Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 45645 articles
Browse latest View live

Никола Балов: "Агресивният дизайн"е причина за експлодиращите батерии на Galaxy Note 7, твърдят експерти

$
0
0
Никола Балов
Очакваме до края на месеца Samsung да обяви резултатите от повторното си разследване на избухващите бройки от Galaxy Note 7,…

Лиценз: Всички права запазени


Жюстин Томс, smiling: Свети Никола от Залива на подковата

$
0
0
Жюстин Томс, smiling

15129977_1431332583560971_800591354_n

Свети Никола от залива на подковатае новият роман на Екатерина Костова. С изчитането му у мен нахлуха тъга и размисъл. Романът е за късния соц и за прехода, онзи нескончаем преход, в който още живеем и в който откриваме още и още не дотам приятни страни.

Цялото интервю с Екатерина е в Kafene.bg

Как се „роди“ „Свети Никола от залива на подковата“?

Както се случва с всяко раждане, след износване 🙂Мислех за историята не 9 месеца, а години. Бях я започнала след няколко прекрасни лета в Черноморец преди още да посрещнем новия век. След това престанах да ходя в градчето. До 2014-та, когато се върнах на същото място. Юли, мъжът до мен, настояваше да го направя, защото виждаше, че се вълнувам от недоразказаната история. Хората, част от чиито истории са включени в сюжета, се бяха променили, разбира се. Черноморец беше различен. Аз – също. Странно е как животът „разказва“ нашите лични съдби, вплитайки ги в историите на местата, които обитаваме. Трябваше да довърша това, на което бях сложила начало толкова отдавна.

Никола, главният герой, е обикновен човек. Виждаме живота му, разказан, в цялото му лъкатушене нагоре-надолу в книгата. Успява да се понесе и по течението и да търси как да бъде човек, от истинските. Докато четох книгата дойде и тази рисунка, затова споделям и нея. Никола е като теб и мен, един от нас. Тъгата и тежестта на живота са вечен негов спътник.

 

img_9600

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Ясен Василев: NUTRICULA in Vilnius

$
0
0
Ясен Василев


Лиценз: Всички права запазени

Кръстопът: Вангел Имреоров: *** (един ден…)

$
0
0
Кръстопът


един ден
тъмнината, която събираш,
започва да прелива.

сутрин
отваряш очи
и тя е пред теб –
стои по дължината на твоя ден,
по краищата на мислите ти,
пред очите ти,

между щастливите спомени,
в тях, в бавното говорене
на минутите,
в последните ти думи,
в края и в началното.

тъмнината ражда думи,
думите раждат теб.


Вангел Имреоров





  Вангел Имреоровв „Кръстопът”.

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Още за Galaxy S8 - отново Quad HD дисплей, но вече с много повече подпиксели

$
0
0
Никола Балов
Още за Galaxy S8 - отново Quad HD дисплей, но вече с много повече подпиксели
Нова порция слухове за Galaxy S8, идваща от SamMobile.com, този път засяга дисплея на устройството. Не се говори за размерите…

Лиценз: Всички права запазени

Жюстин Томс: Мартин Милиев: добрата реклама е като изкуството – вълнува, носи послание и устоява на времето

$
0
0
Жюстин Томс

15267789_10154790606648988_5095791471168961084_n

Има едни хора, които често остават някак невидими в целия маркетинг процес, не са толкова шумни, но са много важни също, за да върви цялата ни комуникация добре. Е, Мартин Милиеве от тях.

Един важен разговор за процесите отвъд най-видимото от маркетинговите комуникации с човек с наистина голяма експертиза и дълъг опит в тези дълбоки води.

Какво правиш през деня, работно?

Ровя из социалните медии – блогове, форуми, Twitter, Instagram, и проверявам кой какво и защо пише за даден бранд, продукт или компания. После обобщавам информацията и наблюденията си за да могат разни други хора да пишат ПР стратегии.

С какво е по-различен Интернет днес от този преди 3 и преди 10 години?

Днес – както бяха писали в Guardian (https://www.theguardian.com/technology/2016/dec/04/google-democracy-truth-internet-search-facebook) наскоро, вече взимаме интернет за даденост. Лично за мен интернет и on demand технологиите и услугите, като Zip Car, са един от основните източници на оптимизъм в съвременния свят.

