Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 45645 articles
Browse latest View live

Василена Вълчанова: Пирамидата на съдържанието: как контентът да издържа по-дълго

$
0
0
Василена Вълчановаpyramid

Създали сте нещо невероятно. Всички ще искат да прочетат следващата ви е-книга, да „разлистят“ новия ви whitepaper – да се докоснат до адски полезното и таргетирано съдържание, което сте създали. И сега какво? Пускате вашия ценен контент на бял свят, оставяте го да се протегне и да посрещне читателите наоколо и… се чудите какво да правите със скоропостижно образувалата се суша в маркетинг активностите ви до следващото страхотно парче съдържание. Звучи ли ви познато?

Проблемът

Понякога създаването на точното съдържание е толкова изтощително, че е особено примамливо да си отдъхнете доволно и да обърнете поглед към нещо друго. Или просто смятате, че няма защо да занимавате аудиторията с „претоплено“ съдържание от голямото цяло – все пак всеки предпочита да пие от извора и ще се заеме с големия материал веднага, нали? Но в текущия ви шедьовър има хляб поне за 2-3 седмици активно генериране на нови формати – от мини блог-постове до снимки за социалните мрежи.

За целта помага Пирамидата на контент маркетинга от Curata. Тя ви дава идея как да използвате съдържанието в повече формати, в повече канали, за да привлечете по-голяма аудитория за по-дълго време.

content marketing pyramid curata

Целта е голямото съдържание да подхранва малките, с което:

  • пестите бюджет
  • пестите усилия и време за измисляне на нови контент насоки
  • гарантирате си стратегическа приемственост на посланията в различните канали

Като цяло, подходът звучи по-смислено За B2B компании, но от опит мога да ви кажа, че една е-книга може да е идеален вариант за привличане вниманието на крайните потребители. Каквото и да ви говорят медиите, човешкият фокус не е спаднал дотолкова, че да не оценява добро съдържание.

Започнете от върха

Идеята на подхода е да започнете от най-важното и да „разплетете“ форматите към по-базови типове съдържание. Започваме от върха на пирамидата – е-книга, доклад, резултати от проучване, дълго видео-съдържание, пълен how-to наръчник… Тип съдържание, което изисква повече подготовка, но и носи много повече стойност. Такова съдържание се ражда веднъж на няколко месеца и е подчинено на основната тема в маркетинг-плана ви в момента.

Да обърнем внимание на два важни момента. На първо място, добре е да изградите вътрешен капацитет за създаване на това съдържание. Няма по-добър автор от вас самите, защото познавате клиентите и индустрията си най-добре. Също, имате най-ясна представа как да обвържете полезното съдържание с желано действие на потенциалните клиенти.

И за да задържим вниманието на тези потенциални клиенти – вземете техен email, преди да им дадете достъп до ресурсите си. Така ще разполагате директно с хора, показали интерес към темата ви, и ще можете да насочите допълнителни маркетинг-усилия към тях.

В основата на пирамидата

Оттам нататък започва използването на части от основния формат и вплитането им в други. На средно ниво, което позволява публикуване 1-2 пъти на седмица стоят инфографики, презентации, блог-постове в собствени и чужди канали. Накратко, формати, които позволяват да вземете една точка и да я разгледате в детайл. На това ниво съществуват и възможности за визуално съдържание – например, кратки видеа, анимации на отделни идеи, а защо не и Facebook Live, в който да говорим по темата?

На последното ниво седят микро-форматите за социалните мрежи – цитати, представяне на отделни елементи (съвети или графики, да речем), които могат да живеят самостоятелно като визии във Facebook или LinkedIn. Собственото съдържание смесваме с курирано – други мнения и материали, свързани с темата. Различните специалисти предписват различно съотношение, но за мен балансът отива около 60:40 в полза на собственото съдържание. И не забравяйте, че „куриране на съдържание“ не означава просто да споделите линк – добавете собствен коментар и създайте причина аудиторията да чете точно при вас.

За финал, цялата инфографика от Curata, обединяваща основните елементи на идеята им:

content pyramid infographic

Постът Пирамидата на съдържанието: как контентът да издържа по-дългое публикуван в Васи ли?!.

Лиценз: Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported


Никола Балов: Nintendo връща класиката NES с 30 вградени хитови игри

$
0
0
Никола Балов
Nintendo връща класиката NES с 30 вградени хитови игри
Nintendo ще зачовърка в детските спомени на мнозина с анонса на новата си конзола Nintendo Entertainment System Classic Edition. Това…

Лиценз: Всички права запазени

Кариери: Петъчен виц: Кое е най-доброто ви качество?

$
0
0
Кариери
Изпращайте ни вашите любими смешки на тема HR, мениджмънт и човешки ресурси на karieri@karieri.bg. Ако ни разсмеят, ще ги публикуваме в петъчната ни рубрика

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Правец пуска нов смартфон, разчитайки на подкрепа от феновете

$
0
0
Никола Балов
Правец пуска нов смартфон, разчитайки на подкрепа от феновете
След като преди няколко години Бойко Вучев върна марката Правец на българския пазар чрез фирмата "Правец Компютри", сега обяви проект…

Лиценз: Всички права запазени

Павлина Делчева: По дирите на изчезналите софийски кръчми: Около Докторската градина и комплекс Заимов

$
0
0
Павлина Делчева

 

 ===

Е, стигнахме до Орлов мост.

Орлов мост през 70-те години

Но преди да продължа по „Цариградското шосе“, което преди години се наричаше булевард „Ленин“, ми се иска да свием наляво в посока „Докторската градина“. На „Сан Стефано“ малко след площадчето беше и още е „Вкусното кебапче“. Зная, че съществувало от 50-те години в предния двор на една от кооперациите. Било е по-скоро квартална кръчма, където съмахленците са сядали и където са пращали с тенджера децата за нервозни кюфетета или кебапчета. Всъщност, в много от спомените на моите връстници, а и на батковците се среща това „пращаха ме с една тенджера в „Ашингер“… във „Вкусното кебапче“… в „Баядерка“… в „Локомотив“… Явно след като през 50-те и 60-те години обикновените градини-бирарии, където можеш да заведеш семейството си в неделя, рязко са намалели, а в останалите трудно се намирали места, то останал вариантът – тенджерата с вкусна скара от кръчмата и бира от магазина. И защо не – по онова време все още правеха кюфтетата от истинско месо и те ухаеха апетитно.

