Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 45645 articles
Browse latest View live

Антония: И весело изкарване…


Савчо Савчев: С пожелание за Светла Коледа

Йовко Ламбрев: Да, България

$
0
0
Йовко Ламбрев

Не съм от хората, които считат, че партия е мръсна дума. Нито политиката за такава. Дали едно нещо е мръсно или не, зависи от хората, не от думите.

Но пък съм от онези, които почти винаги са някакво малцинство без политическо представителство. Често ме „обвиняват“ в прекален оптимизъм или ме определят за идеалист, но с онзи особен поглед, зад който чета премълчаната диагноза „наивник“. Сигурно и този текст ще се получи по-романтичен, макар да го започвам с нагласата за прагматичност.

През по-голямата част от живота си не осъзнавах необходимостта за принадлежност към някаква организация. От промените насам винаги съм симпатизирал на т.нар. дясно, въпреки влакчето на ужасите, през което то прекара поддръжниците си. От една страна, защото винаги съм искал сам да изработя хляба си, със собствен бизнес – и защото основна ценност за мен е равенството на възможностите, а не равенството в доходите, ако мога да се прилепя за тази дефиниция (не е точна и не е моя!). От друга страна, обаче, аз имам и своите леви залитания и те никак не са малко.

Нямам конфликт с това. И преди съм споделял, че съвременният човек е твърде комплексен, за да може да влезе в някаква ужасно остаряла и опростена координантна система. А това което ме караше да гласувам и подкрепям т.нар. дясно бе не точно идеологията, а нещо съвсем друго – необходимостта от повече нормалност.

За известно време бях член на ДСБ. Записах се, когато те бяха в долна мъртва точка, още преди възникването на Реформаторския блок. И това беше отчаян жест – да се опитам да помогна, ако мога някак да се съхрани малкото разпознаваема нормалност, която сякаш изчезна от целия български политически спектър. Уви, напуснахпрез лятото на 2015-та, защото блокът с бързи стъпки се превърна в най-голямото ми разочарование, а поглеждайки на ДСБ отвътре, осъзнах че разбиранията ми са твърде либерални и широкоскроени за една дясно-консервативна формация. И отново се превърнах в част от малцинството без политическо представителство.

Когато преди месец и нещо написах предишния си текстне знаех, че само 2-3 седмици по-късно Христо Иванов ще обяви проект с толкова съвпадения с моите разсъждения по темата:

Едно по-широко обединение на прогресивните хора (и с по-леви, и с по-десни убеждения), което да поиска властта, защото – първо – е неотложно да извърши съдебната реформа – и второ – да ограничи корпоративните зависимости като вместо това премести акцента върху малкия и средния бизнес и образованието, за да може повече хора да намерят препитанието и мястото си в обществото, би имало нелоша база за отскок. Особено ако заявката е направена от хора с позиция и репутация, без зависимости с миналото.

Да, Българияоще не съществува официално, но вече изглежда като това, което винаги е липсвало в българската политика – прагматична формация, която назовава ясно проблемите и търси и предлага решения за най-спешните от тях. Стъпила е не на шаблонна идеология, а на граждански потенциал с експертна компетентност и си поставя за цел най-нормалното желание за справедливост и по-добър живот.

И когато преди няколко дни получих обаждане от Христо Иванов с покана да се включа в Инициативния комитет, разбира се, че дадох съгласието си. Само няколко дни по-късно в Пловдив се събрахме шепа хора и решихме да организираме среща-разговор, която беше много вдъхновяващо преживяване. Съвсем скоро ще публикуваме видеозаписа. Разбира се, най-важно бе това, което чухме и си казахме, но надеждата в препълнената зала бе най-зашеметяващото невербално усещане.

Този пост обаче има друга цел – да станем повече. Казвам го открито. Не защото Да, Българияима нужда от това, а защото всички имаме нужда от завръщане на нормалността. Имаме потребност от онова усещане за базова справедливост, което е нужно за да започнем отново да вярваме на институциите, които са призвани да ни пазят, да установяват правила и ред, валидни за всички, а не изкривени от присвоилите държавно-корпоративния интерес. Имаме нужда от това, за да започнем да виждаме плодовете от труда си. Имаме нужда да върнем усещането си за общност, усещането че нещата зависят от нас, а не от треторазредни сценаристи. Нужен е отново онзи възрожденски дух, който е карал българите да жертват всичко не за нещо друго, а за образованието на децата си, за да могат със знанията си да върнат България в семейството на европейските държави.

Имаме шанс да съществува партия, отворена към гражданите, разчитаща на тяхната експертиза и подкрепа. Партия, която се финансира от лични даренияи се отчита публично как разходва средствата. Би било чудесно, ако можете да заделите сума според възможностите си, за коледно дарение и да подкрепите начинанието.

Сега е важно да се проведе Учредително събрание и да наберем членове – нужно е тази формация да има стабилна и жива база от съмишленици – активни хора с идеи. Тези които вече са почувствали, че Да, Българияе нещо, което припознават, могат да се регистрират за повече информация на сайта, ако още не са го направили. Тези пък, които искат да помогнат с някакви лични усилия, е добре да споделят с какво биха се ангажирали, тук има и отметка, дали бихте искали да се присъедините.

Обръщам се специално към тези, с които се познаваме и си вярваме, тези от вас, които искат да са членове (и евентуално учредители) на бъдещото движение – да ме потърсят лично или пък някой друг от 77-ната от Инициативния комитет, когото познават, за да подпишат декларация за членство. С мен можете да се срещнете в Пловдив.

Бързаме да наберем нужния по закон брой хора още преди Нова година, затова моля, не се колебайте дълго!

Не вярвам в едновременната поява на ново ляво и ново дясно, които да запълнят политическия вакуум. Преди това, битката е друга – бъдещето срещу миналото. И в нея трябва да сме повече и сдружени.

P.S. Снимката е от срещата-разговор на Христо Иванов с пловдивчани и е направена от Виктор Димчев. Използвам я с негово позволение.

Лиценз: Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Мария Куманова: каденца

$
0
0
Мария Куманова

думи кънтят в съзнанието ми като отзвук от парфюм
мъча се безкрайно да се сетя коя беше тази миризма кой беше онзи вкус
откъде ми е познат този израз някой ползвал ли го е вече
аз ли го изрекох в кой живот беше това всичко съм забравила
съзнанието ми е ехтеж и пинг-понг отразяване
зала с безкрайни огледала и безтегловни думи


Лиценз: Всички права запазени

Библиотеката: „Един американец в Париж“ – музика с история

$
0
0
Библиотеката

edin_amerikanecОбожавам музикалните книги на ЕМАС – винаги толкова красиви издания, които радват не само с детайлните си цветни илюстрации, в които можеш да се загубиш за дълго време, изследвайки едно или друго кътче от страницата, но и с възможността да се докоснеш до класическо музикално произведение не само чрез разказа, но и благодарение на диска, който върви в комплект с книжката. За мен това са детски книги, които носят познание и могат да обогатят живота и на доста по-възрастни хора. Това са книги-бижута и децата трябва много да са слушали и да са били извънредно добри, за да получат една такава като подарък. Подходящи са не само за бъдещите музиканти, които запълват часовете след училище с упражнения по пиано и цигулка, но и за тези малки мечтатели, които просто обичат да се радват на красивото.

Един американец в Париж“ е симфонична поема от Джордж Гершуин. Както авторката и илюстратор на книжката Дорис Айзенбургерсподеля в самото начало, илюстрираният разказ е по-скоро плод на нейното въображение, отколкото на картина, измислена от композитора. Въпреки това в начинанието ѝ помага и краткият разказ на Диймс Тейлър, който през 1928 г. представя разказ по музиката на Гершуин. Тези двама интерпретатори са се справили чудесно, защото музика, текст и картина вървят ръка за ръка, за да ни покажат един пълен с емоции и възхищение ден на един очарован американец в Париж.

americano_paris

Още с първия разтвор, на който историята започва, Айзенбургере сътворила свят от цветове и форми, на който трябва да отделите повече време. Не се спирайте само на фигурата с доволна усмивка в центъра на събитията – плъзнете поглед в другия край, където се вижда стар френски трамвай, а по-близо гарата е изпълнена с посрещачи и влюбени хора. Дамите са предимно в небесно синьо, усмихнати и щастливи. Една маха възбудено на свой приятел на перона, а друга решително е стиснала дългата си огърлица от перли. Единствено възрастната жена в десния край на картината има тъжно изражение, тъй като явно не намира нещо в елегантната си чантичка. Дали това „нещо“ не е в ехидно подсмихващия се мустакат мъж зад нея? Да, Париже красив, но като всеки голям град, той също има своите опасни персонажи.