Не виждам чак такава огромна разлика с интернет от преди 3 години.
10 години – скорост, размер (смарт телефоните), брой потребители и начин на употреба.

Какво казваш на хората, които считат, че Twitter за маркетингови комуникации в България не си заслужава?

Twitter наистина не е платформа подходяща за всеки бранд. Преди да зачеркнат Twitter, първо да проверят какво се случва там, дали някой говори за техния бранд и какво, дали има поле за смислена комуникация, а не просто качване на промо материали и линкове.

Какво е основното, което липсва като знание на маркетинг специалистите, за да действат адекватно онлайн?

Основният проблем, отнасящ се и за офлайн маркетинга (ако въобще през 2016 може да делим маркетинга на офлайн и онлайн), е липсата на навик на ползване на данни и анализи. Често се работи на сляпо или с маркетинг данни със сбъркан дизайн на проучването. Липсват и знания какви са предимствата и недостатъците на различните видове анализи, кога и как да се използват тези анализи.

Кампании, които са наистина “wow!” за теб?

Когато бях студент, имах късмет да изучвам история на изкуството един семестър. Дефиницията за изкуство, на която се спряхме, беше „Да вълнува, да носи послание и да устоява на времето“. Донякъде разбирането ми за wow кампания попада в тази рамка:

Ясно послание и целева аудитория, качествено изпълнение и елемент на “That was really cool”. Преведено на прост език – да си кажа „ей, това е точно за мен“ или „абе ясно, че не продават на мен, но ако им бях целева аудитория, бих купил“.

Кампании, които не увехват, които и години по-късно продължават да ме вълнуват.

Благодарности на Ники Ванчев за този клип:

Малко хора познават 2Pac в тази му роля:

И за финал:

Добре комуникираните CSR кампании също ме впечатляват, особено когато няма ясна пряка връзка между каузата и бранда (тип производител на храна дарява храна). Бих дал за пример IKEA с осиновяването на кучето (http://www.businessinsider.com/ikea-pet-adoption-2014-7)или „апартаментите“ на сирийците (http://www.adweek.com/adfreak/ikea-built-room-one-its-stores-look-damaged-home-syria-174472) . В България – Lidl и зелената линия е готин пример, Виваком и „Жълти стотинки“.

Не на последно място – малки брандове с адекватно съдържание и поведение в социалните медии. Винаги ми става приятно, когато Бял Щърк ми тоастнат чекирането със страхотния им IPA в Untappd (https://untappd.com/b/white-stork-beer-co-india-pale-ale/1520928).

На къде върви Интернет?

Върви към поредният разлом в историята на човечеството.
Както през 1644 Джон Милтон и британският парламент са се чудили как да се справят с дезинформацията и свободното ѝ циркулиране сред масите, така и човечеството и технологичните гиганти като Google и Facebook ще трябрат да преболедуват сегашното състояние на инфорамцията и съдържанието в интернет.
Ще продъжлаваме да търсим баланс между ползите, рисковете и навлизането в личното пространство на технологиите и данните (http://www.newyorker.com/tech/elements/augmented-urban-reality?mbid=social_twitter, https://www.theguardian.com/technology/2016/nov/22/google-bar-shop-busy-real-time-live-data-black-friday?CMP=twt_gu). Накрая Julian Simon пак ще се окаже прав.

(снимката е от гостуването на Марто в НБУ при моите студенти маркетинг, декември 2016).

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Animal Rescue Sofia: Новият живот на: Лиско, Бъки, Пийнът, Шушон, Фрея и Антигона

$
0
0
Animal Rescue Sofia

Фермата е препълнена – новите правила за транспортиране на животни в ЕС ни оставиха без лиценз и ще ни отнеме известно време да успеем да го изборим. Това носи много проблеми – знаете, че всеки месец се стараем да задомим в чужбина поне 60-70 муцуни (понякога успяваме и за 90-100), съответно толкова и приемаме – процесът е свързан с десетки хора приемни стопани, срокове, лечения, уговорки, социализация, обезпаразитявания, ваксини (това само у нас, за международната логистика даже няма да споменаваме)…

Няма пътувания и не се освобождават места, а следващите готови за прием кутрета са на вратата… С две думи – неприятна ситуация. Не, че не ни се е случвало и преди, но това не я прави по-лека. Ще рече, че започваме най-трудните месеци с животни над капацитета ни, не съвсем способни да обгрижим толкова много гърла.