Постепенно „Вкусното кебапче“ придоби вид на ресторант, но от по-ниска категория – без задължителния лукс, но все още с добра скара. Много от работещите в телевизията, а и хората от махалата продължаваха да ходят там. В началото на 90-те можеше да видиш Асен Агов, Иван Гарелов, Васа Ганчева, Алис Крайчева, Хачо Бояджиев, Бойко Станкушев.

Ходя понякога и аз с приятели – и до ден днешен. Менюто е стандартно нервозни и обикновени кюфтета, кебапчета с гарнитурата, която днес наричам „социалистическа“ – лютеница с лук, ситно нарязано зеле и пържени картофи.

Другото любимо заведение беше „Чешкия клуб“ или за по-кратко „Чехите“. Има го и до днес.

Чехите

Наскоро за пръв път след многогодишно прекъсване реших да видя какво е останало от него. Влязох и сякаш времето беше спряло – същите маси, същия бюфет, същите картини. И, о, Богове, на една маса – същите хора, които бях виждала там преди 30 години. Беше четвъртък и на втората маса вдясно седяха Любен Зидаров, Георги Чапкънов-Чапа, Григори Григоров и още няколко художника, чиито имена съм забравила. Преди много години предводител на масата на бе Стефан Кънчев – бай Теньо. Той е автор на запазения знак на Чехословашкия клуб, нарисувал го е някъде в началото на 70-те години и им го е подарил. А чешката възпитаница Катя Наимович-Гецова бе изработила витражите. На масата на художниците сядаха и Михалис Гарудис, и Кольо Гецов, и Асен Старейшински, и Пани Панайотов. Академията и СБХ-то бяха наблизо и колко му е да прескочиш за една хубава бира с нервозни кюфтета.

Имаше и отделна маса за университетските преподаватели – на нея се открояваше подчертано демонизираното лице на проф. Иван Славов, с дълги черни бакенбарди и остри повдигнати вежди. Изследователят на кича умееше да говори и да разсмива с невероятни истории и вицове:  „Знаете ли какво е социализъм? – Най-трудният път към капитализма.“ Или  „А кой е преходният период между социализма и комунизма? – Алкохолизмът!“ Е, живяхме ги тези периоди, кой по-лесно, кой по-трудно.

На съседната маса сядаха журналистите от телевизията – Иван Гарелов, Митко Езекиев, Георги Стойчев. Идваха цели редакции, набутвахме се по десет-дванайсет човека на маса за шест и макар че чакахме дълго поръчките си – струваше си. Телешко варено, свинско печено със зеле и кнедли, гулаш с кнедли, брамборак (дебели солени палачинки) или шпанйелски птачек – това последното трудно произносимо нещо се превежда „испанска птичка“ и представлява телешко филе, навито на руло и вътре с яйце, бекон, кисела краставичка и горчица. И разбира се – бира, бира, бира. За някои се полагаше и бехеровка – не зная колко градуса беше, но я рекламираха, че била наложена с 36 билки. Пиеше се за облекчаване на храносмилането – не зная дали е вярно, не посмях да опитам.

Между масите тичаха Топси, Гошо Червения, Пешко, запретнати с бели престилки под кръста и сръчно разнасящи таблите. Една от атракциите на заведението беше „чичото с фъстъците“. В кутия от 35 мм филмова лента той носеше току-що изпечени още топли фъстъци, сипваше ги във фунийка от вестник и бяха вкусни даже като ги попрегореше. Името му беше Осман, а в един момент го прекръстиха на Огнян. Какво ли е станало с него?

В някакъв период забраниха пушенето в салона, но навалицата не престана. Зиме се пушеше на стълбите или в съседните салони, които бяха за чехите. А през лятото – в градината навън, но там маси се намираха ужасно трудно, особено вечер.

Казват, че „Чехите“ са първообразът на ресторантьорската клубна култура. Не зная дали е вярно, но те съществуваха още преди създаването на клубовете към различните творчески съюзи. Хубавото бе, че тук се срещаха хора с различни професии, не само творчески. Хора мислещи, със свободен дух и ум.

През 80-те години Чешкият клуб започна да запада, част от клиентите се пренесоха в съседния Клуб на архитектите, и салона се напълни с „пластмасаджиите“. Сега отново се опитва да се изправи на крака, но въпреки инцидентните посещения, вече я няма онази атмосфера, няма ги онези хора, които умееха да разпалват разговорите и умовете. Жалко.

За „Архитектите“ споменах преди малко. Понякога прескачахме в барчето. Един път бях свидетел на любопитна сценка – на една от малките маси срещу бара седяха четирима известни приказливци. Когато някой от тях успяваше да вземе думата, правеше всичко възможно да не му я отнемат. Та в един момент Георги Стойчев искаше да си дръпне от цигарата, но всяка пауза даваше шанс на друг и затова той стана, вдигна разперена длан, викна „Аз говоря“ и бързо всмукна дима.

Не бях от постоянно посещаващите Клуба на архитектите – отивах с колеги, понякога на късен обед или на ранна вечеря, която неминуемо прерастваше в „гасят лампите“. И там ходеха и журналисти, и художници, и преподаватели от Университета. Имаше даже и архитекти. Но те не бяха известни с лицата си, а с делата си т.е. със сградите, които бяха построили. С някои от тях се гордеехме, с други не толкова – сградите имам предвид, защото архитектите бяха интересни хора, от които имаше какво да се научи. Познавах някои и се радвам, че животът ми ме е срещнал с тях.

На улица „Шипка“ се намираше и Руският културно-информационен център, който по онова време май се наричаше Дом на съветската наука и техника. Казвахме му „Съветското“, за да се различава от „Руския клуб“. Най-интересното нещо в него беше капсула на космически кораб „Союз“, но след като я разгледаш веднъж, ти ставаше скучно и можеше да слезеш по стълбите, да свиеш и да се изправиш пред ресторанта на Дома.

 Съветското на Шипка ресторант

Имаше голям салон, но и маси навън. Вътре не беше особено уютно. Както някой правилно беше забелязал – по-подходящо за банкет, отколкото за нормален обяд. Леко продълговатите маси бяха близко една до друга, а столовете – бели с високи тесни облегалки, бяха наредени по два от по-дългата страна, така че когато дойдеше по-голяма компания, масите лесно можеха да бъдат съединени, без да се налага голямо разместване.

