век да си неграмотен е равносилно на психическо заболяване.

За въпросителен и удивителен,естествено,съвсем не си чувал…освен за три удивителни!!!и три въпросителни???

че кой почва новите изречения с голяма буква????????????сдуханяците и селяците да го духат!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Няма нужда да използваш беззвучното „с“, като може да използваш много по-звучното „със“:

„Със брат ми вчера ходихме за риба“.

Другата ти любима гавра е да завираш пълния член навсякъде:

Моля,свържете се със управителят! Трябва да довършиш ремонтът! Поставете на правилното място членът.

Кое от горните изречения,според теб,е вярно,о,неразумни юроде?

А, да, щях да забравя, много обичаш да пишеш множествено число с и-кратко, да речем:

стай, полюций, статий, илюстраций, субсидий и т.н. В твоята реалност Овидий щеше да е цяло племе, а не единичен поет от Римската епоха…

Между другото, знаеше ли, че Овидий някога е живял на територията на сегашна България? В изгнание, защото се е скарал с тогавашния император? И е писал, че местните са безнадеждни идиоти? Защото не могат да четат и да пишат. Естествено, че не знаеш! Две хиляди години по-късно нищо не се е променило!

Вижте кво, научете първо граматиката от пети, шести, седми и осми клас, преди да се нахвърляте върху теми като: масоните, илюминатите, извънземните, пирамидите, BALGARIQ NA TRI PLANETI и тем подобни из интернеда. Така ще си спестите унижението грамотни хора да ви се чудят защо нямате основно образование при положение, че е задължително, ще си спестите и унижението да четете текстове като този.

В противен случай, съвсем скоро ще загубите и способността си да четете. Средновековието е само на една крачка разстояние. Освен с феодализма, то се отличава и с доминиращата роля на религията в безпросветния живот на човешкото стадо… Един вид – сляпа баба. Ориентираш се само по това, което ти кажат. Че е вярно. И служиш на Господаря. Жалко, че сега имаме интернет! Невъзможно е да се ползваш от технолгиите, когато не можеш дори да четеш и да пишеш… поне на родния си език. Тогава си скот. И живееш като такъв. От тебе зависи.

Тихомир Димитров 


Лиценз: Всички права запазени

Антон Терзиев, movies.bg: Shrink

0
0
Антон Терзиев, movies.bg
Shrink

Кевин Спейси/ Хенри – психиатър на богатите L.A. невротици и автор на бестселър за самопомощ, се обвинява за самоубийстовото на жена си. Уязвена е неговата воля за щастие – обективирана в лицето на жена му. Често срещана линия, последно в Cake. Кризата преодолява с омая. (Глупакът търси удоволствия и наслади, мъдрецът безболезненост.) Дилърът Jessus -амбициозно намигване (Джеси Племънс познат от Breaking Bad) му е втори баща. Първият също е лекар, прави му терапевтични сеанси в басейн с цитати на Киркегор. Офисът на д-р Хенри е галерия за фобиии, мании и разстройства на индивидуалиста. Психоанализата не е излекувала никого и  Джак Холдън/Робин Уилямс е sex-addict с мощни вълни на самосъжаление. Остарял без време и без смисъл в центрофугата на славата – “най-изтънчената мръвка за нашата гордост и суета”. Както дежурно се казва, актьорът дава много от себе си. Другите пациенти на Спейси са холивудски продуцент с непоносимост към бактерии, рокенрол-нарцисист и  Джема – чернокожо момиче с проблем като неговия, самообвинява се за несъвместимото с живота решение на майка й. Именно тя стимулира Спейси да се оттласне от дъното и бонга и да обърне внимание по мъжки на самотната актриса Кейт/тръпчиво меланхоличната Saffron Burrows. (Младостта е фашистки култ и основна търговска ценност. След 35 всички се отправят към кланицата, особено “лицата от екрана”)

В периферията е още един актьор-наркоман Шеймъс/ Джак Хюстън, копир на Ръсен Бранд временен галеник на продуцента, потпура на Робин Уилямс. Виждаме ги да дават машинални интервюта за поредния боклук, в който са участвали.
Съществена сюжетна роля има кръщелникът на психиатъра Джеръми/Mark Webber. Напорист сценарист дебютант, той осребрява достъпа си до досиетата на Спейси и разработва случая “Джема”. Като на филм печели възхищението с ръкописа първо на приятелката си – глуповата асистентка на продуцента с фобията от микроби (сурогатно бременна, повод за смешки), а после и на микроба с фобията. Когато афроамериканчето (живее в барака under the bridge) разбира, че зад ненадейно сполетялото я приятелство с белия нърд стои интерес прави рязък деманш в посока на гнева, но скоро всички се събират на масата на преговорите, водени от рефрена на съветския котарак Леополд “Ребята, давайте житъ дружно”.

За изкупление в трансформацията на психиатъра на Спейси е преувеличено да се говори, по-скоро става дума за облекчение, влизане в прагматично-здравословен режим и обединяване по интереси. Напудрен кат bittersweet simphony, Shrink / Психиатър (2009)е с проблясъци и нелоши реплики. Зад рутината и налепената по шията нелепа козина Спейси има своите малки значими актьорски откровения, гланц-опаковката възпрепятства последиците от повърхностния “лайкстайл” да бъдат нещо повече от маркирани.

 

 

 

 

Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни 2.5 България (CC BY-NC-ND 2.5)

Framespotting: Cannes Film Festival (2015)

0
0
Framespotting

Тази година филмовият фестивал в Кан ще се проведе от 13 до 24 май, а филмът, който ще открие програмата, е  „Дайте път” на френската режисьорка Еманюел Берко. Този път председатели на журито ще бъдат режисьорите Итън и Джоуел Коен, а сред членовете му са още режисьорите Гилермо Дел Торо и Ксавие Долан, както и актьорът Джейк Джиленхол. Пълният състав на журито ще намерите тук.

За престижната Златна палма в главния конкурс ще се състезават филмите :

Jacques AUDIARD – DHEEPAN (TEMPORARY TITLE)

Stéphane BRIZÉ – LA LOI DU MARCHÉ(THE MEASURE OF A MAN ) 

Valérie DONZELLI – MARGUERITE ET JULIEN (MARGUERITE AND JULIEN)

Michel FRANCO – CHRONIC

Matteo GARRONE – IL RACCONTO DEI RACCONTI(TALE OF TALES)

Todd HAYNES – CAROL

HOU Hsiao Hsien – NIE YINNIANG(THE ASSASSIN)

JIA Zhang-Ke – SHAN HE GU REN(MOUNTAINS MAY DEPART)

KORE-EDA Hirokazu – UMIMACHI DIARY(OUR LITTLE SISTER)

Justin KURZEL – MACBETH

Yorgos LANTHIMOS – THE LOBSTER

MAÏWENN – MON ROI

Nanni MORETTI – MIA MADRE

László NEMES – SAUL FIA (SON OF SAUL)  

Guillaume NICLOUX – VALLEY OF LOVE

Paolo SORRENTINO -YOUTH

Joachim TRIER – LOUDER THAN BOMBS

Gus VAN SANT – THE SEA OF TREES

Denis VILLENEUVE – SICARIO 

Лиценз: Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 2.5 Generic

Библиотеката: Съновидение за св. Борис I – разпнат между Грях и Святост

0
0
Библиотеката

Новината за появата на нова книга, подписана от легендарния Анжел Вагенщайн, нямаше как да не ме развълнува. Страхотните му романи „Петокнижие Исааково“, „Далеч от Толедо“, „Сбогом, Шанхай“ ме спечелиха завинаги като верен читател и имат своите ревюта в „Библиотеката“, както и мемоарите му „Преди края на света“, които просто си плачат за продължение. Същевременно анонсът за новото издание, пуснат от „Колибри“, звучеше малко неясно. Книга за Борис I? Съновидение? Роман ли е това или нещо друго? Имаше само един начин да разбера и затова се сдобих с книгата броени дни след излизането й от печат.

Няколко часа по-късно вече знаех защо издателското резюме ми се бе сторило неясно. Като на човек под 30 години, вероятно може да се прости неведението за филма „Борис I“, пък било то и със Стефан Данаилов в главната роля. „Съновидение за св. Борис I“всъщност е текстът на Анжел Вагенщайн, по който през 1985 г. е създаден филмът. 30 години по-късно скриптът вижда бял свят почти в навечерието на празника на славянската писменост.

Boris I

Книгата не е нито роман, нито историческо четиво. Бих я нарекъл художествен апотеоз на една историческа личност, осъществила някои от най-значимите деяния в цялата история на България. Под формата на разказ за сънуван сън и със стил, наподобяващ средновековен летопис, авторът проследява ключовите моменти от властването на Борис – решението да приеме християнството, тежкият път по налагането му, посрещането на учениците на Кирил и Методий в Плиска и разпространяването на писменото слово из България. Чете се бързо, стилът е приятен, леко напевен, като че наистина думите са писани преди векове – без излишности, изпъстрена с някои архаични думи, но доста жива реч.

Докато четях, една мисъл ме накара да се усмихна. Анжел Вагенщайн пише за единната вяра и бог, които трябва да споят българи и славяни и да ги превърнат в един народ. Пише го с майсторство на изкусен разказвач, който издига религията до мистични висини. Джеки, внукът на Аврам Къркача, израснал в еврейския квартал на Пловдив, космополит по кръв и мироглед, пише за този синтез на народности, случил се преди толкова столетия. А, да – и го прави в комунистическа България, преди 30 години, когато поне официално „религията е опиум за народите“. Доста екзотично, не мислите ли?