03

Както сме ви казвали и преди – осиновяванията в България (за момента съставляващи 1/5 от общия брой задомени от нас животни) са най-голямата ни радост. Защото все повече хора избират да осиновят своя приятел, защото думата „приют“ не трябва да значи „концлагер“, защото вярваме, че нашата работа наистина промени и променя родната действителност, куче по куче.

Обаче сега – в момент, в който нямаме възможност да пращаме шушулки към партньорите ни и изглежда сякаш сме затънали до шията в неизпълнени обещания, осиновяванията в България ни стават още по-мили (не знаехме, че е възможно, ама – на). Прекрасни същества намериха своите прекрасни хора напоследък, за нас е радост да ви ги представим:

Лиско (вече Франки)

лиско8лиско9лиско10

Не може да сте го забравили – той е кученцето, които дойде на косъм от смъртта – увит целия в тел, изяден жив от наистина стотици ларви на мухи. Деси и Дими прекараха часове в това да го освободят от тях, а д-р Маринчева и д-р Илиева направиха всичко по силите си да го изправят бързо на крака. И успяха!

лиско (1)лиско (4)

Днес Лиско вече не е подритваното улично куче на квартала, а обичан апартаментски приятел на чудесната Демира Тенева. Юнак като него може да оцени промяната и вярваме, че ще бъде най-старателният и умен другар.

Бъки (вече Джъмпър)

Бъки е бил с нас толкова време, че може да ви разкаже почти цялата история на организацията. Как се борехме в общински приют Богров с пренаселването и пълната липса на средства; как трябваше да се махнем оттам за 3 месеца с него + още 500 кучета и купихте Фермата за тях; как 2 години работехме с временни клетки от оградни пана тук, в двора, докато успеем да ремонтираме сградата; как Фермата се превърна от изоставен краварник в едно живо и даряващо живот място; как идваха и си отиваха вече почти 5000 задомени животни. Всичко това Бъки го е видял с очите си. През решетките на клетка.

бъки (28)

Бъки е за нас. За неговите любими приятели – доброволците, е Джъмпър – защото поскачаше като заек, за да надникне в съседната клетка и да осведоми другите точно какво мисли за тях. Защото хвърчеше със всичките си четири лапи, когато видеше някой да идва към клетката с повод в ръка. Ентусиаст. Да го питаш как не се предаде да очаква доброто толкова години…

бъки (15)бъки (20)

Прав е бил, късметлията. Защото вече посреща утрото с размахана опашка в топъл дом, за да се гушне в ръцете на хора, които го обичат. Бъки-Джъмпър беше осиновен от Олга и Злати, хора, които го познават от редовните съботно-неделни разходки. Които са го вадили и връщали в клетката с такава тъга, че вече са в апартамент, където може да има куче. И това куче може да е само едно – Бъки. Бъдете щастливи, Олга и Злати, благодарим ви, огромна обич от всички нас!

бъки (5)бъки (7)бъки (3)

На добър час, момче! Да слушаш, да си умен, да живееш вечно.

Антигона (вече Беки)

антигона

Две ситни бебчета, изхвърлени на улицата нежелани (вероятно дечицата на някоя некастрирана любовчийка от породата Джак-Ръсел) намериха подслон във Фермата с надеждата отново да бъдат домашни някога.

антигона (3)антигона (4)

Прекрасната Антигона успя да го постигне като грабна сърцето на Цветомира Гоберова. Ще расте в обич и охолие, пу, да са живи и здрави и двете, да продължат да са все така весели и усмихнати в един пекрасен живот заедно!

Шушон (вече Арчи)

15046389_10211079606412034_738950695_n15050137_10211079606212029_567494054_n

Още един много любим на всички ни приятел с кодовото име Шушон (понеже, защото е най-милият на света) намери своето щастие!