Беше близо до телевизията и ходехме често, но предимно лятно време, за да седнем „на теферич“ или „на свежем воздухе“. Имаше чадъри, а масите и столовете бяха същите като в много други заведения – извити железни облегалки и крака, боядисани в бяло. Терасата бе обградена от кашпи, а между масите тичаха деца – веднъж даже едно викна щастливо: „Мамо, мамо, виж ме – гóла вóда съм“! На втория етаж имаше кафене с тераса, на която лятно време също изнасяха чадъри и столове. Но ние си предпочитахме ресторанта.

Тези, които обичаха руската кухня, можеха да открият в менюто интересни неща, ала изпълнението им беше далеч от това в „Руския клуб“. Все пак сервираха водка „Столичная”, немска бира „Радебергер”, шпроти (не се подвеждайте по странното звучене – това е цаца, но от консерва), черен дроб от риба трескà върху препечени филии с масло. Какъв разкош за онези години!

Ако продължим по „Кракра“ на изток и завием наляво ще стигнем до „новия“ Берлин. Толкова пъти съм ходила на кино в „Сердика“, толкова пъти съм минавала покрай сградата – как един път не станах мукает да вляза в това заведение.

кино Сердика общ план

Ето ги чадърите над входа на киното, но аз не съм сядала под тях. Затова нека някой друг разкаже за него.

По надолу по булеварда в края на 50-те построиха комплекс „Владимир Заимов“.

ресторант и бар Ракета

И както се полага на един истински градски жилищен комплекс там имаше градина, а в градината ресторант и до него бар. Е, имаше и куклен театър, и драматичен театър, и шадраванче с къпеща се жена, но те са тема на друг разказ. Ресторантът в жк Заимов носеше светлото име „Ракета“ (да не се бърка с малката сладкарничка „Ракета“ на „Граф Игнатиев“) и е бил завършен в началото на 60-те години.

Явно е бил доста престижен за времето си, защото когато Людмила Живкова се жени за първи път, там е бил банкетът. Не мога да се сдържа да не покажа снимка от това „паметно събитие“ – ето го Тодор Живков, който по това време е „само“ първи секретар на ЦК на БКП, а от следващата година ще е вече и министър председател.

сватбата на Людмила и Любомир Стойчев 26.11.1961 пред ресторант Ракета

Тогава не знаех, но сега разбирам, че явно кварталът е бил „елитен“ и в него са имали апартаменти функционери от различен  ранг, а техните потомци са посещавали ресторанта и барчето до него. Това е подтиквало амбициозни момичета да го посещават с надеждата да се „омесят“ с властта. Ходила съм в „Ракета“ един-два пъти в края на 70-те, но нито съм познавала отрочетата, нито кандидатките им. А може би тогава славата вече е била залязла, щом е имало места.

Интересното е, че и днес там има заведение със същото име, само че се нарича „Ракета ракия бар“. Не зная защо. Освен ракия той сервира и дизайн – своеобразно намигане към социализма. Телевизори „Опера“, хладилници „Москва“, томове на Ленин и Сталин, табели с апели към гражданите за прилично държание и съвестен труд. Модно е, но понякога е трудно да се различи до къде стига иронията и откъде започва носталгията. Ала не се лъжете – храната и цените не са социалистически, нито носталгични.

Но до тук със „завоя“. Ако е имало други кръчми в тази махала, аз просто не ги зная.

Пред нас е Цариградското шосе, но не и краят на кръчмите. Ето я „Ариана“, ето го „Царевец“, наляво по Иван Асен са „Раците“, а горе на високото – „Феята“ и „Ропотамо“. Имаме още да походим.

булевард Ленин през 70-те

Следва продължение

 

В поста са използвани снимки от личния ми архив и от сайтовете „Стара София“, „Спомени от народната република“, vedaslovenaknights.blogspot.com, 24chasa.bg, bgspomen и др. Благодаря на фотографите и на тези, които са опазили снимките.

P.S.От Страшимир Симеонов във Фейсбук, но го прехвърлям тук, защото уточнението му е важно и интересно: „в поменатия квартал имаше само още две кръчми – „Златна Панега“ на Златаров с главен сервитaор Заре дзундзурицата, където ходеха предимно офицери от Военната Академия и „Мелник“ на Оборище, почти до кръстовището с Априлов, където се събираха кварталните пияници и всеки ден между 14:00 и 16:00 можеше да чуеш как бай Крум, арматурист в пенсия, а инак бивш конвой от Tod за охрана на концлагеристи във Националсоциалистическа Германия, пее с цяло гърло „Лила е мома еврейка…“ и прекъсвайки между стиховете се провикваше: „Любих я еврейката! Германски офицер!

 

 

 

 


Лиценз: Всички права запазени

Десислава Бошнакова: Blue is the color of the summer

$
0
0
Десислава Бошнакова

13705201_10153957397693227_1750418917_n Summer has many colors. But blue is everywhere. If you want to spend more time in the seaside, you will need rope – for the boat, for the caravan, for the tent, for laundry, for….

If you choose a rope with a summer color, that will make your vacation more colorful and will work for you summer mood. If you are dedicated to sailing, theн making strong nodes will be a must.
I will see what I can do from that blue rope. For the moment I use it for a picture:)

And I hope more people will use rope for good, and not for bad reasons.
Today we have to stop for a while and think where the world is going. We have reach new planets, we know so much about the DNA, and how to produce food, but we still can’t learn to live with each other without making each other pain.


Filed under: Summer Challenge 2016 Tagged: blue, rope, sea, Summer

Лиценз: Всички права запазени

Жюстин Томс, smiling: Акцията #10wikidays на тема феминизъм

$
0
0
Жюстин Томс, smiling

Wikimania-2015-100wikidays.pdf

Една лудост на най-уики човекът, когото познавам – Вася Атанасова#100wikidays (в рамките на 100 дена всеки ден да допринасяш с по 1 статия за Уикипедия) запали много, много уикипедианци по цял свят! Наистина колосално количество ново съдържание, безплатно достъпно за всеки знание се генерира всеки ден провокирано от #100wikidays

Та скромният ми принос бе до тук в серия 10 поста в #10wikidays посветени на съвременни българи – хора на изкуството. Това през пролетта. И сега втора поредица 02 #10wikidays с теми, посветени на феминизмаи най-вече феминизма у нас (не много позната и обговаряна / защитавана тема като цяло).

