
Не знам всъщност откъде да започна. Впечатленията ми са толкова много, чувствата толкова силни, че всичките ми думи бледнеят. Не разбирам как има хора, които не харесват Париж, но според мен, когато става дума за такива градове, е като при хората - или има химия, или няма (да, мръсно е, шумно е,, пренаселено е, има негри, араби, бедни, богати, но това не успя да промени чувствата ми към града). Между мен и Париж избухна такава химична реакция, че ще ме държи още доста време. Не знам защо, не мога да го обясня - градът сам по себе си е прекрасен, забележителностите са невероятни, но не е само това - дали е френският начин на живот - l'art de vivre, дали френският език, който обожавам, дали усещането, че това е едно място наситено с толкова много култура и история, че всяка нощна лампа и всяка пейкат имат нещо за разказване - не мога да кажа. Сигурно е всичко изброено взето заедно. Просто има магия! А магията колкото и да се опитвам да ви я опиша, словата не ми стигат. Затова ще сложа два цитата, които много ми харесват.
Il n’y a que deux endroits au monde où l’on puisse vivre heureux: chez soi et à Paris.
(There are only two places in the world where we can live happy: at home and in Paris.)
Хемингуей
An artist has no home in Europe except in Paris.
Friedrich Nietzsche
А сега да се впускам ли сега в практични препоръки? Може би само малко.
Paris by train е полезен сайт с информация за метрото и регионалните влакове. Последните ще са ви необходими, ако по някаква причина нощувате не в самия Париж, а в околността, или пък решите да ходите до Версай или Дисниленд. Париж с предградията (т.нар. Île-de-France) е разделен на шест зони, като метрото е разположено само в първите две. За да стигнете до останалите четири или за да се придвижите от тях към центъра, ви трябват регионалните влакове, наречени RER (Réseau Express Régional). Ако сте в първа или втора зона, RER-овете могат да се ползват и като метро, тоест с билети за метрото. Полезен сайт относно разписанието им ще намерите тук. (Съвет от мен: ако знаете малко френски, използвайте френската версия на сайта, защото тя ви дава възможност да търсите по-разнообразна информация - маршрути, разписания, пристигащи влакове и т.н.) Метрото в Париж е невероятно, така че няма да имате никакви проблеми с придвижването от една точка до друга. Въпреки това обаче, няма как да се разминете с ходенето - аз поне се скапах от ходене, краката още ме понаболяват.
На всички гари (вероятно и на летищата) има туристически офиси, откъдето можете безплатно да си вземете карта на Париж, на която са отбелязани основните туристически обекти, както и подробна схема на метрото и регионалните влако. Относно самата културна програма - това зависи изцяло от личните ви предпочитания. Както вече писах в предния с пост, граждани на ЕС под 25-26 г. влизат безплатно или ползват намаления на много обекти - безплатно е в Лувъра, в Музей Д'Орсе, в Триумфалната арка (гледката от покрива си заслужава!), двореца във Версай, Пантеона, а вероятно и на други места - нямаше как да посетя всичко. Обектите, за които ще си платите сериозно, са Айфеловата кула, особено ако решите да се качвате до върха (няма нужда да казвам обаче, че преживяването е страхотно) и разходката с корабче по Сена. Градините на Версай също са платени, но цената е 8 евро (6 евро за студенти - ако сте студенти, носете си някакъв документ, който да го доказва) и изживяването е невероятно, така че на всяка цена ги посетете. В останалите музеи, доколкото знам, също се плаща, но аз лично нямах време за друго освен Лувъра и Музей Д'Орсе, където прекарах общо около 9 часа.
Един съвет, който щях да се радвам, ако бях получила преди тръгването си за Париж: пределно ясно е, че повечето културни обекти са невероятно красиви по тъмно. Ако времето е хубаво, отделете си първата вечер за нощни снимки. Няма да ви отнеме толкова много време да посетите Айфеловата кула, Триумфалната арка и други по ваш вкус (например Мулен Руж и Центъра Помпиду са по-впечатляващи вечер). Ако отложите нощните снимки (както направих аз), няма да имате сили да обикаляте още (или дори да чакате да се стъмни), след като вече сте прекарали 8-10-12 часа ходейки. Ако имате мерак да правите нощни снимки, направете ги преди да започнете същинското обикаляне - преди да сте изморени.
И другото нещо: ако искате да посетите културните обекти, но все пак да не се оръсите твърде много, не си позволявайте повече от едно-две ходения на ресторант, а дори през деня ще ви излезе много по-евтино, ако си носите храна отвкъщи, вместо да купувате от будките (около културните обекти най-просто сандвич, ще ви струва около 5 евро). На някой това може да му прозвучи недостойно, бедняшко или студентско, но аз си позволих да отида на ресторант само веднъж и това удоволствие ми струваше 16 евро (ако това не ви звучи много, нека кажа тогава 32 лева), а през останалото време разчитах на местния супермаркет, където цените са много по-прилични. Ако пък нямате проблеми с финансовите ресурси, не обръщайте внимание на последния ми съвет.
Ами това е. Дано съветите ми са полезни на някого. Ако някой има желание да му споделя още полезни и практични неща, винаги може да ми пише. Пожелавам на всички да посетят Париж и да се влюбят в него така, както се влюбих аз. Au revoir!
Лиценз: Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни произведения 2.5 България