Всеки разтвор на книгата предразполага към такова „изследване“ на илюстрациите. Отпуснете се, пуснете си диска и се наслаждавайте да търсите малките закачки в картинките, които допринасят за това да усетите духа на този красив град. Полюбувайте се на разтвора на страници 22-23, който представя Айфеловата кула, обляна в златна светлина, нарисувана по-красива, отколкото е на живо (поне по мое мнение).

Книжката наистина носи силен заряд и представя Парижпо възможно най-красивия начин, затова мисля, че ще е чудесно допълнение към куфара на всеки малък пътешественик, който се впуска да изследва Европа. А сега, за разкош, нека се насладим и на музиката на Джордж Гершуин:

 

Девора

Вижте още от поредицата:


Filed under: Детски

Лиценз: Всички права запазени

Силвина Фурнаджиева: Дайджест на предприемача #5

$
0
0
Силвина Фурнаджиева

Честита Коледа на празнуващите! Ако сте си отделили време за четене и размисъл около празниците, ще се погрижа и аз за вас с няколко интересни четива. 🙂



Снимка: Jon Curnow, използвана под лиценз Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0), нередактирана.

Материалът Дайджест на предприемача #5е публикуван за пръв път на Сайтът на Силвина.

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Диди Бунова, "Готвенето е забавно": шоколадова торта

$
0
0
Диди Бунова,


За сладки моменти и щастливи празници.
 За любими хора и ценни приятели.
 За специален повод и без повод.


Честита Коледа!







шоколадова торта

180 г брашно
120 г кафява захар
140 г бяла захар
60 г неподсладено какао
1 и една четвърт ч.л. бакпулвер
1 и една четвърт ч.л. сода бикарбонат
щипка сол
2 яйца, стайна температура
70 мл олио
140 мл гъст айрян
140 мл прясно горещо кафе, сорт арабика

шоколадов мус
340 г полусладък готварски шоколад, мин. 56% какао
70 г захар
3 с.л. неподсладено тъмно какао
1 и половина ч.л. инстантно кафе на прах
10 с.л. вода
1 и половина с.л. бренди
4 яйца, стайна температура, разделени жълтъци от белтъци
щипка сол
400 мл млечна сметана, 36%

Мус:
Шоколада се нарязва на дребно, слага се в огнеупорна купа заедно с водата, пресятото какао, кафето, алкохола и 4 с.л. от захарта. Разтопява се на водна баня до гладка смес и се отстранява от огъня. В голяма купа жълтъците се разбиват на водна баня заедно с 2 ч.л. от захарта и щипка сол докато побелеят и се сгъстят, 1 минута. На тънка струя се добавя шоколада, разбърква се и се оставя да се охлади леко за 3-5 минути. Белтъците се разбиват на сняг до твърди върхове заедно с щипка сол и останалата захар. Прибавят се на части към шоколадовата смес, като се разбърква отдолу нагоре внимателно, за да не спадне сместа. Сметаната се разбива до меки върхове, като може да се добавят 2-4 с.л. Бейлис. С шпатула внимателно се добавя на части към муса, като около 2 ч.ч. от нея се оставят за гарниране. Купата се завива със стреч фолио и мусът се оставя да се охлади през нощта.
Блат:
Брашното се пресява заедно с какаото, солта, содата и бакпулвера. Прибавят се бялата и кафявата захар. Яйцата се разбиват с айряна и олиото. Към тях се добавят сухите съставки. Разбърква се за кратко, докато се смесят продуктите. На части се излива горещото кафе и се бърка до не много гъста хомогенна и гладка смес. Тестото се изсипва в облицована с хартия за печене форма с диаметър 20-22 см за три блата или две тави с диаметър 18 см за четири блата. Пече се в загрята на 180 градуса фурна 30-35 минути или докато пробна клечка излиза суха от сместа. Изважда се от формите и се охлажда върху решетка. Разрязва се на три части. Малките блатове се разрязват всеки на два диска. Мусът се разделя на три или четири части, според броя блатове и тортата се сглобява във форма с откопчаващ се ринг, като се редуват блатове и мус. Оставя се в хладилник да стегне и финално се обмазва отстрани и отгоре. 



Лиценз: Всички права запазени

Василена Вълчанова: Венеция: цветна и водна

$
0
0
Василена Вълчанова

Този декември се оказа пълен с нови приключения, едно от които беше пътуване до Венеция. Няма да ме чуете да се оплаквам от възможността да мина през Италия – този път в компанията на голяма, шумна, весела група колеги. Това ти позволява да възприемеш по напълно различен начин една от туристическите столици на Европа.

Тъй като и преди съм била във Венеция, Сан Марко не беше единственото нещо, което спечели вниманието ми. А и за разлика от преди, сега имах на разположение не един, а цели четири дни. Достатъчно време да се фокусирам на любимите ми съставки – атмосфера, хора и храна.

Градът

Не ми е напълно ясно защо Венеция е обявена за романтично място. Разбира се, да се загубиш в малките улички, да свиеш накъдето ти видят очите е адски приятно – но не непременно романтично. Венеция обаче има едно сериозно предимство – няма вероятност по невнимание да те отнесе някой луд италиански мотоциклетист. Просто придвижването в града става само и единствено пеша или с лодки.

Не мога да отрека, че Венеция е красива. Както много други места в Италия, тя е богата с история, с пищни площади, с красиви дворци. Имахме възможност да разгледаме двореца на Дожите отвътре – препоръчвам изживяването горещо. Огромни картини, мащабни зали и онова усещане за царственост, характерно за Западна Европа. Ако не си падате по история на изкуството, все пак обърнете внимание на информационните табла във всяка зала – те разказват повече за устройството на венецианското управление, ролите на дожите и градския съвет.

Най-интересно е,  че минавате и през затвора с килиите. Всеки турист във Венеция минава по Моста на въздишките, но тук можете да видите сцената от другата страна.

Хората

Не спирам да се учудвам на италианците. Нямам понятие как са толкова елегантни, толкова спокойни, толкова… италианци! Виждаш ги на улицата и веднага можеш да познаеш кой е от тук и кой е турист. И всяка снимка с тяхно присъствие става по-одухотворена.

Храната

Няма как, пак ще си говорим за храна. Нещо типично за тази част на Италия е пастата Nero di sepia. Представете си чиния спагети със сепия – и със сос от мастилото на сепията, който прави цялото ястие катранено черно. Чисто психологическото усещане да ядеш напълно черна храна е странно. Като допълним и страхотния вкус, имаме печеливша комбинация.

Какво друго? Салата с мус от моцарела – пухкав като облак! И разбира се, пица. Във всяка част на Италия пицата има различен прочит – в Неапол я правят с голяма хрупкава коричка, в Рим плънката отива до ръба на пицата. Във Венеция пицата има хрупкава коричка, но тя е по-малка от неаполитанската. Тестото е доста тънко.

Бурано

Около Венеция има няколко острова, които можете да разгледате. Ако харесвате прочутото Венецианско стъкло, отидете до Мурано. А ако искате да видите най-цветните къщи, които съществуват някъде, хванете вапорето до Бурано. Тук вече атмосферата е значително по-туристическа, но дори ако мразите големи тълпи, една обиколка не е твърде натоварваща. Вижте сладките кукленски къщи, свийте в страничните улички, за да намерите още интересни неща.

Венеция в началото на декември се оказа приятно изживяване. Но винаги е така, ако си в компанията на правилните спътници 🙂

Постът Венеция: цветна и воднае публикуван в Васи ли?!.