„Съновидение за св. Борис I“освен всичко друго е и истинско полиграфическо бижу. Държа книгата в ръце и не мога да се нарадвам на допира до твърдата кожена корица, изключително качествената хартия, цветния печат и художественото оформление, създаващо усещане за църковна книжнина. Ако сте отгръщали някога стара църковна книга, може би усещането ще ви се стори познато. Направена, за да бъде четена и след 200 години. Издадена, за да съхрани възхищението и благодарността на един сладкодумен творец към историческата личност, дала на всички нас буквите и словото, с което си служим и днес.

Публикувано от Георги


Filed under: български, духовна

Лиценз: Всички права запазени

Ана Динкова: Понеделнишко предпразнично вдъхновение

0
0
Ана Динкова

Преди предстоящия дълъг уикенд, преди предстоящ почивен ден по средата на следващата седмица и преди моето поредно бягство от действителността и едно полу-планирано, полу-импровизирано пътешествие: малко слънчево вдъхновение. Защото не знам вие как сте, но през лятото аз съм по-щастлив човек!

5f1e019d3fcdc37ee5b971ce583975a1 - Copy8aa209fb0ffc43c8cf441830b27b4a14 - Copy33cd6db471e0e9890f1065440f90a227 - Copy5e7b997de8e340f7da603bb38bb4926f - Copy22dac1b450f82e57795a32f18cee47d2 - Copy66d8c43cd605b7bd4257c871292c2b14 - Copy61ac393da196c7460d7e31727f633890 - Copye202acfa3e684cc65be7754013953db7c79216ea362e10efb6cb6c424b454ee5 - Copy0489e554d2d54cee8ea56d435eab0565 - Copy889ceedcbc69c12e7ae6937d253322f4 - Copya67472560a842be6facad8efd8a7823f - Copy0a7f14aad1bb9df08b204852af006b72 - Copyb28e3cc86f97dfd0db53abcf70ff074b - Copyaec05a6f620984b6d5100bf5020299c9 - Copy

снимки: Pinterest

Лиценз: Всички права запазени

Стойчо Димитров: ЗаПъкът Ќосис (CÄ“sis) иНи Вондон (Wenden) – Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń (1): Đ˜ŃŃ‚ĐžŃ€Đ¸Ń на СаПъка Ќосис

0
0

ОтнОвО Ќвотан що ни вОди Đ´Đž Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń – тОСи път що ни пОкаМо СаПъка Ќосис, наричан Ощо Вондон. КатО Са начаНО – ПаНкО Đ¸ŃŃ‚ĐžŃ€Đ¸Ń :)ХаПО Đ´Đ° Снаото, чо при сниПкито никОК но Đľ настинаН!

ĐŸŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ˝Đž чотоно:

ЗаПъкът Ќосис (Cēsis) иНи Вондон (Wenden)

Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

Част първа

Đ˜ŃŃ‚ĐžŃ€Đ¸Ń на СаПъка Ќосис

Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

Đ˘Đ¸ĐżĐ¸Ń‡Đ˝Đ¸ŃŃ‚ НатвиКски поКсаМ Đľ От ĐžĐąŃˆĐ¸Ń€Đ˝Đ¸ Нивади, гОри и оСора. КрасОтата, ĐşĐžŃŃ‚Đž вочо гОдина Пи Đ´ĐžŃĐşŃƒŃ‡Đ°Đ˛Đ° и навява Đ˝ĐžŃŃ‚Đ°ĐťĐłĐ¸Ń, ĐşĐžŃŃ‚Đž со ОпитваП Đ´Đ° ŃƒĐ´Đ°Đ˛Ń сНод райОта с йира.

Бира Cesu altu, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

Бирата виМдато Ни? А кропОстта?

ОтпиваКки От ПостнОтО пивО Cesu alusсо свотваП От рокНаПата, чо таП иПа Ощо одна кропОст. Е, каквО пък тОНкОва?

Тя Ощо Đľ довствона (кропОстта!!!) и но Đľ пОхайона От ръцото на роставратОрито катО ĐĄĐ¸ĐłŃƒĐťĐ´Đ°Đ¸ Đ˘ŃƒŃ€Đ°ĐšĐ´Đ°â€“ Пи найиват и наНиват Ощо в канчотО и аС вочо съП гОтОв Đ´Đ° ĐżĐžŃ‚ĐľĐłĐťŃ Са

ĐŸŃ€Đ°ĐˇĐ˝Đ¸ĐşĐ° на Ќосис– Cesus swetki!

ЗаПък Вондон, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸ŃĐŸĐ°Đş ĐˇĐ°Ń€ŃŠĐźŃ, Опа – Đ°, Đ´Đ° спроП Đ´Đ° иСтОчиП сантинито!

ĐŻ Đ´Đ° видиП къдо са МивооНи дровнито вонди и Ниви, прадоди на Đ´Đ˝ĐľŃˆĐ˝Đ¸Ń‚Đľ НатвиКци.

– КраК оСорОтО срод ĐşĐ°ĐźŃŠŃˆĐ° в дървони ĐşŃŠŃ‰ŃƒŃ€ĐşĐ¸.

ЗаПък Вондон, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

Бодната ŃŃ…ĐťŃƒĐżĐľĐ˝Đ° дървона къщичка ĐżĐžŃŃ‚Đ°Đ˛Ń въпрОса:

– АПи Откъдо са со появили стрОКнито НатвиКки?

ЛатвиКци – ЗаПък Вондон, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

КаСват, чо тоСи Ń…ŃƒĐąĐ°Đ˛Đ¸Ń†Đ¸ Сад Пон са рОМйа От Пикса на гонито на горПанци, ŃˆĐ˛ĐľĐ´Đ¸, ĐżĐžĐťŃŃ†Đ¸ и Ń€ŃƒŃĐ¸. Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń Đľ на кръстОпът катО Đ‘ŃŠĐťĐłĐ°Ń€Đ¸Ń и всоки СавОоватоН Đľ ĐžŃŃ‚Đ°Đ˛ŃĐť пО нощО От сойо си Ń‚ŃƒĐş.

ЗаПък Ќосис (CÄ“sis)/ Вондон (Wenden) – Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

ТОСи нодоНон Нотон дон ОйНацито са раСкъсани От ĐąĐ°ĐťŃ‚Đ¸ĐšŃĐşĐ¸ŃŃ‚ Đ˛ŃŃ‚ŃŠŃ€ и сНънцотО ĐžĐˇĐ°Ń€ŃĐ˛Đ° Са Пиг раСваНинито на

СаПъка Ќосис (Cēsis) иНи Вондон (Wenden)

Ќосис, CÄ“su pilsÄ“ta, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

ĐŸŃŠŃ€Đ˛ĐžĐ˝Đ°Ń‡Đ°ĐťĐ˝Đž рицарито От Ордона на ПочонОсцито со настаниНи в Đ´Ń€ĐľĐ˛Đ˝Đ¸ŃŃ‚ СаПък на пНоПотО вонди на хъНПа Đ Đ¸ĐľĐşŃŃ‚ŃƒĐşĐ°ĐťĐ°Ń, нО сНод тОва СапОчнаНи стрОитоНствО на ŃĐ˛ĐžŃŃ‚Đ° каПонна кропОст на сѩседния хъНП. ХНод тОва двото кропОсти са Ойодинони с Ойща кропОстна стона. ОкОНО Ń‚ŃŃ… въСниква ŃŃ€ĐľĐ´Đ˝ĐžĐ˛ĐľĐşĐžĐ˛ĐľĐ˝Đ¸ŃŃ‚ град. ĐĄŃŠĐ˛Ń€ĐľĐźĐľĐ˝Đ¸ŃŃ‚ град Ќосис Đľ раСпОНОМон на 90 кП От Рига на хъНПОвото Đ´Đž роката Đ“Đ°ŃƒŃ.

Рицар - ПочонОсоц

„КактО ŃĐ˛Đ¸Đ´ĐľŃ‚ĐľĐťŃŃ‚Đ˛ŃƒĐ˛Đ°Ń‚ хрОникито и ĐżĐžĐźĐ˝ŃŃ‚ хОрата Са първи Пагистър на Đ›Đ¸Đ˛ĐžĐ˝ŃĐşĐ¸ŃŃ‚ Ордон Đľ йиН наСначон ПнОгО Đ˝Đ°ĐąĐžĐśĐ˝Đ¸ŃŃ‚ и справодНив рицар ВоннО фОн РОрйах, кОКтО с Đ‘ĐžĐśĐ¸ŃŃ‚Đ° ПиНОст и пО Đ˛ĐžĐťŃŃ‚Đ° на ĐŸŃ€ĐľŃĐ˛ĐľŃ‚Đ°Ń‚Đ° Дова СапОчнаН Đ´Đ° стрОи СаПъка Ќосис Са ŃƒŃ‚Đ˛ŃŠŃ€Đ´Đ¸ Ń‚ŃƒĐş иПотО ГОспОдно вО воки вокОв и Đ´Đ° ĐťĐ¸ŃˆĐ¸ оСичницито От наК ПаНката надоМда Са ворООтстъпничоствО в НотО 1209. Но чОвок продпОНага, Đ° ГОспОд раСпОНага и тОва НотО гНавата на Пагистъра ВоннО йиНа пОкОсона пО вроПо на НОв От ръката на йрата – ПочонОсоц Викйорт….“

ЗаПък Вондон, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸ŃĐ—Đ°ĐźŃŠĐş Вондон, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

ЗнаПотО на ĐžĐąĐľĐˇĐłĐťĐ°Đ˛ĐľĐ˝Đ¸ŃŃ‚ Ордон йиНО пОдотО От Đ˛Ń‚ĐžŃ€Đ¸ŃŃ‚ и пОсНодон в Đ¸ŃŃ‚ĐžŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ° на йратствОтО на ПочонОсцито Пагистър ФОНквин фОн ВинторщаКн.