Търсех и откривах жени, които имат принос за равните права на жените в обществото и нямат статия в Укипедия на български език. Оглеждах се основно и за българки. Не беше лесно, специално за българските. Много малко информация, не много достъпна. Но се получи и съм доволна.

С оглед личен архив реших да направя този пост и да линкна към статиите от тази поредица:

01/ Амелия Блумър– е една от първите жени, защитник на правата на женитеи от основоположниците на феминисткотодвижение по света. С това се счита и за една от основоположничките на феминизма.

02/ Теодора Ноева– една от първите защитнички на женските права в България. Става главен редактор и съ-издава първото дамско списание „Женский свят“.

03/ Филис Шлафли– американска антифеминистка, добавена само за баланс в този списък

04/ Кери Чапман Кет– една от водещите жени в движението за равни права в САЩ, защитник на правата на женитеи от основоположниците на феминисткотодвижение по света.

05/ Димитрана Иванова– учителка, журналист и сред първите борци за правата на жените у нас.

06/ Ребека Уокър– съвременна американска феминистка, автор на понятието „трета вълна феминизъм“.

07/ Юлия Малинова– изявена общественичка и активистка за правата на женитев Българияот началото на XX век.

08/ Красимира Даскалова – най-много информация за жените в близката ни родна история, допринесли за равни права намерих в нейните статии и изследвания, за което съм благодарна и написах статия и за нея 🙂

09/ Джули Мърфи– съвременна американска писателка (Бухтичка), защитничка на правото на жените да са пълнички.

10/ Български Женски Съюз– организация на жените, съществувала от 1901 до 1944 година и възстановила дейността си от 1993 насам.

Тук е мястото да изкажа благодарност на милите уики редактори, минаващи да дооправят след мен търпеливо и прецизно.

Толкова за втората ми серия #10wikidays

Скоро започвам третата – ще са жени от нашето съвремие, които имат силни приноси и постижения, а все още нямат свое представяне в Уикипедия. Наредили са се още няколко поредици по 10 на редичката да чакат.

Лесно е да пишеш, дописваш, редактираш съдържание в Уикипедия. Лесно, но и отговорно. Така то става достъпно за всички и правим знанието наистина за всеки. Кауза е. Опитай. После ми пиши, за да се радвам, че сме заедно в това.

p.s. картинката за илюстрация съм взела от презентация на Вася без да я питам, дано не се сърди, в името на каузата е 🙂

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Силвина Фурнаджиева: Седмично вдъхновение #16

$
0
0
Силвина Фурнаджиева

Тази седмица попадах предимно на интересни четива за предприемачи, така че ако сте или планирате да станете такъв – приятно четене! Но дори и предприемачеството да не влиза в плановете ви (поне в близко бъдеще), имам по нещо и за вас.



Пожелавам ви успешна и вдъхновена седмица!

Материалът Седмично вдъхновение #16е публикуван за пръв път на Сайтът на Силвина.

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България


Иван Янакиев: Liberté, égalité, fraternité!

$
0
0
Иван ЯнакиевВекове наред предците ни са жертвали живота си, за да може днес ние да имаме точно тези три неща – свобода, равенство и братство. Това е един различен поглед върху терора и защо той се превърна в част от живота ни. Светът реши, че пътят към тях е глобализацията. Глобализацията на всяка цена. Тази, която трябваше да свързва всички части на...

Още...

Лиценз: Всички права запазени

Десислава Бошнакова: A drink to remember

$
0
0
Десислава Бошнакова

rom

Today I wonder how much time we have to spend on that planet to be able to live together without making harm to others.
Imagine a world in which all people are the same – very soon we will discover that this is not the paradise we dream of. The differences between us make the life wonderful and full of joy.
I want to wake up one day, hope it will be soon, and to discover that we spend our energy on doing good, not bad – to ourselves, to  our enemies, to all the people.
That day I will not write anything. I will just celebrate the miracle.

One day….


Filed under: Summer Challenge 2016 Tagged: dream, good, world

Лиценз: Всички права запазени

Григор Гачев: Неуспелият преврат в Турция и поуките от него

$
0
0

Когато превратът започна – вчера вечерта – се изненадах. Не го очаквах.

Точно сега Турция си пооправи отношенията със съседите – каква е изгодата на военните да развалят нещата? Турските военни нямат какво да спечелят от война с Русия, тя е противник свръх техните сили, войната ще завърши с унищожаването на турската армия (и вероятно и не само). Война с Израел също ще означава поражение, защото реално ще е война със САЩ. (И загуба на подкрепата на НАТО, което пък ще е директна покана за Русия да се възползва да оправи отношенията си с Израел за сметка на Турция. Може би дори да наложи в Турция проруски режим…)

Нито пък в момента има някакво видимо развитие в Турция, което да провокира остро военните. Те мируваха, когато Ердоган им съсипа и подмени командването, та сега ли? Обратното – точно сега той е силен, най-рискованото време да се опънат срещу него е.

За момент се усмихнах на идеята, че превратът може да е оркестриран от Франция, като отговор на атентата в Ница. Ислямска държава се държи икономически на продажбата на петрол – без нея е лесна плячка за противниците си. А петрола го продават начесто, но в малки количества, които не биха могли да захранват рафинерия. Пък и коя рафинерия би искала да работи с тях без много сериозни политически гаранции, че няма да носи отговорност? Почти 100% от петрола на ИД се купуваше от турски клиенти – няма как да не е очевидно, че са имали гаранциите. Което пък прави ясно защо ИД атакува толкова насочено кюрдите, въпреки че са сунити и „братя по вяра“ – очевидно има договорка с Турция…

Френското разузнаване и специални служби са по-добри дори от израелските. Напълно им е по силите да организират такъв преврат. Но не за ден или дори за седмица. Правят ли го, те ще го направят така, че да не се провалят, а това иска поне няколко месеца. Да, нещата може да са се движили под повърхността, без да го знам. Но толкова много допускания вече почват да вкарват една хипотеза в категорията „световни конспирации“. Дори да се окаже вярна, засега не знам достатъчно, за да имам право да го допусна. Така че само се усмихвам на идеята.