Лиценз: Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported


Никола Балов: LG G6 може да излезе на пазара по-рано от очакваното

$
0
0
Никола Балов
LG G6 може да излезе на пазара по-рано от очакваното
LG G6 може да се появи по-рано на пазара, пишат корейските медии. След провала на модулния телефон G5 и слабите…

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: LG представи аудио колонка, която се рее във въздуха

$
0
0
Никола Балов
LG представи аудио колонка, която се рее във въздуха
Няколко дни преди старта на CES 2017 LG обяви, че на изложението ще представи нова аудио колонка с футуристичен дизайн,…

Лиценз: Всички права запазени

WhAT Association: WhATA Awards 2016: Номинациите

$
0
0
WhAT Association

WhATA Awards 2016

Гласувайтедо 31 януари

Има години, в които се радваме, че правим класации за архитектура, а не за политически и каквито и да било други събития. Тази е една от тях. Пред вас са поредните номинации за най-важните архитектурни тенденции, сгради, успехи и провали на 2016. Седнете някъде на топло, налейте си по едно и се насладете на факта, че живеете в страна без бомби, където имате възможността да се ядосате на някоя архитектурна глупост. Това е лукс, който много хора, на много места по света не могат да си позволят. Приятно четене.

Архитектурно събитие на годината

Ян Гел в България


Ян Гел (вдясно) с главния архитект на София Здравко Здравков при представянето на книгата “Градове за хората” в Софийска градска художествена галерия. Снимка: Градът

Датският архитект и общественик Ян Гел от години учи света как да прави градовете си по-приятелски и удобни за живеене. Той пише, издава книги и съветва общини от Ню Йорк през Москва до Мелбърн и Оман. Тази есен се появи и в България и за 2 дни успя да изнесе лекция в Пловдив, презентация в София, да даде серия интервюта пред всички възможни медии, да се види с Фандъкова и да се снима с куп ентусиазирани млади урбанисти. А е на 80 години. Евала.

Трябва да отбележим, че Гел е виден противник на модернизма, градове като Бразилия го карат да сънува кошмари, а Корбюзие му е зъл гений като Жокера в Батман. Съгласни сме, че малкият мащаб във всеки град е прекрасен, и ние обичаме пешеходните улици с малки магазинчета и постмодерното разнообразие обичаме. Обаче смятаме, че голямото предизвикателство е да направиш и чистите градове на модернизма “за хората” (мислете си за панелните квартали). Тогава ще го признаем Гел.

One Architecture Week в панелния квартал Тракия, Пловдив


Снимка: Megan Lueneburg

Като си говорим за панелни квартали, тази година архитектурният фестивал One Architecture Week направи може би най-силното си издание, откакто се е преместил в Пловдив. Тракия е журнален панелен квартал от зрелия соц, а фестивалът успя да “разкаже” мястото и да разшири темата до неформални намеси, самоучастие и прочие актуални глобални теми чрез серия фокусирани изследвания, акции и тематичен форум. А основната изложба “Живи пространства” беше категорично на ниво Венецианско биенале.

Изложба “Монументални истории”


Макет на Националния театър в Лагос, част от изложбата “Монументални истории”. Снимка: Монументални истории

Знаете ли, че Националният театър в Лагос, Нигерия е пълно копие на Двореца на културата и спорта във Варна? През втората половина на ХХ в. между новоизпечените постколониални държави в Африка и Близкия изток и техните социалистически посестрими от други части на света са се обменяли не само комунистически идеи и оръжие, но и научно-технически кадри, все в името на прогреса. Така след 1960 г. една мощна вълна български архитекти и инженери създават редица значими обществени сгради в страни като Нигерия, Мали, Гана, Либия, Йемен и Обединените арабски емирства. През юни сдружение Punct’o събра материали за този все още непознат период от българската архитектурна история в изложбата Монументални истории. Освен любопитни снимки и архивни картички, за изложбата бяха направени и фини 3D принирани макети на ключови сгради от тази наша “експортна” архитектура.

Изложба “Съвременна полска архитектура”

В началото на юли Полският културен институт подреди скромна изложбана необичайно място: оградата на полското посолство на ъгъла на Канала и ул. “6-ти септември” в София. Скромна, но важна и то по минимум три причини. Първо, представи отлична селекция от продукцията на новото европейско архитектурно чудо (включително сгради като филхармонията в Шчечин с награда Мис ван дер Рое за 2015, и научния център “Коперник” във Варшава). Второ, всички показани сгради бяха строени след 2010, повечето от тях бяха обществени, построени с държавни или европари и след конкурси. И трето, всички сгради на плакатите демонстрираха завидна архитектурна модерност, от която ни се доплака. Оттогава се чудим: как ли би изглеждала изложба на съвременната българска архитектура, построена с европари? После си спомняме за конкурса Сграда на годинатаи потръпваме от срам.

Португалската архитектура в изложба


Снимка: Envitecture

Португалската архитектура е лаконична, локална и много силна като въздействие. Освен това е световно известна до степен на култ, който у нас все още не е достигнал популярността, която заслужава. Стъпка в правилната посока беше направена през март, когато в старата Централна баня (сега Музей на София) бяха представени 11 проекта, построени в Португалия през последните 15 години. Изложбата беше кръстена повече от удачно “Архитектура в контекст” и бе съпроводена от смислена дискусия за търсенето на архитектурна идентичност (което португалците правят с лекота и без грам комплекси). Единствената ни забележка е: още проекти можеше.

Architects for Urbanity подписаха договор с Община Варна за новата библиотека в града


Ирген Саланджи от Architects for Urbanity в Община Варна. Снимка: Аrchitects for Urbanity

Вероятно помните, че преди година съорганизирахме конкурс за нова библиотека във Варна, който събра 370 проекта от цял свят. Е, през лятото на 2016 победителите Architects for Urbanity сключиха договор за изработване на технически проект с община Варна и станаха първите чуждестранни архитекти, наети от българска община след отворен международен конкурс. Няма как да не сме доволни от такова нормално (засега) развитие на нещата — все пак живеем в страна, в която по правило конкурсите не се осъществяват, а в общественото съзнание “обществена поръчка” е синоним на “крупна кражба.”

Architects for urbanityса група ентусиазирани младежи, които са работили в известни холандски бюра (MVRDV, OMA, Mecanoo), развиват ясни и чисти идеи, представят ги добре, участват в по няколко конкурса на година, а вече и летят редовно до България. Стискаме им палци. 

Конкурс на годината

С мъка на душа сме принудени да обявим 2016 година за нулева в категорията “Конкурс”. Годината беше богата на обществени поръчки, наистина, но никоя от тях не получи “опаковката” и влиянието на реален архитектурен конкурс за идеи. В същото време две намерения за смислени конкурси бяха отложени за зимата на 2017 (конкурсът за нов център на Боровеци конкурсът за реконструкция на бившата топлоцентрала на НДК), така че надяваме се догодина номинации тук да има.

Въвеждаме обаче новата позиция Honourable Mention, за единични герои като:

Конкурс “Тютюневият град на Пловдив” (Honourable Mention)


Снимка: tutun.kab-plovdiv.com

Конкурсътза архитектурна и бизнес (!) идея какво да правим с тютюневите складове в Пловдив беше провокиран от нещастната съдба на първия полуразрушен склад през март и се оказа в разгара си тъкмо навреме за опожаряването на други 4 през август. Като цяло ситуацията около т.нар. “Тютюнев град” в бъдещата столица на културата 2019 е отвъд всякакво възмущение (виж по-долу), но желанието на пловдивските архитекти да дефинират ценността на мястото и как то може да бъде от полза под формата на конкурс-диалог заслужава поздравления. Сега, доколко събраните предложения ще бъдат ползвани от Община Пловдив, е съвсем друг въпрос.

Бел. До уебдизайнера: Само по-леко с копирането на чужди (датски) сайтове, а?

Архитектурна тенденция на годината

Архитектурата помага на хората

През 2016 архитектурата самоосъзнато заяви: днес архитектът трябва да е първо в служба на хората и после на капитала, егото си… допълнете списъка. Стана модерно да заявяваме, че архитектурата не трябва да бъде елитарна професия. Социално и политически ангажирани бяха повечето архитектурни форуми и събития през годината: Архитектурното биенале във Венеция (с тема “Reporting From the Front”), Архитектурното триенале в Осло, Архитектурното биенале в Ротердам, фестивалът Миксер в Белград (на тема “Sensitive Society”), както и българските One Architecture Weekв Пловдив (“Действие!”) и “One Design Week”:http://onedesignweek.com/мога-ли-да-помогна-питат-лекторите/ (“Мога ли да помогна?”).

