Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 45645 articles
Browse latest View live

Никола Балов: Нови спекулации около Galaxy S8 - говори се за двойна камера и скенер на ириса

$
0
0
Никола Балов
Нови спекулации около Galaxy S8 - говори се за двойна камера и скенер на ириса
Феновете на Samsung, а и цялата индустрия вече гледат към следващия флагман на корейците. Едва вчера се чу, че компанията…

Лиценз: Всички права запазени


Боян Юруков: Избори 2016 – секциите в чужбина

$
0
0
Боян Юруков

На 15-ти октомври ЦИК обявисекциите за президентските избори и референдума ма 6-ти ноември. Вчера поправирешението си добавяйки още секции в Германия, Испания и Австрия. Към днешна дата знаем, че ще има 307 секции в 71 държави.

Новата карта

Очаквам да има още промени по секциите в чужбина. Най-малкото адресите на всички не са ясни. Доста от тях ще са в посолства и консулства, а на други събрахме адресите от местните координатори. Затова пуснахновата карта на секциите в чужбинана Glasuvam.org. Ще обновявам данните там, когато станат ясни.

Този път я пренаписах така, че да работи по-лесно на мобилни устройства. За разлика от предишната версия, търсенето на секции и места става изцяло на устройството. Данните не се изпращат на сървъра ми и не се записват никъде. При търсене на град, в близост до който да има секция, се прави проверка с търсачката на Google. При отваряне на сайта всеки може да реши дали да сподели местоположението си. За целта трябва да е включен GPS-а на телефона.

Карта на изборите в чужбина от Glasuvam.org

В тази версия има и възможност да се предлагат промени по местоположението на дадена секция. Адресите все още се обновяват централно при мен, но самият маркер на картата ще може да се мести. За целта при отваряне на информацията на секцията може да натиснете линка за предложения, да преместите маркера на правилното според вас място и да го изпратите. След това аз ще прегледам всички предложения и ще обновя данните.

Добавил съм и меню с информация за картата, лиценза и поверителността, както и лесен код за вграждане. Данните и кодът на картата са със свободен лиценз CC0, което значи, че може да я използвате както намерите за добре.

Кампанията по заявленията

Решенията на ЦИК бяха предшествани от значителна кампания по събиране на заявления. Скандали не липсваха. Имаше доста неясноти около ограниченията по места, имаше проблеми със сайта на ЦИК и попълването на данните. Във Великобритания бързо минаха ограничението от 35 секции. Външно обяви в последния момент, че Германия е отказала отварянето на секции извън консулствата и почетните консулства. Писмените заявления бяха въведени в последните дни на кампанията от което силно се изкривиха даннитеи заявленията бяха пръснати на различни места.

Всички това доведе до сериозни трудности в организацията на секции по места. Много заявления се изгубиха като смисъл по една или друга причина. Ефектът беше, че в Германия не бяха събрани достатъчно заявления за отварянето на повече секции там, където според Външно Германия е разрешила да има такива. След сериозното недоволство на 15-ти, когато ЦИК обяви по една секция на места със сериозно натоварване в предишни избори, Външно е изпратило становище до ЦИК с искане за отваряне на още. Не е ясно, защо такова не е било изпратено преди това, когато всички тези проблеми бяха ясни. За тях предупреждавах многократно в последните седмици. Отделно помогнаха и няколкото писма от общностите ни зад граница, за да се отворят още секции там, където има нужда от тях.

Секциите от предишни години

Направих бърза таблицасъс сравнение на секциите по държави през последните 3 години. На пръв поглед броят на секциите е по-голям от този на последния референдум и парламентарните избори през 2013-та. Доста по-малко са от парламентарните през 2014-та обаче. Основната причина за това са секциите в Турция. Докато през 2014-та са били 136, то миналата и тази година са съответно 7 и 35. За референдума просто нямаха интерес, а на тези избори има ограничение.

Ако изключим Турция от общия брой, изглежда няма голяма разлика в броят секции – движат се между 270 и 290. Разбивката по държави обаче показва друго. Секциите от западна Европа, САЩ и Канада представляват 66% от всички секции (изключвайки Турция). През 2014-та и 2015-та са били съответно 72 и 75%. Това означава, че доста секции са преместени от държави с големи български общности и са преместени на места, където почти няма българи. Това лесно се обяснява с решението на ЦИК да отвори автоматично секции в посолства дори без никакви заявления или сведения, че има желание някой да гласува.

Какво следва?

Сега започва кампанията по информиране. Говорителя на ЦИК май за пръв път обяви, че няма намерение да има нещо общо с информирането на българите в чужбина. С изключение на 2014-та, Външно май отново няма никакви планове.

Доброволци по места ще информират общностите ни. Аз в понеделник ще разпратя бюлетин до абонираните в Glasuvam.org. В него ще се включи най-близката до всеки абониран секция. Ако желаете да го получавате, може да се регистрирате на сайта.

Срокът за подаване на предложения за секционни комисии в чужбина изтече в понеделник. Днес ЦИК провежда консултации с регистрираните партии и инициативни комитети за попълването им. Очакваме скоро тези списъци, както и окончателния списък с адресите на секциите.

Окончателният и навярно най-важен щрих от тези избори е да говорим за какво въобще гласуваме. Практически липсва дебат за референдума, например. Отделям личното си мнение по това, както и президентските избори от информационната кампания, която аз и доста други водим. Няма да видите нито на картата на Glasuvam.org, нито в бюлетина или в статиите ми по самата организация на изборите нещо по този въпрос. Все пак, в близките седмици имам намерение да разпиша подробно как смятам да гласувам и защо смятам, че е важно.

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Кръстопът: Ренета Бакалова: *** (Това не е същата стая…)

$
0
0
Кръстопът


Това не е същата стая.
Рамката на вратата вече не гледа на юг.

Какво че всички предмети
стоят на мястото си:
покривката на леглото не е сменена,
все онези десет тома Балзак
се надвесват като олтар над огледалото
и никой не е извадил от грамофона
грапавата пролет на Чайковски.
Но това не е същата стая.

Посоката, на която обръщаш гръб
залязва първа.


Ренета Бакалова





  Ренета Бакаловав „Кръстопът”и в DICTUM.

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Nintendo показа за първи път новата си игрова конзола Switch

$
0
0
Никола Балов
Nintendo показа за първи път новата си игрова конзола Switch
Nintendo днес разкри за първи път детайли за новата си игрова конзола, която досега познавахме като Nintendo NX. Оказва се,…

Лиценз: Всички права запазени

Димитър Лъжов: “Сенки и полусенки” – представяне на книгата във Враца

$
0
0
Димитър Лъжов

Ще разкажа за това как се зароди идеята за книгата, как работих над нея, как избрах точно тези фотографии, а не други.
Истината е, че документалната фотография и в частност уличната фотография не е „продукт за масите”. Но също така е истина, че документалната фотография носи своя естетика и е привлекателна (макар и за малцина) именно поради отсъствието на режисура и нагласяване.
Готов съм да отговарям на всякакви въпроси.