ЗаПък Вондон, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

Не всички Пагистри НивОнци са йиНи йНагОскНОнни къП СаПъка Вондон, катО Са своя Ń€ĐľĐˇĐ¸Đ´ĐľĐ˝Ń†Đ¸Ń ОйикнОвоннО иСйираНи Рига и со СавръщаНи саПО в ŃĐťŃƒŃ‡Đ°Đš на ОпастнОст във Вондон.

КактО спОПонах в Đ¸ŃŃ‚ĐžŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ° на СаПъка ĐĄĐ¸ĐłŃƒĐťĐ´Đ°:

ЗаПък Вондон, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

ХНод Đ˝ĐľŃƒŃĐżĐľŃˆĐ˝Đ¸Ń кръстОнОсон пОхОд проС 1236 Đł. ŃŃ€ĐľŃ‰Ńƒ оСичоска Литва Ордонът на ПочонОсцито со влял в Đ˘ĐľĐ˛Ń‚ĐžĐ˝ŃĐşĐ¸Ń (Đ“ĐľŃ€ĐźĐ°Đ˝ŃĐşĐ¸Ń) Ордон с горй Ń‡ĐľŃ€Đ˝Đ¸Ń кръст, катО ногОв нОв кНОн – ЛивОнски Ордон.

ЗаПък Вондон, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

ĐŸĐľŃ‡Đ°Ń‚

ĐŸĐľŃ‡Đ°Ń‚ на морПан БаНк, ĐżŃŠŃ€Đ˛Đ¸ŃŃ‚ Пагистър на Đ›Đ¸Đ˛ĐžĐ˝ŃĐşĐ¸Ń Ордон, кОКтО иСйраН Ќосис Са своя Ń€ĐľĐˇĐ¸Đ´ĐľĐ˝Ń†Đ¸Ń в 1237 Đł.

ЗаПък Вондон, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

ФНаг на Ќосис

ГОрнОтО СнаПо на Ќосис Đľ ĐżĐžŃĐťŃƒĐśĐ¸ĐťĐž Са ОснОва на ŃŃŠĐ˛Ń€ĐľĐźĐľĐ˝Đ˝Đ¸Ń НатвиКски фНаг. ТОК со появил проС 1279 Đł., кОгатО Đ˛ĐžĐľĐ˝Đ˝Đ¸ŃŃ‚ Пинистър на Đ›Đ¸Đ˛ĐžĐ˝ŃĐşĐ¸ŃŃ‚ Ордон иНи ĐťĐ°Đ˝Đ´ĐźĐ°Ń€ŃˆĐ°Đť Горхард фОн КацоноННонйОгон заповядѩл Đ´Đ° ПОйиНиСират ĐťĐ°Ń‚Đ˛Đ¸ĐšŃĐşĐ¸Ń пОНк От Ќосис. ЛатвиКцито вСоНи ŃƒŃ‡Đ°ŃŃ‚Đ¸Đľ във военния пОхОд ŃŃ€ĐľŃ‰Ńƒ архиопискОпа на Рига пОд тъПнО Ń‡ĐľŃ€Đ˛ĐľĐ˝Đ¸Ń фНаг с бяла Нонта пО сродата.

ЗаПък Вондон, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

ЗаПък Вондон

ĐŸŃ€ĐľĐˇ 1367Đł. Вондон станаН чНон на съюСа манСа и ŃƒŃ‡Đ°ŃŃ‚Đ˛Đ°Đť в вОКната с Đ”Đ°Đ˝Đ¸Ń. ХНод пОйодата над Đ”Đ°Đ˝Đ¸Ń тОК станаН гарант на свободния търгОвски път ĐźĐľĐśĐ´Ńƒ БаНтика и ХоворнО ПОро. РаСцвотът на Ќосис настъпва кОгатО начоНО на Đ›Đ¸Đ˛ĐžĐ˝ŃĐşĐ¸Ń Ордон Састава Đ˛ĐľŃŃ‚Ń„Đ°ĐťŃĐşĐ¸ŃŃ‚ рицар ВаНтор фОн ĐŸĐťĐľŃ‚Ń‚ĐľĐ˝ĐąĐľŃ€Đł.

ВаНтор фОн ĐŸĐťĐľŃ‚Ń‚ĐľĐ˝ĐąĐľŃ€Đł (Walter von Plettenberg)

ВаНтор фОн ĐŸĐťĐľŃ‚Ń‚ĐľĐ˝ĐąĐľŃ€Đł (Walter von Plettenberg)

ВаНтор фОн ĐŸĐťĐľŃ‚Ń‚ĐľĐ˝ĐąĐľŃ€Đł(Walter von Plettenberg) —

Пагистър на Đ›Đ¸Đ˛ĐžĐ˝ŃĐşĐ¸Ń ОрдонОт 1494 гОдадО 1535 Đł.)Đľ ПОМо йи наК-ваМната Ń„Đ¸ĐłŃƒŃ€Đ° в Đ¸ŃŃ‚ĐžŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ° на йаНтиКскито ноПски рицари.ТОК со вкНючиН в Ордона одва на 15гОдини. ĐŸŃ€ĐľĐˇ 1489Đł. йиН иСйран Са ĐťĐ°Đ˝Đ´ĐźĐ°Ń€ŃˆĐ°Đť (Landmarschall) Đ° сНод ŃƒŃĐżĐľŃˆĐ˝Đ°Ń‚Đ° йитка ŃŃ€ĐľŃ‰Ńƒ Рига йиН иСйран Са Пагистър в 1494Đł.

ЗНатни таНори – Ќосис, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

ЗНатни таНори

ĐŸĐž вроПо на ногОвОтО ŃƒĐżŃ€Đ°Đ˛ĐťĐľĐ˝Đ¸Đľ СначониотО на Ќосис нарастнаНО и тОК СапОчнаН Đ´Đ° сочо СНатни таНори.

Ќосис, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

Đ˘ŃƒĐş пОд тОСи гОтичоски свОд ĐŸĐťĐľŃ‚Ń‚ĐľĐ˝ĐąĐľŃ€Đł приоПаН пОсНанници и на 6юни 1501 Đł. ратифицираН сѩѮзния дОгОвОр с Литва прОтив Đ ŃƒŃĐ¸Ń. Đ˘ŃƒĐş в СаПъка со ŃŃŠŃ…Ń€Đ°Đ˝ŃĐ˛Đ°Đť архивът на Đ›Đ¸Đ˛ĐžĐ˝ŃĐşĐ¸Ń Ордон, Đ° От 1555Đł. и касата на йратствОтО.ХНод катО От ĐŸŃĐşĐžĐ˛ иСгОниНи търгОвцито НивОнци, Ń‚Đ°ĐťĐ°Đ˝Ń‚ĐťĐ¸Đ˛Đ¸ŃŃ‚ пъНкОвОдоц ĐŸĐťĐľŃ‚Ń‚ĐľĐ˝ĐąĐľŃ€Đł ОйсадиН ĐŸŃĐşĐžĐ˛ и на 13соптоПври 1502 Đł. начоНО на 5000вОина раСгрОПиН 12 000Ń€ŃƒŃĐşĐ° Đ°Ń€ĐźĐ¸Ń. ĐĄĐťĐľĐ´Đ˛Đ°Ń‰Đ¸ŃŃ‚ дон 14соптоПври йиН обявен Са „Дон на пОйодата в Đ›Đ¸Đ˛ĐžĐ˝Đ¸Ńâ€œ. Така ĐźĐľĐśĐ´Ńƒ Đ˜Đ˛Đ°Đ˝ IIIи Đ›Đ¸Đ˛ĐžĐ˝Đ¸Ń йиН скНючон Пир ,,status quo ante bellum“ иНи Пир в границито проди вОКната.

ĐŸĐž вроПо на прОтостанската Ń€ĐľŃ„ĐžŃ€ĐźĐ°Ń†Đ¸Ń ĐŸĐťĐľŃ‚Ń‚ĐľĐ˝ĐąĐľŃ€Đł пОдърМаН Нюторанито, надявайки со пО тОСи начин Đ´Đ° пОдчини ĐşĐ°Ń‚ĐžĐťĐ¸Ń‡ĐľŃĐşĐ¸Ń архиопискОп на Рига. Đ›Đ¸Đ˛ĐžĐ˝Đ¸Ń йиНа Ń‚Ń€ŃƒĐ´Đ˝Đ° Са ŃƒĐżŃ€Đ°Đ˛ĐťĐľĐ˝Đ¸Đľ Ń‚ŃŠĐš катО йиНа раСдоНона ĐźĐľĐśĐ´Ńƒ Ордона, ĐľĐżĐ°Ń€Ń…Đ¸ŃŃ‚Đ° и йОгатито градОво Рига, РовоН и Дорпт. ĐŸŃ€ĐľĐˇ 1525 Đł. ĐŸĐťĐľŃ‚Ń‚ĐľĐ˝ĐąĐľŃ€Đł со ОткаСъН Đ´Đ° приоПо НюторанствОтО и Đ´Đ° стано свотски ŃƒĐżŃ€Đ°Đ˛Đ¸Ń‚ĐľĐť на Đ›Đ¸Đ˛ĐžĐ˝Đ¸Ń, Đ° станаН васаН на ĐłĐľŃ€ĐźĐ°Đ˝ŃĐşĐ¸Ń иПпоратОр КарН V. Но ноОчакванО на 28Ń„ĐľĐ˛Ń€ŃƒĐ°Ń€Đ¸ 1535Đł. тОК пОчинаН на 85гОдини.