Тенденцията е дотолкова благородна, че всеки опит да се припомни, че пълната социалност се провали някъде в края на ХХ в., засега звучи неуместно.

Граждански организации работят с институциите


Снимка: ЗА градско развитие

Оставката на главния архитект на София в края на 2015 сякаш отпуши цунами от гражданска и експертна активност с цел промяна (към по-добро) на градските политики. Отделно, изострената политическа чувствителност на най-голямата партия в България, която “усеща с кожата си” настроенията на хората, доведе ако не до чуваемост, то поне до флирт на общините с недоволните. Резултатът е все повече обединения, форуми и комитети, които говорят, действат и реално искат да повлияят на развитието на градовете ни днес. Проведен беше Форум ЗА градско развитие, някои от ключовите играчи в него после сформираха екип към главния архитект на София за изработване на Визия за София, представители на организации като “Група Град” и “Спаси София” са канени на всички разширени експертни съвети към Столична община и т.н.

София “преоткрива” небостъргачите


Поглед от една от строящите се високи сгради до НДК. Снимка: Георги Петев

100 години след другия свят и София започна да се отърсва от равномерната си градска застройка и да се труфи с високи сгради където трябва и където не трябва. Новите софийски небостъргачи по правило изглеждат по-скоро дубайски, отколкото нюйоркски и пет пари не дават за характера и силуета на града. Новостроящата се сграда на площад “Македония” вече се вижда от целия център, а чутовните билдинги до НДК промениха панорамата завинаги (и то не с добро). Пак ще повторим каквото казахме още през юли, когато в пресата изгря проекта на турската компания “Гаранти Коза” до Пирогов:

Имаме ли право да регулираме и протестираме срещу законни частни инвестиции, на частни терени, разрешени от Общия устройствен план само защото са големи като мащаб, лоши като архитектура и далеч от представата ни за “град за хората”? Ами всъщност да. И не защото частните инвестициите трябва да бъдат контролирани, а походът на капитала спрян. А защото всичко опира до качество на предложената архитектура, до чувствителност на урбанистичната намеса към заварената среда, до прост, демодиран професионализъм.

Говори се за архитектурата (а не само за паметниците) на социализма


Дебат за архитектурното наследство на комунизма. Снимка: One Architecture Week

Безкритичната носталгия по социализма е едно от най-лошите неща, които могат да се случат на този спорен период от нашата история. Другото лошо нещо знаете кое е (точно така, с разрушаването на неудобно минало проблеми не се решават). Тази година обаче ни се струва, че дебатът мина на едно друго ниво, отвъд очевидно нерешимите спорове около монументите. Започнаха да се правят дискусии, събития и конференции, които най-накрая стигнаха и до архитектурата (дискусия “Архитектурата от комунизма като ресурс” в НДК, филмът, който открива авторите на панелния квартал “Тракия” в Пловдив, семинарите на магистърската програма по културна антропология в СУ и т.н.).

Защо това е важно? Ами огледайте се. Огромна част от средата, в която живеем, е била построена през соца и е крайно време да започнем да я възприемаме като архитектура, а не като идеология. И да спрем да топлоизолираме видимия бетон на брилянтни сгради, които спокойно можеха да се намират в Лондон или Берлин.

В пряка връзка с горното идва и последната тенденция за тази година:

Соц модернизмът в България се “реновира” зле


Площад Бдинци, Видин. Снимка: Wikimapia

През август избухнаха спорове около проектите за обновяване на централния площад “Бдинци” във Видин, където архитектурната гилдия и обществото скочиха срещу намеренията на общината за тотална реконструкция и “унифициране” на настилките с цел смяна на инфраструктурата и “усвояване на пари по еврофондове”. Последната мантра е на път да прецака всички смислени ансамбли от късния модернизъм у нас. Настилки се сменят поголовно, без оглед на контекст, среда и околни сгради, с пълно неуважение към архитектурната, градоустройствена и дизайнерска последователност на оригиналите. Да наречем това просто невежество е като да го похвалим.

Сграда на годината

2016 беше една от най-слабите откъм знакови сгради архитектурни години откакто тези награди съществуват. Недоумяваме къде може да е проблемът и се успокояваме, че вероятно икономическото благополучие е довело до по-големи сгради, които се проектират и строят по-бавно и ще започнат да изскачат една след друга до година-две. Защото ако не е това, то тогава българската архитектура яко го е закъсала. И все пак, някъде през есента, се появиха няколко “тихи” сгради, които “отсрамиха” категорията. А и си струват отвсякъде.

Общежитие от контейнери, София


Репортаж на БНТ2

С морските товарни контейнери архитектурата експериментира отдавна, особено в някои по-северни европейски страни с големи пристанища. В България това относително евтино и бързо строителство е все още непознато. Ентусиасти обаче се намират, при това не в Бургас (където контейнерите щяха да са си съвсем в контекста), а в София. През септември в кв. Надежда беше завършено първото общежитие от контейнери
, в което ще живеят 30 ученици от 153-то Спортно училище.

Сградата изглежда добре, но още по-хубавото е, че технологията е супер подходяща за конкретната функция. Да правиш бутикови жилища от контейнери е маниерно, но да ги използваш за общежитие е съвсем ок. Една седмица след българската сграда из световните архитектурни медии се завъртя плаващо студентско общежитиеот разместени контейнери, разположено в пристанището на Копенхаген и проектирано от датското дете-чудо на архитектурата Бярке Ингелс (BIG). И ето как изведнъж се оказахме с рядък случай на местна архитектурна адекватност.

Архитекти: Пам Консулти студио Contraster

Magazia 1, Бургас

В Бургас може да не проектират с контейнери, но имат пълното право да се похвалят с една от най-добрите реконструкции напоследък. На терминал Изток-1 на Бургаското пристанище се появи нов културен център в преустроен склад от началото на ХХ век. Сградатадемонстрира съвременност и изключителна последователност в архитектурната намеса, прокарана от околното пространство (обърнете внимание на крана) през внимателно съхранената метална конструкция в интериор до графичния дизайн и визуалната идентичност. Такъв категоричен и последователен архитектурен език е нужен винаги и навсякъде.

Архитекти: “ОББ Контролинг”, арх. Десислава Стоянова, арх. Мариана Сърбова, арх. Петя Танъмова

Чери Орчард Резиденс, София


Снимка: Цветомир Джерманов

Въпреки странното си име и още по-странното предназначение (“частен клуб за събития”, хм…) в Чери Орчардняма плюшени червени завеси, а суров и драматичен интериор, който напомня на ранния Джеймс Стърлинг. Сградата е реконструкция и надстройка на съществуваща относително безлична вила, но намесата носи силен дух на регионален модернизъм и заслужава аплодисменти. Това е архитектура, която не прави уау-кадри за корици на списания, а влияе бавно, трудно и след осмисляне. Сигурно затова сградата е една от само трите български номинации за последния рунд награди за нова европейска архитектура Мис ван дер Рое.

Архитекти: Студио bureau XII

Печатница на ул. Карнеги, София


Снимка: Студио L6

Допреди година това беше антиутопично място като за филм: тясна улица в центъра на София, нито едно дърво, излющени високи фасади, които кънтят в пустите горещи августовски следобеди и са зловещо тъмни вечер. И една синьо-зелена дограма като очна линия на склададжийка от късния соц. В един момент обаче сградата на печатницата беше реконструиранаи мястото изведнъж придоби различен вид. Цветът на дограмата плисна по фасадата, появиха се последователно проведени нови елементи, а интериорът беше издържан в индустриалния минимализъм, който всяка подобна сграда заслужава (по-малко гипсокартон, повече честни материали). Особени фенове сме на карирания растер на черните метални решетки.