Лиценз: Всички права запазени

Кръстопът: Йоана Русева: *** (Ако две слепоти…)

$
0
0
Кръстопът


Ако две слепоти
можеха да направят един поглед,
щеше да видиш, че върху голото ми тяло
са останали единствено
пощенските марки на твоето присъствие.
Ала сега сме тишина и думите
са изгубили своите адреси.
Дали когато проговорим,
ще важи клеймото?



Йоана Русева - фотографирана от Ренета Бакалова






   Йоана Русевав „Кръстопът”.

Лиценз: Всички права запазени

LeeNeeAnn: autumn sorrow 06 …

Василена Вълчанова: Спектър на маркетинга чрез съдържание

$
0
0
Василена Вълчановаcontent marketing spectrum

Подгтовяйки лекции за дигиталната академия на SoftUni, попадам на все по-цялостни рамки за описване на всички видове съдържание, приложими в маркетинга. Не, content marketing не е само пробутване на рекламни материали в медии срещу заплащане, нито е само списването на новини в корпоративния ви блог. Маркетингът чрез съдържание всъщност е богата практика с приложение в различни формати (текст, видео, визии) и роля във всеки етап от връзката с потребителите.

И тъй като на тема контент има далеч по-големи гурута от мен, ще ви оставя в опитните ръце на Robert Rose от Content Marketing Institute, който описва различните типове съдържание.

Съдържанието като продукт и продуктът като съдържание

Това видео дава чудесен отговор на въпроса каква е разликата между различните видове съдържание и как те се съотнасят към различни етапи от потребителската пътека (user journey):

  • Маркетинг чрез съдържание: създаване на съдържание, което да привлича публика, която с времето можем да моментизираме.
  • Native advertising: подкрепено с бюджети съдържание, което се появява в чужди канали, за да привлече внимание към нашите собствени. В повечето случаи това съдържание се създава от бранда специално за съответния канал, който служи като платена дистрибуционна мрежа.
  • Реклама: класическа реклама, фокусирана върху привличането на потребители. В дигиталната среда разполагаме с все повече варианти да комбинираме рекламата с по-дълги контент формати.
  • Брандирано съдържание: за разлика от native advertising, тук съдържанието се създава от медията, която го разпространява. И ако native advertising е насочено към начално привличане на аудитория, която след това превеждаме през маркетинг фунията, брандираното съдържание е фокусирано върху марката и нейната същност, като разкрива нейния характер и ценности в по-пълни формати.
  • Customer experience: може би това е най-странното попълнение в спектъра на Rose – но то има логично обяснение, когато разглеждаме по-устойчивите нива на връзка с потребителите. Говорим за създаване на изживявания, базирани на допълнително съдържание, което носи нова стойност за използващите нашите продукти.

Накратко, първите типове съдържание са сами по себе си продукт – те се промотират с детайлни кампании, а ключовите метрики са отнесени към успеха на самото съдържание (брой посещения, абонаменти и т.н.). Последните етапи превръщат самия продукт на марката в интригуващо съдържание – и тук метриките са насочени към стандартните измерители за успеха на бизнеса.

Целите

Тъй като различните типове съдържание адресират различни етапи от изграждането на връзка с потребителите, целите във всяка точка от спектъра на контент маркетинга са различни.

В първия етап, когато изграждаме аудиторията си, трябва да се фокусираме върху нейното създаване и последващото монетизиране на натрупаната аудитория. Тук не говорим непременно за платени абонаменти, т.е. типична медийна монетизация, а за предлагане на оферти и преместване на потребителя в следващи нива на маркетинг фунията.

В следващия етап се фокусираме върху убеждаване в качествата на марката и провокиране на действие (покупка на продукт, абонамент за услуга). Допълнителна цел тук е създаването и стимулирането на лоялност в аудиторията. Това може да е потребителска лоялност като повторни покупки. Но може и да е фокусиране върху лоялността на аудиторията – защото колкото по-често потребителят има значими споделени моменти с марката, толкова по-вероятно е да се превърне в клиент.

С последния етап, този на потребителските изживявания, целим диференциране от конкурентите и създаване на евангелисти. Днес не е достатъчно да имаш добър продукт – трябва да го надградиш с добавена стойност, да разкажеш вдъхновяваща история и да превърнеш използването му в преживяване, което се помни.

Разбира се, целите са специфични за всяка марка, а спектърът се затваря, когато потребителите-евангелисти започнат да привличат нова аудитория и консумират съдържанието на марката. А съдържанието има активна роля във всеки един етап.

Постът Спектър на маркетинга чрез съдържаниее публикуван в Васи ли?!.

Лиценз: Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported


Блог Стара София: Новата загадка

Никола Балов: Samsung ще търси помощ от LG за батериите на Galaxy S8

$
0
0
Никола Балов
Samsung ще търси помощ от LG за батериите на Galaxy S8
След проблемите с Galaxy Note 7 корейците трябва да са много внимателни в подбора на компоненти за следващия си смартфон…

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Google не гарантира ъпдейти за смартфоните Pixel след октомври 2018 г.

$
0
0
Никола Балов
Google не гарантира ъпдейти за смартфоните Pixel след октомври 2018 г.
Със серията Pixel Google рестартира участието си на смартфон пазара, акцентирайки върху факта, че всичко около тези устройства е според…

Лиценз: Всички права запазени

Кариери: Петъчен виц: Перфектният престъпник

$
0
0
Кариери
Изпращайте ни вашите любими смешки на тема HR, мениджмънт и човешки ресурси на karieri@karieri.bg. Ако ни разсмеят, ще ги публикуваме в петъчната ни рубрика

Лиценз: Всички права запазени

Lotlorien: Защо да (не) следвам японистика?

$
0
0

Или по-скоро, защо да не следвам японистика в Германия?

От време на време получавам прекрасни съобщения от млади хора, които обмислят какво да следват. С удоволствие споделям моят опит.

Записах се японистика във Франкфурт през 2009. Тогава специалността все още имаше нумерус клазус (NC), който в последствие беше премахнат и резултатът е, че всеки който иска да следва тази специалност бива приет. Но затова след малко,

първо: какво представлява японистиката и какво обещава?

Im Mittelpunkt von Forschung und Lehre der Japanologie Frankfurt stehen das vormoderne und das moderne/gegenwärtige Japan. Methodisch beruft sich die Frankfurter Japanologie auf ein solides philologisch-literaturwissenschaftliches sowie ein kultur- und ideengeschichtliches Repertoire, das in der Betonung der sprachlichen Komponente die Basis adäquater Japanforschung darstellt.

Der Sprachunterricht vermittelt die sichere und flüssige Beherrschung des modernen Japanischen in Schrift und Wort (Hochsprache und Umgangssprache) auf dem Niveau, das für den japanologischen Fachunterricht der jeweiligen Semester als Mindestanforderung gilt.

Zum Bachelor-Hauptfach Japanologie muss ein Nebenfach gewählt werden.

Това е определението от страницата на университета. Първото, което прави впечатление, е че фокусът е върху университетска изследователска дейност (Forschung). Второто: езиковото ниво отговаря на минималните изисквания за съответния семестър. За да илюстрирам какво значи това, ще цитирам декана на института в речта към първокурсниците, в която аз започнах:

Със завършен бакалавър Вие няма да говорите или четете японски. Вие ще имате познанията как да се ориентирате в езика и как да намирате думите, които ви трябват, в речник.