Друг странен момент са показваните от Турция снимки как народът масово се надига срещу военните и едва ли не ги спира с голи гърди. Чакайте малко, това е същият народ, дето се съдра да протестира срещу Ердоган предишните години! Да, той има голяма подкрепа, но предимно в малките градчета на Анадола. Истанбул и Анкара са бастиони на опозицията срещу него, заради ислямизма му. А превратаджиите още в първата си декларация се обявиха за секуларисти. Как така масовата реакция в Истанбул и Анкара е срещу тях, а не в тяхна подкрепа? Хм.

Трети странен момент е, че хотелът на Ердоган бил бомбардиран, след като той научил за преврата и тръгнал за Анкара. Чакайте малко! Не съм експерт по превратаджийство, но ако организирам преврат срещу силен държавен глава, ликвидирането му ще е първата задача в списъка. Блокирането на мостовете над Босфора и атаката на медиите ще е чак след това. Тъкмо ще е по-лесна в бъркотията в първоначалния момент. Като минимум всички държавни органи ще си мислят, че това са логичните мерки за сигурност – докато разберат, че не са, ще мине ценно време за действие. И надали ще му бомбардирам хотела, това е доста несигурен начин да го премахна – ако в момента е на плажа или в някой бар наоколо? Щом имам ресурсите да блокирам Истанбул, все ще мога да заделя няколкостотин автоматчици и няколко изтребителя за задача номер едно… Що за странна глупост? Турските военни чак такива идиоти ли са?! Хм.

Четвърти странен момент излезе в новините преди буквално два-три часа. Оказва се, че покрай преврата Ердоган е арестувал към 3000 военни… и 2700 съдии. Съдиите какво, участвали са с оръжие в преврата ли? Или масово са направили за тези няколко часа купища съдебни процеси в негова полза? Толкова ни в клин, ни в ръкав нещо е много голяма червена лампа. Че Ердоган има проблеми с правосъдието, което не винаги му козирува, е факт – всеки кандидат-диктатор ги има. Но в момент, в който се разправя с преврат, арестуването на съдии да му е приоритет наравно с това на превратаджиите? И да е в състояние да арестува колкото превратаджии, толкова и съдии, при положение че съдиите надали са се събрали на едно място? Това също няма как да бъде подготвено за часове или дори за дни, иска поне месец организиране… Дори без първите две странни неща, човек би трябвало да се замисли над това сериозно.

Като се замисля, си спомням последните избори в Турция. Как Ердоган беше на път да ги загуби, и изведнъж точно преди тях Кюрдската работническа партия направи свръх-кървав и опустошителен атентат. (За който официалните ѝ представители категорично отрекоха участие.) Турците съответно се мобилизираха зад Ердоган и той не изгуби изборите… Още тогава си зададох стандартния за всеки параноик въпрос – абе много удобно и навреме му дойде този атентат, КРП толкова ли са глупави?…

Та, сега се чудя – дали този „преврат“ не е всъщност инспириран от Ердоган, за да разчисти и последните препятствия пред диктатурата си? Правосъдната система на първо място, но сигурно не само тя?… Нямам достатъчно информация, за да го обявя за сигурният извод. Но от досега наученото ми изглежда доста по-вероятно от всички други хипотези, които имам.

… Ако е така, какво да очакваме после? Има ли опасност за България?

Според мен – не. НАТО вече е вдигнало мерника на Турция, въпреки че тя му е член. Великобритания – по принцип, през последните 20 години. Франция и САЩ – напоследък сериозно, заради заигравките с Ислямска държава. А напоследък и Германия подава сигнали, че Турция ѝ идва твърде много (и германските турци като цяло хич не са фенове на Ердоган). Така че опита ли се той да мръдне с военна сила срещу България (или, далеч по-вероятно, срещу Гърция – с нея има много повече какво Турция да дели), моментално ще се окаже противопоставен на НАТО, вместо защитаван от него срещу Русия. Това му положение няма да се промени скоро. А сгази ли турската демокрация до такава степен, Франция и прочее наистина ще му спретнат някой преврат. Този път истински – от тези, които взимат правилните мерки в правилния ред.

Иначе казано, в момента виждаме ползата си от членството ни в НАТО. Не за пръв път.

Или поне тези от нас, на които не им се плаща да не я виждат.

Лиценз: Creative Commons - Attribution (CC-BY)

Голямата снимка, Дневник: Най-добрите кадри, направени с дрон

$
0
0
Голямата снимка, Дневник

Лиценз: Всички права запазени

Димитър Цонев: Pokémon GO – Първи впечатления

$
0
0

Манията Pokémon GO, превзела света, вече е официално и в България.

Вече можете да се впуснете в приключение между два свята – реалния и виртуалния. Pokémon GO е игра, създадена чрез игралната платформа в реалния свят на Niantic – това означава, че използва реални локации, за да насърчава играещите да изследват света и да откриват света на Pokémon.

След цялата еуфория, за която можете да прочетете навсякъде – тонове дигитално мастило бяха изписани, има няколко неща, които не видях да се споменават. „Новата“ игра е всъщност нов облик за Ingress(игралната платформа на Niantic, доскоро част от Google, беше разработена именно за Ingress). Всъщност Pokémon GO включва в себе си много неща, които можеха да направят Ingress абсолютен хит, но те никога не бяха добавени.

Няма как да не направи впечатление, че играта е някак лагава. Опитах да поиграя на Samsung Galaxy S7 Edge и ми се видя тромава. Ясно ми е, че цялото това визуално приключение (което липсва в Ingress) изисква някакъв ресурс, но да затормозява флагманът на Samsung към момента… не знам как би изглеждало на не толкова хардуерно натоварени телефони.