Архитекти: Студио L6

Ресторант/бар на годината

ХлеБар на Оборище


Снимка: Цветелина Белутова

След като тесничката закусвалня ХлеБарна ул. “Шишман” стана една от основните спирки на внимаващия-какво-яде централно-софийски хипстър, тя отвори и нов, много по-просторен клон на ул. “Оборище”. Менюто изглежда обогатено (спокойно, баниците с манатарки са си там), а интериорът, без да променя стилистиката на стария ХлеБар, се е качил с ниво-две нагоре. Впечатляваме се от свободното пространство, черната стоманена дограма (запазена марка на ХлеБар), грубия под, металните исторически колони (находка), тезгяхът на колелца и голямата обща маса. Само дебелите книги на Monocle, уж небрежно нахвърляни на масата, идват леко престарани — все пак сме с мазни пръсти и бухаме баница, макар и в чиния.

Beer Box


Снимка: Go Guide

Ресторант Beer Boxе направен от 4 товарни корабни контейнера и внася автентична доза индустриалност край най-натоварения младостки булевард “Александър Малинов”. Инвеститорът и архитектите са същите, направили и общежитието от контейнери в кв. Надежда (виж няколко номинации по-горе). Интериорът на BeerBox е симпатично съчетание от дърво и метал, контейнерната повърхност не е скрита (е, екстериорът можеше да е още по-“контейнерен”), в менюто преобладава качествената скара и, както личи от името, има добра селекция от вносна бира. Beer Box е отличен пример как липсващата у нас prefab архитектура може да изглежда несравнимо по-бутикова от псевдо луксозните чудеса от лъскав гранитогрес.

Космос


Снимки: Funkt

Космосе най-новият ресторант на собствениците на “Ракета ракия бар” и “Спутник” и предлага хай-тек интерпретации на традиционни балкантуристки ястия (като шопска салата с магданоз на пяна, например). Интериорът си играе с ретро футуризма от 60-те (осъзнато или не), комбиниран с щипка самоирония и пипнати метални детайли. Освен сгънатите български одеяла в метални кафези на тавана, които иронично приземяват космическата тематика, интересни са и ретро столовете, и инсталацията от планети/диско-топки, но и различните дизайн интерпретации на завъртени кубове — огледални кубове на стените, метални кубове-кошове за бутилки и проекции на кубове в паркета. Изобщо, “Космос” е място на контрасти, в което Дон Дрейпър от “Mad Men” среща Джена от “Седморката на Блейк”, пее й “Земля в илюминаторе” и я черпи с кюфтета и миш-маш.

Бар Public


Снимка: Марияна Петрова

Бар Publicсе появи тихомълком миналата зима в онази част на ул. “Ангел Кънчев”, където в момента животът, така да се каже, ври и кипи. Барът носи онази космополитна атмосфера с видим бетон, дърво, черно желязо и виенски столчета, която безотказно работи в центъра на всеки уважаващ себе си град. Но в тази класация Public присъства заради “онази” лампа в средата. Направена е от медна ламарина, смесва сай-фай с декоративност и параметризъм и в същото време прилича на онези лъскави играчки за елха от 80-те, които изтегляш и превръщаш в 3д. Без нея барът щеше да е просто едно добро софийско място, а не Мястото, където пиеш с приятелите си от чужбина.

Новият бар Петък

Новият бар Петъквдигна летвата откъм пространство и напусна буквалния ъндърграунд, за да се засели в неочаквана траш индустриална находка до МВР на ул. “Гурко”. Стената с живи растения е силен ход, височината е един път, а видеото с ремонта тип “the making of…” е една крачка напред към култа.

Градски бъг на годината

Ларгото


Снимка: Сграда на годината

Ларгото имаше заложби за многопластов бъг още миналата година, когато го номинирахме за новоиззиданите тухлени стени върху античните руини, но тази година разгърна потенциала си с окончателното завършване на общественото пространство там. Същото това обществено пространство има най-лошите качества, които една публична зона може да има: ниско е, празно е, няма случки. Пак да кажем: нищо не си струва подобно брутално експониране на руини и нищо не оправдава трите стъклени цирея насред Ларгото.

Реконструкцията на зала “София” в Борисовата градина


Зала “София” при откриването си през 1968 и след реконструкцията през 2016

Покритата тенис-зала “София” в Борисовата градина е построена през 1968 г. за Деветия световен младежки фестивал и е блестящ пример за навреме и добре отигран брутализъм по нашите провинциални земи. През октомври залата “светна като нова” след ремонт за 1.8 млн лв., а лентата преряза лично премиера Бойко Борисов.

Когато по-горе написахме, че модернизмът от соца у нас се реновира зле, имахме предвид случаи точно като този.

Няколко неща правят зала “София” забележителна сграда. Нито едно от тях не е останало след ремонта:

  1. 8-те триъгълни конструктивни рамки от видим бетон са обезличени. Видимият бетон е топлоизолиран и боядисан. Не знаем колко време трябва да мине и килограми думи да се кажат, за да стане ясно, че сградите от видим бетон НЕ се “санират” по такъв начин.
  2. Оригиналната дъбова дограма на двете челни фасади е сменена с бяла, пластмасова. Трябва да подчертаем: материалите, които определят вида на тази сграда, са видимият бетон на конструкцията и дървото на дограмата, а контрастът им е класически прийом на брутализма. Това вече сме го загубили.
  3. И накрая, сградата е добре балансирана контрастна композиция от бетонни триъгълници, опрени на точка, и масивни каменни подпорни стени. Всяка пристройка унищожава тази композиция.

Има много още да се каже и за покрива, и за интериора, за надписите, че и за жълтите нови седалки. Но тук вече ще замълчим от яд.

Ремонтът на Централна гара


Преди и след. Снимки: iSofia, Монитор

Този ремонт бележи поредната победа на топлоизолацията (и инженеринговите поръчки) над архитектурата и е още една илюстрация, че модернизмът у нас се реновира, меко казано, с неуважение. Фасадата на Централна гара досега разказваше простичката история как една огромна козирка се носи с лекота от стройни Х-образни колони от видим бетон, а между тях стърчат 3 куба, облицовани със светъл камък (първият — с надпис на български, вторият — с часовник, третият — с надпис на френски). След ремонта обаче козирката изглежда тежка и тромава, топлоизолираните X-образни колони вече не са така стройни, а от видимият им бетон няма и следа (Втори закон на WhAТА: видим бетон не се топлоизолира и боядисва отвън! Вижте и горната номинация).

Трите куба сега са черни и лъскави, френският, логично, е заменен с английски, а характерният модернистичен шрифт е подменен с доста по-безличен (и междуредието в надписите е непропорционално голямо).

Най-хубавото на ремонта е, че от гаровия салон се виждат добре влаковете на първи перон. Най-лошото — че гаровият салон изглежда малък и евтин. Подът е лъскав (как ли ще се пързаля на киша?), по-голямата част от художествените релефи ги няма, а за мозайката на Атанас Яранов се бил разразил скандал да й се махне петолъчката.

Скандалите около тютюневите складове в Пловдив


Снимка: Костадин Палазов

Сигурни сме, че вече знаете всичко и за съборения тютюнев склад през март, и за изгорелите през август. Отношението към това индустриално наследство в Пловдив е един от толкова категоричните бъгове на 2016, че думите просто са излишни.

Събарянето на хотел и кино “Сердика”


Снимка: webcafe.com

През юли София осъмна с прах и руини около паметника Левски и възмущението на певеца Стефан Вълдобрев във Фейсбук. Започнало беше разрушаването на легендарните хотел и кино “Сердика”, от които до есента не беше останала и тухла. На тяхно място започна изграждането на многозвезден хотел от веригата “Хаят”.

Вярно, че животът си върви и ако плачем за разрушени сгради, животът ни ще мине в плач, но разрушаването на кино “Сердика” е действително пропусната възможност за важно място в столицата ни. В София имаше два емблематични кръгли площада, обрамчени с емблематични извити хотели: площадът пред Народното събрание с хотел “Радисън” (бивш “София”) и площадът при паметника на Васил Левски. Единият вече никога няма да бъде същия.