Така и се оказа. Езиков курс има през първите две години (както този флаерна специалността изрично показва). Преподавателите бяха готини наистина, но си изисква дисциплина, за да научиш езика сам(а), и като цяло без да живееш в Япония, няма да стане. Програмите за обмен са ограничени: изпращат се по двама студенти на година и на университет, по последна моя информация. До голяма степен организацията зависи от самия студент както и финансирането. Ако разполагаш с ресурси за семестър или година в Япония, ще ти е от голяма помощ.
Третото, което горепосочената дефиниция посочва, е, че японистиката не е самостоятелна специалност, а се нуждае от допълнителна (Nebenfach). Това е доста смислено и си заслужава да се обмисли преди кандидатстване. Допълнителни специалности като BWL и право могат да бъдат от безкрайна полза в бъдеще.

Второ: какво са професионалните перспективи с японистика?

По време на следването:

Възможностите за работа с японски по време на следването са сравнително малко – във Франкфурт можеш да работиш за АНА, самолетната компания, и срещу 10 евро на час да посрещаш японски пътници и да ги придржаваш до града (10 евро на час не е много, първо, и второ, конкуренцията ти са десетки двуезични младежи, които са от японско-немски семейства и знаят и двата езика перфектно) ИЛИ да сервираш в японски ресторант. От време на време се отваря възможност за работа на панаира (Frankfurter Messe), на щанда на някоя японска фирма или също като преводач. Става с връзки, които се завързват най-добре чрез немско-японското дружество DJG, което мога да похваля като една от най-добрите инициативи, които Франкфурт предлага. В началото на всеки месец има срещи в един ресторант, при който можеш да се запознаеш с различни хора. Друга възможност, с която Франкфурт се откроява, е филмовият фестивал Nippon Connection. А и доброволческата работа винаги е от полза в CV-то :)

След завършването:

Тук става интересно. От колегите ми две се омъжиха за японци и живеят и работят в Япония, една отиде като au-pair там, един работи за японска фирма до скъсване, бърнаут и психиятрия и сега отвори свои малък обилен бъргър ресторант и е сравнително щастлив, няколко работят в японски фирми и се оплакват във фейсбук колко е зле, една колежка работи в японското консулство във Франкфурт, няколко правят докторантура, но не платена, а се издържат с разни Nebenjobs. Това са случаите, които познавам лично. За по-добра представа, е добра идея да си направиш акаунт в социалните медии за работа Xing и Linkedin, там също можеш да провериш какво работят хора, които са следвали тези специалности.

Поне хората готини ли са?

Зависи как дефинираш „готини“. 90% са луди на тема манга и аниме, косплей, живеят с мама и тати, които им плащат екзотичното следване (понеже японистиката във Франкфурт е вече без нумерус клаузус и затова куцо, кьораво и сакато може да го следва) и като цяло създават бързо впечатлението че японистиката е несериозна работа.  Една малка част от тях имат досег с реалността и са пътували много и са отворени към нови култури и това ги прави приятна компания.

Значи по-добре в България, а?

Според мен в България си заслужава да се следва в пъти в повече, защото е по-добра езиковата подготовка и организацията на ексчейнджа в Япония, поне както съм чувала. Въпреки това двете момичета, които отидоха в Япония от моето училище през софийската японистика, сега работят в кол център в София с японски клиенти. В Германия от всички унита Дюселдорф ми се вижда най-смислен, защото е градът с най-много японско население и предполагам, че е по-лесно там да намериш работа през следването или после.

За финал

Четете Амели Нотомб :) най-малкото „Страх и изумление“, в което описва работата в японска фирма като европейка. Преувеличава много естествено, но това, което съм чувала от приятели, които работят в японски фирми, е подобно – отношението е гадно към гайджините, като жена така или иначе няма смисъл да катериш някаква кариерна стълба, щото нали ще забременееш и ще имаш деца един ден, тъй че си доста безсмислена ениуей, сексизъм и безсмислено стоене на работа са на дневен ред. Поне това е което са ми разказвали, аз лично не съм имала такъв контакт. С японци работих на Месе-то и като цяло беше добре, но все пак всеки път само за няколко дни, не е като да си назначена на пълно работно време.
В крайна сметка влизането в университет не предлага готова рецепта за успех. Всичко зависи от теб самия – както следването така и професионалната реализация. Японистиката ми помогна в много отношения: придобих езикови умения, които отговарят на обещаното от декана, научих много за света, придобих доста по-реалистична представа за себе си и какво съм склонна да правя и какво не. Завърших специалността след пет години бакалвър като последната една година паралелно се записах психология, която също ме интересува много. Въпреки това не съжалявам за първия си избор. Според мен на 19 малцина имат ясна представа, какви искат да бъдат, и е окей, да опиташ всичко възможно преди да кажеш – ето, това е, което искам. За щастие или съжаление, живеем във време и континент, които ни предлагат безкрайни възможности, което прави взимането на решение трудоемка задача. Както казва моят любим Райналд Гребе: всяко решение е масово убийство на всички възможности.
Тази статия отразява личното ми мнение и не гарантира изчерпателност. С нетърпение очаквам коментари, дискусии и противоположни мнения! :)

Filed under: Uncategorized Tagged: Германия, Япония, език, култура, професионална реализация, следване, специалност, университет, японистика

Лиценз: Всички права запазени

Стойчо Димитров: ГийраНтар

$
0
0

„Х питано Đ´Đž Ќариград со ŃŃ‚Đ¸ĐłĐ°â€œ Đľ приПорът, кОКтО що сНодваПо Са Đ´Đ° наПориП Đ´Đ˝ĐľŃˆĐ˝Đ°Ń‚Đ° ни цоН – ГийраНтар. ĐŸĐ¸Ń‚Đ°Ń‰Đ¸ŃŃ‚ що йъдо ДанаиНа 🙂

ĐŸŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ˝Đž чотоно:

ГийраНтар – ĐĐľŃŃŠŃ‰ĐľŃŃ‚Đ˛ŃƒĐ˛Đ°Ń‰ на пътнито тайоНи

КОста доН ХОН (испанската Ривиора), ĐşŃ€Đ°ŃŃ‚ на нОоПври 2015 – ГийраНтар

КОста доН ХОН (испанската Ривиора), ĐşŃ€Đ°ŃŃ‚ на нОоПври 2015

Наближавайки ГийраНтар пОчти нопрокъснатО ни съпътстват пНанини, раСкриваКки со всоки път всо пО-красиви и приПаПНиви Са СасноПано – ГийраНтар

Наближавайки ГийраНтар пОчти нопрокъснатО ни съпътстват пНанини, раСкриваКки со всоки път всо пО-красиви и приПаПНиви Са СасноПано

ĐŸŃ€ĐľĐˇ тОва вроПо на гОдината Đľ дОста спОкОКнО ОткъП Ń‚ŃƒŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ¸. ХНод катО вочо сПо раСгНодаНи пОвочотО ĐşŃƒĐťŃ‚ŃƒŃ€Đ˝Đ¸ и истОричоски СайоНоМитоНнОсти в Ń€Đ°Đ´Đ¸ŃƒŃ От 200кП, со ĐžŃ‚ĐżŃ€Đ°Đ˛ŃĐźĐľ къП

ГийраНтар,

ДМийрОНтър, кактО со ĐżŃ€ĐžĐ¸ĐˇĐ˝Đ°ŃŃ на ангНиКски, иНи прОстО ДМий, кактО гО наричат Постнито. ĐœĐ°ĐşĐ°Ń€ Đ´Đ° Đľ иСвостон с всичкито тоСи иПона, нитО однО От Ń‚ŃŃ… но виМдаПо иСписанО на тайоНито пО ПагистраНата проС Ń†ĐľĐťĐ¸Ń 140киНОПотрОв прохОд!