ш3ш4

Дребосъчето е вече в дома на Кристина и Христо, където се радва на голяма обич и внимание. Той е първото съвсем свое куче на Кристина – вярваме, че изборът е абсолютно правилен и предстоят прекрасни години дружба за двама им.

Пийнът (вече Чарли)

пийнът (10)пийнът (4)

Най-ситното ни дребосъче за месеца също се прибра у дома – такъв им е късметът на джудженцата, не за друго, а хората по-лесно си представят малки белички отколкото големи белища в дома си, та маляците не им се налага да чакат дълго. Особено, когато са такива сладури като Пийнът!

пийнът (20)

Неговата осиновителка, Стела Койчева идва два пъти от Търново, за да го осинови – харесаха се страшно много още от пръв поглед и тя дори успя да се притесни ужасно, че ще дадем Пийнът на някого другиго. Не, разбира се – той си знаеше, че е неин и не би го допуснал. Вече се казва Чарли и не трепери по 24 часа на ден, стоплен в ръцете на Стела. На добър час!

Фрея (сега и завинаги)

Колко сериозно се отнесе Джефри Менделс към осиновяването на Фрея… С приятелката му и тяхното куче Один бяха при нас няколко пъти, докато успеем с ваксините и обезпаразитявания на малката.

фрея2

Тя е бебоче от прекрасното кучило на Мама Слънце – цяла банда веселяци с големи главици и много добро настроение. Джефри я избра сред всички бебочета във Фермата, да бъде другарче на техния Один – дребен веселушко с много обич за даване, но без самочувствието да се среща с чужди хора. Двамата ще бъдат страхотна комбина, а Фрея (богинята на пролетта) ще отвори за Один съвсем нови врати на радостта от общуването с хора.

Няма нищо по-хубаво за кучетата от това да не бъдат сами у дома, а да си имат братче или сестриче, с което да делят радостите на живота. Честито на Фрея, Один, и на Джефри също!

Приют, пълен с добри сърца

070506

Нашата пълна и преливаща Ферма има нужда от помощ.
222 добри сърца, без изгледи да пътуват нанякъде скоро, с голям апетит и твърде много сополи, ви молят да си вземете нашия календар, ако можете…

Всяка година, календарът, направен про боно от прекрасните Студио Wingsни спасява живота – със средствата от него покриваме множеството си натрупани задължения, преминаваме през трудната зима. Сега обаче не може да става въпрос за мислене за разплата и идни месеци, а за незабавното оцеляване и адекватна грижа за героите в приюта.

1125

Изберете календара ни за 2017 с 13 разкошни малки фермерчета – кутрета, които са тук и днес, с надеждата да изпълним най-съкровената им мечта – за стопани и собствен дом. Ако не можете – кажете на приятели, попитайте дали офисът ви не би си пожелал такъв подарък… Наистина е красив и много мил, цената му е само 10лв, а ще спаси живот…

Продава се онлайн и на три места в София. Всички подробности ще намерите ТУК.
Благодарим, че ви има, от името на всички наши шушулки и на тези, на които още не сме успели да помогнем.­

01

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Проучване на Ericsson: Над 30% смятат, че личното дигитално пространство и поверителност вече не съществуват

$
0
0
Никола Балов
Проучване на Ericsson: Над 30% смятат, че личното дигитално пространство и поверителност вече не съществуват
В края на годината е време за традиционния доклад на Ericsson, който очертава най-горещите 10 потребителски тенденции. Какво напредналите онлайн…

Лиценз: Всички права запазени


Никола Балов: Официално: Fitbit купува Pebble и слага край на смартчасовниците им

$
0
0
Никола Балов
Официално: Fitbit купува Pebble и слага край на смартчасовниците им
Официално е. Pebble обяви, че вече не може да функционира като самостоятелна компания и ще бъде придобита от Fitbit. Новите…

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Интерфейсът TouchWiz на смартфоните Galaxy вече се нарича Samsung Experience

$
0
0
Никола Балов
Интерфейсът TouchWiz на смартфоните Galaxy вече се нарича Samsung Experience
Познатият като TouchWiz интерфейс на смартфоните Samsung вече ще се нарича Samsung Experience. Това става ясно от новата бета на…