Надстройката на хотел “Маринела”

След като блестящо чалгаризира интериора (и името) на бившия хотел “Кeмпински”, собственикът Ветко Арабаджиев се зае да надстроява едно от ниските му тела. ДНСК забрани строежа под предлог, че няма необходимите документи, но строителството не спря (работело се, казват, в извънработно време). Междувременно Mинистерството на културата отказа да обяви сградата за културна ценност и така май се изчерпаха законовите инструменти да се контролират ветковщините в нея. А Ветко имал планове и за 10-етажна надстройка в западната част на комплекса. Проследете сагата

Нормалност на годината

Интерактивна карта “Наследството на София”


Изображение: Morphocode

Българското дизайн студио Morphocodeот години работи по визуализацията на данни, инфографики, анализи и картографиране на едно съвсем друго, космическо ниво. Тази година те небрежно намигнаха и на софийската действителност като успяха да съберат, обработят и качат в отлична интерактивна картавсички над 800 декларирани паметници на културата в центъра на София. Картата е абсолютно достоверна, базирана е на данните на архива на НИНКН (Националният институт за недвижимо и културно наследство) и доказва, че няколко човека, с малко ентусиазъм и адекватен за времето си софтуеър могат за 3 месеца да свършат работа, която държавните служители отлагат от години.

Качествените урбанистични проучвания


Част от изследването “Сподели квартала”, Съюз на урбанистите в България

Градовете ни имат нужда от качествени проучвания, оформени добре, които да ни говорят на ясен и разбираем език. Тази година видяхме поне няколко такива. Група урбанисти и неправителствени сдружения направиха чудно изследване на развитието на средата по софийската улица Цар Иван Асен II и ж.к. Яворов
, а фестивалът One Architecture Week произведе забележително подробна онлайн интерактивна карта на актуалното състояние на панелния кварта Тракия в Пловдив. Пожелаваме си повече такива.

Цветово решение на санираните сгради в Бургас по квартали


Изображение: Община Бургас

Бургас продължава похода си на община-отличник с още една заслужаваща отбелязване европеидност: таблица с цветове по RAL, които да се ползват при боядисване на новосанираните сгради в града. Цветовете са безконфликтни, а особено яки са логата, различни за всеки квартал, с които съответният блок трябва да се идентифицира. Вижте няколко санирани блока.

Промяната в КАБ

В средата на май, в Албена, се проведе общото събрание на Камарата на архитектите в България (по-известна като КАБ). След колоритно гласуване, предшествано от видеовизитки и страстни изказвания, беше избрано ново ръководство, което заяви желание за промяна. В резултат от няколко месеца дори и такива разсеяни административно архитекти като нас започнаха да виждат в КАБ не просто “онзи офис, от който се вземат удостоверенията за пълна проектантска правоспособност”, а организация, която действително работи за членовете си.

Има усещане за прозрачност и промяна, която се прави по съвременен начин. Не се изолира провинцията. Използват се модерни канали за комуникация: streaming на заседанията, разяснителни клипове, собствен YouTube канал, жива Фейсбук страница. КАБ има ясно мнение и взема навременно отношение по актуални казуси като реконструкцията на хотел “Кемпински” (извинете, “Маринела”), Младост и т.н. Да не говорим колко беше полезна последната инициатива, в която събраха всички тълкувания на ЗУТ от МРРБ и ДНСК (всички неархитекти да ни извинят за чуждия език, обаче това последното наистина е супер).

Дай боже всяка трибуквена организация у нас да се промени по подобен начин.

Книга на годината

Granta “Градът”

Granta е онова списание, което прилича на книга и събира нова литература и публицистика в тематични броеве. Последният бройбеше с тема “Градът”, съответно архитектурата и градските въпроси бяха достойно засегнати. Ние се зачетохме повече в публицистиката, отколкото в литературата, но във всички случаи стигнахме до края на томчето и не съжаляваме. Вижте поне историите за Корк, Мумбай и тоалетните на НДК.

“Архитектурни теории в монолози”

Георгий Станишев е един от малкото чисти теоретични умове на родния архитектурен небосклон и отдавна се чудехме кога ще издаде книга. Е, книгатасе появи тази година и събира не само интервютата му с редица световни архитектурни звезди (проведени, между другото, като равностойни диалози), а и основните му теоретични постановки. Хвърлете едно око, за да се успокоите, че всъщност не е срамно да сме архитектурна периферия, напротив. Дава много възможности, важното е да го практикуваме без комплекси.

“Алманах на панелна Тракия”


Изображение: programata.bg

Книгатасъбира изследванията на панелния квартал “Тракия” в Пловдив, направени във връзка с темата на тазгодишния фестивал One Architecture Week. Вътре има текстове, карти, архивни данни и интересно подбрани нови теми, разделени по ключови елементи на квартала (беседки, читалища, градинки и т.н.). В изследването се включват над 60 души, а вътре има статии от поне 10 различни човека. Книгата е много добре оформена графично, а както писахме по-горе, имаме голяма нужда от все повече качествени градски проучвания като това.

“Градове за хората”

80-годишният герила урбанист и архитект Ян Гел сигурно вече е по-известен в България, отколкото в родната си Дания. Той направи впечатляващ блиц тур в България тази есен с кулминация представяне на българското издание на книгата му Градове за хоратав СГХГ, което събра куп хора от всякакви възрасти. От издаването си през 2010 книгата е преведена на близо 30 езика и нищо чудно. Тя се чете за един ден и рядко има урбанистични текстове написани на толкова лесен и разбираем език. Ние все пак оставаме с едно наум заради негативното отношение на Ян Гел към модернизма (но ние сме си такива).

Личност на годината

Новият архитектурен администратор


Изображение: Oliviu Stoian from Noun Project

През 2016 се смениха хората начело на ключови административни структури в голямата българска архитектурна игра. Две от най-популярните различни лица са новият главен архитект на София Здравко Здравков и новият председател на Камарата на архитектите в България Борислав Игнатов. Но освен тях има още редицa повече или по-малко известни архитекти, които решиха да зарежат предишните си поприща и да влязат с тяло в по правило затлачената ни администрация, за да пробват реформи.

Това е и единствената номинация за личност на годината през 2016. Смятаме, че рано или късно всичко архитектурно опира до администрацията, за да излезе от света на пожелателното и да стане действителност. Затова нека фокусираме вниманието си върху новия архитектурен администратор. Да му дадем шанс и да го държим под око. Заявката за промяна е направена. Сега чакаме резултатите.

***

Това бяха номинациите. Сега сте вие.

Гласувайтедо 31 януари

Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни произведения 2.5 България

Lotlorien: Как да си намеря жилище в град като Франкфурт

$
0
0

Обществена тайна е, че намирането на изгодно жилище в голям немски град е мисията невъзможна, особено като студент, особено от чужбина, а не на място. И все пак, както всичко, с добра предварителна организация стресът може да бъде намален и шансовете за успех увеличени. Ето моите съвети:

Wohnheime (студентски общежития)

Кандидатствайте за тях, колкото се може по-рано. Най-късно в деня, в който получите своя Zulassungsbescheid. Проучете всички възможни общежития, защото освен обичайния Studentwerk има и много други, принадлежащи примерно на евангелската и католическата църква. Общежитието е най-евтиният вариант за живеене, също и вариантът, при който ще сте най-добре свързани с обществен транспорт.

Wohngemeinschaft/WG

План номер две е животът във ВеГе. В поечето случаи се изисква минаване през the WG casting, който не е преживяване за отчаяно търсещите жилище. За живота във ВеГе разказват и тук.

Zwischenmiete (междинен наем)

Моят минималистичен фаворит. При междинния наем човек се нанася в жилище, което си е вече обзаведено и остава за определен период от време, докато главния наемател се върне. Отлично е за живеене в началото, докато си намериш друго жилище, а също и за хора като мен, които се гордеят че нямат почти никакви принадлежности и обичат да се местят на всеки няколко месеца (хъ-хъ). Виждала съм и обяви, в които живееш в жилището и се грижиш за котка или куче и съответно дори наемът е по-нисък.