ĐŸŃŠŃ€Đ˛Đ°Ń‚Đ° тайоНа От 140 киНОПотрОвата Đ´Đ¸ŃŃ‚Đ°Đ˝Ń†Đ¸Ń, на ĐşĐžŃŃ‚Đž иСОйщО со спОПонава ГийраНтар. ХъвсоП йНиСО сПо! – ГийраНтар

ĐŸŃŠŃ€Đ˛Đ°Ń‚Đ° тайоНа От 140 киНОПотрОвата Đ´Đ¸ŃŃ‚Đ°Đ˝Ń†Đ¸Ń, на ĐşĐžŃŃ‚Đž иСОйщО со спОПонава ГийраНтар. ХъвсоП йНиСО сПо!

ГийраНтар

ĐžŃ‡Đ°ĐşĐ˛Đ°Đ˝Đ¸ŃŃ‚Đ° Пи, чо навсякѩде пО ĐżŃŠŃ‚Ń що виМдаП строНки и надписи Gibraltar со Оправдават одва пОсНоднито 5кП. проди пристиганотО ни. Отдавна вочо сПо забелязали ХкаНата на ГийраНтар, Đ¸ĐˇĐ˛Đ¸ŃŃĐ˛Đ°Ń‰Đ° со воНичоствонО и ŃŃĐşĐ°Ńˆ ŃƒŃĐżĐžĐşĐžŃĐ˛Đ°Ń‰Đ° с присъствиотО си в даНочината, нО град-дърМава ГийраНтар ŃŃĐşĐ°Ńˆ но ŃŃŠŃ‰ĐľŃŃ‚Đ˛ŃƒĐ˛Đ°ŃˆĐľ на картата!  Đ˜ĐťĐ¸ пОно така Đľ продставонО От испанска страна.

Заради отО таСи â€žĐžĐłŃ€ĐžĐźĐ˝Đ°â€œ Ń‚ĐľŃ€Đ¸Ń‚ĐžŃ€Đ¸Ń са вокОвнито раСправии, Саради кОитО Đ´Đž скОрО дОНи пОНотито на Đ‘Ń€Đ¸Ń‚Đ¸Ńˆ Đ•ŃŠŃ€ŃƒĐľĐšĐˇ са йиНи ĐžŃ‚ĐşĐťĐžĐ˝ŃĐ˛Đ°Đ˝Đ¸ и са заобикаляли Đ˜ŃĐżĐ°Đ˝Đ¸Ń. – ГийраНтар

Заради отО таСи â€žĐžĐłŃ€ĐžĐźĐ˝Đ°â€œ Ń‚ĐľŃ€Đ¸Ń‚ĐžŃ€Đ¸Ń са вокОвнито раСправии, Саради кОитО Đ´Đž скОрО дОНи пОНотито на Đ‘Ń€Đ¸Ń‚Đ¸Ńˆ Đ•ŃŠŃ€ŃƒĐľĐšĐˇ са йиНи ĐžŃ‚ĐşĐťĐžĐ˝ŃĐ˛Đ°Đ˝Đ¸ и са заобикаляли Đ˜ŃĐżĐ°Đ˝Đ¸Ń.

ДъНги гОдини ĐžŃ‚Đ˝ĐžŃˆĐľĐ˝Đ¸ŃŃ‚Đ° ĐźĐľĐśĐ´Ńƒ Đ˜ŃĐżĐ°Đ˝Đ¸Ń и ОйодинонОтО КраНствО са краКнО Ойтогнати иПоннО Саради ГийраНтар, кОКтО Đľ йританска СадПОрска Ń‚ĐľŃ€Đ¸Ń‚ĐžŃ€Đ¸Ń със сОйствонО ŃƒĐżŃ€Đ°Đ˛ĐťĐľĐ˝Đ¸Đľ и Đ˛Đ°ĐťŃƒŃ‚Đ°. ĐœĐ¸Đ˝Đ¸Đ°Ń‚ŃŽŃ€Đ˝Đž парчо земя (6.7 km2 ) ОтхапанО От ангНичанито проС 1704, От стратогичоска ваМнОст и иСтОчник на нопрокъснати прОйНоПи ĐźĐľĐśĐ´Ńƒ Đ˜ŃĐżĐ°Đ˝Đ¸Ń и ĐŽĐš, ДМий Đľ „вратата на ХродиСоПнО ĐźĐžŃ€Đľâ€œ.
ĐŸŃ€ĐľĐˇ 1967и 2002со прОвоМдат Ń€ĐľŃ„ĐľŃ€ĐľĐ˝Đ´ŃƒĐźĐ¸ срод ПостнОтО насоНонио, Са проПинаванотО на ГийраНтар пОд испанскО ŃƒĐżŃ€Đ°Đ˛ĐťĐľĐ˝Đ¸Đľ, нО и двата пъти насоНониотО ĐłĐťĐ°ŃŃƒĐ˛Đ° ŃƒĐąĐľĐ´Đ¸Ń‚ĐľĐťĐ˝Đž Са ОставанотО си катО ŃŃƒĐ˛ĐľŃ€ĐľĐ˝Đ˝Đ° Ń‚ĐľŃ€Đ¸Ń‚ĐžŃ€Đ¸Ń на ĐŽĐš.

ГийраНтар иПат свОо ŃƒĐżŃ€Đ°Đ˛ĐťĐľĐ˝Đ¸Đľ и Đ˛Đ°ĐťŃƒŃ‚Đ°

– гийраНтарски ĐżĐ°ŃƒĐ˝Đ´, ĐşĐžŃŃ‚Đž Đ˛Đ¸ĐˇŃƒĐ°ĐťĐ˝Đž приНича на ĐąŃ€Đ¸Ń‚Đ°Đ˝ŃĐşĐ¸Ń, Đ˛ĐľŃ€ĐžŃŃ‚Đ˝Đž Саради Ника на краНицата. РаСйира со, ПОгат Đ´Đ° со иСпОНСват истински йритански ĐżĐ°ŃƒĐ˝Đ´Đ¸ и оврО. ТОва дава първОначаНната продстава Са кОктоКНа От оСици и ĐşŃƒĐťŃ‚ŃƒŃ€Đ¸, кОКтО ни ĐžŃ‡Đ°ĐşĐ˛Đ°ŃˆĐľ в таСи страна.

