
Пролетта срамежливо напомня за себе си - денят се увеличава, както и зелените стръкчета по дърветата. Природата се събужда, време е да се събудим и ние, вместо недоволно да се оглеждаме в огледалото, мърморейки под нос за ципа на панталона и за няколкото килограма в повече.
Отново същите приказки, ще каже някой - пролет, салати, сезонни зеленчуци, хайде да спортуваме, хайде да се храним по-леко. Ами да, наистина изглежда, че си говорим за едно и също нещо.
Все си повтаряме колко е важно как се храним и дали се движим достатъчно, но излиза, че повторението не е излишно, щом продължаваме да забравяме дори тези азбучни истини.
Лесно е човек да си намери оправдание, за да не се погрижи за себе си. Но правилно ли е? Не, разбира се! Да започнеш да спортуваш и да се храниш здравословно всъщност е много, много лесно. По-трудното е да продължиш да го правиш.
И не е без значение кое определя начина ни на живот - правилата или изключенията. Хората, които познавам, избират един от двата пътя.
Едните живеят според собствена система от правила, които спазват неотклонно, и това им дава стимул да остигат целите си и да вървят напред. Тези хора четат много и целенасочено се образоват в областите, които ги вълнуват, като постоянно се стремят да бъдат в крак с последните изследвания, касаещи храненето и спорта.
Другите избират пътя на изключенията - те "знаят" на теория кое е правилно и кое е полезно, както и кое им вреди, наясно са как трябва да живеят "по принцип", но предпочитат да вървят не по асфалта, а напряко, през тревата.
В крайна сметка и за едните, и за другите може да се каже, че живеят пълноценен или непълноценен живот. Всичко зависи от гледната точка.
Но да речем, че или сте постигнали красива фигура и добро здраве, или природата ви ги е дарила. Ясно е, че дефицитът на едно от двете побърква немалко хора и ги кара да се чувстват нещастни.
А дали наличието им е достатъчна предпоставка, за да се чувствате щастливи? Отговорът, разбира се, е не. Учени от цял свят от десетилетия се опитват да намерят отговор на въпроса какво е щастието и какво го предизвиква.
Според някои изследвания чувството за щастие може би дори ни е вродено - тоест, или го имаш, или го нямаш. И наистина, при едни и същи повод е напълно възможно един човек да изпадне в еуфория, а друг да остане съвсем безразличен.
Сложно нещо е щастието и няма универсална рецепта за постигането на такова състояние. Но виж, нещо друго е съвсем постижимо и много допринася към чувството на удовлетвореност от живота - признателността.
Ние, хората, сме така устроени, че щом постигнем едно нещо, веднага започваме да се стремим към друго. Огледайте се. Спомнете си какви са мечтите ви.
Каквото и да ви липсва или недостига, забравете за него за миг и оценете онова, което вече имате. То не е малко. И ето ви повод да се почувствате добре.
А в първите седмици на април в изданието ще прочетете повече за:
- Естрадиол;
- Палеолитна диета;
- Тиквички;
- Клек с дъмбели;
- Мазолите;
- Рег парк.
Въоръжени с усмивка, спокойствие и вяра в себе си, да посрещнем и тази пролет заедно.
Прочетете и тези полезни материали:› Пролетно фитнес начало (1 от 3)
› Интервю с Маргарита Манева (Margaritka)
› Тренировките при пролетна умора
› Пролетно фитнес начало за хора покачващи килограми (2 от 3)
› Пролетно проучване в предстартовата фитнес треска
› Пролетно освежаване на диетата
Лиценз: Всички права запазени