Годишното изследване на производството на фотоволтаични клетки, публикувано в мартенския брой на PHOTON International, показва че фотоволтаичната индустрия е увеличила глобалните си продажби до 27.2 гигавата (GW) пред 2010, което се равнява на общото произведено количество през предишните 4 години. Това забележително постижение означава покачване на производството със 118% спрямо 12,5-те гигавата, произведени през 2009 година или най-голямото покачване на годишна база спрямо 1999 година – годината, в която PHOTON International започва да проследява развитието на бранша.
Производителите на фотоволтаици имат подобни амбиции и за 2011 год. Включените в проучването 199 компании имат почти 37 GW капацитет в края на 2010 година и планират да го увеличат с най-малко 80% до 67 GW до края на 2011, докато обема на произведената продукция да достигне до 51.4 GW или с 90% повече спрямо миналата година.
„Соларната индустрия е готова да поеме отговорността да замести опасната ядрена енергетика“ – казва Michael Schmela, главе редактор на PHOTON International. „Соларната индустрия доказа, че може да расте бързо, да стане сериозен играч на пазара и вече е с доста по-ниски цени, отколкото повечето хора са склонни да мислят“ – добавя той.
Нека направим сравнение – произведените през 2010 г. соларни клетки с капацитет от 27.2 GW се равняват на 27 типични ядрени реактори. За една година те могат да произведат 27 тераватчаса (TWh) електричество или 27 милиарда киловатчаса(kWh).
„Дори в страна с неособено изобилно слънчево греене като Германия, основният фотоволтаичен пазар, това е достатъчно да замести 3 ядрени реактора“ – казва Schmela.
Ако производствените планове за 2011 на соларния бранш се реализират, то генерираното електричество от тези фотоволтаични клетки би било достатъчно не само да замести 6 ядрени реактора, но и да задоволи пиковото натоварване в горещите летни месеци в Италия.
Според Schmela, всичко, което е необходимо за бързо увеличаване на дела на соларната енергия в общия енергиен микс, е умерено и устойчиво финансиране. Днес големите фотоволтаични централи в Германия вече генерират електроенергия на цена от 15 евроцента на киловатчас, което се равнява на преференциалната цена на електроенергията от офф-шорните вятърни централи.
В Южна Италия тарифите могат да бъдат около 12 евроцента на киловатчас, доста под сегашните 33 евроцента, които в момента се заплащат на големите комерсиални фотоволтаични централи. Образът на скъпата енергия от фотоволтаични централи не е актуален според Schmela. Когато правителствата преразглеждат своите енергийни стратегии в светлината на ужасните събития в ядрената централа във Фукушима, те трябва да мислят по-далеч от газови и вятърни централи и да включат соларната енергия в техните алтернативни сценарии.
По материали от: solardaily