ГийраНтар

КаСват, чо ĐłĐ¸ĐąŃ€Đ°ĐťŃ‚Đ°Ń€ŃĐşĐ¸ŃŃ‚ оСик Đľ сПосица От ангНиКски, испански и арайски, нО аС пОпадах саПО на хОра, кОитО гОвОроха чист ангНиКски и си ĐąŃŃ…Đ° тОНкОва ĐąŃ€Đ¸Ń‚Đ¸Ńˆ, кОНкОтО и сънарОдницито иП в ĐŽĐš.
Заради â€žĐ´ĐľĐťĐ¸ĐşĐ°Ń‚Đ˝Đ¸Ń‚Đľâ€œ испанО-ангНиКски ĐžŃ‚Đ˝ĐžŃˆĐľĐ˝Đ¸Ń ĐąŃŃ…ĐźĐľ пОсъвотвани Đ´Đ° проПиноП ĐłŃ€Đ°Đ˝Đ¸Ń‡Đ˝Đ¸Ń ĐżŃƒĐ˝ĐşŃ‚ ĐżĐľŃˆĐ°, катО ОставиП автОПОйиНа на паркинг в испанската част. ОкаСа со ŃƒĐźĐ˝Đž Ń€ĐľŃˆĐľĐ˝Đ¸Đľ, кОотО ни спости ПнОгО вроПо. ĐŸĐ°Ń€ĐşĐ¸Đ˝ĐłŃŠŃ‚ Đľ голям, Đ° проПинаванотО на гийраНтарска земя – йърСО.
ĐŸŃ€ĐľŃĐ¸Ń‡Đ°ĐźĐľ СаоднО с гОНоПи ĐłŃ€ŃƒĐżĐ¸ ĐżĐľŃˆĐľŃ…ĐžĐ´Đ˝Đž проПинаващи границата испанци, Đ° пОтОк От Đ´Ń€ŃƒĐłĐ¸ тохни сънарОдници, натОварони с тОрйи и ŃˆĐžĐżĐ¸Đ˝Đł со ĐžŃ‚ĐżŃ€Đ°Đ˛ŃŃ‚ ОйратнО къП

Ла Đ›Đ¸Đ˝ĐľŃ –

съсоднОтО на ГийраНтар градчо на испанска земя. На тОСи отап От Ń‚Ń€ŃƒĐżĐ°Đ˝Đľ на Đ˛ĐżĐľŃ‡Đ°Ń‚ĐťĐľĐ˝Đ¸Ń тОва Пи со ŃŃ‚Ń€ŃƒĐ˛Đ° страннО, СащОтО стандартът на МивОт в ГийраНтар Đľ висОк катО в ĐŽĐš, Đ° ĐĐ˝Đ´Đ°ĐťŃƒŃĐ¸Ń Đľ наК-йодната ОйНаст в Đ˜ŃĐżĐ°Đ˝Đ¸Ń и с наК-висОк прОцонт йоСрайОтица. Ла Đ›Đ¸Đ˝ĐľŃ със свОито 70 000МитоНи Đľ йНиСО два пъти пО-голяма От ГийраНтар, нО Đľ иСвостна катО наК-йодната От наК-йоднито в Đ˜ŃĐżĐ°Đ˝Đ¸Ń, катО тОва понякога оскаНира във враМдойнОст и дОри агросивнОст От страна на Постнито къП пО-СаПОМнито гийраНтарци. Твърди со, чо дОри Đľ иПаНО нападения Đ˛ŃŠŃ€Ń…Ńƒ йританци, нО Са щастио но съП йиНа свидотоН на такива оксцосии. ĐŸŃŠŃ€Đ˛ĐžĐ˝Đ°Ń‡Đ°ĐťĐ˝Đž насоНониотО Đľ йиНО ĐżŃ€ĐľĐ´ŃŃ‚Đ°Đ˛ĐťŃĐ˛Đ°Đ˝Đž От йритански вОонни и соПоКствата иП, нО пОстопоннО со продвиМдат данъчни ĐžĐąĐťĐľĐşŃ‡ĐľĐ˝Đ¸Ń и СапОчват Đ´Đ° прииМдат â€žĐžĐąĐ¸ĐşĐ˝ĐžĐ˛ĐľĐ˝Đ¸â€œ йританци, кОитО къП 2015Đł са ОкОНО 29хиН.

ХкОрО раСйираП, чо ŃˆĐžĐżĐ¸Đ˝Đł Đ˝Đ°ŃˆĐľŃŃ‚Đ˛Đ¸ĐľŃ‚Đž на испанцито Đľ йиНО цоНовО: цигари и аНкОхОН, кОитО в ĐžŃ„ŃˆĐžŃ€ĐľĐ˝ ГийраНтар иП иСНиСат СначитоНнО пО-овтинО.

ГийраНтар

ĐŸŃ€ĐľĐźĐ¸Đ˝Đ°ĐťĐ¸ на гийраНтарска Ń‚ĐľŃ€Đ¸Ń‚ĐžŃ€Đ¸Ń,

Са Đ´Đ° стигноП Đ´Đž цонтъра вСоПаПо съвсоП автонтичон йритански Đ°Đ˛Ń‚ĐžĐąŃƒŃ – дайъН докър, йиНотито Са кОКтО со прОдават От пО ангНиКски НюйоСон ŃˆĐžŃ„ŃŒĐžŃ€. Единствоната â€žĐ˝ĐľŃ€ĐľĐ´Đ˝ĐžŃŃ‚â€œ Đľ, чо двиМониотО Đľ кактО в ЕврОпа, Đ° но кактО в Англия и со качваПо в Đ°Đ˛Ń‚ĐžĐąŃƒŃĐ° От â€žĐžĐąŃ€Đ°Ń‚Đ˝Đ°Ń‚Đ°â€œ ĐźŃƒ страна, Đ˝Đ°ŃŃ‚Đ°Đ˝ŃĐ˛Đ°ĐšĐşĐ¸ со на ĐłĐžŃ€Đ˝Đ¸Ń отаМ, СаоднО с дОста ŃˆŃƒĐźĐ˝Đ¸ испанци.
Да со стигно Đ´Đž цонтъра ОтноПа 10 – 15ĐźĐ¸Đ˝ŃƒŃ‚Đ¸ с всички ĐşŃ€Đ¸Đ˛ĐžĐťĐ¸Ń‡ĐľĐ˝Đ¸Ń и спирки. ĐŸŃ€ĐľĐ´Đ¸ тОва просичаПо одна От наК-страннито саПОНотни писти в свота.

Лотищо ГийраНтар

со наПира нопОсродствонО Đ´Đž ĐżŃ€ĐžĐżŃƒŃĐşĐ°Ń‚ĐľĐťĐ˝Đ¸Ń ĐżŃƒĐ˝ĐşŃ‚ и пОради ОграничонОстта на Ń‚ĐľŃ€Đ¸Ń‚ĐžŃ€Đ¸ŃŃ‚Đ°, пистата Са иСНитано просича ĐżŃŠŃ‚Ń Са цонтъра на града.

