Тези дни, покрай изследването на изстъпленията в църквата на Свидетели на Йехова в Бургас, забелязах, че представители на ВМРО няколко пъти поставиха въпроса за издръжката на църквата и се опитаха да внушат, че тя се осигурява на принципа на финансовата пирамида и пр.
Нямам точна информация как се издържа която и да е от християнските църкви в България, но съм останала с впечатлението, че всички религиозни общности събират дарения, с които строят и поддържат храмове, осигуряват заплащане на свещеници и друг храмов персонал. Доколкото ми е известно, простестантите (или поне активно практикуващите) даряват 10 % от доходите си.
Дарения навсякъде по света се правят за храмове, монаси и свещеници от всякакви религии, под каквато и да е форма. Събраните средства не се харчат само за религиозни цели, но и за създаване и поддържане на училища, болници, университети, приюти, сиропиталища, хосписи, предоставяне на стипендии и пр. Даряват не само заможните: ако у дома готвиш просто ориз, сипваш една паничка за минаващия будистки монах.
Кой знае защо у нас се смята, че ако някой дари по-голяма сума пари или недвижим имот на някоя неправославна църква, то той непременно е бил подведен, мозъкопромит, притиснат, наплашен и пр. Разбира се, не изключвам възможността лица, разполагащи с власт в която и да е църква да злоупотребяват с даренията и да се облагодетелстват, но това не означава, че дарителите са били изнудени, излъгани и пр.
Ако можем да вярваме на медиите, огромната статуя на Богородица и съседната камбанария в нашия град са изградени изцяло с дарения. Никой не намеква, че дарителите са били изнудени или измамени. Защо за православните да може, а за друговерниците да не може?
Filed under: демокрация, икономика, религия
Лиценз: Creative Commons Public Domain