Лиценз: Всички права запазени

Библиотеката: Защо не победихме

$
0
0
Библиотеката

С напредването на 100-годишнината от участието на България в Първата световна война изчитам всичко, което успея да намеря по темата в опит да осмисля това най-върховно военно усилие на нашия народ в цялата му досегашна история. Освен исторически съчинения, писани в по ново време и широко достъпни по книжарниците, особен интерес представляват мемоарните свидетелства на участниците в сраженията. Повечето са издадени в първото десетилетие след края на войната, но уви, единици са онези от тях, които биват преиздадени, при това почти всички са с изчерпани тиражи и достъпни само в антикварните сайтове. Ето защо с любопитство научих, че ИК „Труд“ пускат на пазара ново издание на книгата на полковник Стефан Нойков – „Защо не победихме“.

zashto-ne-pobedihmeПрез по-голямата част от войната Стефан Нойкове началник на Оперативното отделение в щаба на Действащата армия и като такъв има непосредствен поглед над целия процес по вземане на стратегическите решения. След поражението през 1918 г. той връчва на военния министър подробен доклад със своята версия за причините, поради които България губи. През 1922 г. разширен вариант на доклада излиза под формата на книга, озаглавена „Защо не победихме. 1915 – 1918“. Малко след това, през 1925 г. полковник Нойков намира смъртта си сред жертвите на атентата в църквата Св. Неделя, а книгата му е обречена на забвение в идващите десетилетия.

„Защо не победихме“обаче представлява изключителен по своята същност документ. Тя рязко се различава от повечето мемоари, писани от съвременниците. В нея няма да намерите героични описания на сраженията, нито случки от бита на войниците, с които изобилстват много от останалите книги по темата. Полковник Нойков внимателно, методично и на база лични наблюдения, писма, документи и анализи разглежда включването на България в световния конфликт, условията на съюза с Германия, хода на бойните действия и най-вече причините за тежкото поражение, което претърпява страната ни през септември 1918 г.

Водещо през цялата книга е убеждението на автора, че асиметричността във взаимоотношенията между съюзниците е най-важната причина за неуспеха. Неизпълнените ангажименти от страна на Германия към малкия си съюзник, подценяването на опасността на Южния фронт и на практика изоставянето на българската армия сама пред все по-концентрираните сили на Съглашението водят до логичния завършек на тази епопея. Изключително интересни са телеграмите и писмата, които си разменят главнокомандващите на германската и българската армия и които Нойков привежда в пълен текст. От тях става ясно колко отчаяно се опитват българите да убедят могъщия си съюзник да изпрати подкрепления или поне да не изтегля бригадите си от Южния фронт – всички тези опити са уклончиво отклонени от германците, които постепенно опразват театъра на бойните действия от собствените си войски, за да ги хвърлят в сраженията на Западния фронт. Нойков се спира подробно и на деморализацията, настъпила в българските редици при тази демонстрирана от съюзниците нелоялност – при това на фона на все по-острия недостиг на храна и дрехи в изморената армия.

Авторът изразява и хипотезата, че развръзката би могла да бъде и по-различна, ако вместо да се окопае в двугодишна позиционна война, българската армия бе напреднала в неутрална Гърция още в края на 1915 г. и бе помела слабото гнездо на Съглашението в Солун. И същевременно си отговаря на въпроса защо не се е случило това – Германия няма ползва от бърз завършек на бойните действия на Балканите и излизане на България от войната. Напротив, малкият съюзник трябва възможно най-дълго да ангажира французи и англичани в Македония, защото в противен случаи техните дивизии ще отидат на Западния фронт и ще направят задачата на кайзера доста по-мъчна. Това е брутална, но и доста правдива теза, която разкрива много за коалиционните споразумения и играта на шах, където малките страни са просто пионки на големите.

„Защо не победихме“се чете лесно, въпреки документалния си стил, и е написана изключително увлекателно. Рядко срещаната обективност на полковник Нойков и стремежът му да подкрепи тезите си преди всичко с документи заслужават истински адмирации и със сигурност ще допаднат на любителите на исторически четива.  Хубаво е, че книгата отново се завръща към нов живот. Дано я прочетат повече хора. Ще „охлади“ много разгорещени глави с рационалността си.