Gibraltar International Airport, British Lines Road, Gibraltar GX11 1AA, ГийраНтар

ЛотищотО но Đľ натОваронО, нО всо пак British Airways Đ¸ĐˇĐ˛ŃŠŃ€ŃˆĐ˛Đ°Ń‚ пО няколко пОНота на дон и в такива ПОПонти Ń†ŃĐťĐžŃ‚Đž двиМонио спира, Са Đ´Đ° иСчака иСНитанотО иНи кацанотО на саПОНота, така кактО со чака прод проНоС проПинаванотО на вНак. Đ‘ĐľĐˇĐżŃ€ĐľĐżŃŃ‚ŃŃ‚Đ˛ĐľĐ˝Đž просичаПо пистата,  нО пО-къснО ПОито спътнички ĐˇĐ°ĐąĐľĐťŃĐˇĐ˛Đ°Ń‚ ŃĐ¸Đ˝ŃŒĐžŃ‚Đž кОроПчо на саПОНот на BA Đ´Đ° со насОчва къП нея.

ĐŸŃ€ĐžŃĐťĐžĐ˛ŃƒŃ‚Đ°Ń‚Đ° писта на Нотищо ГийраНтар, просичаща пътнОтО пНатнО

ĐŸŃ€ĐžŃĐťĐžĐ˛ŃƒŃ‚Đ°Ń‚Đ° писта на Нотищо ГийраНтар, просичаща пътнОтО пНатнО

ĐœĐžĐśĐľ йи СащОтО сПо гайрОвска Пини ĐłŃ€ŃƒĐżĐ¸Ń‡ĐşĐ° От чотири чОвока, пОгНодната От один кОнкротон ъгъН ХкаНата на ГийраНтар ни напомня на КисоНчОва ПОгиНа в ГайрОвО. ĐŸŃ€Đ¸ĐťĐ¸ĐşĐ°Ń‚Đ° Đľ тОНкОва ОсоСатоНна, чо ŃƒŃĐżŃĐ˛Đ°ĐźĐľ Đ´Đ° со ОтърсиП От впочатНониотО одва кОгатО Đ°Đ˛Ń‚ĐžĐąŃƒŃŃŠŃ‚ Ойръща гръй на ХкаНата и ни ĐżŃ€ĐľĐ˝Đ°ŃŃ в цонтъра.
ТаП ни Очаква нОвО доМавю. Đ˜ĐźĐ°ĐźĐľ Ń‡ŃƒĐ˛ŃŃ‚Đ˛ĐžŃ‚Đž, чо сПо

пОпаднаНи в типичнО ангНиКскО градчо

ĐŸŃ€ĐľĐ´ нас са всички типичнО ангНиКски Đ°Ń‚Ń€Đ¸ĐąŃƒŃ‚Đ¸. ĐœĐ°ĐşĐ°Ń€ в ПОПонта Đ´Đ° но виМдахПо тОНкОва Ń…Đ°Ń€Đ°ĐşŃ‚ĐľŃ€Đ˝Đ¸Ń ПагаСин Boots, ĐąŃŃ…ĐźĐľ ŃĐ¸ĐłŃƒŃ€Đ˝Đ¸, чо Đľ някѩде Ń‚Đ°Đź, но ĐźĐžĐśĐľŃˆĐľ Đ´Đ° гО няма! ХаПО Ń‚Ń€ŃĐąĐ˛Đ°ŃˆĐľ Đ´Đ° прОдъНМиП Ощо ПаНкО Đ˝Đ°Đ´ĐžĐťŃƒ.

ТОНкОва ĐąŃ€Đ¸Ń‚Đ¸Ńˆ! – ГийраНтар

ТОНкОва ĐąŃ€Đ¸Ń‚Đ¸Ńˆ!

ХаПО катО пОгНодно чОвок къП тайоНата, со иСпъНва с роспокт! – ГийраНтар

ХаПО катО пОгНодно чОвок къП тайоНата, со иСпъНва с роспокт!

Đ’Đ¸Đ´ŃŃ…ĐźĐľ Marks & Spenser и Morrisons ТаП ĐąŃŃ…Đ° йританскито чорвони пОщонски ĐşŃƒŃ‚Đ¸Đ¸, тоНофОннито кайини, пайОвото, всичкО си Đľ на ĐźŃŃŃ‚ĐžŃ‚Đž, саПО трОпичоската раститоНнОст ни пОдсоща, чо сПо някѩде Đ´Ń€ŃƒĐłĐ°Đ´Đľ.

Британскито традиции‌ раСйира со! Đ’ŃŃĐşĐ° съйОта со прОвоМда

Ń†ĐľŃ€ĐľĐźĐžĐ˝Đ¸ŃŃ‚Đ° на кНючОвото

ОтнОвО По Ойхваща ŃƒŃĐľŃ‰Đ°Đ˝ĐľŃ‚Đž Са доМавю. Вочо съП писаНа ŃŃ‚Đ°Ń‚Đ¸Ń в йНОга си Са Ń†ĐľŃ€ĐľĐźĐžĐ˝Đ¸ŃŃ‚Đ° на кНючОвото в лондонския Đ˘Đ°ŃƒŃŠŃ€. Đ˘ŃƒĐş Ойачо нощата со ŃĐťŃƒŃ‡Đ˛Đ°Ń‚ ĐżŃƒĐąĐťĐ¸Ń‡Đ˝Đž. УнифОрПони гардОво продават кНючОвото на градскито пОрти и каквО каСват? РаСйира со същОтО, кОотО и кОНогито иП От лондонския Đ˘Đ°ŃƒŃŠŃ€:
– „ХтОК! КОК Đľ Ń‚Đ°Đź!?”

– „КНючОвото.“

– „Чии кНючОво?“

– â€žĐĐ° краНица ЕНиСайот.“

– â€žĐŸŃ€ĐľĐ´Đ°ĐšŃ‚Đľ Пи кНючОвото на краНица ЕНиСайот. ВсичкО Đľ народ.“

ĐŸŃ€ĐžĐ´Đ°Đ˛Đ°Ń‡Đ¸Ń‚Đľ на йиНоти Са ĐąŃƒŃ Đ´Đž върха на ХкаНата са дОста напОристи в найиранотО на кНионти ĐąŃƒĐşĐ˛Đ°ĐťĐ˝Đž От ŃƒĐťĐ¸Ń†Đ°Ń‚Đ°. То ĐąŃŃ…Đ° одинствонито хОра, кОитО Ń‡ŃƒŃ… Đ´Đ° провкНючват йърСО на раСНични оСици, нО тОва но ĐąĐľŃˆĐľ тОчнО сПосица, Đ° Đ¸ĐˇŃ€ĐľŃ‡ĐľĐ˝Đ¸Ń иСгОвОрони Đ¸ĐˇŃ†ŃĐťĐž на дадон оСик, сНод тОва каСани на Đ´Ń€ŃƒĐł. ĐĐľŃ‰Đž катО продНагащито „раСхОдка с ĐťĐžĐ´ĐşĐ°â€œ пО йъНгарскОтО ЧорнОПОрио, акО всо Ощо ги иПа.
Да иСкача

ХкаНата на ГийраНтар

Đľ пОд N1 в списъка Пи, така чо йоС Đ´Đ° ĐłŃƒĐąĐ¸Đź ПнОгО вроПо со насОчваПо къП ĐżŃƒĐ˝ĐşŃ‚Đ°, От къдотО ĐşŃƒĐżŃƒĐ˛Đ°ĐźĐľ йиНоти Са въМоната линия. Đ˜ĐźĐ° варианти Đ´Đ° со стигно Đ´Đž върха с Пини ĐąŃƒŃ иНи ĐżĐľŃˆĐ°.