Като за първа версия е и доста бъгава – не са рядкост забивания, зацикляния и тук-таме разместени пиксели. Това не е голям проблем и вероятно съвсем скоро ще бъде коригиран. Надявам се да се обърне внимание и на друг аспект – източването на батерията. Абсурдно е просто от 100% батерия, само за 2 часа игра да ми свали над 40%! Наясно съм, че непрекъснато включеният GPS, wi-fi и пр. точат бясно батерията, но определено може да се направи някаква оптимизация – Ingress е значително по-пестелив. Като добавим и невъзможността за спиране/превключване между приложения (освен по грубия начин) показва, че от Niantic са били притиснати да извадят приложението по-скоро и да коригират пропуските в движение. И докато за да играеш Ingress не беше нужен кой знае колко добър интернет (дори и след ограничението на мобилните оператори след изчерпване на мегабайтите на висока скорост играта се движи и работи чудесно), то в Pokémon GO това е голям проблем – играта се забавя значително, вероятно заради ненужно голям обем данни, които се прехвърлят между сървърите и устройството.

Най-голямото разочарование е обаче копирането от Ingress – всички данни за ключови места от Ingress са прехвърлени в Pokémon GO и са част от геймплея. Ако ще ходя на същите места, на които ходя, за да играя Ingress, по-добре да си продължа старата игра – да не говорим, че цялата конспирация и история са значително по-увлекателни.

Ще дам шанс на играта за още няколко дни (или обновявания), за да видя как ще се развие и подобри. Предполагам, че дотогава ье съм понапреднал достатъчно, че да видя и по-сериозната част от играта.

Принципно играта предлага много възможности и за бизнес, но живеем в България и не очаквам този аспект да се окаже привлекателен на родна почва и да види някакво сериозно приложение.

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Десислава Бошнакова: Starfishes on a tree

$
0
0
Десислава Бошнакова

13695933_10153962074103227_113701764_nSometimes you can find things on an unusual places. Those starfishes usually do not leave on a tree, but this summer they are part of the beauty on my way to the beach.

People use their imagination to make things that bring beauty of the nature near to us.
Let find ways to surround us with more beauty.
As it’s sad: Beauty will save the world.


Filed under: Summer Challenge 2016 Tagged: beauty, starfishes, Sumemr

Лиценз: Всички права запазени

Димитър Лъжов: БНТ – отличен в час по мълчание!

$
0
0
Димитър Лъжов



 

Нали не се съмнявате, че БНТ е преди всичко Държавна и много малко Обществена? Ако сте имали илюзии относно превеса на второто, помислете пак.
Днес, 17 юли, БНТ ненадейно отмени прожекцията на Операция Валкирия”.  Филмът разказва за подвига на Клаус фон Щауфенберг – офицерът, направил смел, но неуспешен опит да свали Хитлер от власт през 1944 г.

Наместо шедьовъра на Брайън Сингер от 2008 г. БНТ ни показва филма „Гражданско дело” с Джон Траволта. (Няма нужда от обяснения! Сещайте се!) 

Днес БНТ се намира на нивото от 1997 г., когато Райдовски се обаждаше да нареди новините... 

Ако мислите, че внезапната смяна е случайна, помислете пак. Изминали са само два дни от неуспешния опит за преврат срещу Ердоган. БНТ е получила указания да внимава в картинката. (Или ги тресе яка автоцензура.) В такива дни отново се появява силата на Езоповия език – не се иска висок интелект да направиш паралел между един неуспешен опит за преврат с друг подобен. Страх лозе пази!

БНТ за пореден път получи отличен в час по мълчание! Браво на БНТ и на цялото и ръководство!

Лиценз: Всички права запазени


Фитнес блог: Цитрулин (Citrulline)

$
0
0
Фитнес блог

Цитрулинът е неесенциална аминокиселина, която определено не изобилства в ежедневния ни режим на хранене, но пък играе особено важна роля в много биологични процеси. Въпреки че не е компонент на повечето протеини в човешкото тяло, цитрулинът може да бъде открит в косата, в кожата и в нервните клетки.

Какво представлява цитрулинът?

L-Цитрулин представлява аминокиселина, но за разлика от другите аминокиселини в огранизма, той не се използва за изграждане на структурни протеини, като ензими или рецептори например.

Първоначално е изолиран от Koga & Odake през 1914 година и е затвърден през 1930 година от Wada.

Цитрулинът получава името си от плода, от който е извлечен първоначално – динята. Родът на плода е с латинско наименование Citrullus, оттам произлиза и Citrulline.

Цитрулинът, заедно с аргинина и орнитина, са трите аминокиселини участващи в урейния цикъл и както по-долу ще отбележим, между тях съществува пряка и съществена връзка.

Аминокиселината е също така добре позната хранителна добавка, основно под формата на цитрулин малат, рекламирана като подобряваща спортните резултати.

Хранителни източници и биосинтез

Един от източниците на цитрулин е именно храната, но е практически много трудно да си набавим дози, каквито се използват в научните изследвания.

Най-богатата храна на л-цитрулин е именно динята, където концентрацията е около 2 мг/г, което означава, че за да си набавим добро количество, близко до използваното в научните изследвания, трябва да изядем около 3 кг от плода.

Други храни, съдържащи аминокиселината са горчив пъпеш, тиква, кратуни и краставици, но концентрацията в тях е много по-ниска.

Основният начин, чрез който си набавяме цитрулин е чрез биосинтез – производство в самия организъм. Има две основни места, където това се случва.

Цитрулинът се получава като страничен продукт при химичните реакции в цикъла на уреята и цикъла на азотния оксид.

В цикъла на азотния оксид, цитрулин се получава директно от аминокиселината аргинин, при отделянето на молекула азотен оксид от него.

В урейния цикъл, чрез ензима аргиназа (arginase) л-аргининът се преобразува в л-орнитин, който в последствие при взаимодействието си с ензима орнитин карбомилтрансфераза (оrnithine carbamoyltransferase) образува цитрулин.

Следват още редица химически процеси, след които вече образуваният цитрулин бива превръщан отново в аргинин.

Усвояване, регулация и метаболизъм

Усвояването на орално приет цитрулин се случва в тънките черва, чрез натриеви транспортери и е изключително ефективно. Много по-ефективно от усвояването на аргинина.

Около 80% от усвоения цитрулин се транспортира към бъбреците, където се преобразува в л-аргинин, а остатъкът циркулира свободно в кръвта.

Гореописаните взаимодействия между аминокиселините аргинин, орнитин и цитрулин създава пряка връзка между техните нива в кръвта.

Научно изследане показва много голямо увеличение на нивата на аргинин (123%), орнитин (152%) и цитрулин (173%) при прием на 6 грама цитрулин малат от атлети преди тренировка.