Публикувано от Георги

Ако книгата ви се струва интересна, вижте още:

Кристофър Кларк – „Лунатици“

Борис Дрангов – „Помни войната“

Георги Кременаров – „България в Първата световна война“


Filed under: Военни, Исторически, Мемоари

Лиценз: Всички права запазени

Кръстопът: Кристина Радославова: Улица Орхидея

$
0
0
Кръстопът


живея на улица орхидея
тръгвам за работа сутрин
птиците пеят
прибирам се след работа вечер
пътят отсечен
първият утрешен вестник ми казва

снощи мъж беше застрелян
на улица орхидея

ми казва животите свършват
там където живееш



Кристина Радославова






  Кристина Радославовав „Кръстопът”.

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Samsung Galaxy A3 2017 се появи в първи изображения

$
0
0
Никола Балов
Samsung Galaxy A3 2017 се появи в първи изображения
В началото на 2017-а вероятно ще видим продължението на серията Galaxy A на Samsung, или поне така подсказва изтичащата информация,…

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: LG G6 може да има изцяло нов дизайн и корпус от стъкло

$
0
0
Никола Балов
LG G6 може да има изцяло нов дизайн и корпус от стъкло
Вече чухме, че LG G6 ще загърби модулния дизайн и ще предложи съвсем нова визия. Сега Дейвид Ръдок от AndroidPolice.com…

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: PlayStation 4 прехвърли 50 милиона продажби

$
0
0
Никола Балов
PlayStation 4 прехвърли 50 милиона продажби
Sony Interactive Entertainment обяви, че продажбите на PlayStation 4 в световен мащаб са прехвърлили 50 милиона броя. Става въпрос за…

Лиценз: Всички права запазени


Мария Илиева, LaMartinia: Моят така наречен дигитален живот

$
0
0
Мария Илиева, LaMartinia
Наскоро получих от човек, с когото работихме по съвместен проект следното изречение: "Ако всички бяха бързи като теб, дигиталният ми живот щеше да е безпроблемен."Не смятам, че правя кой знае какво, просто се старая да отговарям в разумен срок, ако не веднага, то поне до 1-2 часа или в краен случай в рамките на деня. Не знам доколко това е добре за личния ми живот, тъй като той е постоянно изяждан от висене на компютъра или телефона, но да кажем, че трудностите да поставям граници между работата и всичко останало извън нея  е моя драма, която не е фокус на този текст. Когато работите от вкъщи и основна част от комуникацията е онлайнкореспонденция, то е добре тя да бъде адекватна -и като съдържание, и като скорост. И това би трябвало да е двустранно усилие.

Имейлите са създадени именно затова - бърз начин на комуникация. Все си мисля, че е хубаво да се използват по предназначение и репликата "Абе имам имейл, ама рядко го проверявам"е оксиморон, който винаги ме хвърля в ступор. Нещо като мобилен телефон, който да държиш вкъщи.

Та в този дух реших да се спра на някой основни казуси, с които се сблъсквам в т.нар. дигитален мой живот, независимо дали по работа или извън нея.


Липсата на отговор - повечето хора, с които комуникирам, са през основната част от времето си на компютър или телефон. Аз също. Отговор от едно изречение не отнема часове, но дава на отсрещната страна яснота. "Ще прегледам и ще отговоря възможно най-скоро", лагодаря, ще се свържа с Вас допълнително", "Не, съжалявам, нямам интерес", и един куп други варианти на любезен и бърз отговор.

Липсата на обръщение - често хората не си дават зор и труд да погледнат името на човека, до когото пишат и оставят неутралното "Здравейте". Имената все пак са създадени, за да ни отличават един от друг и да бъдат ползвани. Не е кой знае какво, но е някак липсана уважение.