ГийраНтарГийраНтар

Ощо на ĐłĐ¸ŃˆĐľŃ‚Đž ни ĐżŃ€ĐľĐ´ŃƒĐżŃ€ĐľĐśĐ´Đ°Đ˛Đ°Ń‚ Đ´Đ° йъдоП вниПатоНни с йагаМа си, СащОтО ни продстОи сроща с ĐżĐžĐżŃƒĐťĐ°Ń†Đ¸Ń От

йорйорски Пакаци

РОдината иП Đľ Ховорна Африка и никОК но Снао с тОчнОст как са пОпаднаНи в ГийраНтар. ĐĄŃŠŃ‰ĐľŃŃ‚Đ˛ŃƒĐ˛Đ°Ń‚ раСНични ĐżŃ€ĐľĐ´ĐżĐžĐťĐžĐśĐľĐ˝Đ¸Ń, нО Остава фактът, чо тОва Đľ одинствонОтО ĐźŃŃŃ‚Đž в ЕврОпа, къдотО Ń‚Đľ ŃŃŠŃ‰ĐľŃŃ‚Đ˛ŃƒĐ˛Đ°Ń‚. Đ˜ĐźĐ° пОворио, пОдОйнО на тОва Са гарванито и лондонския Đ˘Đ°ŃƒŃŠŃ€, чо кОгатО пОсНодната ĐźĐ°ĐšĐźŃƒĐ˝Đ° в ГийраНтар иСчоСно, тОК що простано Đ´Đ° йъдо ангНиКски. ĐŸĐž таСи причина Освон чо са со провърнаНи в нощО катО сиПвОН на ДМий, Ń‚Đľ са станаНи и дОста раСгНоСони.

ОйОМаваП Đ´Đ° найНюдаваП и сниПаП ĐźĐ°ĐšĐźŃƒĐ˝Đ¸ От всякакѩв вид! Đ—Đ°ĐąĐ°Đ˛ĐťŃĐ˛Đ°Ń‚ По и По ОчарОват със свОито трикОво. ЧакаП с нотърпонио Đ´Đ° срощна гийраНтарскито Пакаци. ĐœĐľĐśĐ´ŃƒĐ˛Ń€ĐľĐźĐľĐ˝Đ˝Đž прод нас со Открива прокрасна гНодка От кайинката на въМоната линия – Ń†ŃĐť ГийраНтар Đľ прод нас катО на дНан, с ŃŃ…Ń‚ĐľĐ˝Đ¸Ń‚Đľ си пристанища и с МивОписнито си сгради, с ŃˆĐ¸Ń€Đ˝Đ°ĐťĐžŃ‚Đž со чак Đ´Đž Африка ХродиСоПнО ПОро. ĐŸŃŠŃ‚ŃƒĐ˛Đ°Đ˝ĐľŃ‚Đž ни трао 2ĐźĐ¸Đ˝ŃƒŃ‚Đ¸, нО Đ´ĐľĐ˝Đ¸Đ˛ĐľĐťĐ°Ń†Đ¸ŃŃ‚Đ° Đľ дОста голяма.

ГийраНтар

Ощо проди кайинката Đ´Đ° Đľ напъНнО ŃĐżŃ€ŃĐťĐ° и проди Đ´Đ° сПо стъпиНи на ХкаНата, паНав Пакак Đ˝Đ°Ń…ĐťŃƒĐ˛Đ° вътро и грайва Сайравона От ĐżŃ€ĐľĐ´Đ¸ŃˆĐ˝Đ¸ пътници ĐąŃƒŃ‚Đ¸ĐťĐşĐ° със сОк. БоС Đ´Đ° со ŃĐźŃƒŃ‰Đ°Đ˛Đ° От Đ˝Đ°ŃˆĐľŃ‚Đž присъствио и От каПорито ни тОК СапОчва Опити Đ´Đ° раСвио тапата на ĐąŃƒŃ‚Đ¸ĐťĐşĐ°Ń‚Đ°. ХНодва нОвО ĐżŃ€ĐľĐ´ŃƒĐżŃ€ĐľĐśĐ´ĐľĐ˝Đ¸Đľ Đ´Đ° вниПаваПо с йагаМито и ŃˆĐ°ĐżĐşĐ¸Ń‚Đľ си, Đ° същО и Đ´Đ° но даваПо никаква храна на ĐźĐ°ĐšĐźŃƒĐ˝Đ¸Ń‚Đľ. Въпроки тОва всо со Đ˝Đ°ĐźĐ¸Ń€Đ°ŃˆĐľ някой Ń‚ŃƒŃ€Đ¸ŃŃ‚ Đ´Đ° хвърНи пО нощО на Пакацито, кОитО со раСхОМдаха наОкОНО и дОйро си Снаоха, чо всо някой що Đ˝Đ°Ń€ŃƒŃˆĐ¸ Сайранито. Đ’ пОсНодствио даНито храната дОста ŃŃŠĐśĐ°ĐťŃĐ˛Đ°Ń…Đ°, СащОтО вочо но ПОМоха Đ´Đ° со Отърват От Пакацито.

На одна От стонито виМдаП Сакачони пОртротни сниПки на Пакацито с Описанио на характорито на всоки, същО кактО нио ОкачваПо соПоКни сниПки в дОПОвото си. Đ‘Ń€Đ¸Ń‚Đ°Đ˝ŃĐşĐ¸ŃŃ‚ Ń…ŃƒĐźĐžŃ€ со ĐżŃ€ĐžŃĐ˛ŃĐ˛Đ° и в ПагаСинито Са ŃŃƒĐ˛ĐľĐ˝Đ¸Ń€Đ¸, ОткъдотО ПОгат Đ´Đ° со ĐˇĐ°ĐşŃƒĐżŃŃ‚ Đ°Ń€Ń‚Đ¸ĐşŃƒĐťĐ¸ с Пакаци, дърМащи английския фНаг Union Jack и всякакви Сайавни ĐźĐ°ĐšĐźŃƒĐ˝ŃĐşĐ¸ нОПора.