Alerts/Suchaufträge

Това е, което имам предвид с предварителна подготовка. На два пъти съм получавала жилище, защото съм била една от първите, които да се обадят, за да го видят. Всеки, който предлага жилище в голям град, се сблъсква с проблема, че веднага му се обаждат над 50 кандидата. В повечето случаи той се спира на първите десет и кани трима от тях на посещение. Така че бързата реакция увеличава шансовете за сдобиване с изгодно жилище.

Anzeige (обява)

Тъй като много апартаменти и стаи не се пускат в интернет, а собствениците им сами си търсят, на кого да ги дадат, си заслужава да пуснете обява, онлайн примерно във wg-gesucht, а също и офлайн, на дъските за обяви в университета. Най-първото ми жилище го получих именно така: с мен се свърза възрастна германка и ми предложи стая в нейната къща.

Facebook

Множество фейсбук групи улесняват търсенето на жилище в Германия. Потърсете всички възможни такива групи в населеното място, в което искате да живеете!

Успех в търсенето! За тези, които са успели да си намерят жилище по друг начин, пишете в коментарите какъв!

Полезни сайтове:

wg-gesucht

studenten-wg

immobilienscout24


Filed under: Uncategorized Tagged: Alert, Anzeige, Германия, Франкфурт, жилище, наем, Fit fürs Studium, следване, университет, WG

Лиценз: Всички права запазени

Жюстин Томс: Колко полезни са #OpenData за теб, за мен, за всички. Божидар Божанов

$
0
0
Жюстин Томс

0226140336-bozhidarbozhanov

Божидар Божанов– вероятно го познавате като блогър (https://blog.bozho.net/) и като един от най-големите защитници на отворените данни у нас, както и експерт по отворени данни, електронно управление и лични данни, електронна идентификация.

С това интервю с Божо продължавам изключително важната за цялото ни общество тема за отворените данни и институциите. Защото именно прозрачността може да върне доверието в тях.

Какво са отворените данни?
Държавната администрация събира всевъзможни данни във връзка с дейностите, които извършва – събира данните за проведените обществени поръчки, за качеството на въздуха, за регистрираните автогари, за външното оценяване в средното образование и т.н. Тези данни логично принадлежат на обществото, което ги е платило с данъците си, затова държавата трябва да ги “отваря”. Но за да могат да бъдат използвани от компютърни програми, които могат да анализират големи масиви от данни, те трябва да са във формат, който компютърът може да прочете лесно. Една таблица в сканиран PDF, например, представлява трудност за компютъра. CSV (ред/колона, като данните на всеки ред са разделени със запетаи) е правилнен формат за отварянето.

Защо всеки гражданин има полза от това да знае какво са и да иска да има
повече отворени данни от институциите у нас?
Защото това открива възможности. Възможности за откриване на корупционни схеми, възможности за оптимизиране на работата и разходите на държавата, възможности дори за бизнеса. Няколко примера: във Великобритания “здравната каса” плаща лекарствата на пациентите. След като отваря данните за това, едно НПО прави анализ и става ясно, че ако се покриват само генеричните лекарства, ще бъдат спестеми милиони. Друг пример: до момента всички компании, правещи софтуер, който издава фактури, трябваше да прекупуват данни за регистрираните фирми, което им струва пари. С отварянето на данните на Търговския регистър, този разход за бизнеса отпада. А с отворените за обществени поръчки можем да видим кои фирми (и “чии” фирми) печелят най-много поръчки в дадени сфери или на дадени възложители, и да фокусираме вниманието върху това.

Кои данни не бива да се отварят, според теб?
Данни, свързани с националната сигурност, както и данни, които съдържат чувствителни данни – например история на заболяванията на гражданите, или пък данъчно-осигурителната им история.

Кои са основните препъни камъни в този процес, от твоя опит?
Основните проблеми са няколко – липсата на автоматизирани информационни системи, в които се събират данните, или когато има има – тяхната остарялост и невъзможност да извадят данни. Лошото качество на събраните данни – администрацията събира само данни, които нормативно трябва да събира, което не винаги е достатъчно. Например когато в списъка на училищата няма идентификационен номер (Булстат) на училището, при смяна на името губим връзката между резултатите на това училище през годините. Третият проблем е липсата на разбиране какво са отворените данни и ниският капацитет за работа с тях – както в администрацията, така или извън нея. За голяма част от администрацията “качихме PDF на сайта си” са отворени данни (макар те да не са машинно-четими), а много рядко медиите и НПО-сектора имат капацитета да използват отворените данни.

Може ли бизнеса да има полза от отворените данни?
Горният пример с Търговският регистър е един начин, по който бизнесът вече използва отворените данни. Но има много други – ако например данните за сделките за имоти бяха публични (без да се разкрива самоличността на страните), можеше брокерите да правят анализи и прогнози на движението на пазара. Данните за регистрираните МПС-та по марка и модел могат пък да помогнат на автосервизите с планираните доставки на авточасти. И още много други.

Ти самия кой тип информация би искал да видиш вече отворен и достъпен?
Всяка. С отворените данни човек никога не знае откъде ще изскочи нещо полезно. Привидно незначителни масиви от данни могат да бъдат ключови за даден анализ, прогноза, софтуер или цял бизнес. По-скоро бих искал качеството на данните да се повиши – както при тяхното събиране, така и при предоставянето им. Затова сме заложили изисквания към всички информационни системи, които администрацията ще си поръчва оттук нататък, за да имаме “отворени данни по подразбиране”.

Какво пожелаваш на България за 2017-та?
Повече решения, взети на база на данни, и по-малко такива, взети само на база на “вътрешно усещане” (или пък на “външни мотиватори”). Както на ниво държавно управление, така и в други сфери на обществения живот. Защото ако вземаме грешни решения, въпреки, че имаме данните, на база на които да вземем правилните решения, то пропускаме огромни ползи – ползи, които други държави и други бизнеси може и да не пропуснат.

Ако сте пропуснали интервюто по същата тема с Теодора Гандова – тук е.

Лиценз: Creative Commons Признание-Споделяне на споделеното 2.5 България

Animal Rescue Sofia: Донеси ми главата на Серджо (Внимание: тежки снимки!)

$
0
0
Animal Rescue Sofia

IMG_0485

В Дивия Запад имало такъв индиански почин. Като хванат някой лош каубоец, да го вържат, да напоят с вода кожен колан и да го стегнат на шията на „лошия“. Слагат го на слънце и го оставят да се задуши, защото кожата се отпуска, когато е мокра и се стяга, когато изсъхва. Страховито. Но… война…

В Овча Купел поне засега не сме чули да има война. Обаче тамошните индианци не падат по-долу от аризонските, макар и два века по-късно. Представяме ви – Серджо.

15731316_1918110651756429_617632082_n15776606_1918110658423095_934133139_o15782794_1918110655089762_945462986_n

Шията на Серджо е прерязана от сезал. Кой, защо, как го е завързал толкова стегнато – не е ясно. Но са го вързали, и са го изпуснали, и нашия човек се е скитал увързан така поне седмица. Резултатите са видими с просто око и надушваеми с прост нос – огромна рана, изумително възпаление, подивял от страх и болка Серджо.

Серджо е все още сред нас поради простия факт, че времето в началото на месеца беше безумно студено – инфекцията се е развила по-бавно от нормалното. Узнахме за него по сигнал (благодарим, Диляна!), и го взехме при нас след сложен „лов на бизони“ из софийската прерия (бъди ни жив и здрав, Светльо!).

IMG_0369IMG_0471

Размерът на бедствието стана ясен едва след обръсването в клиниката – сезалът се беше врязал в шията му чак до трахеята. Показателите – ужасни. Виждали сме много впити нашийници, вериги, телове, сезали… Но има нещо изумително нередно в това да видиш нечия трахея, просто не можеш да не усетиш и ти болката, самото тяло реагира, направо крещи: „Това не трябва, НЕ ТРЯБВА да се случва!“…

Д-р Маринчева и д-р Илиева му направиха превръзка и започнаха лечение. През това време стана ясно, че той не е Конник без глава, а Куче с огромно сърце и всякакви спомени за гонитби и страх изчезнаха в небитието.