Регулацията на цитрулин в кръвта зависи основно от самия него. Нивата на цитрулин в кръвта са от порядъка на 22.4-27μmol/L. При покачване на концентрацията над тези нива, започва линейно конвертиране на излишния цитрулин в аргинин.

Доказани и потенциални здравословни ползи при хора

Цитрулинът все още е слабо проучен и тепърва ще се научава за различните положителни или отрицателни здравословни свойства.

На този етап здравословните ползи на цитрулина са свързани със способността му значително да увеличава нивата на аргинин, който увеличава нивата на азотен оксид.

Азотният оксид от своя страна е свързан с релаксацията на кръвоносните съдове и подобряване на кръвообращението, водещи до намаляване на кръвното налягане.

При прием на екстракт от диня, съдържащ 1350 мг цитрулин и 650 мг аргинин, се наблюдава намаляване на систолното кръвно налягане със средно 7mmHG, но единствено при хора с предхипертония. При хора с нормално кръвно налягане не се наблюдава такъв ефект.

Цитрулинът се препоръчва и като про-еректилен агент, отново поради увеличаването на нивата на азотен оксид, което води до увеличение и на нуклеотида cGMP.

Увеличението на cGMP е един от основните ефекти при прием на медикаменти като виаграта.

Научно изследване при 24 мъже с умерена еректилна дисфункция, изразяваща се в налични, но слаби като твърдост ерекции, успява значително да подобри ерекциите при 50% от участниците в изследването, докато при плацебо групата резултатът е бил 8%. Приеманата дневна доза е 1.5 г цитрулин, разделен на 2 приема по 750 мг.

Цитрулинът и ролята му в спорта

На този етап цитрулинът намира по-голяма роля в спорта, като хранителна добавка под формата на цитрулин малат.

Както името подсказва, цитрулин малатът е съединение от цитрулин и ябълчена киселина (malic acid). Различните соли и естери на ябълчената киселина се наричат малати.

Цитрулинът представихме малко по-горе, а за малата само ще споменем, че е част от цикъла на Кребс и играе роля в производството на енергия (ATP), както и в метаболизма на въглехидратите, мазнините и протеините.

Съединението се рекламира като подобряващо спорните резултати – увеличава енергията, силата и издръжливостта.

Зад тези твърдения за съжаление стоят много малко на брой научни изследвания, всяко със своите недостатъци.

Важно е да се отбележи, че изследвания са провеждани както при чист цитрулин, така и при цитрулин малат.

Изследванията използващи чист цитрулин показват противоречиви резултати, в по-голямата част от случаите цитрулинът се оказва неефективен.

Използващите цитрулин малат изследвания обаче показват много добри, положителни резултати и именно добавеният малат и участието му в цикъла на Кребс се смята за ключовата разлика, водеща до подобрение.

Две изследвания показват значително повишаване на броя повторения при изпълнение на тренировъчни протоколи както за горната, така и за долната част на тялото, при прием на 8 грама цитрулин малат от мъже с тренировъчен опит от минимум една година. [2,3]

Друго изследване при високо тренирани атлети тийнеджъри, наблюдава значително по-ниски нива на млечна киселина и по-малко умора при прием на 3 и 6 грама цитрулин малат. [4]

Подобни резултати се наблюдават и при различни изследвания с плъхове и мишки.

Както отбелязахме, малкото на брой изследвания все още не позволяват да се правят твърди изводи, но ясно личи, че цитрулин малатът определено има потенциал.

Ако следвате тренировъчен протокол, включващ основно анаеробни упражнения с умерена интензивност и кратки почивки между сериите (типична бодибилдинг тренировка), цитрулин малатът е добавка, с която си заслужава да експериментирате.

Начин на прием и възможни странични ефекти

За подобряване на кръвообращението или за облекчаване на еректилната дисфункция, може да приемате доза от 3 грама цитрулин или 6 грама цитрулин малат дневно, разпределен на 2-3 приема.

За подобряване на спортните постижения, приемайте по 6-8 грама цитрулин малат на един път, около 1 час преди тренировките си.

Не е задължително приемът да е на празен стомах.

В изследване върху 8 човека с цел определяне на безопасността на различни дози цитрулин, не се наблюдават странични ефекти при прием на дози до 15 грама.

Стомашен дискомфорт е докладван от 15% от участниците при прием на 8 грама цитрулин малат.

Прочетете и тези полезни материали:
Фукоксантин (Fucoxanthin)
Агматин (Agmatine)
Глутатион (Glutathione)
BB-Team отговаря: каква добавка да си купя за покачване на мускулна маса?
Амигдалин (Amygdalin)
Манган (Manganese)
TMG (Триметилглицин)

Лиценз: Всички права запазени

Кариери: Георги Сердаров: Идеалната работа е с екип от хора, ентусиазирани от това, което правят

$
0
0
Кариери
Гост в рубриката "Пет минути със..."е един от 10-те финалисти в конкурса за млади бизнес лидери Next Generation 2016

Лиценз: Всички права запазени

Голямата снимка, Дневник: Ветераните от Scorpions отново в София

$
0
0
Голямата снимка, Дневник

Лиценз: Всички права запазени

Георги Танев: Нови трендове и функционалности в Google AdWords

$
0
0
Георги Танев

google-reklama2

Наскоро Googleпредставихaмного нови и вълнуващи неща свързани с Google AdWords. Но най-удивителните нововъведения бяха в текстовите реклами. Може би това е една от най-важните промени на AdWords откакто изобретиха ‘Quality Score

Да преговорим, в момента тестваме с 2 заглавия по 30 символа и едно описание с 80 символа. Тези реклами също съдържат 2 конфигуруеми полета по 15 символа, който ще се добавят към полето URL. Съпоставено с досегашните това са нови 45 символа в текста и допълнителни в URL полето.

За някой незапознат с плати-при-клик (PPC – Pay-Per-Click), 35 символа в заглавието и 10 символа в описанието са практически нищо. За нас в реалната индустрия, тези нови 45 символа са всичко. Това е свобода. Повече символи е равно на по-добра презентация на продукта ви. По-добра възможност да представите защо вашият продукт е най-добрият. И добрите новини следват една след друга.