ГийраНтар

ДОкатО сниПаП голямо соПоКствО Пакаци, иПаП Ń‡ŃƒĐ˛ŃŃ‚Đ˛ĐžŃ‚Đž чо йойонцата що иСносат Ń†ĐľĐťĐ¸Ń си ропортОар От ĐźĐ°ĐšĐźŃƒĐ˝Đ´ĐśĐ¸ĐťŃŠŃ†Đ¸! Не Đ˛ŃŃ€Đ˛Đ°Ń… Đ´Đ° со Đ¸ĐˇŃ‡ĐľŃ€ĐżŃŃ‚ ОткъП идои! ЯснО Đľ чо Ойичат Đ´Đ° пОСират и Đ´Đ° ĐżŃ€ĐžŃĐ˛ŃĐ˛Đ°Ń‚ иСОйротатоНнОст в отюдито си.  Х Ń‚ŃŃ… ПОМох Đ´Đ° прокараП Ń†ŃĐť дон, нО со Ń„ĐžĐşŃƒŃĐ¸Ń€Đ°Đź Đ˛ŃŠŃ€Ń…Ńƒ иСгНода От върха на ХкаНата.

ĐŸĐžĐłĐťĐľĐ´ От ХкаНата – ГийраНтар

ĐŸĐžĐłĐťĐľĐ´ От ХкаНата

ГНодката Đľ Đ˝ĐľĐžĐżĐ¸ŃŃƒĐľĐźĐ° и тОчнО иНюстрираща иСраСа „скаНата на Đ“Đ¸ĐąŃ€Đ°ĐťŃ‚Đ°Ń€â€œ катО сиПвОН на стайиНна, сОНидна, даваща Ń‡ŃƒĐ˛ŃŃ‚Đ˛Đž на ŃĐ¸ĐłŃƒŃ€Đ˝ĐžŃŃ‚ ОпОра. ĐŸŃ€ĐľĐşŃ€Đ°ŃĐ˝Đž ĐźŃŃŃ‚Đž, кОотО си ĐˇĐ°ŃĐťŃƒĐśĐ°Đ˛Đ° Đ´Đ° со види!

ГийраНтар

АвтОр: ДанаиНа 

ХниПки: автОрката

Đ”Ń€ŃƒĐłĐ¸ раСкаСи свърСани с ГийраНтар – на картата:

ГийраНтар



Booking.com

Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни произведения 2.5 България

Никола Балов: Razer Blade Pro е най-тънкият лаптоп с графична карта NVIDIA GeForce GTX 1080

$
0
0
Никола Балов
Razer Blade Pro е най-тънкият лаптоп с графична карта NVIDIA GeForce GTX 1080
Razer обявиха нова гейминг машина под името Blade Pro, която е най-мощният лаптоп на компанията, а също и най-тънкият на…

Лиценз: Всички права запазени


Денислав Георгиев: Innovation Explorer 2017 – Иновационни войни. Дебатът за утре, който се води днес

$
0
0
Денислав ГеоргиевЗа трета поредна година Ви каня на международният форум за иновации Innovation Explorer ! Той ще се проведе на 23 февруари, 2017 г. в Sofia Event Center. Организирана от Innovation Starter и Капитал, ежегодната конференция изследва променящото се знание за иновациите в света и представя най-новото в методите за иновиране, най-иновационните компании и техните добри практики, [...]

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Galaxy C9 Pro е първият смартфон на Samsung с 6 GB RAM, но ще се продава само в Китай

$
0
0
Никола Балов
Galaxy C9 Pro е първият смартфон на Samsung с 6 GB RAM, но ще се продава само в Китай
След неколкократно изтичане на информация и снимки Samsung най-после официално обяви новия си смартфон Galaxy C9 Pro. Устройството е позиционирано…

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Ново изображение показва Huawei Mate 9 в лилаво

$
0
0
Никола Балов
Ново изображение показва Huawei Mate 9 в лилаво
Десетина дни ни делят от премиерата на новия смартфон от висок клас на Huawei - Mate 9. За устройството вече…

Лиценз: Всички права запазени

Жюстин Томс, smiling: Ура за Пролет и Деси! Ура за Trouble Bakers – книги и храна!

$
0
0
Жюстин Томс, smiling

dsc_0712

Бързам да ви запозная с две прекрасни млади дами – Пролети Деси, създатели на чудно предприятие, съчетаващо книги и храна – Troublebakers.eu

Книги! И храна! Йеее!

От къде дойде Trouble Bakers? 🙂
Идеята за Trouble Bakers се роди най-вече поради емоционални причини – и двете обичаме да четем, и двете обичаме да похапваме вкусотии. Най-логичното беше да съчетаем тези две страсти в едно. Няма нищо по-хубаво от това да четеш „Баба праща поздрави и се извинява“ на Бакман и всичко около теб да ухае на канелени кифлички като самата книга. Така удовлетворението от четенето става още по-завършено. Решихме, че не може да крием тази тайна само за себе си и че трябва да я споделим и с останалите.

Кое ви зарежда?
Мотивира ни най-вече положителното отношение, което срещаме. Виждаме, че хората приемат идеята ни много добре и все повече започват да обръщат внимание на вкусотиите, които се „крият“ в любимите им литературни произведения. Надяваме се, че до колкото повече хора достигне посланието ни, толкова повече ще се увеличат любителите на добрите книги. Разбира се, най-голямата ни цел е да възпитаме у децата желанието да четат и да се научат да откриват магията на книгите.

Какво ви се случи до тук?
Досега сме имали две представяния на идеята си – едно в София и едно в Стара Загора. Предстоят ни няколко събития в близко бъдеще, с които се надяваме да популяризираме четенето и хапването.

За какво мечтаете?
Най-голямата ни мечта на този етап е да имаме наше място, на което да можем да се развихрим. За момента гостуваме на CoKitchen – единствената споделена кухня в София. Там винаги цари непринудена атмосфера и е идеалното поле за вкусни приключения. Благодарни сме на Яна и целия екип за топлото отношение.

Относно самото развитие на проекта – искаме да правим всичко. Има безкрайно много книги – като автори и жанрове, и ние искаме да сготвим по нещо от всяка. Вярваме, че по този начин книгата ще стане неизменна част от ежедневието на малки и големи, точно както е храната.

Какво си пожелавате?
Вместо да си пожелаваме нещо, ще цитираме Тери Пратчет, защото той го е казал много хубаво във „Волният народец“:
„…ако вярваш във себе си…
…и не се отказваш от мечтите си…
…и следваш пътеводната си светлина…
…пак ще си по-назад от онези, които се трудят усилено и се учат непрекъснато, и не са толкова мързеливи.“

13232931_502748356589058_2504005306896441239_n

Чудни чудни! Желая им успех от все сърце!

Ако и на вас ви харесват – дайте им по един лайк най-малкото тук 🙂

 

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Кръстопът: Ренета Бакалова: *** (От всички нужди на тялото…)

$
0
0
Кръстопът

От всички нужди на тялото
се интересувам само от тази на очите.
Разделям по равно
една купчина сол,
една купчина захар
и с болно наслаждение гледам
как губим съня си,
как устите пресъхват,
а езикът се наводнява.
Ако спася една възглавница
може да стоим върху нея по течението
и още малко
да мълчим и говорим отделно.


Ренета Бакалова





  Ренета Бакаловав „Кръстопът”и в DICTUM.

Лиценз: Всички права запазени

Viewing all 45645 articles
Browse latest View live


Latest Images