Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all articles
Browse latest Browse all 45645

Мартин Попов: Социалната революция, обяснена в една история за мамути, Гутенберг и лагерни огньове

$
0
0
Мартин Попов

social revolution
Участниците в AdForum 2011  ще се досетят за темата на този пост. Става дума за най-интересната презентация, включена в програмата на тазгодишния рекламен форум на АРА - “How will social media impact on advertising and the role of advertising agencies?” на Richard Stacy.  Темта предизвика всеобщ инетерес и дни след събитието в онлайн пространствато се появиха множество публикации и интервюта, които цитират Ричард Стейси. Google ми е свидетел.

Тази реакция ме кара да се замисля, какво прави презентациятя на Ричард Стейси толкова успешна. Вероятно, причините са много, но две се набиват на очи - темата и подхода на презентатора.

Социалната революция е вълнуваща тема. Тя не е нова,  но e свързана с промяна и отпадане на ограничения - процеси, характерни за всяка революция. Човек няма как да остане безпристрастен, особено, когато е пряк участник в събитията.

Ще спомена петте опорни точки на презентацията:

  1. Facebook is not a form of media, it’s a tool - Противно на актуалните напоследък дискусии за силата на социалните медии, Ричард Сейси напълно развенчава Facebook като медия и я приземява до нивото на инструмент, обслужващ процесите на либерализация на информацията.
  2. Social media is not a medium of information, it’s a medium of connection and action. Социалните медии не са източник на информация, подобно на традиционните медии, с които сме свикнали. Те са носител на интеракции и действия на групи хора, организации и общности.
  3. Trust is shifting from institution to processes. Доверието в институциите намалява. Това е тенденция, която се забелязва не само онлайн. Необходимостта от прозрачност измества фокуса върху процеса на генериране на информация.
  4. Influence lives in digital spaces, not places (target conversations, not people). Доверието и влиянието са пряко свързани. Следователно, влиянието вече не е концентрирано в една институция, личност или място. То съществува в дигиталните пространства и общности.
  5. Marketing is shifting from reductive to narrative processes (fireworks to bone fires). Тази точка дава отговор на въпроса “Какво да правим когато масовата (one-to-all) комуникация не дава очаквания резултат?”.  Присъствието в социалните медии не е достатъчно, за да провокира диалог с потребителите, да ги ангажира и да задържи вниманието им. Необходима е ИСТОРИЯ, и то не каква да е. Всичко за добрите истории можете да прочетете тук. (Горещо препоръчвам този пост. Той е най-четеният в блога на Ричард Стайси)

Освен вълнуващото съдържание, впечатляващ е и подхода на презентатора. Ето няколко факта, свързани със структурата и инструментите, използвани  в презентацията на Ричард Стейси:

  1. Слайдовете не съдържат нито една цифра. Не се споменават думи като: пенетрация, обхват и пр. популярни метрики, използвани като доказателство за влиянието на социалните медии.
  2. За сметка на това има много илюстрации и графики. Презентацията започна с изненадващо начало -  илюстрация на 3-4 мамута през Ледената епоха. На пръв поглед това няма нищо общо със социалната революция, но е достатъчна причина да прикове вниманието на аудиторията. Въпросният слайд илюстрира ограничителните условия на всяка епоха, в случая - студа.
  3. Запомнящи се истории и сравнения: Историята на Йохан Гутенберг е използвана, за да обясни зависимостта “съдържание - средства на разпространение” и произлизащите от тази зависимост ограничителни условия на Гутенберговия период. Следва дефиниция на социалната революция, която води до постгутенбергов период, в който средствата на разпространение на информация вече не определят съдържанието. (Ще спра до тук, за да не направя поредния преразказ.) Още едно хубаво сравнение е това на масовата (one-to-all) комуникация с фоерверки и съответния паралел - взаимодействието в социалните медии, илюстрирано като лагерени огньове. Още интересни аналогии, обясняващи социалните медии вижте тук.
  4. Не по-малко от три примера от практиката (Case Studies): P&G, Apple, Dell. (Не е изключено да са били повече.)  Всеки от случаите е показателен за една или друга маркетингова стратегия и обяснява причините за даден вид комуникационна политика и последствията от нея.
  5. И най-важното: Цялото изложение беше поднесено като една интригуваща ИСТОРИЯ, за която ще се говори още известно време.

В SlideShare могат да се намерят няколко варианта на презентацията. Този е от преди три години, но съдържа достатъчно текст, за да бъде разбираема и без коментарите на лектора.

Споделете тази статия в: Facebook Twitter Digg Svejo.net LinkedIn RSS Google Bookmarks

Лиценз: Всички права запазени


Viewing all articles
Browse latest Browse all 45645

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>