
"...възниква въпросът и за ролята на медиите - да усилват популярните заблуди или да бъдат източник на достоверна информация".
Става дума за публикувана във Фейсбук новина от сайта manager.bg със заглавие "Горила маркетинга - да те забележат с малко пари". Въпросното заглавие породи вълна от коментари в отговор, а сред множеството се открои и изказването на лицето, което поддържа профилите на марката в социалните мрежи.
"В "Гугъл" "горила маркетинг" има 7 млн. попадения, а "герила" - над 10 хил. Приемаме, че по-разпространения термин у нас е "горила" маркетинг", твърди "Мениджър" (дословен цитат).
"Направо съм потресен! Да използвате Гугъл за да определяте как се изписва/изговаря чуждица-абсурд, не говори добре за Вас", отвръща Светослав Михайлов.
По същество
Практиката да се проверяват чрез Гугъл правопис на думи и транскрипция на чуждици и имена на български (както е видно) води към грешки. Нито правописът, нито транскрипцията притежават в характеристиката си свободата, която е присъща в Интернет.
Напротив, за правилното изписване на географските имена има специална Наредба на МРРБ. Отделно БАН пише своите правила за транскрибиране. Това са официалните норми, които е редно да се спазват и от медиите.
И още - ролята на медиите НЕ е да поддържа популярните заблуди, а ДА бъде източник на достоверна и правилно написана информация. Грешки стават, но поне в Интернет поправка има.
Гаф е да вкараш в заблуждение незапознатите читатели с неправилен термин, но два пъти по-голям гаф е да седнеш да спориш с тях. Читателите са и клиенти...
Далечно релевантно:
Корпоративно поведение в социалните мрежи (Nestle case study)
П.П. Обърнете внимание кое се харесва в скрийншота и кое не.

Лиценз: Всички права запазени