Ќосис, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

ĐŸĐ°Đ˝ĐžŃ€Đ°ĐźĐľĐ˝ иСгНод От ĐşŃƒĐťĐ°Ń‚Đ° на СаПъка Вондон

Ќосис, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸ŃĐŸŃ€Đ°ĐłŃŠŃ‚ на катодраНата на св. ЙОан, ĐşĐžŃŃ‚Đž стърчи Сад Пон Đľ на 100 Đź над ПОрскОтО равнищо иНи…

Рига, Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

… иНи на нивОтО на потНотО кацнаНО на ŃˆĐżĐ¸ĐťĐ° на ĐşĐ°ĐźĐąĐ°Đ˝Đ°Ń€Đ¸ŃŃ‚Đ° на църквата св. ĐŸĐľŃ‚ŃŠŃ€ в Рига.

ОчакваКто прОдъНМониотО

ĐŸĐ¸ŃĐ° ĐłŃ€ĐľŃˆĐ˝Đ¸ŃŃ‚ рицар Ќвотан ДиПитрОф фОн ĐŸĐťĐľĐ˛ĐľĐ˝, ТОПина неделя, 2015

КОдак сниПки: Ќвотан ДиПитрОв

 

 

Đ”Ń€ŃƒĐłĐ¸ раСкаСи свърСани със Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń – на картата:

Đ›Đ°Ń‚Đ˛Đ¸Ń

Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни произведения 2.5 България

Капитал Блог: Съдии напомниха на ВСС, че за проблемите в СГС има виновни

0
0
Капитал Блог
Пет месеца след началото на "бунтът"на съдиите от Софийски градски съд (СГС), породен от серията разкрития за порочното управление на ключовата съдебна инстанция, 27 съдии от СГС се обърнаха с открито писмо към органа по управление на съдебната система - Висшият съдебен съвет (ВСС).

В обръщението си те напомнят, че въпреки извършената проверка от съвета, за която беше публикуван доклад, ВСС не е направил необходимото за докаже, че "в съдебната система има нулева толерантност към лоши и...

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България


Антон Терзиев, movies.bg: Четири (2005)

0
0
Антон Терзиев, movies.bg
Четири (2005)

“Аз не съм писател реалист. Цял живот съм описвал това, което го няма. Литературната фантазия ми е по-скъпа от литературното правдоподобие“, казва писателят Владимир Сорокин (Лед) по повод повестта “Виелица” (преведена на български), нещо което може да се отнесе и към 4 / Четири (2005)на Иля Хржановский, по негов сценарий. Творчеството му някои профанно титуловат като shortcut to Russia.


Костенурката винаги ще бъде костенурка, стъклото – стъкло, аквариумът- аквариум, само човекът не е константа, на всеки половин час може да бъде нещо различно.

Търговецът на “всичко, което мирише на месо” Yuriy Laguta, акордьорът на пиана Володя (Сергей Шнуров, Ленинград) и проститутката Марина разцъкват среднощен лаф в неугледния бар на Великая Русь.

Началото посреща с тъмен град, натиснат от зимна тишина серийно обезчестявана от огромните шила на четири пневматични чука; киша, разравяна на слаб ход от едрогабаритни машини и кучета, бездомни, също четири на брой.

Бар-сцената е анекдот – единият се представя за началник на администрацията на Президента, вторият за химик от засекретена КГБ лаборатория, а проститутката, за акаунт от рекламна агенция.
В хорър-детайли “химикът” дава сведения от първа ръка, как от половин век в Съюза клонират хора. Само дето не им викат клониране, а дублиране. Близнаци по четворки, бракът от които населява невидими за публичността адски места.

След срещата анекдотът добива плът. Акордьорът е спешно приватизиран от държавата и след изправителен труд пратен на смърт за “честь родине”. Проститутката се оказва от клонингите на Шнуров. Сменяйки няколко железници отива в потъналата в кал “деревня на Кашчей Безсмертний”, където сред изпарения от самогон, тор и лъстиви и алкохолизирани старици сестрите й оплакват загубата на най-добрата от четворката.
Преднамерено натуралистично, камерата показва нечленоразделната оргия на старата отблъскващо виснала плът, в контраст със сочно налятите девчонки и дивашкото транжиране и консумиране на прасе, главата на което е хвърлена обратно в свинарника; спиртът се лее като в “Левиатан“.

Затвореното общество се препитава с кукли от хляб за туристите. Тестото беззъбите баби групово дъвчат, после Зоя, починалият клининг, формува в лица. Помощник е младо момче, единствения мъж. След смъртта на майсторката, по съвет на Марина той търси младо лице, от което да снеме калъп и да спаси надомния бизнес с маски отливки. Отчаян от болезнените контакти с “нормалните” хора на гарата, той използва за целта собственото си лице, отлива няколко маски и напуска летално сцената. Марина слага частичен край на психеделията, като организира клада за разпарчетосаната анатомия на всички налични кукли.


Търговецът е сатирично развит персонаж. Прасета с пимпнат ген, кръгли като диня (един от рефрените) карат високото му чело многократно да се бърчи в недоумение. Търгува със замразени от 69-та насам партиди. Вкъщи го обслужва баща-скъперник, екс Политбюро на КПС. Безмозъчно обича кучетата, дотолкова че краят му е провокиран от едно такова.

В гората от символи, Вътрешностите на реалността – географски, политически, човешки, плюс Куклите за война от материал разнороден, са от натрапчиво маршируваща двойка във филма на Хржановски.

Спекулациите за избора на заглавието на филма са колкото и интерпретациите “върху аспектите на руското общество”. Най-отчетливи са няколко: 4 е числото без свещен статут в нито една религия; 4 години отнема производството на филма; на японски (езикът, на който Marina Vovchenkoказва наздраве в знаменателната среща в бара) думата за числото 4 означава смърт.

 

 

 

 

 

 

 

Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни 2.5 България (CC BY-NC-ND 2.5)

Никола Балов: При повреда на лаптоп Toshiba отстранява проблема и връща парите

0
0
Никола Балов
При повреда на лаптоп Toshiba отстранява проблема и връща парите
Toshiba обяви нова специална гаранционна програма, достъпна и за българските й клиенти, която се нарича Reliability Guarantee. С нея японската…

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Nokia: В момента нямаме планове за завръщане при мобилните телефони

0
0
Никола Балов
Nokia: В момента нямаме планове за завръщане при мобилните телефони
След като Nokia продаде смартфон бизнеса си на Microsoft и се фокусира върху телеком оборудването, тръгнаха слухове, че след време…

Лиценз: Всички права запазени

Блог Стара София: Еврейската болница-паметник

0
0
Блог Стара София

Из "Вестник на вестниците" - април 1936 г., дигитализиран от Народната библиотека

Идеята за създаване на една еврейска болница датира от доста време, ако ли не и от създаването на Купат Цедака и Бикур Холим, което се заключава от годишните баланси на същото дружество, в които фигурираше и един специален за тази цел фонд. Съобразно с твърде скромния фонд, първоначалната идея бе да се създаде една малка болница с 10-15 легла, в която да се приютят само бедноболни. Поради липса на средства, а може би и на инициатива, дълги години не е могло да се реализира този скромен проект, макар че нуждата от подобна болница често се е чувствувала. Ето защо не е било чудно, че при разглеждането на въпроса за увековечаването паметта на падналите български евреи е изникнала между българските бойци идеята да се създаде един жив паметник, който да свързва хубавото, полезното и практичното.



Имайки това предвид и съзнавайки значението и ползата на такова едно хуманно и културно дело, няколко лекари, подпомогнати от н-вото на д-во Бикур Холим, от н-вото на еврейската община, а сетне и от целокупното еврейство в София, се заеха и след непреодолими мъчнотии реализираха това дело. Днес сме свидетели на този свършен факт и виждаме да се издига всред столицата София един величествен паметник, с който българските евреи достойно изпълниха своя свещен дълг спрямо тези синове, които оставиха костите си по бойните полета за честта и славата на отечеството и за честта на своите сънародници.

Те също си изпълниха и дълга спрямо бедното население в София, което намира, в дни на нужда, медицинска помощ и съвети.

Болницата се построи през годините 1932 и 1933 на около 750 кв. м., в 4 етажа, за 60 легла. Последните са разпределени в два етажа и в началото са предвидени за вътрешно и хирургическо отделения, а в последствие трябваше, поради липса на нужните средства, да се превърне вътрешното в родилно и гинекологическо отделение.

Хурургическото отделение има две операционни (асептично и септично), а другото отделение притежава една родилна и една операционна зали.

Освен тези отдели, болницата притежава една амбулатория, рентгенов апарат, помещение за физикотерапия и за урология, което е непосредствено свързано с рентгена.

За досегашната дейност на болницата говорят направените досега статистики, от които се вижда, че количеството на бедноболните, които са били лекувани в болницата, надвишава 40 на сто. Тази цифра е почти тройно по-голяма от процента на бедноболните, лекувани в болницата на Червения кръст. Като се има предвид, че Болницата почти не получава никакви субсидии, то може човек да има представа, какви са усилията, които прави болницата, за да може да отговаря на огромни разходи, които са свързани с издръжката на такъв един институт. Мъчнотиите при издръжката на болницата произлизат от обстоятелството, че управата на болницата трябва да съблюдава минималните такси, наложени от Дирекцията на народното здраве, от които болницата Червен кръст, като хуманитарно благотворително учреждение е освободена.

В болницата се приемат бедни и платени болни, без разлика на вероизповедание и народност. 



Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни произведения 2.5 България

Силвина Фурнаджиева: Bulgaria Web Summit – за уеб разработчици и не само

0
0
Силвина Фурнаджиева

През последните десетина дни присъствах на поредица от интересни събития, свързани с уеб и в серия от няколко публикации ще ви разкажа за тях.

Първата от конференциите, за които искам да споделя с вас, е Bulgaria Web Summit, която се проведе на 18 април в София. Макар че успях да хвана само втората част от програмата (следобедната), презентациите, на които присъствах, бяха много интересни и полезни.

Тази година малко лектори говориха на тема UX, но за сметка на количеството, презентациите бяха качествени. Успях да хвана тази на Мариана Мота, която сподели разнообразни начини да включите целия екип в процеса на дизайн, вместо това да е работа само на дизайнерите. Благодарение на Алекс Тодоров, презентацията на Мариана (както и останалите от голямата зала) може да се гледа онлайн и след събитието.

Интересно беше и представянето, което Божидар Бацовнаправи на Volt. Божидар разказа какво е товаи защо разработчиците на Ruby трябва да го държат под око, но предупреди, че Volt все още е на сравнително ранен етап на разработка и има бъгове, както и липси в документацията.

Последната презентация, която гледах в голямата зала, беше на Красимир Цонев, който дискутира различни начини за client-side testing.

Както винаги, на това събитие успях и да се видя с доста приятели, които рядко засичам напоследък. Радвам се, че успях да го посетя и… догодина пак. :)

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Ана Динкова: Поредно лято, пореден луфт – този път мозъчен

0
0
Ана Динкова

Всеки път когато напиша текст за това, че не е ОК хората да се класифицират на слаби и свине поради хиляди причини, както и че хората в повечето случа сме комплексни същества – върху мен се излива хейт на килограм, като обикновено хора, които никога не са ме виждали ме определят веднага като: грозна, дебела, свиня, недоебана, тъпа, мързелива… – тези думи са от последната порция хейт, покарай последния ми текст по темата.

И така – очевидно луфтът между бедрата не е единственото нещо, което е проблем – липсите във възприятията и способността да се мисли водят до мозъчен луфт, който е фатален. Фатален е за тези от нас, които могат да мислят и осъзнават последиците – за всички станали явно е ОК.

За това днес ексклузивно и специално – като за американци и малки деца, един вид: обяснение защо написах този текст и защо вероятно няма да е последният (има и от предишни години – така че не е и първият):
1-во -имам дъщеря, която е чудесно и прекрасно дете на 9 години, но напоследък се сблъсква все повече с човешката/момичешката/детската злоба, например: понеже казала в у-ще, че ще ходи по Великден във Виена – 1 нейна съученичка я нарекла „дебела“ – каква е връзката не знам, но определено хлапето се гледа сутрин-обед-вечер в огледалото и ме пита: мамо, нали не съм дебела? За сведение детето ми спортува активно, движи се редовно, храни се здравословно, пие много вода, не пие газирани напитки и не яде чипс и никога през живота си не е яла джънк-сандвич и пържени картофки от фаст-фууд – и това са само част от добрите й навици

2-ро -1 от приятелките ми от ученическите години умря от усложнения в следствие на анорексия

3-то – 1 от познатите ми загуби 2 бебета поради недохранване/анорексия

4-то – една друга позната остана без зъби преди да навърши 40 от драйфане – защото страдаше от булимия, а стомашните сокове разяждат емайла на зъбите. Сега е на тежки медикаменти и страда от дълбока депресия

5-то – защото според мен не е ОК да се тиражират статии в медии със заглавия от типа: вижте коя известна персона колко целулит има, при това подобни статии да се спонсорират във ФБ. Това са глупости и тотални простотии и не би трябвало да е допустимо

6-то – да живееш здравословно не означава нито да си прекалено слаб, нито да си прекалено дебел. т.е. да бъдеш в добра физическа форма не означава да отговаряш на конкретни пропорции и размери.

7-то – да съдиш хората само по външния им вид е леко малоумно – защото не знаеш нищо зад фасадата слаб, дебел, пухкав, красив, грозен….

7-мо – стигмата която получаваш, когато обсъждаш определени теми – например всеки божи път, когато напиша подобен текст в хейтърските коментари присъства едно и също: че съм дебела свиня, че ме мързи да спортувам и да се храня здравословно и за това съм прегърнала мотото „обичайте се такива, каквито сте“ и също така съм недоебана – последното присъства много, много често. Днес си направих труда да отворя профилите на някои от хората поствали най-гнусните коментари –не мога да си позволя да бъда гадна и да падна на тяхното ниво за това ще кажа само едно: обичам да оставям кармата да си върши работата!

8-мо – да обичаш и приемаш себе си не означава да се примиряваш. За това ги пиша тези пусти текстове, но все някой не ме разбира: ако приемаш и обичаш себе си не лежиш на дивана, пиейки газирани захаросани напитки и тъпчейки се с чипсове и джънк докато слушаш Бийонсе и да си повтаряш, че си велика, чудесна и прекрасна. НАПРОТИВ – ако обичаш и приемаш себе си, значи трябва да имаш силата да се променяш към по-добро – да се грижиш за тялото и душата си, да пазиш здравето си и т.н. не знам как да го кажа, така че да е ясно. Не искам да проповядвам дебилизма: бъдете каквито сте – стойте си дебели (примерно), напротив – искам да стане ясно, че да бъдеш здрав не значи да бъдеш слаб на всяка цена, както и да бъдеш щастлив не значи да бъдеш красив на всяка цена.

Да бъдеш здрав и щастлив означава да полагаш ежедневни грижи – от това да спортуваш и да ядеш повече плодове/зеленчуци, до това да се обличаш според годините и фигурата си, да си измиеш зъбите, да си лъснеш обувките и да не се занемаряваш – както преносно, така и буквално.

Стана ли ясно сега?

 

Лиценз: Всички права запазени

Тихомир Димитров: Не можеш да пренесеш тъмнината

0
0

zxvbxdng

Причината е, че тя просто не съществува.

Повечето от нас си мислят, че живеем в свят, където има борба на противоположностите: между доброто и злото, между щастието и нещастието, между дявола и Бога, между любовта и страха.

За щастие, всичко това е булшит. Булшит от английски жаргон e кравешки лайна или, по-точно, лайната на бик. Превежда се като „пълни глупости”. Няма битка на противоположностите, защото противоположности не съществуват. Поне едната им половина липсва. Невъзможна е „битка” между нещо, което съществува и нещо, което не съществува.

Нека поясня:

Страхът е липса на любов. Тъмнината е липса на светлина. Нещастието е липса на щастие. То затова се нуждае от частичката „не“. Тъмнината, страхът и нещастието са обратното на светлината, на любовта и на щастието, но не могат да съществуват самостоятелно. Едната половина просто я няма! Тя е възможна само като резултат от липсатана другата половина. Когато се появи светлина, тъмнината автоматично изчезва, но тъмнината не може да се появи в присъствието на светлина. Пробвайте да внесете тъмнина от нощта в стаята си така, както можете да изнесете светлина от стаята си навън – в нощта. Пробвайте да транспортирате тъмнината. Не можете. Не можете, защото тя не съществува.

Трябва да изключите светлината, за да създадете тъмнина. Но не можете да изключите тъмнината, за да създадете светлина. Ин и Ян не са битка на противоположностите, те са само знак, че чашата винаги е наполовина пълна. И никога наполовина празна. Мога да ти прелея част от съдържанието й, дори цялото, но не мога да ти прелея дори милиграм от липсата на съдържание…

Същото е и със знанието. Ние можем да пренасяме знание светкавично, по жицата, както пренасяме светлина. Но не можем да пренасяме не-знание по никакъв начин, защото няма контейнери за незнание – така, както няма и проводници за тъмнина.

Не можеш да пренесеш тъмнината, защото тя не съществува.

Това не значи, че трябва да омаловажаваме злото, страха, незнанието или гадостите в този живот. Значи само, че трябва да стоим по-близо до източниците на техните противоположности, които винаги печелят „битката”, защото са единственото, което съществува. Вакуумът, небитието, те не са точно обратното на материята и на битието, те са липсата на такова. Основната причина да ги виждаме е поради отсъствието на тяхната противоположност, а присъствието й гарантира, че до „битка” дори няма да се стигне, защото нещото не „воюва“ с нищото. Любовта никога не воюва по принцип. Войната е продукт на страха, тя е ясен сигнал за липсата на любов. Помислете върху това.

И стойте по-близо до светлината, по-близо до любовта.

Какво е тъмнината на Космоса, освен сцена, на която да изявят красотата си милиони грандиозни слънца? Наистина, нищо не е скрито от окото!

Нощта настъпва само при отсъствието на една-единствена звезда.

За да разкрие присъствието на трилиони други.

Тихомир Димитров


Лиценз: Всички права запазени


Стойчо Димитров: ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод (2)

0
0

КОнстантин прОдъНМава пО ĐżŃŠŃ‚Ń От ĐœĐ°ĐťĐ°ĐłĐ° къП Севиля – вочо стигнахПо Đ´Đž ŃĐˇĐžĐ˛Đ¸Ń€ Đ•Đť ЧОрО,Đ° днос що прОдъНМиП къП Севиля.

ĐŸŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ˝Đž чотоно:

ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

втОра част

Đ•Đť ЧОрО (Đ“ŃƒĐ°Đ´Đ°ĐťŃ…ĐžŃ€ŃĐľ) – Тойа – Đ•Đť ĐĄĐ°ŃƒŃĐľŃ…Đž – Đ’Đ¸ĐťĐ°Đ˝ŃƒĐľĐ˛Đ° Đ´Đľ сан ĐĽŃƒĐ°Đ˝ – ĐœĐžŃ€ĐžĐ˝ Đ´Đľ На ФрОнтора– АНкаНа Đ´Đľ Đ“ŃƒĐ°Đ´Đ°ĐšŃ€Đ° – Севиля

ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

ĐĐ¸Ń‰Đž пО- Ń…ŃƒĐąĐ°Đ˛Đž От ĐżŃ€ŃŃĐ˝Đž кафо ранО ŃŃƒŃ‚Ń€Đ¸Đ˝

ĐĄŃƒŃ‚Ń€Đ¸Đ˝Ń‚Đ° ПърСоНивО си съйрах йагаМа и къП 9часа ĐˇĐ°Đ˛ŃŠŃ€Ń‚ŃŃ… подаНито. Ойачо нощО со скапа киНОПотраМа, ръчках гО, Đ˝Đ°ĐłĐťĐ°ŃŃŃ… ĐźŃƒ сонСОра- но и но, но райОти. КатО пОсНодна ĐžĐżŃ†Đ¸Ń Ń€ĐľŃˆĐ¸Ń…, чо ĐąĐ°Ń‚ĐľŃ€Đ¸ŃŃ‚ на сонСОра ПОМо Đ´Đ° Đľ сдаНа йагаМа, така чо в сНодващОтО соНО що видя Đ´Đ° я сменя.
Đ”ĐľĐ˝ŃŃ‚ СапОчна ĐżŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ˝Đž, сНънцотО Đ˝Đ°ĐżĐ¸Ń‡Đ°ŃˆĐľ, Đ° ĐżŃŠŃ‚Ń НокО со Đ¸ĐˇĐ¸ĐłĐ°ŃˆĐľ нагОро. ХНод ОкОНО 15 кП /пО карта/ Đ˛Đ¸Đ´ŃŃ… старОтО ŃƒĐşŃ€ĐľĐżĐťĐľĐ˝Đ¸Đľ на

Тойа

Тойа – ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

Тойа

ХоНОтО со ОкаСа тОчнО Сад хъНПа и наНи Ń‚Ń€ŃĐąĐ˛Đ° Đ´Đ° Пи Đľ гаднО – 2кП стръПон йаир. Đ˜ĐˇĐżĐťŃŽŃ… си дрОйОвото дОкатО гО кача…

Тойа – ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

… нО пък гНодката ОтвисОкО си ŃŃ‚Ń€ŃƒĐ˛Đ°

ĐĐ°ĐźĐľŃ€Đ¸Ń… найърСОчасОвникарски ПагаСин, Моната вПостО Đ´Đ° со СасиНи Đ´Đ° Пи вСоПо парито, иСкара один ŃƒŃ€ĐľĐ´ Đ´Đ° прОвори даНи ĐąĐ°Ń‚ĐľŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ° иПа тОк. ĐŸŃŠĐťĐ˝Đ° ĐąĐľŃˆĐľ ĐżŃ€ĐžĐşĐťĐľŃ‚Đ¸ŃŃ‚Đ°, Са ПОо ОгрОПнО съМаНонио. ХъМаНонио, СащОтО ОСначава, чо прОйНоПа Đľ в киНОПотраМа, Đ° йоС ногО Đľ някак си тогавО. ĐŸĐžĐźĐ°ĐłĐ° ти Đ´Đ° ĐżĐžĐ´Đ´ŃŠŃ€ĐśĐ°Ńˆ ритъП, ОсвоМава Ń‚Đľ, кОгатО Đ˛Đ¸ĐśĐ´Đ°Ńˆ иСПинатито киНОПотри, Пакар и Đ´Đ° норвира, кОгатО понякога со двиМох твърдо йавнО.
Така иНи иначо нищО но ПОМох Đ´Đ° Đ˝Đ°ĐżŃ€Đ°Đ˛Ń пО въпрОса, така чо ПОнтирах ОтнОвО ĐąĐ°Ń‚ĐľŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ° и со ŃĐżŃƒĐ˝Đ°Ń… къП ĐłĐťĐ°Đ˛Đ˝Đ¸ŃŃ‚ път. Đ˜ иСнонада- прОрайОти…. в пОсНодствио со ОкаСа, чо кОгатО скОрОста Пи падно пОд 9 – 10кП/ч спира Đ´Đ° райОти, кОотО ОСначава пОвочотО йаири, Đ° Ń‚Đľ никак но ĐąŃŃ…Đ° ПаНкО.
Вочо ĐżĐžĐťŃƒĐ´ĐžĐ˛ĐžĐťĐľĐ˝ прОдъНМих и сНод няколко киНОПотра…

ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

ĐŸŃ€ĐžĐ˛Đ¸Đ˝Ń†Đ¸Ń Севиля

…сПоних прОвинциито

ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсиподДОкатО ĐżŃ€ĐľĐ´Đ˝Đ¸ŃŃ‚ дон карах проС пНанината, СаОйикОНон От йОрОва гОра, Ń‚Đž днос навсякѩде со прОстираха пОНота.

КъП 3сНод обяд стигнах Đ´Đž

Đ•Đť ĐĄĐ°ŃƒŃĐľŃ…Đž

с надоМдата Đ´Đ° си ĐşŃƒĐżŃ ĐąŃƒŃ€ĐşĐ°Đ˝ йОй и ПаНкО СарСават Са Đ˛ĐľŃ‡ĐľŃ€Ń. Đ˜ĐźĐ°Ń… Ощо ОстанаНО СоНо и ĐżŃ€ĐľĐ´Đ˛ĐşŃƒŃĐ˛Đ°Ń… Отсога как Ń…ŃƒĐąĐ°Đ˛Đž що си ŃĐłĐžŃ‚Đ˛Ń.

Đ•Đť ĐĄĐ°ŃƒŃĐľŃ…Đž – ХроднОвокОвон панаир, ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń

ХроднОвокОвон панаир,

ОкаСа со чо в соНцотО иП праСник и на цонтъра раСпОНОМон â€žŃŃ€ĐľĐ´Đ˝ĐžĐ˛ĐľĐşĐžĐ˛ĐľĐ˝â€ панаир. Đ•, пОчти всички пНатки ĐąŃŃ… СатвОрони пО тОва вроПо, нО пък си вСох парчо пица и кОНа… ŃŃƒĐżĐľŃ€ Đ˛ĐşŃƒŃĐ˝Đž Пи ĐąĐľŃˆĐľ.
Така и но ПОМах Đ´Đ° Đ˝Đ°ĐżĐ°ĐˇĐ°Ń€ŃƒĐ˛Đ°Đź, раСгНоСон пОкраК Ń‚ŃƒŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ¸Ń‡ĐľŃĐşĐ¸Ń‚Đľ градОво но ĐąŃŃ… процониН, чо в соНата ПагаСинито ĐˇĐ°Ń‚Đ˛Đ°Ń€ŃŃ‚ пО обяд, така чо ŃŃ…Đ˝Đ°Ń… ОтнОвО ĐąŃĐťĐžŃ‚Đž Пагаро и прОдъНМих напрод.
ĐŸŃŠŃ‚ŃŃ‚ прОдъНМи със стръПни Đ¸ĐˇĐşĐ°Ń‡Đ˛Đ°Đ˝Đ¸Ń и ŃĐżŃƒŃĐşĐ°Đ˝Đ¸Ń и къП 5стигнах Đ´Đž

Đ’Đ¸ĐťĐ°Đ˝ŃƒĐľĐ˛Đ° Đ´Đľ сан ĐĽŃƒĐ°Đ˝

Đ—Đ° Đ´Đ° Пи Đľ Ощо пО- Ń…ŃƒĐąĐ°Đ˛Đž, соНОтО ĐąĐľŃˆĐľ раСпОНОМонО пО-нависОчкО…

Đ’Đ¸ĐťĐ°Đ˝ŃƒĐľĐ˛Đ° Đ´Đľ сан ĐĽŃƒĐ°Đ˝  – ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

Наложи Пи со Đ´Đ° пОчакаП ОкОНО час, Са Đ´Đ° ОтвОри ПагаСина. ĐŸŃ€ĐľŃ†ĐľĐ˝Đ¸Ń…, чо надаНи що стигна навроПо Đ´Đž ĐœĐžŃ€ĐžĐ˝ Đ´Đľ На ФрОнтора, Ń‚Đ° Ń€ĐľŃˆĐ¸Ń… Đ´Đ° спя някѩде найНиСО. ĐŸŃŠĐş и вочо ĐąŃŃ… Đ˝Đ°Đ˛ŃŠŃ€Ń‚ŃĐť ОкОНО 75кП, дОстатъчнО Са деня.
Отно Пи дОста вроПо Đ´Đ° ĐžŃ‚ĐşŃ€Đ¸Ń ĐżĐžĐ´Ń…ĐžĐ´ŃŃ‰Đž ĐźŃŃŃ‚Đž, наОкОНО всичкО Đľ иНи ПасНинОви насаждения иНи ĐżŃ€ŃŃĐ˝Đž иСОрани, Открити ĐžŃ‚Đ˛ŃŃĐşŃŠĐ´Đľ ниви. Đ˜ĐźĐ°ŃˆĐľ и ПаНки гОрички, нО ОснОвнО пО стръПни скНОнОво, ĐźŃŃŃ‚Đž Са паНатка Đ˝ŃĐźĐ°ŃˆĐľ. Най- сотно Открих одна ĐżĐžĐˇĐ°Ń€ŃĐˇĐ°Đ˝Đ° къща пОкраК ПаНка нива и Опънах Нагор на ворандата.

ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

Вочор

ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

…От кОНкО вроПо Ń‚Đľ мисля…

Đ‘ŃŃ… си СародиН ĐąŃƒŃ‚Đ¸ĐťĐşĐ¸Ń‚Đľ с вОда Ощо в соНОтО, така чо катО со стъПни дОйро со Ń€Đ°ĐˇŃ…Đ˛ŃŠŃ€ĐťŃŃ… и со пОиСкъпах, чо со ĐąŃŃ… вПирисаН катО пОр. ВОдата си ĐąĐľŃˆĐľ дОста ŃŃ‚ŃƒĐ´ĐľĐ˝Đ°, така чо кОгатО со пъхнах, ĐżĐžĐ´ŃŃƒŃˆĐľĐ˝, в ŃĐżĐ°ĐťĐ˝Đ¸ŃŃ‚ Ń‡ŃƒĐ˛Đ°Đť со ĐżĐžŃ‡ŃƒĐ˛ŃŃ‚Đ˛Đ°Ń… прокраснО.

ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń на воНОсипод

ĐĄŃƒŃ‚Ń€ĐľŃˆĐ˝Đ° гНодка

ĐŸĐžŃŃ‚Đ°Ń€Đ°Ń… со Đ´Đ° стана ранО и Đ´Đ° си съйора йърСО йагаМа проди Đ´Đ° со Đľ появил сОйтвоника на иПОта. Đ—Đ° късПот вочо ĐąŃŃ… прикНючиН с йаирито, ĐżŃ€ĐľĐ´ŃŃ‚ĐžŃŃ…Đ° Пи ОснОвнО ŃĐżŃƒŃĐşĐ°Đ˝Đ¸Ń пО ŃˆĐ¸Ń€ĐžĐş, Ń…ŃƒĐąĐ°Đ˛ път. ДвиМох со с ОкОНО 55 кП/ч и саПО ĐťĐžŃˆĐ¸Ń‚Đľ спирачки По караха Đ´Đ° со ОграничаваП…

ĐœĐžŃ€ĐžĐ˝ Đ´Đľ На ФрОнтора – ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

Đ’

ĐœĐžŃ€ĐžĐ˝ Đ´Đľ На ФрОнтора

ŃĐżŃ€ŃŃ… Са Đ´Đ° пия кафо и Đ´Đ° Đľ пОгриМа Са някои фиСиОНОгични Đ˝ŃƒĐśĐ´Đ¸. Đ‘ŃŃ… Ойачо МостОкО раСОчарОван…

ТОаНотна в ĐœĐžŃ€ĐžĐ˝ Đ´Đľ На ФрОнтора – ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

ЧостнО, ПаКна, как ПОМо Đ´Đ° ŃŃŠŃ‰ĐľŃŃ‚Đ˛ŃƒĐ˛Đ° пОдОйна тОаНотна в цонтъра на Đ˜ŃĐżĐ°Đ˝Đ¸Ń проС 21вок… вОдата От Ń‡ĐľŃˆĐźĐ°Ń‚Đ° со Оттича пО тръйа на пОда и ОттаП в сифОна, кОКтО со виМда… йахти… и тОва на фОна на…

ĐœĐžŃ€ĐžĐ˝ Đ´Đľ На ФрОнтора – ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

…но Đľ нОрПаНнО и тОва Đľ…
Đ˜ĐˇĐżĐ¸Ń… си кафотО, всъщнОст пих 2, Đ˝ŃƒĐśĐ´Đ°ĐľŃ… со От вроПо Đ´Đ° ĐżĐžĐˇĐ°Ń€ĐľĐ´Ń йаториито на каПората и тоНофОна, нО и някак сииПах Đ˝ŃƒĐśĐ´Đ°ĐžŃ‚ втОрОтО. Хрощнах дОста ĐˇĐ°Ń‚Ń€ŃƒĐ´Đ˝ĐľĐ˝Đ¸Ń Đ´Đ° изляза От соНОтО в Đ˝ŃƒĐśĐ˝Đ°Ń‚Đ° Пи пОсОка.

Đ‘ŃŃ… ĐžŃ‚ĐąĐľĐťŃĐˇĐ°Đť на картата, чо в пОсОка Севиля иСНиСа втОрОкНасон път, прОйНоПа ĐąĐľŃˆĐľ, чо тОСи път но ĐąĐľŃˆĐľ ĐžŃ‚ĐąĐľĐťŃĐˇĐ°Đ˝ на нитО одна тайоНа. ХНава Đ‘ĐžĐłŃƒ, Порна со кОНОоСдач и тОК По ŃƒĐżŃŠŃ‚Đ¸.

ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń

ĐŸĐžŃĐťĐľĐ´Đ˛Đ°Ń…Đ° досотки ŃĐşŃƒŃ‡Đ˝Đ¸ киНОПотри,

Ń‚ŃƒĐş вочо ĐąŃŃ… йНагОдарон, чо киНОПотраМа райОти. ĐŸĐžĐťĐľ, равнО катО Ń‚ĐľĐżŃĐ¸Ń, Đ˛ŃŠŃ€Ń‚Đ¸Ńˆ и Đ¸ĐźĐ°Ńˆ ŃƒŃĐľŃ‰Đ°Đ˝ĐľŃ‚Đž, чо ŃĐľĐ´Đ¸Ńˆ саПО на однО ĐźŃŃŃ‚Đž. ЕдинствонО ŃĐźŃĐ˝Đ°Ń‚Đ° на цифрито на окранчотО ти пОдскаСват, чо всо пак со Đ´Đ˛Đ¸ĐśĐ¸Ńˆ в прОстранствОтО.

ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń

ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń с воНОсипод

Наближавайки

АНкаНа Đ´Đľ Đ“ŃƒĐ°Đ´Đ°ĐšŃ€Đ°

Đ˛Đ¸Đ´ŃŃ… някакво ŃƒĐşŃ€ĐľĐżĐťĐľĐ˝Đ¸Đľ. ĐœĐ¸ŃĐťĐľŃ… Đ´Đ° со прийНиМа и раСгНодаП, нО явно ĐąĐľŃˆĐľ частна сОйствонОст и ĐąŃŃ… пОсрощнат От див НаК.

АНкаНа Đ´Đľ Đ“ŃƒĐ°Đ´Đ°ĐšŃ€Đ° – ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń на воНОсипод

АНкаНа Đ´Đľ Đ“ŃƒĐ°Đ´Đ°ĐšŃ€Đ°

АНкаНа Đ´Đľ Đ“ŃƒĐ°Đ´Đ°ĐšŃ€Đ° – ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń на воНОсипод

Đ—Đ°Đ˛ŃŠŃ€Ń‚ŃŃ… со ОкОНО ногО, кОНкОтО Đ´Đ° ĐźŃƒ щракна някоя сниПка и си йих ŃˆŃƒŃ‚Đ°.
ОттаП СапОчна Ń‚Ń€ŃƒĐ´Đ˝ĐžŃ‚Đž. Всички пътища Са вНиСано в Севиля вОдоха проС ПагистраНата, Đ˛ŃŠŃ€Ń‚ŃŃ… со катО ĐźŃƒŃ…Đ° йоС гНава, питах, и пак и пак… Отно Пи над 2часа дОкатО наПорих один чорон път краК Мп линия, кОКтО Đ˛ĐťĐ¸ĐˇĐ°ŃˆĐľ в

Севиля

ТаП со ĐˇĐ°ŃŃĐşĐžŃ… с один хОНандоц, кОНОоСдач, тОК пък со ОпНака чо От 2часа но ПОМо Đ´Đ° иСНоСо… раСПонихПо Đ¸Đ˝Ń„ĐžŃ€ĐźĐ°Ń†Đ¸Ń и всоки пО ĐżŃŠŃ‚Ń си.

Севиля – ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń на воНОсипод

Севиля

Ураааааа

Севиля – ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń на велосипедСевиля – ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń на велосипедСевиля – ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń на воНОсипод

ОчакваКто прОдъНМониотО

АвтОр: КОнстантин КОстОвски

ХниПки: автОрът

Đ”Ń€ŃƒĐłĐ¸ раСкаСи свърСани с Đ”Ń€ŃƒĐłĐ°Ń‚Đ° Đ˜ŃĐżĐ°Đ˝Đ¸Ń – на картата:

Đ”Ń€ŃƒĐłĐ°Ń‚Đ° Đ˜ŃĐżĐ°Đ˝Đ¸Ń

Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни произведения 2.5 България

Марина Илиева: Победители в конкурса “Къде бях? Какво видях?” 2015

0
0
Победителите в конкурса за пътеписи "Къде бях? Какво видях?" 2015 са :

Лиценз: Всички права запазени

Animal Rescue Sofia: Научи ме! МАКС

0
0
Animal Rescue Sofia

Не е тайна, че осиновените кучета на възраст над една годинка, са десетки пъти по-малко от осиновените кутрета. А ако от възрастните (не стари, просто не-бебета) извадим породистите, то статистиката е ужасяваща.

11169003_10203950967196559_1681181167_n

А всъщност, осиновяването на възрастно куче има много предимства. Ето само малка част от тях:

  1. Няма изненади при растежа:Взимаш си бебе и нямаш никаква идея, колко голямо ще порасне и как ще изглежда. Осиновявайки възрастно куче, ние знаем всичко за него.
  2. Не можеш да объркаш нещата много:Неопитните осиновители твърде често някак съумяват да вземат социално тримесечно бебе и след една-две години да ни върнат хапещ социопат, убедени, че вината не е тяхна. Всъщност, дори ако е направено само с най-добри намерения, кучето е точно такова, каквото Вие сте го направили, докато е растяло. Когато осиновиш куче с вече изграден характер, е много по-лесно.