Важно е да се спомене, че това ще е източник на сериозен дар за представянето на рекламата. Базирано на предварителни тестове, някои рекламодатели докладваха ръст от 20% повече кликове съпоставени със досегашните текстови реклами.

Трудно е да се каже точно колко ще е реалното увеличение на кликовете защото в момента все още вървят тестовете. Нашите системи все още се нагаждат за новите разширени текстови реклами, така че някой метрики като CTR (click through rate) ще продължават да се променят. Бъдете търпеливи когато четете статистиките, но се възползвайте от новите промени в текстовите реклами възможно най-бързо.
Това е съвсем нов свят, и виe можете да пишете в този нов свят вече 2 заглавия. Но какво значи това за вашата рекламна кампания?

1. Преосмислете цялата си креативност

Имате цяла заглавна част с която да експериментирате. Това не значи, че просто трябва да добавите ново заглавие в сегашната си реклама. Използвайте този ъпдейт като шанс за цялостна преоценка на вашата креативност. Това е възможност да се запознаят с част от вашите продукти, което до сега е убягвало на потребителите.

2. Фокусирайте се върху вашите заглавия

Заглавията в AdWords са пространствата на които се клика. Сега имате два пъти повече символи отколкото преди. Тези 2 заглавия ще са доста по-примамливи за интеракция – големите сини букви ще са много по-видими отколкото тези в описанието. Разбира се, качеството на текста е всичко и то ще предопредели как ще се представят и възприемат вашите реклами.

Предполагаме че до сега сте разбрали важността за заглавията в рекламата ви. Но ако не сте, ще знаете сега: вашите заглавия трябва да казват същината на рекламата. След като започнете да експериментирате с новите текстови реклами, то много добра идея би било да се фокусирате върху тях, пишейки възможно най-добрите заглавия. Точно това ще направи успешна вашата маркетингова кампания.

adwords-novi-funkcionalnosti

3. Нека описанието да е фокусирано върху ползите и нуждите на потребителите

Базирано на нашата статистика, забелязахме че хората харесват (кликат) на реклами който са фокусирани на техните нужди. Агитация от типа ‘обади ни се днес’ може да работи в определени ситуации, но се опитвайте да бъдете по-специфични към самите потребители и техните нужди. Хората се интересуват от неща като надеждност и селекция. Те харесват разпродажби/намаления и са склонни да бъдат активни към реклами от типа „купи само днес“.

Мислете за вашите потребители и защо те биха кликнали на вашата реклама. Не е достатъчно просто да имате обикновен текст и ‘обади ни се днес’. Трябва да е от типа това което предлагате може да направи техният живот по добър.

4. Приоритизирайте коя група от реклами да тествате по обем и въздействие

Когато работите върху съвсем нов формат на реклама, има вероятност да откриете съвсем нов начин за привличане на по голяма кликаемост. Важно е да приоритизирате вашите тестови усилия върху това, което има най-голямо значение. Мислете за местата от вашият акаунт, които биха ви донесли най-много стойност и възвращаемост.

И все пак ако приоритизирате тестовете си, мислете за това къде може да видите най-големи подобрения. Реклами като ‘брандови продукти’ вече може да са достатъчно продуктивни, така че пробвайте и не-брандови такива. Имайте предвид, че Гугъл работи и върху ‘AdWords’ редактор, който ще е наличен скоро и ще може да ви помогне и възнагради вашите усилия.

5. Регулирайте настройките за редуване на рекламите ви

Вашата конкурентоспособност в аукциона ще бъде повлияна от рекламата която показвате. По време на бета теста, показването на реклами с разширен текст, ще бъде ограничено. След него обаче те ще бъдат показвани на база вашите настройки за ротация на рекламите (ad rotation settings).

Ако имате реклами със стандартен на дължина текст във вашият профил, не им позволявайте да намалят производителността ви с настройка „показвайте ги на равно с новите”. Вместо това пробвайте да ползвате оптимизатора за кликове или за превръщащите настройки (conversions settings).

6. Продължавайте да ползвате разширенията за реклами

Вашите реклами сега имат много повече място за писане на текст, но това не значи, че разширенията (extensions) са по малко важни. Имплементирайте каквото ви е нужно от тях и за вашият бизнес. Пробвайте най-малко с четири така че системата да има много избори преди да асемблира вашата реклама. Разширенията добавят приятни, удобни за потребителя възможности към вашата реклама. Всичките разширения работят и с новите реклами с удължено пространство за текста.

Трябва да имате едно нещо предвид – предотвратете разширения, които ще се застъпят с новите настройки, които ще добавите във вашият профил. Разширения, които повтарят каквото сте казали във вашата реклама, може да не работят, така че в тези случай не ги включвайте заедно и с тези за сайт линкове (sitelinks) и други разширения за застъпване (overlap extensions).

7. Наблюдавайте изгубените си импресии породени от лошо бюджетиране

Ползите от реклами с разширен текст варират, но шансовете да почнете да си докарвате повече кликове са добри. Така, че ако сте близо до лимитите на бюджета на вашата кампания, ревизирайте средствата си след като качите новите по-дълги реклами. Разбира се има и шанс вашият бюджет да е статичен, в този случай можете да го промените от по-малко ценни кампании към най-ценните. (Но това е нещо което вече трябва да го правите и без това.)

8. Заключение

Бъдете развълнувани. Рекламите са преправени да работят по-добре с отделните устройства (таблети, телефони, декстоп компютри) и техните потребители, и вашето послание има потенциала да бъде много по-значимо. Рекламите с разширен текст са огромна промяна в google и техните AdWords и една добра предпоставка за това, как с по-малко пари, да достигнете до повече и по-насочени потребители.

Източник: WebsiteDesign

Материалът Нови трендове и функционалности в Google AdWordsе публикуван за пръв път на Блог за маркетинг, реклама в google и др..

Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Споделяне на споделеното 3.0 Нелокализиран

Никола Балов: Олимпийското издание на Galaxy S7 edge струва $943

$
0
0
Никола Балов
Олимпийското издание на Galaxy S7 edge струва $943
Обявеният преди няколко дни Samsung Galaxy S7 edge Olympic Games Edition, посветен на летните олимпийски игри в Рио, вече се…

Лиценз: Всички права запазени

Viewing all 45645 articles
Browse latest View live




Latest Images