IMG_0479IMG_0477

Минаха дни преди да успеем да стабилизираме Серджо достатъчно, че да преживее операция. Д-р Маринчева прекара повече от 3 часа на оперативната маса с него – докато опресни раната, докато я зашие, докато го кастрира (за да не го упояваме 2 пъти). Получи се, но ще минат седмици преди да разберем дали ще е достатъчно, за да заздравее толкова голям разрез.

Не можете да си представите с каква благодарност приема доброто момче всеки допир. Сякаш не го режем със скалпели, не го бодем с игли, а го галим с перце – толкова е признателен… Лежи си в своя бокс, гледа умно, помахва с опашка на всеки видян и търпеливо чака следващата манипулация.

IMG_0483

Стискайте палци на Серджо, приятели. Още не е прескочил трапа съвсем…

Ако искате да помогнете на Серджо и още стотици приятели като него – обитателите на Фермата – изберете нашия БЛАГОТВОРИТЕЛЕН КАЛЕНДАР!

sm2

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Samsung вероятно вече знае причината за проблемите с Note 7

$
0
0
Никола Балов
Samsung вероятно вече знае причината за проблемите с Note 7
Още след първите избухнали бройки от Galaxy Note 7 корейският производител започна разследване, което посочи батериите като основна причина за…

Лиценз: Всички права запазени


Библиотеката: Къпиновият дух и жълтоклюното птиче

$
0
0
Библиотеката

kypinowiqt_duhДетските книжки са истинско съкровище, на което се радваме дори ние, порасналите деца. И защо не? Все пак между твърдите или меки корици, обсипани с илюстрации и чудновати истории – всичко е труд на големи хора с големи сърца и нестихващо въображение. Понякога детските книжки носят наслада най-вече с илюстрациите си, дори приказката или историята да не е толкова силна и впечатляваща. Друг път обаче в разказаното за децата има по-дълбок смисъл, който може да бъде замаскиран под формата на едно старо дърво и неговата издънка, които ще се превърнат в символ на новото начало. Хайде заедно да придружим Къпиновия дух в неговата разходка, за да разберем какво се случва в книжката!

kd_2kd_3kd_4

Да, той среща едно старо дърво и едно малко птиче. Между тримата бързо се завързва приятелство – искрено и непринудено, точно както става и при малките деца. Героите в книжката са скромни, но изпълнени с добродетели, които Феридун Оралпо-скоро подсказва, отколкото да натрапва на малкия (и голям) читател. Неочаквана раздяла ще припомни на малкото жълтоклюно птиче най-тъжните песни, които знае, но надеждата и вярата, че едно приятелство не може да си отиде току така, може би ще се окажат достатъчно силни, за да върнат към живот това, което изглежда завинаги загубено.

kd_1

Къпиновият дух и жълтоклюното птиче“ е прекрасен коледен подарък за децата, които обичат или тепърва ще се учат на любов към книгите. Макар илюстрациите да са целите в снежинки, книжката е топла и „уютна“- точно такава Коледаси пожелаваме и ние!

Девора


Filed under: Детски, Коледа, Приказки

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Gionee M2017 разполага със 7000 mAh батерия и 5.7" Quad HD дисплей

$
0
0
Никола Балов
Gionee M2017 разполага със 7000 mAh батерия и 5.7
Китайците от Gionee, които са популярни у нас с ребрандираните си от румънската Allview смартфони, представиха модела M2017 с впечатляваща…

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Смартфоните от серията Galaxy A 2017 ще имат защита от вода

$
0
0
Никола Балов
Смартфоните от серията Galaxy A 2017 ще имат защита от вода
Samsung работи усилено върху новия си топмодел S8, но преди това ни очаква премиерата на няколко нови смартфона от среден…

Лиценз: Всички права запазени

Никола Балов: Партньорството между Tesla и Panasonic се задълбочава

$
0
0
Никола Балов
Партньорството между Tesla и Panasonic се задълбочава
Tesla и Panasonic обявиха, че тази седмица са финализирали споразумението си, според което японският технологичен гигант ще инвестира $256 милиона…

Лиценз: Всички права запазени

Лидия Стайкова: Афганистанското училище в действие / The Afghan Refugee School in action

$
0
0
2enr3enr15

(find EN below)

Афганистанското училище вече работи. Ще бъде отворено 4 дни в седмицата. В момента в него учат 70 души в три групи – 20 деца в предучилищна и начална училищна възраст с програма за начално училище ; 30 юноши и млади мъже, 30 момичета и млади жени – математика и английски. Когато имаме достатъчно материали и „мебелировка“ за малки деца, ще приемаме и деца от 2 годишна възраст.

Броят на учениците сега е малък, защото афганистанците отново започнаха да се опитват да напуснат страната, тъй като имат малък шанс да получат закрила у нас, тъй като България като цяло счита Афганистан за сигурна страна.

Учителка от Афганистан създаде училището, събра екип и се опитва да привлича все повече хора, за да бъде по-устойчиво. Тя преподава всички училищни предмети, а двама мъже преподават английски. Друга учителка участва в подготовката на уроците и се подготвя да преподава на по-късен етап. Няколко мъже и момчета помагат в подготовката на материалите и всичко останало.

Материалите, които имаме дотук са от българи, афганистански бежанци, от другото училище в лагера(което се движи също от независими доброволци), а вчера получихме и две големи кутии от УНИЦЕФ.

Ето списък с някои от нуждите ни в случай, че искате да ни помогнете:

  • Принтер (ще го включваме в лаптоп, така че с USB кабел)
  • Подложка за лаптоп
  • Канцеларски материали: хартия за принтер / джобове за документи A4 / плакатен формат картони / кадастрони – цветни и бели / маркери за хартия – повече цветове, скосен връх / маркери за бяла дъска – скосен връх / сухо лепило / телбод и телчета
  • 2 печки (за огромна студена стая) – предпочитаме конвекторни
  • електрическа кана
  • 30 малки раници
  • илюстрирани книжки на дари (фарси)
  • дебела изкуствена настилка за под – тип „пъзел“ – за около 15 кв. м.
  • 30 малки черни дъскички (за писане с тебешири)
  • образователни плакати / карти / глобус и подобни
  • играчки за детска градина – пластмасови конструктори с по-едри части, пластмасови фигурки – животинки и други, колички – нещата, от които порасналите ви деца вече не се нуждаят (ако не е в списъка, моля пишете ни за да преценим дали е подходящо)

В страничното меню можете да видите профила ми във ФБ, както и e-mail адрес. Това е ФБ групата ни

EN

The Afghan school just started. It will be open 4 days a week. It is currently teaching 70 students – 20 children are doing primary school classes; 30 teenage boys and young men and 30 teenage girls and young women are doing math and English. When we get enough materials and „furniture“ for little kids, the teachers will accept children as young as two years old.

The numbers are down because Afghans are trying to leave Bulgaria as they have little chance to be granted asylum here as Bulgaria considers Afghanistan a safe country. 

A female teacher from Afghanistan started the school, and she has built a team and trying to add more and more people to it to make it more sustainable. She is teaching the primary school subjects and math for older students, and two men are teaching English. Another female teacher is taking part in lesson planning and preparing to teach at some point. Several men and boys are helping with materials preparation and anything else.

The materials have come from Bulgarians, Afghan refugees, the other camp school(run by independent volunteers too) and we got two boxes from UNICEF yesterday.

Here is a list of some of our needs if you wish to donate:

  • Printer (to plug into a laptop, so with USB cable)
  • Laptop cooling pad
  • Stationery: printer paper / plastic A4 sleeves / thick poster size paper – different colors / paper markers (many colors) with chisel tips / whiteboard markers with chisel tips / dry glue / stapler + staples
  •  2 heaters (we have a huge cold room) – preferably convector type 
  • laptop cooling pad
  • electric kettle
  • 30 little backpacks
  • illustrated books in Dari 
  • thick puzzle shaped foam mats to cover about 15 square metres
  • 30 little black slates (for chalk drawing)
  • educational posters, maps, globe, etc.
  • toys suitable for kindergarten play – plastic brick construction kits, plastic animals, little cars – anything your grown-up kids not not need anymore (please write to us to ask us if suitable)

On the right-hand menu you will find my FB account and my e-mail address. This is our FB group

 


Filed under: art of living

Лиценз: Creative Commons Public Domain

Viewing all 45645 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>