Max (9) (1)

3.Възрастните кучета не гризат мебелите и не препикават мокета– дори ако едно възрастно куче е прекарало целия си живот на улицата или в приют, научаването на хигиенни навици става в рамките на ден-два (в сравнение с нужните месеци при бебетата).

4. Рискът от неприятни изненади, свързани с генетични заболявания,се намалява в много голяма степен: повечето наследствени болести се проявяват преди навършването на 1-2 години. Да не говорим, че рискът от инфекциозни заболявяния, като например парвовироза, почти изчезва.

11165928_10203950967636570_885077932_n

5. Възрастните кучета са благодарни:Да, това е факт. Бебето няма да помни нищо от престоя си по улиците (и слава Богу), докато за осиновеното възрастно куче, Вие винаги ще бъдете супер герой, повече дори от Батман.

 

А защо тогава, осиновяването на възрастни кучета е така слабо?
Ето отново няколко (но не всички) причини:

1. Повечето хора считат, че възрастно куче няма да се привърже към тях така, както бебе.
По-горе вече написахме как стоят нещата в действителност. А ако можеш да бъдеш Батман, защо да си нещо по-малко?

2. Повечето хора считат, че куче, свикнало да живее на улицата или в приют, няма да свикне лесно с живота в дом.
Възрастните кучета стават перфектни домашни любимци!

11173463_10203950967756573_33006025_n

3. Възрастните кучета не са така умилителни като кутретата.
Сигурни ли сте?
DSC05017

В приют „Фермата” по всяко време има около 170 възрастни кучета. Около 20 от тях са животни над 10 годишна възраст и сме приели факта, че няма да бъдат осиновени. Около 20 от тях имат поведенчески проблеми и не са готови да отидат в дом. Петдесетина са онези, които няма да се застоят – дребни, породисти или много атрактивни животни, които биват харесани почти веднага, щом им изтече карантината.

А останалите 80?
Останалите 80 са социални и любящи кучета, които не са имали късмета да бъдат осиновени като кутрета и сега прекарват година след година в клетките…

IMG-7421

Тази крайна несправедливост ни накара да потърсим Вашата помощ в рамките на кампания „Научи ме!”.
Научи ме да бъда обичан, научи ме да свикна с домашна среда, научи ме на разнообразие! Направи ми умилителни снимки, заведи ме в парка, където никога не съм бил или на планина! Разбери, дали мога да се возя в кола или ми става лошо! Научи ме да бъда домашен любимец, а от приют „Фермата” ще се въоръжат с това, което им кажеш за мен и ще намерят моя човек!
Търсим нашите учители!
Хора, които да вземат в дома си кучето на кампанията за един или два дни. Да го изведат на разходка в града, да го повозят в кола, да общуват с него по начин, по който ние в приюта не можем. Звучи като нещо незначително, но сме сигурни, че само след няколко подобни посещения при различни учители, всяко едно от нашите „застояли” кучета ще спре да бъде част от масовката и ще се превърне в личност, в която осиновителите ще познаят своето куче!

IMG_8864

Първото куче в нашата кампания е Макс (всички снимки в тази статия са негови). Познавате го, той е звездата от месец август на тазгодишния ни календар!

Макс дойде при нас едва на 20 дни, заедно с останалите от кучилото си!
Вече е 3 годишен, обича хората, обича кучетата, обича прасета, кози и овце (за тях знаем, понеже си имаме), обича живота.

11130527_10204411380270001_1175548115_n

Дали ще се намерят учители по обич за Макс?

Ако искате да станете един от учителите на Макс, като го вземете за 1-2 дни у дома, пишете ни на office@arsofiа.comили направо ни звъннете на 0879022675!
Приятели, вие сте надеждата за истински дом на Макс!

Лиценз: Всички права запазени

Боян Юруков: Един tweet, един мейл и една стая за повиване на втори терминал

0
0
Боян Юруков

Преди точно три седмици @StanBBпусна следната снимкаот втори терминал на летище София:

Моята реакция беше следната:

До тук добре – насолих ги в социалките. По-късно се замислих обаче, че с обсъждане в твитерджийницата нищо няма да стане и писах направо на летище София. Разказах им, че съм минавал няколко пъти през терминала с бебе и всеки път в стаята за повиване или са спели хора, или е била изключително мръсна. Имаше дори мухъл по стените. Всъщност, в повечето случаи се наложи да отидем в едно от кафенетата. Попитах също защо на табелката пише „Baby room“ на английски, а на български – „Стая за майки с деца“. Българските бащи нищо общо ли нямаме със сменянето на памперси?

Седмица по-късно получих мейл, че се прави проверка. След още седмица получих следният отговор:

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ЮРУКОВ,

Благодарим Ви за отделеното време и за гражданската позиция, която заемате чрез отправените коментари и препоръки.

Вашето мнение е ценна и полезна информация и Ви уверяваме, че то ще допринесе за подобряване качеството на предлаганите от нас услуги.

Веднага след подадения от Вас сигнал, стаите за деца в обществената зона и в граничната зона на Летище София бяха боядисани, почистени и приведени в приветлив вид. Възложено е на дежурни служители от отдел „Терминали“ да извършват постоянни проверки и да гарантират поддържането на стаите в изряден вид.

Във времето от 23:00ч. до 04:00ч. стаите за деца се заключват с цел да бъде избегнато неправомерно ползване.

Като се надяваме случаят да не остави у Вас негативно отношение спрямо „Летище София“ ЕАД, Ви пожелаваме приятни бъдещи пътувания.

С уважение,
Comments Sofia Airport

Това, разбира се, трябваше да се провери и помолих в Twitter, ако някой минава през летището, да ми прати снимки. Няколко души откликнаха в следващите дни. На снимките им стаята определено изглежда по-добре – поне спрямо състоянието, което си спомням. Дори табелката е сменена на „Детска стая“. Благодаря на @Zmeyche, @inovakovи @thefuriousdiза помощта.

След няколко месеца ще минавам през летището и ще погледна дали стаята се поддържа. Дали е чиста зависи до голяма степен и от обноските на ползващите я, но е задължение на летището да я пази в добро състояние. Радвам се, че реагираха на сигнала ми и се надявам, че ще отделят средства да направят поне още една стая в обществената зона. При такъв пътникопоток е странно да има само една отвън, макар в зоната след проверката за сигурност да има още. Всъщност, няма да е зле да сложат карта на летището на сайта си, защото стаята явно не се намира толкова лесно.

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

WhAT Association: Конкурс Библиотека Варна — анкетата

0
0
WhAT Association

Архитектурните конкурси в България станаха толкова дискутирана тема, че чак ни е неудобно да ви занимаваме пак с нея. Отново да повтаряме, че добрият архитектурен продукт се ражда в честна, оспорвана и международна конкуренция. Че Закона за обществените поръчки в настоящия си вид не помага, а напротив, пречи за провеждането на честен, оспорван, камо ли международен архитектурен конкурс. Както и да говорим, че нещата все пак се променят, макар и с малко, макар и трудно.

Пътят към идеалния архитектурен конкурс е неравен и кофти асфалтиран, знаем го от опит. Но вярваме, че всеки нов опит ни приближава все повече до целта.

Eдин добър пример струва колкото хиляда думи

Когато през март от Камарата на архитектите (КАБ) Варна се обърнаха към нас с идеята “Градът ни има нужда от нова библиотека, но искаме честен и международен архитектурен конкурс, точно като в Пловдив, ще го организирате ли?”, отначало не повярвахме. Варна? (Да, същия град с трибуквената организация, на която никой не споменава името, с конкурса за Алея Първа, с протестите и Пламен Горанов…). После си казахме, че ще бъде чудесно, ако всеки български град реши да променя публичните си пространства на основата на нормален конкурс.

И приехме.

Варна има нужда от нова библиотека

Варненци действително имат нужда от нова библиотека (хората четат буквално в коридорите на трите филиала на регионалната библиотека), архитектурната общност в града е ентусиазирана и позитивно настроена към начинанието (и съдейства по безпрецедентен досега начин за гладката организация на конкурса), а Община Варна изглежда решена да пробва нов имидж.

Всъщност, замислихме се, че и в България все още няма подобна сграда — библиотека от нов тип, не просто сграда, а публично пространство, отворено едновременно за книгите, за всички други канали на информация и за хората. Сграда, в която с удоволствие човек би постоял, дори и да няма конкретна работа.

Или, както гласят модните архитектурни клишета, съвременната библиотека би трябвало да е дневната на един град.


Библиотеката в Сиатъл. Фоайе с места за четене


Техническата библиотека в Прага. Photo: i.lidovky.cz


Новата градска библиотека в Щутгарт. Photo: Victor Brigola

Анкетата

Но имаме нужда от помощ. Независимо дали сте жители на Варна или не, дали ходите често на библиотека или “тези мрачни сгради” ви плашат, ще ни бъде полезно да разберем как четете и какво би ви накарало да прекарвате повече време в една бибиотека. Направихме онлайн анкета, която ще ни помогне в написването на заданието за конкурса. Ето я

Анкета за Библиотека Варна

Попълвайте смело и разчитайте, че отговорите ви ще бъдат чути.

***

Конкурсът за нова сграда на Регионална библиотека “Пенчо Славейков” Варна се очаква да бъде обявен в края на май. Стискайте ни палци (на нас и на варненци).

Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни произведения 2.5 България

Viewing all 45645 articles
Browse latest View live




Latest Images