Имейлът, който не се проверява - или имаш имейл и го ползваш, или нямаш и такъв не фигурира никъде.Съществуватедин куп фирми, институции дори, малки бизнеси и занаятчии, които не ползватимейла си, просто го слагат в информацията, за да има нещо там. Така хем губят клиенти, хем разклащат довериетона отсрещната страна, хем заблуждават, че писмената връзка с тях е възможен вариант. Особено важи за готовите формуляри в различни сайтове - попълвайки такъв се обричате на безкрайно чакане и обикновено след седмица изобщо сте забравили, че сте писали.

Обръщението УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ - повечето от хората, които се обръщат такав циркулярните си имейли нито познавам, нито имаме някакви допирни точки, нито ни свързва нещо. Поради някаква причина един от имейлите ми е влязъл в групата им с адресати и получавам куп ненужна информация.На такъв тип бюлетинине смятам за нужно да отговарям.  А е и безсмислено упражнение и за двете страни. 

CC вместо Bcc - в тези случаи става мазало, защото наред с твоя адрес виждаш още 1200 други, до които е изпратен ЕДИН И СЪЩИ ТЕКСТ. Едва ли това е била идеята на изпращача, но се случват грешки.

Настоятелните имейли - това са обикновено много спешни, много важни, много емоционални имейли с някакво предложение, идея, молба. Отговаряш любезно (при товабързо) и никога повече не получаваш ъпдейт. Все още този тип имейли е мистерия за мен, предполагам е обект на психоанализа.

Имейлите, пълни с грешки - независимо дали са печатни, технически, граматика или просто липса на прочитане преди бутона sent, не са особено приятни. Малко старание никога не е излишно, особено ако има кой да го оцени отсреща.

Когато искаш да кажеш НЕ - случва се често да нямаш интерес, време, възможност. Каквато и да е причината, пиши едно НЕ/НЕ ИСКАМ/НЕ МОГА/МАЙНАТА ТИ. Въпрос на елементарна коректност и възпитание е.

Отговор след седмици - независимо дали ти трябва консултация с адвокат, информация за училищния лагер или искаш да си купиш лампа, примерно, нормално е тази информация да ти е е нужна в някакви времеви рамки. Отговор след седмици няма особен смисъл, защото дотогава вече си потърсил и получил на друго място необходимата информацияили услуга. Обикновено извинението е заетост, но така или иначе тази дисциплина я практикуваме всички, отдавна да си зает не придава някаква тежест и важност.

Абе стига с тия имейли, дай да се чуем - На мен лично ми е по-удобно да пиша, отколкото да звъня по телефона, защото ръцете мипрез повечето време са заети.Аи професионални изкривяване от години ми е да настоявам за писмена форма, така има ясно доказателство кой какво е декларирал/оферирал/обяснил, най-малкотосе избягватнедоразуменияи има прегледност на разговора.

Изобщо, писмената комуникация би могла да бъде лека, приятна ипестяща време и енергия. С малко усилия, старание и уважение към отсрещния монитор. Пардон, човек.



 

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: ТОП 5 на 2016: Най-иновативните решения при смартфоните

$
0
0
Никола Балов
ТОП 5 на 2016: Най-иновативните решения при смартфоните
Поредицата "ТОП 5 на 2016", която тази година реализираме съвместно с Мтел, продължава с най-иновативните решения при смартфоните. 2016-а е…

Лиценз: Всички права запазени

Кръстопът: Вангел Имреоров: *** (без думи…)

$
0
0
Кръстопът

без думи
без въздух

това, което остава пада.
това, което пада остава.

замислям се
за всичко, което ми е било отнето
за дните и часовете,
и светлината премахната от тях,
за сълзите и пътя им,
за болезненото белене на мисли
от сутрин до вечер
и за оставащото време,
в което едва се събирам.

за теб


Вангел Имреоров





  Вангел Имреоровв „Кръстопът”.

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Samsung представи официално Galaxy S7 edge в цвят Black Pearl

$
0
0
Никола Балов
Samsung представи официално Galaxy S7 edge в цвят Black Pearl
Samsung представи още една цветова опция за топмодела си Galaxy S7 edge, която е по-скоро мрачна, а не празнична, но…

Лиценз: Всички права запазени

Блог Стара София: Новата загадка

Viewing all 45645 articles
Browse latest View live




Latest Images